Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Mi-am Luat Matiz :d

Recommended Posts

Super fain 350km plus vreo 500 si ceva pe benzina ai autonomie de numa :)

Share this post


Link to post

Cam asa ceva :)

Plus ca pe GPL imi trage mult mai bine in plajele de turatie inferioare (pana in 3500 rpm).

In oras e belea, plec primu de la semafor :D

Share this post


Link to post
Eu, sincer, recomand GPL-ul, mai ales ca motorul merge mult mai fin cu el si - paradocal - la turatii mici trage mai bine.

 

Trage mai bine, pt. ca ai cuplu mai mare pe Gpl decat pe benzina, la turatii mici/medii (din cate stiu eu).

Felicitari pt. instalatie, si-ti urez sa amortizezi investitia cat mai repede :D (si eu sun "fan" GePeLe :mrgreen: )

Share this post


Link to post

Multam fain :)

Share this post


Link to post

Stiu ca in teorie si chiar si in teste buteliile de GPL sunt mai sigure decat rezervoarele de benzina/motorina dar la cat de aproape de capatul masinii este montat la tine imi da fiori.

Daca de exemplu ( Doamne fereste ! ) intra unul in tine in spate cu 30-40 km/h, un impact la care pe benzina tu ca si pasager nu ai patii mare lucru, cum si ce se va intampla cu butelia aia ? Nu va plesni ?

Share this post


Link to post

Nu va plesni. Testele respective se fac inclusiv la impact, cauta pe youtube ca era odata un film cu un test. Butelia e din 2 sau 3 straturi de tabla special tratata, si are o supapa care, in caz ca presiunea creste peste limita de siguranta, da drumul automat la cat e nevoie...

 

 

In alta ordine de idei, ieri am omologat-o. 118 lei la RAR Cluj.

Share this post


Link to post

Sunt mai mari sanse sa se aprinda benzina, sa apara vreo spartura/fisura la rezervor si benzina cursa sa se aprinda, decat sa "plesneasca" butelia de gaz. La fel si in cazul in care masina ia foc, butelia(materialul din care este facuta) este foarte rezistenta :)

Share this post


Link to post

em!l - :beerchug:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...