Jump to content
Sign in to follow this  
abishoiu

Termostatul La Matiz

Recommended Posts

cine ma poate ajuta si pe mine cu descrierea pozitiei termostatului la matiz.am un Matiz si nu locuiesc in Romania si de aceea ma gandeam mai intai de a merge la service sa incerc eu sa rezolv probelma.la viteze mai mari de 70 creste apa dupa care coboara in limite normale la interval de 2 min.daca merg in oras nu are nimic indiferent de aglomeratie. merg ci a 1-a nu creste apa ,merg mai repede creste 70-80 km/h.deasemeni nu am caldura .aeroterma merge dar baga are rece????????am luat un termostat din tara si as vrea sa incep de aici investigatiile.poate ma poate ajuta cineva .multumesc

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare ca tot veni anotimpul "rece" : am vazut si la alte Matiz-uri ca se aburesc geamurile iarna in special cele laterale care nu au sistem de dezaburire, mai ales cele din spate. Este o problema de la termostat care nu baga caldura suficienta in masina sau asta este un defect de proiectare al sistemului de ventilare. Si la mine se petrece acelasi lucru si vreau sa stiu daca trebuie sa schimb termostatul.

Share this post


Link to post

se aburesc pentru ca ai dat butonul pe recirculare aer, nu iti ia aer din exterior

Share this post


Link to post

este un defect al modului de utilizare a instalatiei de incalzire/climatizare. Pe perioadele cu umiditate mare nu se merge cu recircularea cuplata si se foloseste ac-ul.

Share this post


Link to post

Eu cred ca tine de conceptia sistemului de ventilatie.La matizul tatalui meu cu ventilatia pe 3 si cu recircularea necuplata, chiar si vara pe ploaie abia dezabureste geamurile fata si parbrizul daca sunt cel putin 2 persoane in masina, la fel si la cel al socrului, dar la asta rezolvam prin cuplarea AC.Si nu toate matizurile au AC.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

N-au AC, se deschide 1 cm un geam lateral si ai rezolvat problema si mai elegant :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Exact ca la dacia 1300 dar mai nou cu 30 de ani.Problema e ca ploua in masina tot elegant daca ploua putin intr-o parte.

Edited by danutza
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: se ridca foarte greu martorul de la temperatura lichid de racire.Uneori merg chiar si 60-70 km fara sa treaca de prima liniuta(asta pe timp de vara),iar pe timp rece nu se misca deloc).Totul a inceput dupa ce am facut o planeitate la chiuloasa+ schimabre garnitura.Sa fie termostatul stricat?Dar atunci de ce totusi se ridica nivelul?

Share this post


Link to post

Motorul se incalzeste oricum, cu sau fara termostat. Dar exista termostat ? In loc de aceste intrebari si in loc de-a circula zeci si sute de km cu motorul rece, verificai la fata locului pana acum, sunt doar 2 suruburi de desfacut si un buson de la vasul de expansiune, sa omori presiunea lichidului.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai exact cum se verifica termostatul?Capacul de la vasul de expansiune a fost desfacut de mai multe ori.problema e ca se ridica foarte greu nivelul la apa,nu ca nu se ridica deloc.Scuze pt lamuriri,sunt novice in ale mecanicii.

Share this post


Link to post

In primul rand se verifica daca garnitura in care se monteaza exista si etanseaza. Apoi se verifica daca termostatul este montat in sensul corect si nu invers. Deci, daca sunt intrunite toate conditiile, dar termostatul nu-si face treaba, e defect. Apoi, costul unui termostat este infim, nu se merita vreo verificare. Astea-s povesti de oameni insurati care vor sa-si gaseasca ceva de facut in timpul liber sa nu-i trimita nevasta la piata.

  • Like 1

Share this post


Link to post

sunt doar 2 suruburi de desfacut si un buson de la vasul de expansiune, sa omori presiunea lichidului.

Cum? Nu trebuie scos lichidul de racire din instalatie pentru a schimba termostatul? Din cate am citit in manual nu zice nimic de golit instalatia insa cand l-am intrebat pe tatal meu mi-a zis ca trebuie golit.

Share this post


Link to post
... tatal meu mi-a zis ca trebuie golit.

Celor carora tatal nu le-a spus ca trebuie golit lichidul de racire: nu exista alt motiv pentru.

Share this post


Link to post

Am inteles, eu doar informativ am intrebat, ciudat mi s-a parut si mie ca nu scrie in manual ca trebuie golit. As vrea sa imi schimb termostatul sa se incalzeasca mai repede in masina insa e cam greu la mine ca am delco si trebuie sa il dau jos. As mai incerca o varianta : dau numai bateria si filtru de aer jos sa vad daca am loc

Share this post


Link to post

Ce legatura are bateria si delco-ul cu demontarea termostatului ? Desfaci un surub de la priza de aer, doua piulite si un colier de la filtrul de aer si faci loc cat China, daca ai nevoie. Unii ar zice ca n-au nevoie nici de astea, in fine, fiecare cu cheile lui.

Share this post


Link to post

Dar la scoaterea termostatului n-o sa curga niste antigel si ulei?

Presupunand ca e asemanator cu Tico,unde curge cam 1l de apa

Share this post


Link to post

Daca scapi de presiune desfacand busonul la vasul de expansiune, n-are de unde sa curga "apa". Ulei de unde sa curga ?

Share this post


Link to post

Eu am zis ce a curs la Tico..si cum blocul motor e aceelasi,sa nu curga si la Matiz

Share this post


Link to post

Termostatul la Matiz este inafara blocului motor ! Era suficient sa arunci un ochi:

 

post-402-063937600 1284472205_thumb.png

Share this post


Link to post

Celor carora tatal nu le-a spus ca trebuie golit lichidul de racire: nu exista alt motiv pentru.

Tolin,

Trebuie sa recunosc ca pentru prima data m-am indoit de raspunsul tau ( pentru care imi cer scuze ), dar nu am vrut sa intru in polemica pentru ca nu am "spatele" asigurat.

Argumente pro "indoiala" : afirmatia tatalui meu

am intrebat un coleg de serviciu ( inginer dacia )

am recitit manualul si acolo scrie ca inainte de demontare termostat trebuie deconectat furtun inferior al radiatorului si golita instalatia

Argumente contra "indoiala": experienta ta

astazi am intrebat si seful de service de la Renault si Nissan ( un pasionat de mecanica si tehnologie noua la masini - acelasi care mi-a recomandat bujiile NGK ca fiind cele mai bune ) si mi-a dat acelasi raspuns ca al tau.

Concluzie : nu mai apelez la "inginerul" de la Dacia niciodata pentru a-mi da solutii.

Am iesit cu masina prin oras ieri si cam in 1.5 - 2 km de mers mi s-a ridicat acul la apa si baga caldura deci nu este nevoie sa schimb termostatul, m-am speriat degeaba

Share this post


Link to post

In cele din urma am cumparat un termostat (doar 13 lei) si m-am apucat sa il schimb.A durat ceva pana mi-am dat seama unde este,dar,in cele din urma, totul a iesit ok.Vechiul termostat era stramb si blocat,cred ca ramasese pe pozitia deschis (sper sa se vada din poze).Acum la primul drum,pt ca e deja seara o sa vad cum se comporta.Multumesc lui Tolin pt sfat,altfel nu m-as fi apucat niciodata sa il schimb.Apropo de ce oare s-a strmbat in asa fel acest termostat?

post-28106-054790000 1284741678_thumb.jpg

post-28106-098914800 1284741691_thumb.jpg

Edited by jorky1987

Share this post


Link to post

m'am lasat pagubas , va rog mult de tot salvati'mi si mie poza si faceti'mi un semn unde sa desfac sa ajung la termostat :)

 

 

va multumesc ,

post-30356-091342200 1288886167_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pe pagina anterioara te-ai uitat ? In poza postata n-ai prins termostatul, el se afla, in general, la unul din capetele furtunului de tur de la radiator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...