Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Turcia

Recommended Posts

Sa va zic citeva din impresiile mele de prin Turcia.

Tara mare... distantele sunt imense, drumurile aproape impecabile, cel putin pe unde am mers eu (Ankara).

Se circula cu viteza foarte mare, atit in oras cit si afara, am vazut ca nu se streseaza de politie, radare...

Au o groaza de dealuri... as omori Matizul pe aici... de fapt am vazut un singur Matiz (un SE). Dacii break LA GREU. Berline, am vazut numai una. Plin de taxiuri, toate galbene, marea lor majoritate fiind Talbot (o fi fost superoferta). Taxiul e relativ ieftin ("numai" 1.5 mil turkish lira/km = ~1USD/km ). Atmosfera e destul de placuta, oamenii sunt primitori, si desi arata cam tuciurii sunt curati, se imbraca bine si vorbesc civilizat, nu prea vorbesc engleza (desi auzisem invers), totusi cei care o vorbesc, vorbesc bine. Turcoaicele sunt foarte dragutze.

Share this post


Link to post

imi place ca le-ai lasat la sfarsit. :-D

scrie mai mult. e foarte intereant

Share this post


Link to post

:-D Mai NFS taxiurile alea galbene de care zici tu nu sunt Talbot . Gandeste-te ca Talbotul nu se mai fabrica de mult iar marca a disparut.

Alea sunt Fiat-uri fabricate sub licenta turceasca si se numesc Tofaş.

:lol: :lol: :

Share this post


Link to post
as omori Matizul pe aici...

Si nu-l aduci tu pe NFS pe pamant asiatic ? :(

Eu unul as fi vrut sa ajung cu a mea la Capul Nord, sa ma mandresc ca am trecut cercul polar cu el. Da nici cu Dubai nu mi-ar fi rusine.

Succes in misiune si sa te vedem sanatos !

P.S. Daca-s turcoaicele asa dragute de turcii prefera romancele ? :shock:

Share this post


Link to post

Poate e sub influenta rachiului alora al turcilor, mie unu' nu prea mi-au placut. :roll:

Apropo de taxiuri, cand am trecut prin Bulgaria in drum spre Turcia acum cativa ani, singurele masini noi care le-am vazut au fost taxiurile din Varna si erau Daewoo-uri: Matiz si Cielo!

Share this post


Link to post

Topser: Ai perfecta dreptate cu Tofashu ala... habar n-aveam ca exista si asa ceva... m-am documentat pe internet. Nu sunt Talboturi!

 

Zmeu: Eu am vazut unele dulcele foc, manca-le-ash!

 

Azi am vazut si doua Cielo-uri. Dintre care unu era de la ambasada noastra :)

In rest, Clio Symbolu'... cita frunza, cita iarba!

Share this post


Link to post
Eu am vazut unele dulcele foc, manca-le-ash!

 

...pai vezi si tu, ca poate presteaza si in leasing!

 

 

 

PS: auzi bai, sa nu te dai tu cu NFS-u galben prin paşalîc p-acolo! :aloooecineva:

Share this post


Link to post
In rest, Clio Symbolu'... cita frunza, cita iarba!

 

Pai, din cate stiu eu, clio symbol se face in turcia...e un fel de logan turcesc :lollol:

Share this post


Link to post

Eu am inteles ca au taxe mari la importuri si de aceea se prefera masinile fabricate in house.

Share this post


Link to post

Hai sa mai fac un update :)

 

Ce-am mai aflat:

Nu exista radare prin orase, asa ca d-aia merg ca nebunii fara nici o regula.

In schimb exista pe "afara", iar viteza maxima e pe undeva pe la 90-100. Nu stiu cum o fi pe autostrada :scarpin:

Nu folosesc detectoare radar! De ce oare? Pai cica, daca te prinde, faci pârnaie! 2 anisori la mititica!!!!! Bai, las-o draku'! #-o

Share this post


Link to post

Eu am vazut un singur radar in afara, dar nu stiu cum si le semnalizeaza soferii pentru ca flashuri sigur nu dau. In schimb si in afara se depaseste viteza legala, de ce zici ?

Share this post


Link to post

Pardon, am vrut sa zic de viteza legala "afara". Cu cit merg ei, nu stiu, ca n-am iesit din oras. Iar in oras eu personal am condus numai vreo 10 minute, un Nissan Patrol, sa nu zic ca n-am condus si io... :">

Share this post


Link to post

Mai am putin si mi se termina aventura in Turcia. Nu m-am plimbat prea tare... iar cind m-am plimbat a fost in general in interes de servici si aproape mereu cu masina.

Atasez citeva poze (cam slabe, calitativ, unele facute din masina).

 

IMG_2853_r.jpg O amiaza insorita in Ankara

IMG_3374_r.jpg Apus de soare... observati muntii in departare!

IMG_3366_r.jpg Prin oras...

IMG_3369_r.jpg Ataturk Tower (tot ce-i mai interesant se cheama Ataturk, au o imaginatie debordanta)

IMG_3091_r.jpg De sezon... (nu e autostrada, e prin oras)

 

- - - pt circotasi, stiu de ce il slavesc atit pe Ataturk... :P

Share this post


Link to post

Si inca...

 

IMG_2868_r.jpg In partea veche a orasului (Kîzîlay), intr-o dupa-amiaza de duminica

IMG_2874_r.jpg O cârnăţărie unde aveau si ceva halva (sau viceversa)

IMG_2883_r.jpg In plina strada... do I smell something fishy here?

IMG_2866_r.jpg Asta i-ar face "p-ai nostrii" sa paleasca de invidie

Share this post


Link to post

IMG_2873_r.jpg Un vanzator ambulant de fulare cu Galata, Besiktas si Fenerbahce. Am luat si eu unul.

 

IMG_2981_r.jpg Si o cadînă care a dat din buric pt noi, in noaptea de Revelion.

Din pacate mi s-au terminat bateriile si n-am apucat sa-i fac si niste poze mai relevante. :wallbanger: Da' va pot descrie :">

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Pe astia nu i-a luat iarna prin surprindere? :banana:

Edited by Mecmar

Share this post


Link to post

Mai rascolit cu pozele astea mai ales ca eu am fost de cateva ori pe acolo avand rude.

Imi doresc f.mult sa mai ajung pe acolo tinand cont ca a trecut ceva timp de cand n-am mai fost.Imi aduc aminte cu mare placere de Bazar-ul acoperit , de delicatesele care le-am mancat p-acolo si de peste :)

In legatura cu Ataturk ar fi foarte multe de spus da nu este locul... Ataturk ptr ei este un fel de D-zeu si pe buna dreptate. :thumbl:

Nu stiu ce faci tu pe acolo dar iti doresc in continuare sedere placuta :>

Share this post


Link to post

ToPser, nu trebuie sa stim ce face NFS pe-acolo! A zis ca daca o sa aflam, va fi nevoit sa ne împuste pe toti :tongue: !

Share this post


Link to post

:P

Am mai facut shte poze.

 

N-am vazut in viatza mea atitea taxiuri!

Nashpetele din poza din stinga, care fac cu mina, sunt niste colege d-ale mele.

IMG_3413_r.jpg

IMG_3417_r.jpg

IMG_3424_r.jpg

Share this post


Link to post

Urat mai vorbiti, domnu' NFS! [-X

 

Bah, ce jante are taxiul ala din mijloc! :o

Share this post


Link to post

Si eu am fost vara trecuta in Turcia mai exact in Kusadasi.

Poze

post-224-1108393815_thumb.jpg

post-224-1108393833_thumb.jpg

post-224-1108393860_thumb.jpg

post-224-1108393872_thumb.jpg

post-224-1108393930_thumb.jpg

Edited by Dragos82

Share this post


Link to post

Sunt si eu interesat de o vacanta in Turcia anul acesta, poate chiar Kusadasi. Ai putea sa dai mai multe amanunte legate de cazare, mancare si alte cheltuieli. ma intereseaza si cum arata plaja, daca e ca la noi , nisipoasa sau e zona cu stanci sau pietricele. Am vazut niste oferte cu all -inclusive, stie cineva cara a avut asa ceva ce inseamna exact. Nu sunt tentat sa merg cu masina , m-i se pare prea departe si am concediu scurt nu as vrea ca jumate din concediu sa il fac in masina.

Share this post


Link to post

Sincer pretul nu-l mai stiu ca mi-au platit parintii,plaja este foarte buna mult mai buna decat la noi in tara,marea este foarte sarata , dar la hotelul la care am stat erau 3 piscine + ca mai sunt si ternuri de fotbal, tenis bachet,iar seara aveam parte de spectacole oferite de echipa de animatori.

All inclus reprezinta o bratara din cauciuc care merita toti banii.

Cu aceasta bratara poti sa-i iei cat de multa bautura vrei la orice ora fara sa platesti.

Iar ca mancare este foarte multa -bufet suedez.

Edited by Dragos82

Share this post


Link to post

Legat de radare, dupa 3 concedii in Turcia cu masina, iar in fiecare am mers cam 3500 km pe acolo, va pot spune cam asa: radare sunt si in orase si afara. Afara m-au prins cu 140, dar am rezolvat cu 5 USD, nu aveau film. In oras, insa am luat amenda de 22 EUR fiindca aveau film si nu am putut sa aranjez nimic. Norocul meu e ca aveam 99 (fata de 70), ca daca aveam peste 100 (peste +30), amenda era de 50 EUR. Insa politistii turci sunt altceva: in timp ce eu plateam amenda, nevasta-mea si fiul meu, si chiar si eu dupa aia, am fost serviti cu smochine si cafea.

Iar alta data, nenea politistul care m-a prins prima data (ala cu 5 EUR), ne-a oprit anul urmator, la un control de rutina, ne-a recunoscut si ne-a tratat cu cafele. Eh, pe cand asa ceva la noi???????

Altfel: drumurile sunt excelente, se conduce tare, viteza comerciala este mare pentru ca in localitati limita este de 70, dar sunt destul de rare, iar afara cat te duce masina. :lavolan:

Ospitalitatea: excelenta. Ma simt deosebit de bine de fiecare data. :thumbl:

Share this post


Link to post

eu plec luna viitoate in Turcia: Oren, Burhanyie

 

cam riscanta o excursie la Kusadasi tinand cont de atentatele din ultima perioada...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...