Jump to content
Sign in to follow this  
paracelsus

Filtru Ulei

Recommended Posts

Asta-i filtrul recomandat de catre MANN pentru motorul de 1,2L: http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...;gobackToPage=1

 

Acelasi filtru este recomandat si pentru Matiz cu 0,8L sau 1,0L.

 

Din experienta personala de 10 ani pe aceste motoare, filtrele coreene sunt proaste, eu nu mai bag de ani asa ceva. Folosesc MANN sau Purolator.

Share this post


Link to post

Problema la mine este ca ma duc cu el la revizie (nu stiam ce vor face indivizii daca nu le aduc filtrul Korrean).Eu am luat dimensiunile de la filtrul existent pe masina .Lucru care te sfatuiesc (tudor).

Edited by puchi

Share this post


Link to post

N-au cum sa faca gat la Mann sau la Purolator, sunt cei mai mari producatori de consumabile, unul european si celalalt american. Ca politica lor, normala altfel, este corecta, este alta poveste. Dar, daca iti baga pe gat niste preturi de 2x mai mari, macar, sa nu-ti puna niste OEM-uri ieftine pentru ca service-urile autorizate nu sunt obligate sa foloseasca consumabilele OEM de la GM, fiecare are contracte cu producatori independenti recunoscuti, doar ca, sunt altii decat trebuie.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mersii de raspunsuri Maitre!.Trec de revizie si schimb eu filtrul. Comparativ cu Passatul (filtru ulei)este floare la ureche. :thumbl:

Edited by puchi

Share this post


Link to post

Eu am dat 310 RON la revizia de 1 an (13 000 km) . Sa schimbat filtru de aer, filtru de benzina si filtru de ulei .

Share this post


Link to post

Bun pretul, dar trebuia sa postezi la Revizii Kalos,Aveo. Nu ai filtru de polen (habitaclu) sau nu ai vrut sa-l schimbi? S-a schimbat si uleiul cred...

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Set de filtre aveo 1,2 MANN:

 

AER - C2324

ULEI MOTOR - W67/2

CARBURANT - WK55/2

POLEN - CU2330

 

Uite aici pentru informare

 

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...tlg_01_mdrsl=30

 

Recomand cu caldura MANN. Le folosesc la utilaje (pe langa fleetguard) , si de asemenea MANN face filtre pentru multi pe care le personalizeaza dupa dorinta acestora ( Filtrele DEUTZ Sunt MANN, LA fel si cele ATLAS COPCO , ;a fel si cu multi alti producatori).

 

Am luat setul descris mai sus si cu acesta ma duc la service la 10000 Km + ulei 5W30.

Sa fiu sigur , sa nu imi bage ei 15W40 sau 10W40 si sa zica lasa dom'le ca merge si asta. Pentru cutia de viteze am luat 75W80. Uleiuri IGOL.

Share this post


Link to post

Am observat de doua zile sub masina(mai exact sub motor) o peticica de ulei . Am verificat si am observat ca "zemuie" pe la garnitura de la filtrul de ulei . Filtrul vreau sa-l schimb pt. a fi linistit iar ulei am gasil la Metro . Intrebarea mea este legata de ulei : Imi poate spune cineva daca sa completez cu Valvoline Dura Blend FE SAE 5w30 . La revizia de 15000 am bagat GM 5w30(acum am 21500) . Multumesc .

 

Tolin , ai un cod pentru filtrul de ulei Purolator ? Merci.

Edited by 2007catch

Share this post


Link to post

Uleiurile NU se amesteca!!! Daca ai ulei X, completeaza tot cu x (x insemnand aceleasi caracteristici si aceeasi MARCA). Nu combina x cu y ca nu e bine. Scrie si in manual.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Multumesc pt. sfat , am sa caut ulei GM .

Share this post


Link to post

Ia vezi asta`ti place ..http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=6&prdsl=3084&ktlg_lang=1&ktlg_01_mrksl=10&ktlg_01_mdrsl=26&ktlg_01_modsl=3&ktlg_01_fzkat=&ktlg_01_fzart=1&ktlg_subpage=2&gobackToPage=1

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor , mi-am comandat un filtru MANN iar ulei o sa iau de la reprezentanta ( daca au ) .

Share this post


Link to post

Pentru Kalos 16V mi s-a recomandat la magazin acelasi filtru ca cel de Cielo, GM 96 879 797

Sa-l iau, merge, aveti idee?

Share this post


Link to post

Ala este.

Share this post


Link to post

@2007catch Tu ai masina in garantie? Ai mai fost la vreo revizie? Mergi sa ti-l stranga pe garantie, cazul tau e generat de lipsa de atentie a mecanicului care ti-a schimbat filtrul, ori n-a uns garnitura ori l-a strans prea putin!

Daca nu e caz de garantie il poti cumpara de la reprezentanta fara sa-ti mai bati capul, costa in jur de 16ron, iar la magazinele de piese costa de la 11ron.

Share this post


Link to post

A folosit cineva filtre de ulei "Kolbenschmidt" si " Knecht " ? Ce parere aveti ? Sunt bune ?

Share this post


Link to post

Am folosit Knecht pentru masina parintilor de acum cativa ani, un Audi 80. Parerea mea este ca-s bune, si le-am luat dupa recomandarea unei persoane "insider" service si operatiuni intretinere Audi.

Share this post


Link to post
A folosit cineva filtre de ulei "Kolbenschmidt" si " Knecht " ?

Filtrul de ulei nu se cumpara dupa marca, ci dupa model. La masina ta, pe langa dimensiunile de montaj, ai nevoie de un filtru cu doua supape. Cumpara mai bine filtru MANN W67/2

Edited by tolin

Share this post


Link to post

salutare.imi puteti spune ce filtru de ulei sa folosesc pe matiz?(mann W67/2 este bun)multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Pentru Matiz?! Titlul topicului pe care ai postat l-ai citit? Dacă tot ai ajuns aici putea, înainte să întrebi, să citeşti niţel din urmă, mai ales că topicul are pagini puţine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...