Jump to content
Sign in to follow this  
Outlaw

Stergatoare Parbriz Spark

Recommended Posts

Am un Spark 1.0l de aproape 2 ani si am o problema cu el: cand actionez maneta stergatoarelor dar fara sa o blochez in prima treapta (pentru o singura cursa), stergatoarele se misca cca. 1cm in jos si se aude un sunet de releu (un click), ca si cum ar fi ajuns la capat de cursa. Trebuie sa ridic a doua oara maneta ca sa sterg parbrizul si daca o tin ridicata pana in momentul in care cursa e completa si stergatoarele revin (si se aude din nou sunetul acela de releu), a doua oara nu mai am probleme.

Ceva se intampla si nu inchide cursa cum trebuie, nu stiu daca e o problema electronica sau mecanica.

A mai avut cineva problema asta? Nu am gasit nici un topic pe tema asta.

 

Va multumesc!

 

Off-topic: din August 2007 am comandat o piesa de 30 RON la Radacini Motors din B-dul Timisoara (un capac de la una din sinele de pe masina - un "ruman" s-a gandit sa mi-l rupa intr-o noapte intr-o parcare din Drumul Taberei) si nici pana in ziua de azi nu m-a sunat nimeni sa ma duc sa imi monteze piesa...drept urmare au cam ruginit suruburile pe care le acopera capacul...asta trebuia trecuta la un topic despre dealeri si seriozitatea lor dar nu mai am timp acum sa caut pe forum...si e doar ca un fapt divers...

Share this post


Link to post

Pare o problema la contactul de cap de cursa sau "mecanica" ce-l actioneaza.

Share this post


Link to post

Eu cred ca mai degraba mecanica (melcul)

Sa nu fie cumva stransa bine piulita si sa "sara" de pe fagas?

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru pareri...intre timp am fost la service...la Radacini pe Calea Vitan.

Nu m-am dus pentru stergatoare dar daca tot am ajuns...era pentru LID (Led Indicator Defectiune), mi-au resetat calculatorul (parerea mea) si mi-au zis povestea cu benzina mai buna si tipicul "asa face toate"....va jur ca exact asa s-a exprimat unul din mecanici. Ca si la Aveo aceeasi problema...ca sonda lambda...sau cum se numeste...ca si daca o inlocuiesc tot asa face.

La stergatoare au rezolvat-o tot romaneste: au dat jos tot mecanismul, au umblat pe la el si cand l-au pus la loc, pe impuls mergea perfect (fara sa blochezi in prima treapta) dar cand foloseai prima treapta stergatoarele faceau cursa intreaga dupa care se mai ridicau un pic...am zis ok, pot sa traiesc cu asta.

Dar dupa o zi, adica ieri, si pe impuls face tot asa adica revine pana jos si apoi mai urca putin...asa ca daca mai prind cateva ore libere ma duc iar peste ei.

 

Asadar, in continuare, in service se lucreaza dupa doua devize:

1. Las-o ba ca merge'asa!

2. Asa face toate!

 

Va multumesc, sa ne reauzim sanatosi!!!

Share this post


Link to post

Nu te mai duce la idiotii aia!

Share this post


Link to post

Si eu care vroiam sa-i incerc...ca acu au sediu nou.

In rest @Outlaw cum ti s-au parut? Amenajarea nu mecanici, "ca stim si noi d-astea".

 

Scuze de off-topic.

 

Acum un pic de on-topic. Tot la stergatore, aveo sedan, comut pe prima treapta, incepe "cursa"

aud un click la panou iar cand termina cursa la fel acelasi click. Este o problema sau e ceva normal?

 

Multumesc.

Edited by magnet

Share this post


Link to post

Nu este o problema, este un releu ;)

Share this post


Link to post
In rest @Outlaw cum ti s-au parut? Amenajarea nu mecanici, "ca stim si noi d-astea".

 

E destul de OK, mai mult din punctul de vedere al locatiei, mi-e mai usor sa ajung la ei. Partea buna e ca au wireless si nu m-am plictisit la revizie.

 

Partea si mai buna e ca s-a rezolvat de la sine problema si nu a mai facut nicio fita de vreo 5-6 luni.

 

Parcarea e cam mica...defapt mai mare decat cea de la Radacini de pe B-dul Timisoara. Am mai comandat o piesa de la ei: ornament sina plafon (ca a simtit nevoia un taran sa rupa ceva la masina mea) si dupa vreo 6 luni cand am aterizat la revizie (Aprilie 2008) mi-au zis ca s-a anulat comanda din fabrica...dar ideea e ca ei aveau un numar de comanda si nu au mai dat nici un semn de viata. Daca nu ii intrebam eu...cine stie...am mai facut odata comanda si de data asta a venit cam in 3 saptamani.

 

Salut!

Share this post


Link to post

Are cineva idee cum se regleaza "duzele" pentru spalat parbrizul?

 

Din cate am vazut au niste orificii din metal care nu pot fi miscate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...