Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Formula 1 - 2008

Recommended Posts

Unde? =))

Go Green! :D

Share this post


Link to post

Raikkonen, bucuros sa-l ajute pe Massa.

Share this post


Link to post

Numai ca acum, inaintea ultimei curse din an, multe sanse nu sunt :)

 

Hamilton versus Massa - the title permutations for Brazil

Either McLarens Lewis Hamilton or Ferraris Felipe Massa will be crowned 2008 drivers champion at this weekends Brazilian Grand Prix. With a seven-point lead, Hamilton is very much the favourite, but as we saw at Interlagos last year - when outsider Kimi Raikkonen came from behind to win - anything is possible. Here is what each man needs in order to take the title

 

Hamilton will be champion if:

- He finishes fifth or higher

- He finishes sixth and Massa is second or lower

- He finishes seventh and Massa is second or lower

- He finishes eighth and Massa is third or lower

- He fails to score and Massa is third or lower

 

Massa will be champion if:

- He wins and Hamilton finishes sixth or lower

- He finishes second and Hamilton is eighth or lower

Share this post


Link to post
Felipe Massa a reusit timpi mai buni comparativ cu Lewis Hamilton in primele doua sesiuni de antrenamente libere, programate vineri in deschiderea Marelui Premiu al Braziliei. :)

Share this post


Link to post

Oare si-ar "permite" Ferrari sa-l puna pe Kimi sa-l scoata din cursa pe Hamilton?

Share this post


Link to post
Oare si-ar "permite" Ferrari sa-l puna pe Kimi sa-l scoata din cursa pe Hamilton?

De ce nu pe Alonso? :D :) )

Nimeni nu face asa ceva, esti compromis pentru totdeauna. Dar .. poate o comite singur Hamilton :) )

El e stresat sa nu traga tare, asa se explica si diferenta de timp fata de massa ;)

7 puncte in fata, atat a avut si anul trecut.. ii vor sta greu pe creier .. sa-l vedem ce a invatat de anul trecut.

 

http://www.onlinesport.ro/motor/f1/1440/interlagos.htm

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Hamilton are cea mai stresantă "misiune" mâine... > :)

Share this post


Link to post

In sesiunea a2a(din cele 3 de sambata) de calificari McLarenurile au cei mai rapizi timpi,iar acum au incarcat cea mai multa benzina si d'aia au iesit putin mai jos pe grila de start.Per total Kovalainen are cel mai bun timp iar Hamilton al 2 lea.

Share this post


Link to post

Vettel la Ferrari!!!!!!! :D

Shit.. ce bou e Glock.. impuscas-ar cu pistolul lu tacsu.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Hahaha, ce bulan :D

Share this post


Link to post
Shit.. ce bou e Glock.. impuscas-ar cu pistolul lu tacsu.

Bine spus :) , felicitari Ferrari :X

Share this post


Link to post

Pai da.. daca astia doi de la toyota nu greseau ca idiotii amandoi trebuiau sa fie in fata unui campion mondial ce nu l-am vazut la sfarsit pe podium.

Probabil ca daca ar fi fost doar 2-3 puncte diferenta intre massa si hamilton, altfel ar fi fost cursa.

Oricum.. felicitari alonsa si vettel, poate ii vedem la naul la ferrari ;)

hamilton a muncit tot anul, in definitiv.. e campionatul lui.

Share this post


Link to post

Glock avea cauciucuri "slick" la finalul cursei nu a mai intrat sa schimbe.Degeaba ii urezi "de bine" daca intra la boxe sa schimbe era pe locul 10 la final si oricum nu mai conta :P .

Pana la urma Hamilton e campion,urmeaza 2009,cauciucuri slick adevarate etc.Noi sa fim sanatosi.

Share this post


Link to post

"Ce noroc, ce mare nenoroc" :D

Share this post


Link to post

Foarte tare fază :) ) M-a amuzat teribil şi ieri!

Share this post


Link to post

Am trait sa o vad si pe asta... si se mai face scandal pe blaturile de la noi din fotbal... BLEAH... gata pentru mine formula 1. Nu ma mai intereseaza...

Share this post


Link to post

Mi-a parut rau pentru Massa dar adevarul e ca Hamilton a muncit pentru titlul asta si ar fi fost chiar nashpa sa piarda doua campionate in ultima cursa

Share this post


Link to post
ar fi fost chiar nashpa sa piarda doua campionate in ultima cursa

 

Ar fi fost naspa, dar ar fi meritat-o pentru aroganta lui.

Share this post


Link to post

Glock nu crede ca a influentat lupta pentru titlul mondial

 

Pilotul german Timo Glock a captat atentia in Marele Premiu al Braziliei, dupa ce a fost depasit in ultimul viraj de Lewis Hamilton, iar britanicul de la McLaren-Mercedes a intrat in posesia titlului mondial.

 

Cu toate acestea echipierul de la Toyota nu crede ca a influentat soarta campionatului: "Nu am stiut ca ma aflu in pozitia de a decide titlul. Eram concentrat asupra cursei si am incercat doar sa obtin o pozitie cat mai buna. La final totul a fost ca un joc de poker, pentru ca am ramas cu pneuri de uscat, iar in ultimul tur nu am mai reusit sa gasim aderenta dorita".

 

"Nici nu stiu unde m-a depasit Lewis, pentru ca au trecut patru masini pe langa mine, atat pe stanga cat si pe dreapta. In momentul acela singura mea preocupare era sa tin masina pe circuit. Intr-o cursa ca aceasta nu poti planifica nimic, si din punctul meu de vedere nu exista dubii in ceea ce priveste ajutorul meu pentru o parte sau alta implicata", a mai spus Glock.

 

Germanul revenit in acest sezon in F1 dupa o trecere prin seria GP2 s-a referit si la brazilianul Felipe Massa, cu speranta ca acesta va intelege situatia creata la finalul cursei de la Interlagos. "Cred ca Felipe este genul de om care intelege ca in acea situatie nu am putut face nimic diferit decat am facut. Imi pare rau pentru el, dar cred ca au mai fost alte 17 curse in care el a avut ghinion si nu a punctat din cauza diverselor probleme".

 

Onlinesport

Share this post


Link to post

Deci tilul s-a decis in ultima curba...foarte tare! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Este mai palpitant acum cel putin pentru ca Formula 1 a devenit o competitie disputata nu ca inainte cand Schumacher castiga 13 curse din 16 si castiga tittlul cu 4, 5 curse inainte de sfarsitul sezonului. Am fost, si sunt ferarist, o sa-l admir mereu pe Schumacher dar nu stiu de ce atunci cand sa retras am incetat sa ma uit la formula 1 desi nu pierdeam nici o cursa inainte, pur si simplu nu mai prezenta interes pentru mine desi acum este mult mai spectaculoasa competitia.

Oricum, noul val de piloti tineri care sunt si care vin din urma o sa faca din aceasta competitie un adevarat spectacol.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...