Jump to content
Sign in to follow this  
pisicaverde

Mai Beneficiez De Casco Daca A Expirat Itp-ul?

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

 

Am avut ghinionul sa derapez si dau cu Kalos-ul in fundul unui Megane.

 

Cand a venit politistul, a constatat ca am ITP-ul expirat de prin august 2007 (eu uitasem complet ca trebuie sa fac inspectia).

 

Zilele astea trebuie sa fac constatarea la asigurator (Allianz) pentru avarie ; e posibil sa nu pot beneficia de Casco, din cauza ca la momentul accidentului masina nu avea ITP-ul la zi?

 

In contractul de asigurare zice ca nu se acorda despagubirea, daca:

 

r) pagubele produse autovehiculului, în cazurile în care:

- autovehiculul nu avea certificat de înmatriculare valabil sau o autorizaţie de circulaţie valabilă;

 

Un amic mi-a zis ca acelasi lucru se aplica si la RCA--- pentru bara din spate a megane-ului...

 

 

A patit cineva chestia asta? Si daca da , exista vreo solutie ?

 

Multumesc frumos

Edited by pisicaverde

Share this post


Link to post

Nu am patit asa ceva insa din pacate tind sa cred ca acel CASCO/RCA nu iti va acoperi daunele!

 

Daca nu iti e valabil nici RCA-ul ai grija cum o dai la pace cu soferul meganului, fiindca iti spun din experienta: bara spate+bandou+vopsit la Megane2 Sedan = 31mil (la service Renault)

Share this post


Link to post

Nu cred ca asigurarea facultativa are vreo legatura cu ITP-ul.

autovehiculul nu avea certificat de înmatriculare valabil sau o autorizaţie de circulaţie valabilă;

In ce ai spus tu se refera la masinile neinmatriculate.

Bafta!

Share this post


Link to post

Nu cred ca are vreo legatura, daca e sa faca gat asiguratorul, da-l putin cu capul de suportul de pixuri si spune-i ca oricum nu face nici o copie xerox la certificatul de inmatriculare (singurul pe care apare despre ITP), deci, sa vina cu despagubirea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Are o legatura foarte mare cu I.T.P-ul daca este expirat casco nu te despagubeste..citeste contractul si ai sa vezi

Share this post


Link to post

@laur - tocmai, cand faci CASCO iti fac poza la talon! ;)

Daca e cum spui tu, cand faci polita nu iti iau alcolemia, insa daca o lovesti baut fiind ... ciuciu despagubiri.

Mare atentie la contract!

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Cand faci Casco, dar asta nu inseamna ca nu poti sa iti faci ITP-ul dupa ce ai facut Casco. Ce, cand mergeti la ITP instiintati si asiguratorul?

Share this post


Link to post

Nu stiu cum ar fi, dar eu i-as da un cap in gura vreunui nemernic de asigurator daca n-ar vrea sa ma despagubeasca pe un motiv atat de penibil. De cand cu fransiza de 100 de euro la orice dauna si 1000 de bete ce le baga in roate nu mai am nici un fel de respect fata de breasla asta de hoti.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Lipsa ITP-ului duce la neacordarea despagubirii, indiferent daca este vorba de asigurare CASCO sau RCA. In functie de asigurator, este posibil ca RCA-ul sa acopere dauna dar sa se intoarca in regres asupra autorului accidentului pentru recuperarea daunei.

Laurentiu, nu e un motiv penibil, logica este foarte clara: nu ai ITP valabil, masina este posibil sa nu corespunda din punct de vedere tehnic circulatiei pe drumurile publice, de unde rezulta ca accidentul este din culpa exclusiva a proprietarului, care nu trebuia sa conduca un astfel de vehicul.

In practica, e posibil sa scapi, ideea este sa nu spui acest lucru la constatare si sa astepti sa se pronunte ei. Insa legea e clara.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pt raspunsuri.

 

La Allianz au zis ca daca in procesul verbal nu scrie ca accidentul s-a datorat

motivelor tehnice (frana, directie, semnalizare, etc) atunci e ok, se poate acorda

despagubirea. Ziceau ca esential e ca accidentul sa nu se fi produs din probleme

care tin de itp... teoretic derapajul nu prea intra la categoria asta...

 

Sa vedem. Luni sau marti fac constatarea de la asigurator, revin cu detalii.

Share this post


Link to post
Laurentiu, nu e un motiv penibil, logica este foarte clara: nu ai ITP valabil, masina este posibil sa nu corespunda din punct de vedere tehnic circulatiei pe drumurile publice, de unde rezulta ca accidentul este din culpa exclusiva a proprietarului, care nu trebuia sa conduca un astfel de vehicul.

In practica, e posibil sa scapi, ideea este sa nu spui acest lucru la constatare si sa astepti sa se pronunte ei. Insa legea e clara.

Da, stiu, dar, atata timp cat casco oricum costa o poala de bani iar multi dintre asiguratori sunt vai mama lor, mi se pare penibil sa ti se refuze decontarea daunei atata timp cat esti la zi cu toate platile pentru un astfel de motiv care oricum trece neobservat.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cu toate ca s-a lamurit treaba, asa mi s-a intamplat si mie cu asiguratorul meu. Asiguratorul nu despagubeste daca nu ai ITP!

Am avut parbriz fisurat, m-am dus la ITP si nu am trecut.

Din motive aiurea nu m-am dus in termen de 30 de zile pe la politie si casco, asa ca, atunci cand am declarat parbrizul fisurat la politie, nu mai aveam nici prelungirea de 30 de zile. Cei de la casco mi-au zis ca nu pot sa-mi dea despagubirea fara ITP decat in cazuri foarte speciale. E scris in contract.

Dar, cum la noi in oras domneste intelegerea si prietenia, s-a rezolvat. :drinkers:

Bafta, sa se rezolve si la tine!

Share this post


Link to post

Casco nu despagubeste daca ITP nu este valabil LA DATA ACCIDENTULUI decat cu aprobari speciale sau prin "prietenie". RCA nu conteaza, poti sa fii si baut, sa nu ai permis sau itp. Iar derapajul sau lovitura din spate dupa mine s-ar putea aronda conditiei tehnice a masinii. La noi in principiu se aproba toate daunele fara ITP doar daca sunt in parcare sau parbrize fisurate, daca nu sunt alte magarii la dosar. Accidentele in trafic se aproba foarte greu, mai ales cele gen derapare si iesire inafara carosabilului, lovitura din spate, etc...

Share this post


Link to post
RCA nu conteaza, poti sa fii si baut, sa nu ai permis sau itp.

Iar derapajul sau lovitura din spate dupa mine s-ar putea aronda conditiei tehnice a masinii.

Este fals ceea ce spui tu ! RCA-ul nu despagubeste daca autorul a savarsit o fapta penala. In privinta derapajului si loviturii din spate cauzele sunt viteza si respectiv, nepastrarea distantei corespunzatoare fata de autovehicolul din fata.

Share this post


Link to post

Gresesti... De la 1 ianuarie 2007 toate politele incheiate si cu carte verde (modelul nou... alea cu RO/U/10...) se supun altor reglementari decat cele vechi iar in cazul in care vinovatul nu avea permis, era baut, etc, societatea de asigurari despagubeste pagubitul, urmand ca suma platita sa fie recuperata de la vinovat.

 

Iar cu privire la Casco, iti spun un singur lucru: citeste ce semnezi ! Poate fi refuzata despagubirea si pt AN parcare daca nu ai ITP. Asa e facut contractul, pe care majoritatea il semnati ca "primarii"...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Stiu un caz in care CASCO a refuzat despagubirea unui prieten care a lovit masina in parcare la Cora. Deh, e in afara drumurilor publice ...

Oricum, la cati bani o fi dat omul pt. CASCO ala la Allianz, ar face bine sa-l despagubeasca :D

Share this post


Link to post

Care societate de asigurari? Parcarea chiar e drum public.

Share this post


Link to post
Stiu un caz in care CASCO a refuzat despagubirea unui prieten care a lovit masina in parcare la Cora. Deh, e in afara drumurilor publice ...

Oricum, la cati bani o fi dat omul pt. CASCO ala la Allianz, ar face bine sa-l despagubeasca :D

 

Cunosc un caz identic dar era vorba de o parcare a unei institutii.

Share this post


Link to post

Escroci. Casco pt asta e facuta, daca esti vinovat sau daca ti-ai gasit masina busita.

Deci, in parcare sunt aceleasi reguli ca pe drum, e acces public, sunt indicatoare rutiere, se aplica regulile legii,

stiu mai multe cazuri cu buseli in parcare in care s-au aplicat amenzi, puncte, si casco de fiecare data a despagubit fara sa clipeasca.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Care societate de asigurari? Parcarea chiar e drum public.

 

Nu mai retin ce societate era, dar iti dau un exemplu: la Omniasig despagubirea daunelor produse in afara drumurilor publice este optionala.

Share this post


Link to post

Parcarile supermarket-urilor gen Metro, Cora, Billa etc. nu sunt consideratre drum public. In respectivul perimetru regulile de circulatie sunt stabilite de administratorul respectiv, iar respectarea acestora trebuie supravecheata de catre firma de paza.

D.p.d.v. legal nu trebuie sa fiti sanctionati cu amenda sau puncte de penalizare pt evenimente petrecute intr-un astfel de loc.

Share this post


Link to post

Deci dupa matale ii dai o busa unuia si platesti paguba din buzunar nu din asigurare :)

Share this post


Link to post

Clauza aia se numeste "Circulatia pe drmuri INCHISE circulatiei publice" nu drumuri publice, astfel orice paguba produsa prin parcari ale supermarketurilor, firmelor, etc ar fi excluse. Clauza se refera la mersul pe camp, unde am si avut un "personaj" de vreo 60 ani, de la tara, care a mers cu E klasse pe camp, unde a busit un bolovan incat a rupt roata la mertzan si au sarit capsele din centuri, dar omul finutz facuse full-casco, probabil stia el ce stia :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...