Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Gps Tracking

Recommended Posts

Am gasit asa ceva .

Spuneau unii ca ar vrea sa vada ce se intampla in masina... uite ca exista un sistem "de-a gata".

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

GPS tracking, subiectul meu favorit zilele astea :) Mi-am zis ca daca tot am telefon cu GPS, hai sa-l folosesc pe post de firimituri, ca Hansel&Gretel.

Tot ce-ti trebuie e un PDA cu WM2003 sau mai nou cu receiver GPS si TurboGPS care e gratis. Software-ul exporta track log-ul in format .KML, pe care-l citesti cu Google Earth. Simplu, nu?

Din cate stiu sunt destule sisteme de navigatie GPS care au la baza un PDA cu WM5, ba pe deasupra s-au si ieftinit rau de tot in ultima vreme.

 

Am dat azi o tura pe dealurile din jurul orasului. E un drum superb, plin de schimbari de nivel si serpentine la tot pasul. Singura problema e ca, din cauza asta, e plin de motociclisti in weekend. Azi erau sa se suie 3 pe mine, cand dupa o curba i-am gasit venind unul dupa altul din sens opus pe banda mea... Nu toate drumurile-s drepte aici pe sute de kilometri. ;)

Rezultatul arata cam asa:

 

GorgeRoadTracking25-05-08.jpg

 

Daca as primi dezlegare de la stapanire pentru upload fisiere .KML care s-ar deschide direct in Google Earth ar fi nemaipomenit. Poti chiar sa dai un play si vezi drumul ca si cum ai zbura la cateva sute de metri deasupra masinii. Zoom-ul merge pana ajungi sa recunosti marca masinilor din parcari.

 

Eh, ce ziceti, mi-aratati niste scurtaturi secrete prin Bucuresti? Sau cel mai bun traseu Cluj-Bucuresti?

Share this post


Link to post

Exista "moushi" GPS cu memorie interna in care stocheaza la intervale de timp destul de scurte pozitia curenta. Se face dupa aceea download si se suprapune traseul pe o harta - asta chiar nu stiu cum se face, dar suna interesant. Daca ar avea si timestamp ar fi si mai interesant.

Share this post


Link to post

Mai era cineva cu o smecherie de genul asta: AICI

Share this post


Link to post

Incercati trackr! GPS tracking

 

Maine dimineata (ora 1:45-2:30 AM Bucuresti) voi fi in miscare pe traseul acasa-munci. Hm, cam nasoala ora pentru voi... Cine vrea sa vada ce si cum sa-si faca un cont si sa-mi ceara aprobare pentru pozitia live. User name-ul meu e "playfordian". Am sa setez actualizarea pozitiei la fiecare 30 secunde, deci veti vedea in timp real (ma rog, doua citiri/minut) unde sunt pe harta si cu ce viteza ma deplasez. :)

Cand ajung la birou am sa setez track-ul astfel incat sa fie vizibil la http://www.trackr.nl/user/playfordian pentru oricine e interesat de GPS tracking, fie ca are cont trackr! sau nu.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Asa cum am promis, GPS tracking-ul navetei mele e acum pe site-ul trackr aici! !

 

Ce nu-mi place la trackr e ca nu am citiri de nivel. E mult mai interesant sa vezi ruta in 3D, da' din moment ce n-am cum atasa fisiere .KML aici asta-i cam tot ce se poate face :)

Share this post


Link to post

Trimite-mi pe laur3ntiu_s@yahoo.com .kml-ul care voiai sa-l atasezi, ca-s foarte curios. Sau schimba-i extensia cu una buna de upload si pe urma cine downloadeaza doar schimba extensia.

Share this post


Link to post

Poti atasa direct si KML-uri.

Share this post


Link to post

Incerc sa upload >KML-ul... Merge! Thanks guys!

 

sa va faceti o idee despre peisaj. Nu-i acelasi drum dar e destul de asemanator. Mai dau o tura pe Gorge Road cu camera video weekend-ul asta :)

Gorge_Road_25_May_2008.KML

Share this post


Link to post

Am pus mana pe un Bluetooth GPS receiver G-Rays I de la Wintec. Foarte compact si usor, la prima vedere nimic deosebit. De ce l-am cumparat? Refresh rate de 10 Hz. Cu alte cuvinte, dracia asta citeste coordonatele de 10 ori pe secunda! Ca idee, la 57 km/h distanta dintre doua citiri consecutive e 155 centimetri... La 60 de Euro e chilipir curat.

post-7339-1241097005_thumb.jpg

post-7339-1241097034_thumb.jpg

post-7339-1241097680_thumb.jpg

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Citeste de 10 ori pe secunda complet inutil (poate doar pentru a incalzi departamentul marketing, ca au ce pune pe pliante), din moment ce precizia GPS-ului este 7 metri, si asta cu un sistem WAAS/EGNOS :)

Share this post


Link to post

O aplicatie muuuuult mai practica decit 'sa ma joc pe google map cu traseul meu inregistrat pe GPS, ce tare sint!' si potrivita pentru buzunarele noastre este:

 

Intellitrac X1 sau KS 999.

 

Ambele odata cumparate se pot monta in regim de DIY.

 

LE: Au si functia de a opri motorul printr-un simplu SMS, vezi cazul Gigi si Hrebenciuc junior.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Fata de majoritatea celor care au postat mai sus si am spus MAJORITATEA , ce nu s-a inteles aici este faptul ca dispozitivul prezentat initial transmitea catre un telefon mobil sau catre un computer direct prin SMS sau GPRS informatiile cu privire la localizare .

 

In acest fel poti sta linistit in fata unui computer sa vezi pe unde umbla trackerul , intrucat in caz de furt nu il poti recupera sa downloadezi datele sa vezi pe unde a umblat.

 

Principiul e transmiterea coordonatelor folosind telefonia(internetul) mobil(a) pentru a putea primi coordonatele in timp real .Nu mi se pare extraordinar de interesant sa imi inregistrez propriul traseu doar sa vad pe unde am umblat eu personal , practic e sa vezi pe unde a umblat un sofer angajat pe masina firmei sau pe o masina oferita spre inchiriere si eventual fara sa asepti sa ajunga masina inapoi , trimiti un SMS sau deschizi un soft-ulet si poto vedea locatia masinii sau de ce nu a angajatului , sotiei etc , personal.

 

La preturi mult mai accesibile decat modelele prezentate mai sus am vazut si pe www.furat.ro astfel de dispozitive , de dimensiuni mult mai mici si chiar portabile , ce se pot ascunde intr-un pachet de tigari . Am folosit unul si pentru copil sa vad daca dispare de la scoala sau daca pierde ghiozdanul , acum ma gandesc cum sa il strecor sotiei in geanta > :) costa mai putin decat un detectiv particular , unde mai pui ca are si microfon spion .

post-23274-1245687352_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce spam ordinar pentru o chestie care face exact ceea ce face si Google Latitude impreuna cu un telefon mobil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...