Jump to content
Sign in to follow this  
CieloFan

Console De Jocuri

Recommended Posts

A venit si vremea mea. :tongue:

Mosul a fost darnic si mi-a luat un PSP slim&light.

 

As dori sa discut cu cei care deja au asa ceva, poate mai aflu ceva nou, poate facem un schimb de jocuri etc.

 

Pana acum consola mi se pare extraordinara. Mi-am dorit-o din motive de plictiseala, gen avion, delegatii si asa mai departe.

 

 

Si ca sa incep cu cateva intrebari legate de scula:

Se poate pune orice joc din orice regiune? Am gasit multe jocuri, problema e ca sunt pe regiuni (USA, Europe, Japan). Este gen DVD, in sensul ca dupa 5-10-20 schimbari de regiune se blocheaza pe regiunea respectiva?

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

Ma mananca in... palma sa imi iau si eu asa ceva. Care merita cu adevarat? La ce trebuie sa fiu atent? La ce mai sunt bune in afara de de jocuri? Care e diferenta dintre ele? Are cineva?

 

Tine loc si de prietena?

Share this post


Link to post

PS3 in nici un caz.

 

PS2 da, ai destule joace bune si celebre, dar e un pic depasita de vreme. Poti sa-ti iei una modificata, si poti sa joci si joace copiate, sa vezi dvd-uri la TV cu ea, de toate.

 

X360 e ok, dar fara cont de Xbox Live isi pierde mult din farmec. Se poate modifica ("cipui") si ea.

 

Wii e cea mai tare, in momentul de fata, p-asta am pus si eu ochii. N-are cine stie ce grafica, dar toata lumea povesteste despre cat de "catchy" e faptul ca faci miscare cand joci (vezi pe youtube filmuletze).

Share this post


Link to post

De ce nu PS3?

 

Ce e contul de xbox live?

Share this post


Link to post

PS3: mult prea scumpa, nu se inghesuie nimeni sa faca joace pentru ea din cauza costului prohibitiv al SDK-ului.

 

Xbox live: retea multiplayer.

Share this post


Link to post

Mai detaliaza cu xbox live! De ce e naspa?

Share this post


Link to post

N-am zis mai nene ca e naspa, am zis ca fara Xbox Live isi pierde din farmec, pentru ca majoritatea joacelor si inclusiv consola in sine e gandita pentru reteaua Live (pentru ca ei de-acolo isi scot grosul banilor).

Share this post


Link to post

Deci trebuie doua console sau cum? Sunt in ceata.

Share this post


Link to post

CieloFane, cum e cu PSP-ul ? ma bate si pe mine gandul, mai are cineva jucaria asta, sa-mi spuna niste pareri ? Pana acum, castiga in fata DS Lite-ului ca jucarie de omorat vremea.

Share this post


Link to post

Este super misto. Ce sa-ti spun.

 

Jocurile au o grafica foarte buna pentru o consola.

Sunetul e foarte bun.

Poti sa-ti pui muzica, filme, poze. Ai internet explorer si wi-fi.

 

De omorat timpul il omor cu Tomb Rider, Silent Hill, Sims 2, NFS. Oricum sunt multe joculete care merita.

 

O sa-i fac o poza diseara in actiune sa vezi cam cum arata.

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

NFS-ul nu-l am la mine. Sunt plecat de acasa :D ... nu de tot.

 

Am numai Tomb Rider, Sims 2, Bomberman si inca 3-4 jocuri, dar momentan nu-mi aduc aminte care.

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza tocmai din perspectiva de device bun la toate, pentru travel. Bateria cum e ?

Share this post


Link to post

Depinde ce intelegi tu prin device bun la toate ...

Este o consola de jocuri, atata tot. Ca poti pune si ceva multimedia pe ea, gen filme, muzica etc... e adevarat. Ca poti intra si pe net, adevarat si asta, dar nu te astepta la cine stie ce veleitati de pocket pc pentru ca nu a fost conceput pentru asa ceva.

 

Bateria tine in jur de 7-8 ore.

Share this post


Link to post

Nu ma gandesc sa inlocuiasca laptopul, ci sa fie un gadget mic de tinut in buzunar si care sa-ti ofere suficiente posibilitati de entertainment. Adica, in speta, sa te joci/sa asculti o muzica/sa vezi un film. Se achita onorabil de cele 3 taskuri ?

Share this post


Link to post

Categoric.

 

Cateva minusuri:

Volumul in casti este destul de mic, dar se rezolva cu niste casti mai performante, eventual niste casti cu ceva control de volum. Mi-am cumparat asa ceva si sunt multumit.

Filmele trebuie codate in mp4 altfel nu le vede. Codarea dureaza foarte mult.

 

Daca poti trece peste astea e ok. Pe mine deja nu ma mai deranjeaza. Baza sunt oricum jocurile.

Ca dimensiuni ... hmm ... e destul de marisor, pentru ca display-ul este generos.

Edited by CieloFan

Share this post


Link to post

Si mi-am luat si eu un PSP Slim, Piano Black, de la Flamingo, cu un card de 2 GB Apacer, iar pe card si adaptorul lui scrie Sony :) deci piratata, dar de calitate!

 

Pus muzica, se aude mai bine decat m-asteptam. Nu la nivel de iPod, dar bine. Cam incet intr-adevar, din cauza ca astia au limitat volumul maxim ca sa nu surzeasca poporul. Am inteles ca se rezolva cu manareli software, dar nu cred ca o voi face.

 

E super usoara, iar ecranul e imens. Nu mi se pare ca da impresia de fragilitate, cum ziceau altii pe forumuri, e ok.

 

Negrul ala lucios se murdareste SUPER repede, raman toate urmele de degete pe el, probabil de-aia pianistii nu ating altceva decat clapele pianului :mrgreen:

 

A venit cu firmware 3.80, deci primul pas a fost modificarea firmware-ului cu unul "piratat", care permite mult mai multe chestii (nu intru in detalii).

 

Modificarea presupune instalarea unor anumite fisiere pe stick, si o baterie Pandora (adica o baterie "de service", care raporteaza serial number 0, si permite accesarea unor functii speciale). Cum nu aveam nici o baterie de-asta la indemana, a trebuit s-o modific pe cea actuala. Modificarea presupune desfacerea bateriei, si lipirea unui fir intre 2 puncte de fludor. Cam asa ar fi modificarea:

 

pspe.jpgbattery_slim_pandoraize.jpg

 

Toate bune si frumoase, numai ca in realitate placa aia de circuite e cat o unghie (nu asa mare cum pare in poze), iar lipirea unei sarme intre 2 puncte de fludor cat un varf de ac era ceva imposibil cu ce pistol de lipit aveam eu. Unii au zis ca le-a reusit lipirea cu scotch-tape a unei bucatele de sarma, n-am inteles cum le-a iesit asta, ca ajunsesem de manevram patratele de 5x5 mm cu penseta, si tot n-am reusit. Din fericire, am gasit un mesaj al unuia pe un forum care zicea ca se poate face si prin taierea unui traseu de cupru, si refacerea lui. Traseul mic cat un picior de tantar, l-am rupt cu cutterul, si am obtinut o baterie Pandora, si-am putut sa fac update-ul de soft.

 

P3290573.JPGP3290584.JPGXDSC02797.JPG

 

Dupa asta a venit partea inversa: cum naiba refac traseul ala infim si minuscul ? de pistol de lipit si cositor nici nu se punea problema. Ca atare, l-am refacut cu creionul, dupa care-am lipit niste scotch-tape peste "carpeala". Culmea, ambii pasi au mers din prima, si eu am fost la fel de mirat :)

 

P3290589.JPGP3290590.JPG

P3290587.JPGP3290588.JPG

 

Full size:

 

P3290591.JPG

 

Net wireless, radio Shoutcast, Skype:

 

P3290592.JPGP3290593.JPGP3290594.JPG

 

O jucarie excelenta.

P3290587.JPG

P3290588.JPG

Share this post


Link to post

Ma bucur ca te-ai hotarat pana la urma. :) Este intradevar super misto :)

Share this post


Link to post

Cu dedicatie pentru Zmeu cel nehotarat :)

 

2859.jpg

 

Intre timp ca sa fiu si on-topic, am reusit sa pun si messenger pe PSP, acum e device-ul portabil perfect :D

Share this post


Link to post

Nu vad unde zice in graficul ala ca trebuie sa iti iei PSP. :D

Share this post


Link to post

In afara de Patapon, mai exista vreun joc misto pentru PSP? :D

Share this post


Link to post

Scarface, NFL Street, Midnight Club3 :D ub Edition, Killzone:Liberation, Ghost Raider (astea le are fiu-miu).

Share this post


Link to post

Jocuri pt PSP pe care le recomand :

 

Burnout Legends & Burnout Dominator

Ridge Racer

Worms :) - e cam mic ecranul pt jocul asta din punctul meu de vedere dar jocul este la fel de funny

God Of War

 

Echocrome - e mai...ingineresc

 

Luxor, Space Invaders Extreme, Super Collapse - jocuri mici de pierdut vremea in reprize scurte

SNES - emulator super-nintendo

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...