Jump to content
Sign in to follow this  
sebastianaxx

La Viraj Stanga Si Dreapta Se Aude Un Fasait

Recommended Posts

Buna ziua.

Am masina din 2006, garantie. Anul trecut, primavara, cand viram maxim stanga sau dreapta se auzea un fasait la roti ca si cum atingea caroseria, poate chiar atingea. Am fost la IATSA si au schimbat coloana care pleaca de la volan si merge spre caseta, nu stiu cum ii zice. Acum de vreo doua saptamani a inceput din nou. Ce poate fi ?

Share this post


Link to post

Am un matiz tot din 2006 si acum 2 luni mi-a aparut tot ceva asemanator. Cand viram total stanga sau dreapta si plecam de pe loc, se auzea la roti un fel de "scartait" daca pot s-l numesc asa. La service dupa ce mai multi mecanici si-au dat cu pararerea, unii chiar au zis ca e de la planetare desi am cu masina 25.000Km, a venit unu mai "destupat" care a zis ca e de la burduful de la planetare care nu stiu cum atinge si de ce anume... si care mi-a sugerat sa iau un sprey cu silicon de acela de care folosesti pt. bord si sa "gresez" burdufurile planetarelor. Desi nu am crezut ca asta e problema, am facut ce mi-a zis si zgomotul a disparut. Poate e si la tine ceva asemanator, nu strica sa incerci...Bafta!

Share this post


Link to post

Si eu am exact aceleasi simptome. Matizul meu are doar 5500 km... :( ce fel de silicon ai folosit si in ce loc al burdufului l-ai aplicat?

Share this post


Link to post

Silicon de roti(pentru cauciuc) si se aplica pe burduful planetarei, peste tot burduful planetarei.

Share this post


Link to post
Silicon de roti(pentru cauciuc) si se aplica pe burduful planetarei, peste tot burduful planetarei.

 

 

salut aceiasi problema am avut si eu la mine, pe un tico :) , plecam cu ea din lac cu viraj stanga/dreapta toata lumea intorcea capul dupa mine de ziceai ca sunt cu bmw-ul la blana. am fost cu ea in service si totul se datora basculei de pe partea dreapta. nu cred ca un cauciuc va face voua probleme acolo. succes

Share this post


Link to post

Esti off topic. Se vorbea de matiz. Pentru Tico si problemele legate de geometrie vezi ca sunt alte topicuri. In plus se vorbea de un usor scartait, nu de fluierat de anvelope.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...