Jump to content
Sign in to follow this  
paracelsus

Filtru Ulei

Recommended Posts

Salut!Sunt nou pe forum si cam incepator in calculatoare...Am un Aveo din 2007 cu 7200km pana acum,facuti mai mult prin Craiova.La cat costa o revizie,parca as renunta la ele si mi-as schimba singur filtrele si uleiul.1.4 dohc 16v motor.Ce filtru de ulei se nimereste ca model?(Merge cumva cel de Cielo sau cel Matiz?)Ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Salut,

Dupa cate stiu e acelasi filtru de ulei ca pe Nubira. S-a mai discutat parca intr-un alt topic pe aici.

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Ai de gand sa tii masina o viata? Mergi pe consumabilele lor )din cate stiu- nu ai voie cu ceva de-al tau decat daca e tot GM, dar sincer ma indoiesc ca vei scapa mai ieftin). Bine ar fi sa iti pune un filtru cu supapa, dar din cate am inteles se foloseste fara.

Share this post


Link to post

Iti spun si eu ca nu ai voie cu cele din afara, pt ca si eu am un Aveo , dar din 2006, si am facut revizia in anul acesta in vara si m-a costat 700 lei. Exagerat de mult!!!!! Cred ca fel o sa fie si la tine,,,, asta e daca am vrut Aveo,,, acum platim pentru asta,,,, :)

Share this post


Link to post

Bre- tu ai bagat 700 ron la revizia de 15k? Da' macar ai intrebat inainte cat te ajunge- sa iti alegi si alt dealer? Eu am facut revizia cu ~530 ron (+20 ron 1 l de antiel GM, la cererea mea). Revizie COMPLETA 15k.

Share this post


Link to post

Nu mai bateti campii. Omul zice ca vrea sa renunte la revizii. Nu-l condamn, la cat de hoti sunt cei din service-urile de la dealeri. In cazul asta probabil stie ca nu o sa mai aiba garantie la motor si accepta riscul.

Share this post


Link to post

exact asta voiam sa spun...sa renunt la revizii

Share this post


Link to post
exact asta voiam sa spun...sa renunt la revizii

Eu la Kalos am pus uleiul meu (Aral 5W-40) si filtrul meu de ulei (nu era GM) si in service Chevrolet nu am pierdut garantia! Mi-au recomandat sa pun filtru GM pe viitor. Atat. Si au incasat banii de manopera bineinteles. Asa ca intr-un service bun poti fara grija sa pui ce vrei (dar de calitate). Iesi mult mai ieftin. Si apropo: nici o problema cu masina. Deocamdata. Ca vorba aia: nu o tii o viata.

Share this post


Link to post
Bre- tu ai bagat 700 ron la revizia de 15k? Da' macar ai intrebat inainte cat te ajunge- sa iti alegi si alt dealer? Eu am facut revizia cu ~530 ron (+20 ron 1 l de antiel GM, la cererea mea). Revizie COMPLETA 15k.

 

Am uitat sa precizez ca in costul de 700 Ron, a intrat si manopera pt schimbul ambelor discuri de frana, care au fost schimbate pe garantie.

In Craiova nu este decat un dealer Chevrolet, cel putin asa stiu eu.

Share this post


Link to post

Daca ai schimbat discurile pe garantie- atat materialele cat si manopera nu te costa NIMIC! Daca ti-au imputat manopera pt schimbarea lor- te-au tepuit.

Share this post


Link to post

La motoarele de 1.4 merge Mann W 712/22, e la fel cu cel de pe Cielo, Astra 1.4 si altele

Share this post


Link to post

Multumesc..acum stiu sigur ce fel de filtru merge:exact ca la cielo,nubira...multumesc

Share this post


Link to post

Eu zic sa mergi la o reprezentanta GM si sa le ceri sa-ti faca revizia de un an cu consumabilele tale, pe care le poti lua de la Mann considerabil mai ieftin decat de la ei, unde sunt la pret de restaurant. Poti sa le zici sa-ti schimbe doar ulei (iei 5W30) si filtru si te va costa maxim 150ron manopera. Le mai dai vreo 60ron daca vrei sa-ti schimbe si filtrele de aer si polen, asta daca ti-e lene sa le schimbi tu personal. Iti vor spune ca daca se strica motorul din cauza de ulei sau filtru prost ei sunt absolviti de raspundere, insa daca ai folosit uleiul recomandat de fabricant si anume 5W30 sintetic, n-ai ce probleme sa ai.

In planul de revizii se specifica ca la prima revizie doar se verifica filtrul de aer si se schimba doar daca e necesar, iar filtrul de polen se poate schimba oricand de catre user, deci nu-i problema sa figureze in cartea de service ca la revizia de un an acestea n-au fost schimbate.

 

Dupa ce va arat ce operatiuni ar trebui facute la fiecare revizie n-o sa vi se mai para manopera exagerata, insa cum ii poti convinge sa faca mai mult decat sa-ti schimbe ulei si filtre si sa-ti miste in scarba de roti? :-?

post-498-1199715465_thumb.jpg

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Confirm potrivirea filtrului Mann W 712/22. Mai ales ca e la 1/2 pret fata de cel "de origine".

La urmatoarea revizie tot Mann voi pune.

Share this post


Link to post
Confirm potrivirea filtrului Mann W 712/22. Mai ales ca e la 1/2 pret fata de cel "de origine".

La urmatoarea revizie tot Mann voi pune.

 

Azi am renuntat cu totul la garantii...am pus ulei LIQUI MOLLY 5W30,filtru MANN W712/22

De acum incolo,Dumnezeu cu mila...

Va anunt cum se comporta masina cu acest ulei

Share this post


Link to post

Bre- da buuuuun oloi ai pus! Felicitari! Mai bine puneai floriol sau ceva de la bunica...

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Bre- tu ai bagat 700 ron la revizia de 15k? Da' macar ai intrebat inainte cat te ajunge- sa iti alegi si alt dealer? Eu am facut revizia cu ~530 ron (+20 ron 1 l de antiel GM, la cererea mea). Revizie COMPLETA 15k.

 

 

Sal...Sunt nou membru pe aici si as avea o curiozitate...Trebuie sa fac si eu revizia de 15k...Dureri de cap...cautari...Ce sanse am sa gasesc un alt dealer decat cel din orasul meu...Bacau...mai ieftin...Adica cine mai are autorizatie sa faca revizii Chevrolet?

Share this post


Link to post

Uita-te in caietul de service. Ai acolo toate serviceurile din tara autorizate.

Sau www.chevrolet.ro

Share this post


Link to post

Sal...informativ ...daca va intereseaza...revizia de 15km e ''700 si ceva''........asa s-a exprimat tipul de la service...lol

Share this post


Link to post

La ce service si pentru ce motor?

Oricum mi se pare mult prea mult. Mai bine incerci la Buc. Poti da 2-3 telefoane la dealerii de aici sa-i intrebi cat ar costa. Distanta nu e f. mare pana aici.

Share this post


Link to post

Ce legatura are licitatia asta (care da mai mult pe o revizie) cu titlul topicului ?

Share this post


Link to post
Sal...Sunt nou membru pe aici si as avea o curiozitate...Trebuie sa fac si eu revizia de 15k...Dureri de cap...cautari...Ce sanse am sa gasesc un alt dealer decat cel din orasul meu...Bacau...mai ieftin...Adica cine mai are autorizatie sa faca revizii Chevrolet?

Daca poti deplaseaza-te la Suceava, la G&P, acolo revizia costa aproximativ 520ron. http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry312021

Share this post


Link to post

Salut. Doresc sa stiu si eu ce cod are filtrul de ulei de Aveo motor de 1,2 Sohc 72 CP. Prefer sa stiu codul GM si sa vad ce echivalenta de FLEETGUARD are. Pana la urma filtrele de GM tot de fleetguard sunt facute (FLEETGURAD apartine lui CUMMINS - se mai cheama cummins filtration) si sunt utilizate pe plan international la scara larga.Va sunt recunoscator daca ma puteti ajuta cu acest detaliu .

Share this post


Link to post

Cod ulei aveo 1,2 fara aer conditionat(la cele cu aer s-ar putea sa fie mai mare)96565412 vezi poza!

post-8104-1213553989_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Multumesc oricum insa mie imi trebuie codul PENTRU AVEO Motor 1,2 L 72 CP CU AER CONDITIONAT! Vad ca acela este de matiz. Folosesc cumva aceleasi filtre :scarpin: ? Nu conteaza daca la filet se potrivesc. Si filtrele au caracteristicile lor. Nu intru acu in detalii.

 

Seara buna

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...