Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Tunning Frine Cu/Fara Abs

Recommended Posts

Aceeasi presiune aplicata pe o suprafata mai mare are drept urmare o forta mai mare de impingere a sabotului.Unitatea de masura a presiunii Kg/cm2 .E doar fizica de gimnaziu.

Edited by danutza

Share this post


Link to post
Aceeasi presiune aplicata pe o suprafata mai mare are drept urmare o forta mai mare de impingere a sabotului.Unitatea de masura a presiunii Kg/cm2 .E doar fizica de gimnaziu.

Gresesti undeva, dupa parerea mea. Tu nu ti cont de conducta, te gindesti exclusiv la cilindru. In momentul in care ar creste diametrul cilindrilor, cursa pedalei de frina (daca nu se schimba si pompa de frina) nu ar asigura deplasarea suficienta a pistonaselor. Cu alte cuvinte, cresterea diametrului cilindrului va atrage dupa sine scaderea cursei pistonaselor. Si ce am facut cu asta ?

Share this post


Link to post

Da, pt. ca in calcul intra si debitul de lichid necesar impingerii pistonaselor. Ori supapele originale nu prea se deschid asa ca nici debitul si implicit presiunea lichidului nu sunt suficiente pentru miscarea pistonaselor cu suprafata de contact mai mare.

Share this post


Link to post

Frana la a doua pedala ca la daciile de 30 de ani. =)) .Intradevar creste si volumul de lichid necesar pistonasului pentru a face aceeasi cursa .Dar daca reusim sa avem aceasi presiune ca si in cel mic atunci frana o sa tin mai bine.Daca punem o pompa de frana mai mare in diametru nu rezolvam nimic pentru ca ce castigam la cilindru pierdem la pompa deoarece e nevoie de o forta de apasare mai mare pentru a crea aceasi presiune in sistem, eventual o sa scada forta de franare pe fata,ceea ce nu e prea bine.

PS:Bine ca mi-ati deschis ochii pentru ca faceam o traznaie altfel.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

:o fftopic: Sa stii ca la daciile alea de acum 30 de ani (1300) cu pompa simplu circuit (cel putin la cea a socrului cu care am mers pana sa-mi iau woo-ul in comparatie cu 1310 a lui tata) avea frane foarte bune (bineinteles pt. dacie) cu conditia sa fie tot sistemul pus la punct. Problema era ca bloca spatele cam repede, asa ca ...

Share this post


Link to post
Problema era ca bloca spatele cam repede, asa ca ...

Uite extremele :) , tocmai asta au incercat cei de la Daewoo sa evite si au utilizat supapele astea fapt care atrage oarece nemultumiri.

 

Totusi, fata de Dacie, la care spatele putea fi "reglat" prin pacalirea repartitorului, in cazul nostru nu prea e nimic de reglat. Fie se inlocuiesc supapele, fie se suprima. A doua varianta iese din discutie iar pentru prima, feiriciti cei care gasesc piese ;)

Share this post


Link to post
Aceeasi presiune aplicata pe o suprafata mai mare are drept urmare o forta mai mare de impingere a sabotului.Unitatea de masura a presiunii Kg/cm2 .E doar fizica de gimnaziu.

Pai si avand aceeasi pompa si la aceeasi cursa a pedalei cum mai aplici matalutza aceeasi presiune ? E doar logica aiic ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu cred ca am scris pe undeva ca am aceeasi cursa a pedalei.Cursa pedalei va creste,forta de apasare va ramane constanta.Problema este daca e suficient volumul de lichid din pompa pentru a asigura aceeasi presiune la pistonase mai mari.Oricum cursa intreaga a pedalei este de vreo 20cm iar cursa in cazul franarii nu cred ca depaseste 6-8cm cu pistonasele originale.Daca ajungem la o cursa de 9-10cm eu cred ca ar fi ok.Bineinteles ca pui pistonase cu diametrul putin mai mare nu dublu, cu 2-3mm mai mare.

Share this post


Link to post

Si care e smecheria daca in loc sa apas un pic mai lung apas un pic mai tare ?! Ideea e pe aici daca nu ma insel ca sa franez mai bine facand cam tot ceea ce faceam si inainte ! La inceput spuneai sa le modificam cu unele cu diametru mai mare, nu cu un picutza mai mare ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pai 2-3 mm inseamna cam 10% la diametru si cam 20% la suprafata si la forta de franare..Daca le dublezi creste de 4 ori suprafata deci creste si forta de franare de 4 ori daca ai destul lichid in pompa,dar o sa-ti cam alunece spatele.Oricum m-am gandit la solutia cu pistonasele pentru ca nu prea se gasesc supape.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Hai sa lamurim treaba asta cu pistonasele si cilindrii receptori. DEGEABA le schimbi daca nu umbli la supape, nu mai zic de pompa. Ceea ce iti ajunge tie la roata spate este deja limitat de catre supape. Presupunind ca inlocuiesti cilindri spate si pompa de frina, tot nu rezolvi nimic. Da, iti creste presiunea data de pompa insa comportamentul general va fi dictat tot de catre supape si ecuatiile lor de functionare, asta nu se va schimba. Ca urmare, masina va avea tendinta de a bloca si mai repede pe fata in vreme ce spatele va fi in continuare limitat. Ideea pe care o lansasem odata cu acest topic era tocmai sa vedem cum se poate reduce dezechilibrul fata-spate. Nu mi se pare o problema de presiune debitata de pompa ci de repartizare a acesteia. Din pacate cheia problemei ramin supapele :(

Share this post


Link to post

O intrebare(de amator)...n-a incercat nimeni sa scoata de tot din circuit supapele alea si sa infileteze pe direct conductele???...fara repartitoare sau alte alea-alea...ca si asa frana pe tamburi e varza...mai si scade in timp ca si forta...merge binisor doar cat sunt noi tamburii...ca dup-aia..potopul...ca si la dacie...nu te mai temi de nici un dezechilibru fata-spate.Numai bine la toata lumea.

Edited by bits

Share this post


Link to post
Pai 2-3 mm inseamna cam 10% la diametru si cam 20% la suprafata si la forta de franare..Daca le dublezi creste de 4 ori suprafata deci creste si forta de franare de 4 ori daca ai destul lichid in pompa,dar o sa-ti cam alunece spatele.Oricum m-am gandit la solutia cu pistonasele pentru ca nu prea se gasesc supape.

Vorbesti intr-o totala necunostinta de cauza. Ma uimesti cu cata usurinta scoti cifrele astea. M-ai zapacit cu niste cilindri. Poti pune cilindri cat vrei de mari, daca nu bagi presiune mai mare in ei, degeba. Daca vrei sa cresti imediat forta de franare, pui o pompa mai mare si gata. Cu cilindri mai mari nu faci nimic, caci astia sunt practic niste receptori care transmit forta mai departe ... Nu ei o fac ! Nu e asa simplu cum ti s-a parut tie initial fizica de gimanziu. Pricepe odata ca nu faci nimic daca pui tu alti cilindri mai mari, fara sa umbli la nimic altceva, cum sustineai pe la inceput. Ideea topicului se refera strict la supapele repartitoare si nu degeaba ...

 

Salex, cred ca ar trebui gasita o masina u spatele mai greu decat Leganza(nu cu mult) care are tot sistemul asta cu supape si potrivite de acolo, eventual cu alte holendere facute la strung ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
O intrebare(de amator)...n-a incercat nimeni sa scoata de tot din circuit supapele alea si sa infileteze pe direct conductele???...fara repartitoare sau alte alea-alea...ca si asa frana pe tamburi e varza...mai si scade in timp ca si forta...merge binisor doar cat sunt noi tamburii...ca dup-aia..potopul...ca si la dacie...nu te mai temi de nici un dezechilibru fata-spate.Numai bine la toata lumea.

E pe discuri la Leganza. In situatia asta cred ca ai face numai opturi pe strada.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Si la frina pe tamburi comportamentul ar fi similar ... mai ales in viraje !

Share this post


Link to post

bits: daca citeai tot topicul ti-ai fi dat seama ce rol au supapele astea! Daca le elimini din circuit faci masina schiuri! Dnii ingineri constructori nu le-au pus degeaba acolo ci (cum a scris Salex) au cam exagerat cu limitarea in sensul ca presiunea lichidului la cilindrii spate e cam mica, d'aia eficienta franarii pe spate e redusa. :(

Share this post


Link to post

Deja topicul acesta a degenerat in altele. Aici se vorbea despre acele limitatore atunci cand FRANA SPATE E REGLATA BINE. Din ultimele posturi observ contrariul.

 

La cielo cu discuri de diametru 238 mm daca sabotii spate sunt buni, autoreglajul functioneaza cum trebuie, cablurile de la frana de mana sunt bune si frana de mana este reglata sa prinda de la primul dinte si sa blocheze rotile le 4-5 dinti este suficient. La espero in schimb unde diametrul discurilor fata este de 258 mm si s-a folosit acelasi sistem de franare ca la cielo pe spate se observa un oarecare dezechilibru la franari de urgenta de la viteze mari insa la cielo cu reglajul bine facut este foarte mic acest dezechilibru.

 

Sfatul meu: Intai curatati bine tot ansamblul frana spate inlocuiti sabotii daca nu s-au inlocuit niciodata chiar daca nu s-au tocit, verificati autoreglajele daca functioneaza si pe urma, daca rezultatul este nesatisfacator treceti la inlocuire supape.

 

PS. Este posibil cand umblati sa aveti surprize neplacute de genul s-a dezlipit ferodoul partial de pe sabot ca la mine.

 

LE. E posibil sa fi gresit. Cielo are 236 si espero 256 mm

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

@ Salex: tu ce ai mai facut cu supapele de Nubira? Ai mai gasit? Chiar vad ca s-a abandonat subiectul asta...

Share this post


Link to post

Nu am gasit nici noi, nici SH :(

Share this post


Link to post

Buna seara.

Vreau sa schimb si eu pompa de frana cu una de Exe, dar nu reusesc sa desfac cele 2 holendere mici.

Ma poate ajuta cineva sa le slabesc ? Macar cel de sus.

Dupa aceea ma descurc.

Multumesc.

post-1535-1242491831_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Incearca cu un cleste "papagal" cu autoblocare. Nu stiu exact denumirea. Cred ca merge si cu un mops de instalatii pana la 1". Atentie sa nu rupi conductele. Daca tot faci operatiunea iti recomand sa schimbi si supapele, poate gasesti de Nexia (coef. 3/40) sau mai bine de Opel Vectra A (3/45). Succes! :thumbl:

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Un cleste cu autoblocare am reusit deja sa rup (materialul prost), nici cu al doilea nu am reusit (aluneca).

Trebuie sa gasesc o scula mai adevarata.

Supapele existente sunt 3/40, am facut rost si de Vectra 3/45.

Daca reusesc cu cineva care a facut operatiunea acasa, probabil ca tot la service ajung.

 

Merci @cris06.

Share this post


Link to post

Pentru conductele de frana exista niste chei speciale, in hexagon dar care sunt taiate intr-un punct ca sa poati sa le treci de teava.

De unde ai facut rost de cele de vectra?

Share this post


Link to post

Eu am inlocuit o teava de frana cu un cleste din asta. Probabil era mai calitativ decat al tau, ca am lucrat cu el fara nici o problema. Bineinteles conductele erau deja rotunjite de la chei. Vezi ca un astfel de cleste se poate folosi optim doar intr-una din pozitiile de apucare, nu poti apuca teava oricum.

Share this post


Link to post

@Dumitru Cristian - cunosc genul de cheie, dar nu stiu unde sa caut asa ceva,

am gasit pe opelclub un baiat care avea o pompa de vanzare si a fost de acord sa-mi dea doar supapele

 

@smailmiami - am sa caut un cleste mai de calitate, inca nu am rotunjit hexagonul, m-am oprit la timp

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...