Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Ce ceasuri de mina purtati?

Recommended Posts

ba da,

am prins si eu unu'...bune ceasuri (daca nu te gandesti la delay)

:)

Share this post


Link to post

Eu am un Citizen EcoDrive Caliber8651, din ala de se incarca de la lumina, si rezista la 100 de m sub apa. Sunt super multumit de dansul. L-am luat cu 500 $ din State.

Share this post


Link to post
Va bucurati dejaba, voi n-ati avut Pobeda, sa intarzie doar 1 min pe zi.

 

De asta?

Share this post


Link to post

Ce idiot scoate mana afara la 1220m sub apa?

Share this post


Link to post
De sarbatori mi-am schimbat si eu batrinul ceas Orient cu alt ceas. Vroiam unul cu cel putin 200 m water resist si cu iluminare noaptea. Am optat pentru acest ceas, iluminarea pentru noapte cu tritiu radioactiv. L-am ochit de mult si abia acum am avut sansa sa-l cumpar. In special iluminarea noaptea face toti banii, este foarte puternica si nu are nevoie sa se 'incarce' cu lumina ca la phosfor. Lumineaza la fel toata noaptea.

Am cerut schimbarea bratarii de silicon tot cu una Traser dar din SS, cea siliconica cedeaza dupa max 2 ani.

 

Cat te-a ajuns jucaria?

Share this post


Link to post
Ce idiot scoate mana afara la 1220m sub apa?

Ideea este sa nu se poata stabili ora mortii dupa ceasul de la mana.

Share this post


Link to post
Sorry mate, dupa 12.3 ani ca sa fim mai exacti, conform producatorului. :tongue:

Sau versiunea cu plutoniu ce rezista 50 de mii de ani. > :)

Share this post


Link to post
Ideea este sa nu se poata stabili ora mortii dupa ceasul de la mana.

A avea un Rolex din pacate este numai un simbol de apartenenta la un statut social. Costa foarte scump ceasul. Este purtat mai ales de barbati. Oamenii care poarta asemenea ceasuri formeaza un fel de 'Gentlemen Club'.

 

Stiu pe cineva, nu din tara evident, care a dat 16.000 euro pe un ceas Audemars doar pentru a creste statutul social in care se invirtea. :rotfl:

 

@CARABUSU: ai PM

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Eu port acum la mana 9663973.jpg

Share this post


Link to post
Ce idiot scoate mana afara la 1220m sub apa?

 

Poti sa faci o analogie cu masina: metrii sub apa = cuplu! Cu cit mai mare, cu atit mai bine, dar nu se stie de ce! :->

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Eu nu prea port. In consecinta nu am niciun ceas de marca.

Share this post


Link to post

Nici eu nu prea port in consecinta ceasul meu Vacheron Constantin cadou din partea tatalui sta mai mult oprit...din partea bunicului am un Omega.

Share this post


Link to post

Eu nu ma pot lauda ca am cine stie ce ceas de marca, dar are in schimb valoare sentimentala :)

Am primit de Craciunul acesta un ceas de la prietena mea. E primit cadou impreuna cu un parfum Cristian Lacroix. N-am eu pretentii de Rolex, ma bucur ca merge foarte exact si cam atit. Am pus si o poza (cam slabuta dar asta e).

post-6644-1200048940_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am avut un Swatch Irony (chrono) cumparat de prin 2002 pe care in cele din urma l-am dat sotiei pentru ca-i plac ceasurile mari; acum nu pot sa-l mai port pentru ca i-am scos 2-3 zale. Acum 2 ani mi-am luat un CITIZEN Eco-Drive (tot chrono) din Italia si am dat pe el ~200 euroi. Imi place ca e un design mai ciudat - nici in Italia nu am mai vazut de atunci modelul asta :P .

Dar tot sotia a iesit cea mai castigata din afacerea asta pentru ca iei i-am cumparat si un Breil nou (de dama). Probabil o sa ma revansez candva cu un Tag-Heuer / Revue Thomen sau... sau... sau... de ce nu IWC ?!? ;)

 

V.

Share this post


Link to post

Am un Q&Q simplu primit cadou acum 8 ani, este ceva de suflet si merge fara probleme chiar dupa atata timp, un ceas Aqua Sport, o "bomba" de ceas dar imi place ca este sport si la fel functioneaza ireprosabil de 5 ani si un ceas inscriptionat cu sigla de la Audi.

 

Intentionez sa imi cumpar un Swatch si am mai vazut un ceas care mi-a placut daca nu ma insel era de la Fossil sau Timex.

Share this post


Link to post
Nici eu nu prea port in consecinta ceasul meu Vacheron Constantin cadou din partea tatalui sta mai mult oprit...din partea bunicului am un Omega.

 

Vezi ca se gasesc niste cutii speciale in care se monteaza 2-3 ceasuri automatice ,prevazute cu dispozitiv de invartit ceasul la perioade bine determinate ,ca sa nu se opreasca (asta daca nu il porti) !

Share this post


Link to post

Am primit recent un ceas Orient Automatic Crystal 21 Jewels Blue cumparat de tata din Israel. Pana acum n-am mai avut niciun ceas de mana, dar pe asta cred ca o sa-l port mai ales ca e sfintit la Mormantul Sfant :P

post-14272-1229200914_thumb.jpg

post-14272-1229200940_thumb.jpg

post-14272-1229200955_thumb.jpg

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Pana asta vara cand l-am avariat serios:

Caut ceva asemanator, macar cu 24h pe cadran.

 

02390471.jpg

Edited by disturbed

Share this post


Link to post

Eu am un Tissot PRC 200 pe care il port la serviciu, mai am un Fosil pe care il port la costum ca e ceva mai elegant si un Lexon e8 pe care il port in rest. In ultima vreme insa tind sa nu mai port ceas deloc, ma tot uit la telefon.

post-151-1229959278_thumb.jpg

post-151-1229959286_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Casio. Marca mea preferata de ceasuri cu baterii.

POLJOT ( Am doua unul cu curea , mai nou si unul cu bratara , mai vechi). Are 20 ani si inca merge perfect. Imi plac la nebunie ca sunt solide. L-am purtat din clasa a 5 a pana acum vreo 3 ani. E totusi destul de greu. (cel cu bratara)

Am avut si un ZARIA, pe care l-am dat.

Am avut un SECTOR , pe care l-am aruncat la gunoi, nu imi placea , si pe langa asta nici n-am auzit de aceasta firma.

 

Personal , eu sunt fanul ceasurilor mecanice. POLJOT si SEIKO automatic sunt favoritele mele. De asemenea imi plac ceasurile cu bratara nu cele cu curea, imi pac ceasurile de mana analogice ( cu cadran si ace indicatoare) nu cele digitale.

Share this post


Link to post

Mi-am achizitionat de curant un ceas de mana... Festina F16294/6. Nu sunt un cunoscator in domeniu, l-am luat ca mi-a placut si ca vroiam sa am o amintire din locul acela. Acum va intreb, pe voi cei care mai stiti cate ceva in domeniul ceasurilor... e bun de ceva ? Ce firma este asta? Pe net am gasit destule... dupa model... pare sa fie popular... Multumesc

post-11852-1240914700_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dupa un sir mai lung de Swatch-uri, acum vreo saptamana mi-am luat Casio-ul din imagine. Deocamdata sunt foarte incantata de el, desi n-am descoperit toate functiile. Si are o gramada...inca mai ma joc sa vad ce si cum, sunt sub impresia lucrului nou cumparat. :)

 

Casio Active Dial Ladies Watch LAW22L

 

LED Light Afterglow

World time (29 time zones (27 cities), city code display, daylight saving on/off

1/100-second stopwatch

Measuring capacity: 59'59.99"

Measuring modes: Elapsed time, split time, 1st-2nd place times

Countdown timer

Measuring unit: 1 second

Countdown range: 60 minutes

Countdown start time setting range: 1 to 60 minutes (1-minute increments)

Others: Auto-repeat, time up alarm, progress beeper on/off

Daily alarms

5 independent daily alarms (4 one-time alarms and 1 snooze alarm)

Hourly time signal

Auto-calendar (to year 2039)

12/24-hour format

Regular timekeeping

Analog: 2 hands (Hour, minute (hand moves every 20 seconds))

Digital: Hour, minutes, seconds, pm, month, date, day

Accuracy: ±30 seconds per month

Approx. battery life: 2 years on SR726W X 2

Size of case / total weight

LAW-22 : 38.5 X 35.5 X 12.6 mm / 27.8 g

 

post-1786-1240928883_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...