Jump to content
Sign in to follow this  
geof

De Ce Nu As Alege Mazda 3?

Recommended Posts

Sa va spun de ce nu as alege Mazda 3 . Pt. ca sunt acri strugurii. Sa fim seriosi. Intr-un clasament al fiabilitatii masinilor mazda a iesit pe primul loc in lume. Asa ca ... sunt acri strugurii, zise vulpea. de ce? Pentru ca nu am bani de Mazda... de aia.

 

Si studiul ala a fost facut doar pe Mazda? :mrgreen:

Nu ai cum sa depasesti Lexus in studiile astea asa cum nu poti sa construiesti masini mai sigure decat Renault.

http://www.jdpower.com/autos/ratings/quality-ratings

Share this post


Link to post

Pai ce facem, ne cumparam masina pe baza statisticilor? Fugim toti si cumparam Kia si Hyundai maine-poimaine? :)

Daca-ti place Mazda atunci ia-ti una. E o masina foarte, foarte buna. Cum spunea cineva mai sus, e chestie de gust. Daca iti place sa conduci iti alegi masina si cu inima, nu doar cum mintea sau sfatuit de contabil.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post
NU as alege masina asiatica in acest moment pt ca au acea politica proasta de a oferii numai pachete optionale. NU poti sa iti iei doar anumite optionale, trebuie sa iei tot pachetul.

 

Cu siguranta asta este o problema grava.

E greu sa nu apreciezi politica firmelor europene ce afisaza pretul de baza fara volan in standard (trebuie sa iti alegi de pe lista si mai dai si tu ceva, acolo) si fara manere de viraj (optionale la echiparea de baza). :wallbanger:

 

Eu is stricat, tocmai politica asta imi place: echipari standard mai bogate (costuri de particularizare virtual 0), nu isi mai bati capul cu ce poti sa pui si ce nu si apoi numeri zilele pana cand intra in productie.

 

Pai ce facem, ne cumparam masina pe baza statisticilor? Fugim toti si cumparam Kia si Hyundai maine-poimaine? :)

 

Incorect spus. Dupa care dintre statistici cumparam masina? =))

Erau la un moment dat reviste romanesti in care Logan batea tot, remember? :mrgreen:

Share this post


Link to post
NU as alege masina asiatica in acest moment pt ca au acea politica proasta de a oferii numai pachete optionale. NU poti sa iti iei doar anumite optionale, trebuie sa iei tot pachetul.

Si mai mult decat atat, la pachetul lux ( adica aparent cel mai complet ) NU au cutie automata ( parca la Honda vazusem cazul asta ) .

Si ce daca? Tu ai rabdare sa astepti o masina 3 luni cat dureaza sa ti-o aduca dupa optiunile tale? E un mare bull-shit si cu optionalele la europene pt ca teoretic o poti configura cum vrei dar practic astepti 2-3 luni ca sa iti vina masina, ceea ce eu nu as face :| .

 

Oricat mi-ar spune altii ce masina fiabila am cumparat (cu toate ca sper sa nu mai petrec inca vreo luna in service) next one va fi marca japoneza. Macar daca imi luam toyota si dura 2-3 luni sa-mi vina o piesa (cat a durat la fiat) imi dadeau o masina la schimb sa am cu ce sa ma foiesc :| .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Aceasta problema cu variante de echipare ma deranjeaza si pe mine un pic, dar m-am hotarat oarecum pe o varianta de echipare care ma satisface in mare masura, iar la restul sunt dispus sa renunt pentru ca imi place masina.

In ceea ce priveste pozitia la volan, deocamdata m-am urcat in masina doar in showroom si nu mi s-a parut derajanta; dimpotriva, mi-a placut. Dar nici nu sunt un tip prea masiv. Oricum un drive-test ma va edifica si asupra acestei probleme.

Share this post


Link to post
Macar daca imi luam toyota si dura 2-3 luni sa-mi vina o piesa (cat a durat la fiat) imi dadeau o masina la schimb sa am cu ce sa ma foiesc :| .

 

Nu dureaza atata, se fabrica in europa. Sunt care aduc intr-o saptamana. Nimeni nu prea are piese pe stoc, asta e in romania, se stie ca asta e o investitie enorma si nu se omoara baietii.

Share this post


Link to post
. Vreau o masina din clasa compacta, cu un pret in jur de 15000 Euro (DDP).

Initial eram hotarat pe o Kia Cee'd, cu motor diesel si dotari decente (AC, 6 airbaguri, ABS, ESP, radio CD cu mp3 si USB, oglinzi electrice si incalzite, calculator de bord, etc) care ducea la un pret de vreo 15200.

 

Asa am ajuns la mazda 3, care, de cum m-am suit in ea am simtit ceva special. Este masina care m-a impresionat cel mai mult din cele vazute.

 

Mentionez ca momentan nu am facut un drive-test cu mazda si ce stiu este doar din ce am citit despre ea. M-am oprit la o echipare TE care, cu motorul de 1,6 16V (benzina) are un pret de 15260 Euro.

Sunt preturi asemanatoare, numai ca la capitolul dotari are un mic + Cee'd-ul. Dar Mazda3 e altceva decat Kia, mie-mi place mai mult, e o masina deosebita. Dupa ce vei face si drive-testul cu ea, sunt convins ca o vei prefera Cee'd-ului.

Share this post


Link to post
Si un ultima amanunt ( la mine conteaza ca pozitia mea la volan e imperativ sa fie comoda / cracanata ) vezi ca spatiu la picioare la sofer e nasol rau de tot. Are consola foarte lata astfel genunchiul drept va fi permanenet incomodat.

 

Pardon ? M-am urcat in aproape toate masinile de la SIAB (deh, caut), si in ideea unei pozitii similare de condus (scaunul dat destul de mult pe spate, sa nu lovesc nimic cu genunchii, si sa am loc la picioare ca lumea), doar in Mz3 si in Forrester am stat 100% comod.

Share this post


Link to post

Asta poate pt ca ai membrele mai mari ca ale mele si ti-au permis statul departe de bord. Eu stau destul de aproape ca deh, am labele mici :P si atunci ma incomodeaza.

Generic era vb de pozitie la volan , extrem de importanta daca nu ce-a mai. Cand aveam C200tele de la munca ( superba masina ) totul era ok mai putin ca imi schimbam pozitia scaunului sin 2 in 2 minute negasind-o pe aia perfecta.

Share this post


Link to post

Bre io ramasesem cu impresia ca mazda 3 e numai aia hatch care e urata cu spume, mie unul nu-mi place deloc. Dar vazui azi de dimineata una berlina care arata bine. Go for it!

Share this post


Link to post
Pardon ? M-am urcat in aproape toate masinile de la SIAB (deh, caut), si in ideea unei pozitii similare de condus (scaunul dat destul de mult pe spate, sa nu lovesc nimic cu genunchii, si sa am loc la picioare ca lumea), doar in Mz3 si in Forrester am stat 100% comod.

 

Asta e o chestie subiectiva rau de tot. Erau si limouri in care te puteai urca si nu ai cum sa afirmi ca stai mai bine in Mazda 3 decat in ele. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Fiecaruia ii place o anumita pozitie la volan. Mie, de exemplu, imi place sa-mi sprijin piciorul drept in lateral pe consola. Asa ca nu cred ca este cazul sa continuam pe aceasta tema.

Share this post


Link to post

Singurul impediment din punctul meu de vedere in ceea ce priveste Mazda in general, nu neaparat M3 in particular, este legat de service. Au service comun cu Ford, iar incarcarea este imensa, mecanicii sunt putini, iar timpul de asteptare pentru o programare la revizie ajunge la o luna in acest moment la Romcar. Altfel, masina mi se pare foarte reusita, fiabila, pretul este corect, tot ce mai ramane este sa te duci la un drive-test si sa vezi si cum te intelegi cu ea.

Share this post


Link to post

Din pacate, la multe marci este aceeasi situatie (service-uri nu prea bune, timpi de asteptare mari). Sper ca cele Mazda/Ford sa nu sara calul in raport cu celelalte.

Share this post


Link to post
Bre io ramasesem cu impresia ca mazda 3 e numai aia hatch care e urata cu spume, mie unul nu-mi place deloc. Dar vazui azi de dimineata una berlina care arata bine. Go for it!

 

Este si sedan, dar mie aia mi se pare urata cu spume :) mai reusita e Mz6 sedan, decat Mz3 sedan.

 

Asta e o chestie subiectiva rau de tot. Erau si limouri in care te puteai urca si nu ai cum sa afirmi ca stai mai bine in Mazda 3 decat in ele. :rolleyes:

 

Vorbesc de chestiile accesibile, nu A8 si 645 :) )

 

 

Singurul impediment din punctul meu de vedere in ceea ce priveste Mazda in general, nu neaparat M3 in particular, este legat de service. Au service comun cu Ford, iar incarcarea este imensa, mecanicii sunt putini, iar timpul de asteptare pentru o programare la revizie ajunge la o luna in acest moment la Romcar. Altfel, masina mi se pare foarte reusita, fiabila, pretul este corect, tot ce mai ramane este sa te duci la un drive-test si sa vezi si cum te intelegi cu ea.

 

Mazda nu mai e domeniu exclusiv BDT, au aparut si altii (Arian si inca unii, parca).

Share this post


Link to post

Intr-adevar asta se va schimba: daca Ford se fixeaza bine in Romania, reteaua de service existenta va trece prin oarece transformari. La fel si cea de dealeri.

Share this post


Link to post

Pai Ford ESTE bine fixat in ro. De vreo 12 ani se tot invarte pe aici, iar service aveau inca de pe vremea "ailalta". Problema lor e legata de calitatea oamenilor angajati, care inteleg sa-si faca treaba cum vor ei, nu cum trebuie.

Share this post


Link to post

Acum este, dar prin importatorul Romcar. Din ce stiu eu nu este afiliat la Ford in vreun fel (ca actionariat).

Share this post


Link to post

Un ultim off-topic... Ford la fel ca si Mercedes si BMW au inceput procesele de infintare a unor reprezentante oficiale.

Share this post


Link to post

Stii ce nu mi-a placut mie la mazda 3? pozitionarea pedalierului, e prea in dreapta iar piciorul drept se loveste tot timpul de consola centrala, pentru mine la o masina cel mai mult conteaza pozitia la volan si asta e destul de neplacut, in rest masina e superok.

 

L.E. acum am citit atent ce a spus Cumnatu inaintea mea, perfect valabil

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post
Si studiul ala a fost facut doar pe Mazda?

Nu ai cum sa depasesti Lexus in studiile astea asa cum nu poti sa construiesti masini mai sigure decat Renault.

http://www.jdpower.com/autos/ratings/quality-ratings

 

Studiul se numeste "Raportul de calitate pe anul 2007" facut de revista germana Auto-Bild iar primele 7 locuri au fost ocupate de 7 firme asiatice liderul fiind in ultimii 3 ani MAZDA...pe locul 6 in ultimii ani a fost Chevrolet, evident nu vorbesc de modelul Aveo ca sa nu crezi ca sunt subiectiv. Mercedes daca imi aduc bine aminte era cam jos...asta intr-o revista de specialitate germana!

 

http://www.evenimentul.ro/articol/dominati...-auto-bild.html

 

http://media.ford.com/newsroom/feature_dis...m?release=25487

 

Topul Auto Bild Quality Report 2006 arată astfel: 1. Mazda, 2. Toyota, 3. Honda, 4. Hyundai, 5. Nissan, 6. Chevrolet, 7. Volvo, 8. Suzuki, 9. Mitsubishi, 10. Opel, 11-13. Audi, BMW, smart, 14. Skoda, 15. Mercedes-Benz, 16-18. Ford, SEAT şi Volkswagen, 19. Kia, 20. Alfa Romeo, 21. Citroen, 22. Renault, 23-24. Peugeot, Fiat.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

@cei care au adus comenturi la pozitia de condus :

 

Mie unul, imi place sa am picioarele intinse NU indoite cand conduc DAR sa am cotul sprijinit pe fata de usa si astfel mana indoita.

Daca dau scaunul prea mult pe spate pentru a elimina incomodarea consolei centrale NU mai ajung la volan decat cu mana intinsa.

E greu de explicat, dar concluzionand discutiile de aici, omule care vroiai sa iti iei masina, ai bani, iti place , ia-o, dupa cum vezi multe argumente contra nu se gasesc !

 

Daca as fi intrebat eu de ce sa NU imi iau Chrysler 300m nu as fi avut poate decat 1-2 pareri pozitive, restul ar fi zis : consum, bord spartan, etc, numai dezavantaje si deh, imi place rau de tot masina si am condus mai tot ce intra in aceasi gama de pret si am termen bun de comparatie.

 

In definitiv, atat timp cat nu ai cel putin 1-2 milioane $ nu iti permiti sa iti iei orice masina vrei si atunci, ca sa te incadrezi intr-o suma macar sa iti placa masina pe care dai banii nu de alta dar ulterior nu prea te mai poti sucii. Sa iti PLACA zic, indiferent de cifre din cataloage. Ai impresia ca ti-ar placea un Lamborghinii ? Gresesti ! Ti-ar placea in prima zi dar dupa ce te-ai da jos cu carcei din ea si dupa ce ai fi mers numai pe bulevardele mari unde sa NU se rupa masina ai fi vrut ceva comod pt ca din pacate in Romania de azi si traficul ei vrei ceva comod ( eu unul ) mai mult decar ceva sportiv si TARE. Am un coleg care are un Evo9 masina cu performante tari rau de tot dar cand m-am suit in ea nu am putut sa constientizez cum naiba sa stau 1 ora la semafor in pozitia aia. E genul de masina care ti-o iei doar pt Duminica, daca iti permiti.

Dezavantajele le-ai cam aflat, avantajele ( sa nu crezi ca o sa iti faca ciorba si cartofi prajiti ) poate sunt infime fata de masinile de top dar , trezirea, nu ne permitem masinii de top.

In definitiv tu sti cel mai bine ce vrei ! Si daca pe viitor o sa te sucesti si o sa o schimbi ce ? Sanatate sa fie ca in rest ... iese nu iese, viata merge inainte !

 

Putin offtopic : am coborat la un mom dat din C-klasse 2005 si m-am suit in asta nou, 2007 si sincer, mi-a lasat un gust fff amar. Si asta e o masina de 35000 euro. Super masina pe foaie, super masina si in trafic DAR s-a umplud de plastic, fetele de usi, bordul samd sunt mult inferioare ca si finisaje si material celei din 2005. Una peste alta mi s-a parut rusinos ca o masina de 35000 euro sa aiba plastic in ea. Sa nu mai zic de seria 7 care are ( la mult mai multi $ ) tot plastic pe consola centrala, nici macar nu e de calitate., e d-ala de Logan, de te doare mana daca dai in el. Si parca pe zi ce rtece, cu exceptia masinilor peste 100.000 euro toate se umple de plastic.

Poate sunt diliu dar imi placea mai mult bordul/fetele de usi de 1310 ala cu imitatie de piele ( vinilin prost ) decat ala de logan cu plastic coltzuros.

 

Iar despre masinuta dorita de tine, ca si design = superba. Fa naibii un test drive si decide, da o spaga la vanzacios ( 100 euro ) sa iesiti amandoi din Buc sa vedeti cum alearga si sa te lase sa faci ce vrei cu ea. NU iti place, nu o iei, iti place, o ieui, hai noapte buna !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Da-ma dracu, n-as da spaga 100 de euro sa ma plimb cu o masina pe care urmeaza sa o cumpar nici sa ma tai!

Ii spui dealerului ca vrei sa vezi cum merge cu hotarare si iti da sa faci ce vrei cu ea!

Nu vorbesc aiurea, si la toyota si la mitsu dealerii s-au albit. (am condus eu si alx)

Share this post


Link to post

Drive test sper sa fac cat mai curand. Am vorbit de la sfarsitul lui decembrie cu dealerul; a ramas sa merg acum, in ianuarie, dar mai astept sa se mai duca zapada de pe drumuri. Si nu, nu e nevoie sa dau spaga (oricum nu as fi dat).

De grabit nu ma grabesc, caci intai trebuie sa se vanda Kalosul.

Si intr-adevar, am observat ca nu prea au fost argumente contra (exceptand unele care le stiam deja).

Share this post


Link to post

Am eu un argument contra, Mazda 6 :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...