Jump to content
Sign in to follow this  
Jinx

Scurtaturi Prin Bucuresti

Recommended Posts

Ca tot incepusem sa dezvoltam acest subiect in alt topic hai sa vedem ce alternative avem la bulevardele si intersectiile super aglomerate din Bucuresti si statistic cat timp castigam.

 

Pentru cei care stau in zona Nicolae Grigorescu iata un traseu care dureaza 10 min comparativ cu 20-30 cat ar fi pe drumul obisnuit.

post-9422-1196438567_thumb.jpg

Edited by Jinx

Share this post


Link to post

Uite inca un traseu cu genaiala strada a plantelor unde timpul sta in loc ;)

din zona Universitate Armeneasca pana la intersectia Baba Novac Mihai Bravu. E un pic ocolit dar am ales traseul asta pentru ca sunt putine intersectii unde ai cedeaza trecerea si nici un semafor ;) si e foarte liber. Traseu de 10-15 min.

 

p.s Este de folosit doar in directia de mers Armeneasca Dristor. Invers sunt probleme!

post-9422-1196515879_thumb.jpg

Edited by Jinx

Share this post


Link to post

O scurtatura prin nebunia de aseara n-aveai si tu! Of, of.

Ce bun era un traseu din ala de "10-15 minute" (cum ziceai tu) in perimetrul P-ta Iancului, Mihai Bravu, Bulevardul Decebal, Bulevardul Unirii, Splaiul Independentei sau P-ta Iancului, Bulevardul Republicii, Universitate, Eroilor.

Share this post


Link to post

M-a prins si pe mine aseara aglomeratia si ca sa ajung de la P-ta Alba Iulia in drumul taberei a trebuit sa merg sa ocolesc prin Rahova si am stat aproape 30 min la Tineretului. Am auzit ca au fost 70.000 de oameni in centru aseara.

Share this post


Link to post

Cam despre asta era vorba, domnilor.

Bulevardul Unirii devenise parcare ca la marile mall-uri. Nu mai conta ca era strada, ca era trotuar, ca era spatiul verde (cel care delimita sensurile de mers). Gaborii din intersectii stateau si se uitau cum soferii le bagau carne in frigider cit pentru un deceniu de viata.

Sper ca domnu' Vidanjeanu sa nu mai organizeze niciodata asa ceva. Sau daca va mai organiza, credeti-ma, ar trebui chemata Militia din citeva judete.

Share this post


Link to post

Asta imi aduce aminte de anul trecut cand am facut 40 minute intre unirii si universitate fiindca toata lumea se uita la "luminite" :wallbanger:

Cam acelasi lucru am patit si eu aseara din Rahova pana in Dristor. Mai aveam putin si ocoleam pe la piata Sudului.

Share this post


Link to post

Mi se parea normal sa se INCHIDA circulatia prin centru, intre Romana si Piata unirii. Macar sa se stie o treaba, ocolim centrul decat sa stam peste o ora (si peste) sa-l parcurgem. Io unul mi-am lasat masina acasa caci ma gandeam ca nu voi avea unde parca. Mi s-a adeverit, mai mult, nici nu as fi putut ajunge in centru in timp util :|

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Zici ca se dadeau globuri din brad gratis.

Salajan-Marasesti-Timpuri Noi-13 Septembrie-Cotroceni 2 ore...

Share this post


Link to post

Eu ma "laud" cu 1h intre Salajan si Plaza dar oricum groaznic. Era haos pe peste tot, intrau toti loganarii pe contrasens cu nesimtire si se bloca tot!

Share this post


Link to post

Balotesti - Drumul Taberei 2h si 10 minute!

mai repede am ajuns la Buzau.

Share this post


Link to post

Se vorbea de scurtaturi, da? :-W

Share this post


Link to post

Scurtăturile nu se spun, că se umplu şi devin lungituri.

Share this post


Link to post

Corect.

Scurtaturile sunt de obicei pe stradute inguste, putin circulate.

Daca se stiu, stradutele se umplu si gata, s-a dus secretul...

Share this post


Link to post

Lasa sa le stim noi intre noi :-$

Share this post


Link to post

Hai ca va dau si eu o scrutatura, de pitestean cu treburi prin Bucuresti.

Problema:

drum de la Pitesti la aeroportul Baneasa, la orele pranzului, in mijlocul saptamanii.

Rezolvare:

- sigur vin pe autostrada A1, cel putin pana la centura Bucurestiului, apoi de aici incolo e problema...

 

Varianta 1:

- Militari, stanga la Lujerului, Podul Grant, Piata Scanteii (Presei Libere) etc. = crima si pedeapsa

 

Varianta 2:

- Centura Bucuresti, intersectia Chitila, Mogosoaia, revenire pe centura,

Pod Otopeni, apoi DN1 spre Baneasa - probleme la intersectiile cu sens giratoriu de la Chitila si

stat dupa camioane pe centura (centura neavand prioritate fata de drumurile care intra in Bucuresti,

acolo unde nu e pasaj peste calea ferata)

 

Solutia surpriza, verificata in practica:

- Centura Bucuresti, Chitila, Mogosoaia, intrare in Bucuresti pe bd. Bucurestii Noi,

descoperire intrare strada Sisesti (dificil, caci este in lucru), Str. Sisesti, Str. Ion Ionescu de la Brad

si iesi in intersectia DN1 cu Bd. Aerogarii - stai mult la semafor, dar ai ajuns.

Str. Ion Ionescu de la Brad a fost de curand modernizata (largita?)

Str. Sisesti este in curs de largire, pe unele portiuni este pe 4 benzi.

post-7400-1198056961_thumb.jpg

Edited by siru

Share this post


Link to post

Maine dupa prinz trebuie sa iau pe cineva de la aeroportul Otopeni. Aud ca se lucreaza la pasajul Baneasa si cica ar fi circulatia greoaie sau deloc pe acolo.

Eu vin dinspre Casa Poporului. Ce traseu alternativ imi recomandati?

Share this post


Link to post

Ultima data am plecat din 1Mai spre Otopeni...si am vrut sa "ocolesc" Baneasa.

Am plecat din Ion Mihalache - Av. Vasile Fuica (sau Petre Mircea) - Expozitiei - stanga pe straduta care da in Str. Parcului (pe la showroom Honda, si mai sunt cateva pe acolo. La intrare e cu "Proprietate Privata" :D ) - Stanga pe Poligrafiei - Jiului - Bucurestii Noi - Centura - Pod Otopeni - Aeroport.

 

Mie mi-a "iesit" timp de 20min la 6 seara. Am ocolit podul de la Chibrit unde se face invalmaseala mare...O sa se stea putin la intrarea pe centura.

Share this post


Link to post

Bd Natiunile Unite - Calea Victoriei urcata pe unica banda (cea de sens contrar, pe riverani) si facut stanga intre Bucharest Financial Plaza si vechiul CEC (esti oricum obligat), apoi dreapta pe Brezoianu. Ajuns la Sala Palatului faci dreapta Stirbei si urci la Ateneu unde mergi chiar prin dreapta lui , pe strada Franklin (e mai liber) faci la prima dreapta apoi stanga si dai in Magheru. Stanga si mergi drept pana la Herastrau apoi Nicolae Caramfil, podul Baneasa, Romexpo, bd Aerogarii si dreapta pe DN1. Ce parere aveti?

Share this post


Link to post

De la Piata Presei Libere pe Poligrafiei, pe sub pod faci dreapta (vezi att), e cel mai bun traseu.

Eu il folosesc aproape zilnic in pauza de masa sa merg in Feeria, a inceput sa se aglomereze dar e mai bine decat pe Bucuresti-Ploiesti ;)

 

L.E. De pe Jandarmeriei iesi exact in sensul giratoriu de sub pod!

post-2771-1215612098_thumb.jpg

Edited by CristiP

Share this post


Link to post

Şi attachmentul?

 

LE: Aha! N-arată rău deloc.

Şi cum e pe acolo duminica seara, să zicem? Merită?

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Duminica trecuta pe la orele 19:00 am trecut pe acolo si era bine, pe pod era aglomeratie mare.

Share this post


Link to post

NFS, eu as pleca fix in directia aproximativ opusa :D As lua-o spre bdul Marasesti, apoi Mihai Bravu, dreapta pe Vatra Luminoasa, mers pana in capat, stanga catre Obor, apoi la cimitir dreapta, trecut calea ferata de la Gara de est si continuat pana in intersectia de la dna Ghica, mers inainte pe soseaua Pipera-Tunari (aici poti agata ceva aglomeratie, dar de regula este in sens invers), la intersectia cu centura mergi inainte catre Tunari (drum asfaltat), iar la statuia din centrul localitatii faci stanga, ai un km de drum pietruit destul de bun, mai ales cu SF, apoi 2 km de asfalt si iesi in DN1 prin Otopeni, ai facut dreapta si in 10 minute esti la aeroport la Otopeni.

Share this post


Link to post

Din pacate s-a reluat circulatia trenurilor peste sos. Petricani; daca prinzi acolo bariera se strica toata smecheria :(

@NFS, pana la urma pe ce traseu ai luat-o si cum a fost? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...