Jump to content
Sign in to follow this  
jessie

Anvelope Iarna Versus Lanturi

Recommended Posts

Cum n-am găsit alt topic mai potrivit, mă bag în seamă aici:

 

Am dat peste băieţii ăştia care produc nişte lanţuri foarte interesante (culmea e că se găsesc şi prin .ro).

 

Adevarat ca acest model de lanturi (hexagon) asigura in plus o oarecare stabilitate laterala fata de cele scarita sau "H". Pentru zapada as opta pentru anvelope dedicate de iarna cu profil combinat: tractiune si stabilitate laterala care sunt mai bune decat lanturile. Pentru polei doar

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Eu nu pun problema lanţurilor într-un "versus" cu anvelopele de iarnă, ci într-un "peste" acestea.

E limpede că lanţurile sunt necesare doar pe zăpadă de la măricică încolo şi nu sunt o soluţie de "toată iarna".

Eu am "purtat" lanţuri pe Kalos doar în zilele cu viscol, în care pe drum era zăpadă din belşug. Şi am mers foarte bine, n-a trebuit s-o împing, n-am rămas nicăieri blocat. La Honda o să am nevoie de ele fie în astfel de zile, fie de la colţul străzii până unde oi apuca s-o parchez...

Share this post


Link to post

La Honda o să am nevoie de ele fie în astfel de zile, fie de la colţul străzii până unde oi apuca s-o parchez...

 

Nu contest deoarece nu am incercat sa merg cu laturi, desi le tin in portbagaj iarna. Pur si simplu nu am avut nevoie sa apelez la ele, fiind mai mult pentru ochii celor de la PR. Ce ma sperie in utilizarea lor este faptul ca spatiul dintre calea de rulare a anvelopei si contra-aripa se umple cu zapada inghetata si ma gandesc ca poate lanturile ar forta acest spatiu producand ceva stricaciuni.

Share this post


Link to post

Nu, doar il curata. Important este sa fie stranse bine. Eu am mers cu lanturi la una din masinile anterioare, insa, tocmai pentru a fi sigur ca nu stric nimic, aveam 2 anvelope de vara, montate pe 2 jante de tabla, peste care aveam puse lanturile. Lanturile le montasem pe anvelopele desumflate, le-am strans la maxim si apoi am umflat rotile. Cand dadeam de greu, dadeam jos rotile de iarna de pe spate (aveam tractiune spate) si le puneam pe cele echipate cu lanturi si apoi da-i bataie mai departe, in ciuda daciotilor care se uitau la nebun cum ii depaseste sau o ia pe marginea santului :D Masina era una din asta

Share this post


Link to post

Am vazut prin anii '90 la un magazin de piese auto un sistem de lanturi confectionate din zale intretesute (stilul camasilor de zale purtate de cavaleri in cruciade), insa in ultimii ani n-am gasit asa ceva; n-am folosit niciodata lanturi, cauciucurile de iarna au fost suficiente, insa asa ceva mi-as cumpara, mai ales ca sunt mult mai putin agresive cu planetarele si cauciucurile.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...