Jump to content
Sign in to follow this  
valisor

Flanse Amortizor

Recommended Posts

Am fost la o verificare cu Kalos-ul, si mi-au spus ca ar fi flansele duse. A schimbat cineva aceste flanse pana acum?

M-am interesat de preturi si am gasit la King Campione parca se numeste la pretul de aprox. 30Ron buc. De asemenea cica ar fi recomandat sa schimb si rulmentii de la flanse care costa in jur de 35 RON buc.

Am sunatla ei la service si au spus ca manopera este in jur de 115RON.

Share this post


Link to post

Am facut aceeasi operatiune la Cielo iar preturile sunt asemanatoare cu cele mentionate de tine. Operatiunea nu e neaparat grea, ci e mai degraba consumatoare de timp...se da afara toata roata, arc, amortizor, etc , se preseaza amortizorul si se scoate flansa...dureaza cam o ora toata dracia.

Share this post


Link to post

ca sa nu mai deschid un topic nou;

are cineva idee cam cat ar costa schimbatul consumabilelor de la trenul de rulare? (bucsi, etc)

a inceput sa cam troncane suspensia si o sa dau la un moment dat un drum la service pt. testul de amortizoare...si daca reiese ca sunt ok sa stiu si cam la ce ma astept pe partea cealalta.

 

merci

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Dupa doar un an sa faci atatea inlocuiri? Putin probabil sa fie nevoie...poate e doar o singura componenta de vina si din cauza ei sa invinuiesti toata suspensia... SIGUR nu are de ce sa se duca atat de repede la vale...

Share this post


Link to post

nu e un an...in 3 luni face 2 :D

stiu, e prea devreme...da' daca tot am garantie si incep sa "slabeasca" de ce sa nu le schimb

si oricum, cand or sa verifice "distrugerea" amortizoarelor o sa-mi spuna si daca trebuie schimbat ceva...

ceea ce am intrebat mai devreme era pur orientativ, pt. cultura mea generala... :)

Share this post


Link to post

sal

stiti si voi unde gasesc un amortizor fata pt un aveo 1.4 16V ca am cautat si nu am gasit nimic.

Share this post


Link to post

Stie cineva amortizoarele de pe aveo sunt la fel ca cele de pe kalos?

Share this post


Link to post

liniste mare pe aici, inseamna ca stati bine cu flansele amortizoarelor...la ITP dupa 4 ani si 2 luni mi-am gasit o problema la flansa amortizor stanga, am inteles ca recomandarea e sa le schimbi pe amandoua si din postarea initiala ar rezulta ca ar trebui sa-mi achizitionez 2 flanse + 2 rulmenti la care se adauga manopera. 30x2 + 35x2 + 115=245 sa fie pretul aproximativ?

Daca e asa parca as mai lasa o perioada deoarece zgomotul apare sporadic, pana acum credeam ca e stanga spate dar ITP-ul a dovedit ca e stanga fata...cateodata sar cate un damb si incerc sa ascult cum se aude insa linistea e deplina.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...