Jump to content
Sign in to follow this  
cstefan

Zgomot sau scartait bord

Recommended Posts

La mine doar cand ploua se intampla sa scartaie... ce-i drept foarte enervant! Undeva in partea dreapta, deasupra picioarelor pasagerului din fata! Am depistat oarecum locatia zgomotelor, intre cutia torpedoului si multitudinea de firaraie de acolo si cu niste bucatele de buret am facut zgomotele sa dispara!

Share this post


Link to post

Spray-ul ala tine o saptamana sau doua :wallbanger: .

Am dat si eu cu WD40 si cam atata a tinut

.

Share this post


Link to post

Posibil...inca nu am ajuns pana acolo. :) Sunt curios si eu. Pana una alta am folosit sprayul si la clantele de la usile din casa si pana acum nici un zgomot.-scuze de offtopic.

Share this post


Link to post

In primul rand imi cer scuze pentru postarea consecutiva.

Spray-ul ala tine o saptamana sau doua :wallbanger: .

Am dat si eu cu WD40 si cam atata a tinut.

 

Uite ca de cand am folosit sprayul au trecut 5 luni si a dat si frigul. Inca nu am auzit nimic sa scartaie la bord, de unde deduc ca totusi sprayul folosit a dat rezultate pe o perioada mai mare de o saptamana.

 

P.S. Inca nici la clantele de la usi nu am avut probleme...si deh... le folosesc zilnic :D

Share this post


Link to post

Salutare! Eu am trecut de faza cu scartaitul din bord, nu stiu a disparut singur, doar foarte rar mai apare si dureaza putin, dar acum am alta problema: am un un zgomot , scartait, troncanit draq sa l ia in usa din dreapta sau in stalpul dintre usi nu reusesc sa l localizez! Ma inebuneste mai am putin si ma pun cu ciocanul pe ea!!!! Se aude la denivelari si in oras chiar si la demarari putin mai nervoase se aude!! Ce o fi? Ajutati ma cu un sfat ca o sa ma imbolnavesc curand!! :wallbanger: :shock:

Share this post


Link to post
Salutare! Eu am trecut de faza cu scartaitul din bord, nu stiu a disparut singur, doar foarte rar mai apare si dureaza putin, dar acum am alta problema: am un un zgomot , scartait, troncanit draq sa l ia in usa din dreapta sau in stalpul dintre usi nu reusesc sa l localizez! Ma inebuneste mai am putin si ma pun cu ciocanul pe ea!!!! Se aude la denivelari si in oras chiar si la demarari putin mai nervoase se aude!! Ce o fi? Ajutati ma cu un sfat ca o sa ma imbolnavesc curand!! :wallbanger: :shock:

Si eu am aceeasi problema! Sa vad daca stie cineva de unde e? Eu am demontat complet usa spate, am uns tot ce se poate dar nu prea a avut efect.

Share this post


Link to post

Incercati sa verificati chederele de la usa de unde vi se pare ca vine scartaitul. Eu am rezolvat aceeasi tip de scartait care era aproape permanent, mai ales la denivelari si socuri, si care era din cauza unui cheder tocit si partial rupt de la frecarea cu usa. Chederul trebuie sa tina presat carligul de la inchizatoare pe cel de pe carosarie, sa nu aiba joc intre ele. E al treilea punct de fixare al usii. Acolo poate aparea troncanit daca chederul e rupt si e joc in balamale.

Edited by mgrigo2000

Share this post


Link to post

Chitatit bord:

 

De ceva vreme a inceput sa chitatie in partea dreapta, bordul la masina mea Cielo. Mai intai doar iarna la ger, apoi si vara pe racoare si acum tot timpul.

Am strans toate suruburile care tin bordul in zona aceea si fenomenul a disparut pentru o luna. Acum iar a aparut chitaitul respectiv.

 

Ce-i de facut ?

Share this post


Link to post

Torpedoul sta bine? grila de la dif? sau chiar aeratorul?

 

toate astea 3 au fost surse de zgomot in drapta la bord la mine - eliminate de-a lungul timpului prin diverse metode :)

Share this post


Link to post
Torpedoul sta bine? grila de la dif? sau chiar aeratorul?

toate astea 3 au fost surse de zgomot in drapta la bord la mine - eliminate de-a lungul timpului prin diverse metode :)

 

Nu prea stiu ce sa verific :( imi poti da mai multe detalii ?

Share this post


Link to post
Am scapat de chitaitul din bord cu un fel de chedere cu banda autoadeziva, am facut si cateva poze in timpul montajului sper ca se intelege ceva :P

salut

unde ai gasit chederele autoadezive si cum ai desfacut consola centrala ?

Share this post


Link to post

Si eu am aceeasi problema!

L-am localizat undeva in dreapta sub bord, dar nu stiu sa dau bordul jos, ma aopresc la al de ventilatie din dreapta si imi ramen intepenit!

Nu am fortat de teama sa nu stric ceva!

Surubul din lateral dreapta tine si el bordul???

 

Ms

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Plansa de bord e fixata pe lateral in cate un holzsurub (spre usi), un surub M6 in spatele tabloului de bord care face prinderea cu suportul coloanei de directie, un surub M8 (parca) in partea dreapta (cum te uiti la plansa) sub parbriz - acces pe la grila de ventilatie (ce trebuie demontata) si jos in podea sub radio CD sau cas fixat de o structura metalica. Problema mare e ca trebuie demontate toate plasticile si nu sunt putine!

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Naspa, nu ma descurc, ai ceva poze????

 

Ms

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Uite aici:

Inca odata repet: pt. demontarea plansei bord se deconecteaza bateria de acumulatori si se dezasambleaza toate componentele de plastic precum si volanul. Daca nu se poate scoate de pe axul canelat se poate demonta semicoloana de directie (4 suruburi).

Fixare plansa bord Cielo.pdf

Share this post


Link to post

Super, mersi frumos!

A fost tare frig afara si am stat asa ...

Sambata ma ocup de ea!

Intre timp am localizat za noiz!!!

Piesa 17 chitaie!

Nu inteleg ce este piesa 13.

In dreapta acestei piese care scartaie - 17 este gura de aerisire, si nu stiu cum se demonteaza. Se trage afara pur si simplu?

Sper ca astea sa fie prinderile acestei piese.

 

Ms

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

salut,sunt mai nou pe aici.sunt posesorul unui cielo si un singur lucru ma enerveaza la culme.scartaitul ma disperat,nush ce sa-i mai fac.pe la bord pe acolo am mai rezolvat-o dar nush scartaie chederele de la usa si nush ce sa le mai fac,imi vine sa-i dau foc :wallbanger:

Share this post


Link to post

Dai foc ca, prin incalzire se dilata fiarele si nu mai fac zgomot! greenguy.gif Citeste si te lamureste!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma vad nevoit si eu sa scriu aici : EXACT dupa 110 km/h , incepe din zona cadranului central sa se auda un barait / zbarnait continuu, de intensitate foarte mica, sacadat, FARA sa se amplifice odata cu viteza- ramane constant pana la 180-190. La decelerare, sub 110, dispare !

Am demontat TOATE plasticile din jurul lui, toate butoanele ( avarie, proiectoare, etc), rama principala din jurul cadranului, plasticul de sub volan, absolut tot. A ramas doar cadranul cu ceasurile indicatoare. Am asezat totul in cutiute in garaj si am repetat testul de drum. Tot se aude mizeria de zbarnait ! Se aude atat de fin si de constant incat pasagerii nu sunt constienti de existenta zbarnaielii, se aude in dreptul cadranului. Am scos pana si cablul kilometrajului sa verific uzura din varf, ( am scos sigiliul) dar acolo pare in regula, "patratul" se mentine.

 

Unde pisici sa mai verific ? ca m-am cam saturat sa-l acopar prin muzica. :wallbanger:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

N-o fi de ceasul kilometraj? Nu trepideaza acul de la 110?

 

LE. Pardon, am intrebat prostii, doar spuneai ca-ai deconectat cablul. :redface:

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Rotitele de plastic din interiorul ceasului au uzura si alea se aud.Dar incearca testul fara cablu de kilometraj pus.

Share this post


Link to post

Nu va mai scartaie nimic?La mine am descoperit ca taboul de bord atingea de masca aia cu butoanele de avarie,proiectoare,etc in partea dreapta sus(rezolvat cu o ventuza de parasolar intre ele) si mai chitaiau la torpedou "limitatoarele" care tin usita de la torpedou(cele cu urechi rotunde)!Rezolvat prin eliminare(nu prea tin nimic in torpedou,deci n-are de ce sa se rupa balamalele fara acestea)

Share this post


Link to post

Eu de-a lungul timpului m-am confruntat cu doua tipuri de zgomote in bord:

1. Firele de deasupra picioarelor pasagerului din dreapta neprinse, care se tot miscau pe acolo; rezolvat cu bureti bagati in spatiul respectiv

2. In treptele 1, 3 si 5 teava comandata de schimbator intra in contact cu plasticul bordului undeva in dreapta pedalei de acceleratie. Ori se decupeaza putin plasticul acolo (oricum e o zona care nu e la vedere), ori se lipeste o bucatica de burete in locul in care are loc contactul intre cele doua elemente.

Share this post


Link to post

Cablul de vitezometru. Cel de acceleratie actioneaza altceva... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cred ca stiu de unde provine scartaitul dar nu stiu cum sa rezolv.

Daca ventilatia este pe la parbriz scartie, in alta pozitie nu scartaie.

Cred ca e ceva cu grila de directionare a aerului.

Pot avea acces la ea sa o ung eventual ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...