Jump to content
Sign in to follow this  
Damax

Probleme Distributie Matiz

Recommended Posts

Intentionez sa schimb cureaua de distributie , iar un mecanic mi-a spus ca ar fi bine sa schimb si capacul de la pompa de apa (asta numai preventiv), voi ce spuneti este nevoie ? pentru ca acum este in stare buna . Inafara de curea ce alte piese mai trebuiesc inlocuite la schimbarea distributiei ? Cine ofera garantia ...service-ul sau magazinul de unde cumpar piesele (in special cureaua) ? :-/ .

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e cu capacul dar pot sa-ti spun ca tot kitul de distributie costa intre 130-150 ron si garantia iti este data de service-ul care face treaba.Numai bine

Share this post


Link to post
 Cine ofera garantia ...service-ul sau magazinul de unde cumpar piesele (in special cureaua) ? :-/ .

 

Garantia pentru piese este asigurata de vanzatorul acestora, iar garantia pentru manopera este asigurata de service.

Atentie! La service trebuie sa primesti devizul pt manopera, altfel magazinul nu poate sa iti rezolve garantia in cazul in care ai probleme.

Share this post


Link to post

Interesanta discutia asta despre garantie, asa ca ma bag si eu cu niste intrebari: sa inteleg ca daca schimb cureaua de distributie la o masina care nu e in garantie, service-ul asigura garantia pentru manopera, si magazinul pentru piese? Cat timp asigura magazinul garantia pentru piese? De obicei cureaua se schimba la un anumit interval de timp sau de kilometrii. Cum stiu cei de la magazin cati kilometrii am facut de cand am pus cureaua noua? Nu este foarte probabil ca magazinul sa arunce vina pe service, sa spuna ca piesa lor nu e defecta, dar a fost montata gresit, iar service-ul sa dea vina pe piesa? Cine are dreptate si cum s-ar rezolva astfel de cazuri?

Share this post


Link to post

Andrew si Celtic, cand spuneam ca garantia este oferita de service, ma refeream la faptul ca tu de duci la service sa-ti schimbe distributia pe garantie in caz ca se rupe nu la magazinul de unde ai cumparat piesele, ca sa nu spun ca de obicei distribuita este luata de la service nu de la alt magazin.

In alta ordine de idei magazinul nu ofera garantie pe o piesa daca acea piesa nu este montata de o persoana autorizata;si anume in service.Numai bine.

Share this post


Link to post

Cel mai bine ar fi sa cumparati kit-ul de distributie de la un magazin care detine si un service. Astfel nu vor putea da vina unul pe altul in cazul schimbarii pe garantie.

 

P.S.: Garantia e doar pentru distributie. Daca se rupe cureaua, sa nu va ganditi ca service-ul va va repara motorul pe degeaba. Vor schimba doar distributia.

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Mai nou nici un service daewoo nu mai face reparatii cu piesele clientului tocmai din acest motiv.

 

Si daca vreti parerea mea atunci cand vine vorba de distributie eu as lua piesele de la service chit ca platesc un adaos nesimtit. E o piesa prea importanta ca sa ma leg la cap aiurea.

Share this post


Link to post

Deci sa inteleg ca voi recomandati sa fac operatiunea de schimbare a distributiei intr-unul din service-urile din reteaua Radacini ? Daca da , spuneti-mi si care este mai bun cel putin din punctul vostru de vedere pentru ca eu am fost la Ferdinand si nu am fost multumit de ei !

Share this post


Link to post

Magazinul si service-ul pot aruna intr-adevar vina unul pe altul, dar in cazul acesta e cam greu sa fie alt motiv decat calitatea curelei ...

 

Eu stiu magazine care au schimbat inclusiv supapele + garnitura de chiulasa in astfel de cazuri, totul refelctandu-se bineinteles catre importator ...

 

Nu se schimba doar capacul la pompa de apa, se schimba toata pompa, care este dintr-o bucata. In mod normal, la 2 kituri de distributie se schimba o pompa de apa. Pretul variaza intre 70 si 90 RON.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pt cei interesati de preturi

Am facut schimbul de distribuite la Tico pret = 370 ron (distibuite +depistare la un scurt la far )

schimb in reteau radacini in bucuresti ..nu stiu daca pot sa zic la care din ele

Share this post


Link to post

Spune si tu detalii ca asta e scopul pana la urma sa ne informam ! :ontopic: Ca eu intentionez sa o schimb si nu prea stiu unde ! Vreau si eu recomandari ( A nu se considera publicitate ) [-X

Share this post


Link to post

astazi am facut revizia de 60.000 km (mai exact 63.000 km) la matizul sotiei

schimbat:

ulei motor, filtru ulei

filtru benzina, filtru aer

ulei cutie

kit distributie (curea, rola, arc)

curea alternator

antigel

bujii

verificat: placute frana, bielete, pivoti, saboti spate, rulmenti

Cost piese: 340 ron

cost manopera: 160 ron (la un mester)

 

La prima impresie multumit ... fluiera putin cureaua de la alternator dar mesterul a spus ca a strans-o putin mai tare ca fiind noua isi mai da drumul

Share this post


Link to post

In concluzie care este mai de incredere? Trebuie sa o schimb in curand si mesterul meu nu mi-a recomandat Bosch. Ce sa cumpar?

Share this post


Link to post

Gates, Contitech sau Lemforder.

Share this post


Link to post

nu stiu exact pe unde sa postez asa ca daca cineva are timp si STIE sa imi spuna sau sa imi arate (poze) cum se schimba distributia la matiz? :osanale: .

Share this post


Link to post

Da' chiar n-ai gasit un mecanic ?!

Share this post


Link to post

Indicat este sa mergi la un service autorizat, nu te apuca sa o schimbi tu mai ales daca nu ai ceva cunostinte cu ce se mananca. :)

Share this post


Link to post

Mecanici sunt destui dar ,,daca vrei ca o treaba sa fie facuta cum trebuie fa-o cu mana ta''.Am ceva cunostinte de mecanica , ca altfel nu aveam curaj sa-ntreb si nu strica sa stiu pentru ca o sa mai trebuiasca scimbata avand in vedere ca o sa fac cu ea cam 25000 de km pe an, masina neavand prea mari sanse sa ma paraseasca in urmatorii 2-4 ani.

Edited by nfscgc

Share this post


Link to post

Ai dreptate. Am numai 20000 km, dar ma gandesc, cand o veni timpul, sa schimb singur cureaua de distributie. Nu vreau sa risc o eventuala greseala din partea mecanicilor. Citeam acum cateva zile manualul de reparatii matiz si nu mi se pare greu de schimbat cureaua si rola. Trebuie atentie la alinierea semnelor, ma gandesc sa-mi listez instructiunile pt. a le avea la indemana in timpul lucrului. Pe viitor imi voi cumpara o cheie dinamometrica, indispensabila pentru aceasta operatiune si inarmat cu rabdare si rezervandu-mi o zi pentru aceasta operatiune, cred ca voi reusi.

Nu suntem nici primii nici ultimii dintre mecanicii amatori care fac aceasta operatiune.

Cred ca ar fi utile recomandarile celor care au trecut prin asta pentru prima data. Multumim.

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post
Ai dreptate. Am numai 20000 km, dar ma gandesc, cand o veni timpul, sa schimb singur cureaua de distributie. Nu vreau sa risc o eventuala greseala din partea mecanicilor.

 

Pentru mine solutia care imi da cea mai mare liniste este sa schimb distributia la un service si sa achizitionez cureaua tot de la ei.

In caz de se intampla ceva, vina va fi a lor clar.

Share this post


Link to post

E complicat, pierzi mult timp cu constatari, eventual dat in judecata. Cred ca avantajele sunt mai multe in cazul in care iti faci singur reparatiile. Bineinteles ca iti trebuie rabdare si ceva cunostinte de mecanica.

Share this post


Link to post
Ai dreptate. Am numai 20000 km, dar ma gandesc, cand o veni timpul, sa schimb singur cureaua de distributie. Nu vreau sa risc o eventuala greseala din partea mecanicilor. Citeam acum cateva zile manualul de reparatii matiz si nu mi se pare greu de schimbat cureaua si rola. Trebuie atentie la alinierea semnelor, ma gandesc sa-mi listez instructiunile pt. a le avea la indemana in timpul lucrului. Pe viitor imi voi cumpara o cheie dinamometrica, indispensabila pentru aceasta operatiune si inarmat cu rabdare si rezervandu-mi o zi pentru aceasta operatiune, cred ca voi reusi.

Nu suntem nici primii nici ultimii dintre mecanicii amatori care fac aceasta operatiune.

Cred ca ar fi utile recomandarile celor care au trecut prin asta pentru prima data. Multumim.

 

 

de unde fac si eu rost de manualul de reparatii pentru matiz [-O<

Share this post


Link to post
E complicat, pierzi mult timp cu constatari, eventual dat in judecata. Cred ca avantajele sunt mai multe in cazul in care iti faci singur reparatiile. Bineinteles ca iti trebuie rabdare si ceva cunostinte de mecanica.

 

Si daca ai 'noroc' de o curea cu defect de fabricatie?

Share this post


Link to post

Eu la tico am schimbat singur cureaua de distributie la 65kkm (tot atunci am schimbat si pompa de apa) fara a schimba si patina, masina are acum 110 mii.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...