Jump to content
Sign in to follow this  
starsteel

Jurnal De Bord Chevrolet Aveo

Recommended Posts

Buna treaba ai facut, in Franta te costa o gramada si nu vedeai viata reala.

Share this post


Link to post

Asa am gandit si eu...daca nu ma insel si Italia e scumpa la drumuri iar despre oameni pot spune ca sunt cei mai modesti intalniti pe acest circuit, bineinteles cu exceptia romanilor!

P.S. Anul viitor am in plan coasta mediteraniana cu punct terminus, Barcelona...poate nu am sa-i mai fac tot singur si mai gasesc un amator macar.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

In ce tara ai gasit cele mai bune drumuri si cel mai bine semnalizate ?

Share this post


Link to post

Consider ca intrebarea nu-si are rostul, e evident Germania desi parca Olanda e tot acolo iar Austria deasemenea...in Germania cand mergi pe o strada parca esti pe o linie electrica totul e perfect, nu poti gresi, marcajele sunt omniprezente si extrem de clare. Despre Franta cel putin in Paris drumurile nu pot fi comparate cu cele germane, in marile sensuri giratorii eu un mic-mare haos.

Share this post


Link to post

Dupa exact o luna de zile am incheiat primul concediu pe anul asta cu o iesire la M.Neagra si un total alaturi de circuitul european de 8150km...masina s-a comportat excelent in aceasta luna inclusiv astazi cand am facut o manevra cretina, fiind pe banda a 2-a cu rezervorul gol si incercand sa merg intr-un regim cat mai economic, 90-100km/h, mi-a aparut pe neasteptate un peco Lukoil si parca fara sa judec am tras dreapta de volan sa intru imediat pe prima banda in fata unei dubite dupa care sa trec centimetric cu o eschiva pe langa o Dacie ce iesea din statia Peco si sa ma opresc ca o masina electrica in fata pompei de benzina. Masina s-a comportat admirabil insa manevra a fost o iresponsabilitate totala, cei cu dubita erau opriti in dreptul statiei si probabil imi umpleau frigiderul cu carne...aveau tot dreptul, disperarea ca raman fara benzina in rezervor m-a facut sa efectuez cea mai iresponsabila manevra din cariera mea de sofer. Ramane o experienta din care in mod sigur voi trage invataminte si pe viitor o sa evit vitejii din astea de 2 bani!

Share this post


Link to post

Sa marchez borna 30.000 km intr-un moment in care sunt extrem de multumit de ce mi-a oferit Chevy pana acum...sper ca aceasta perioada sa dureze cat mai mult!

post-8576-1248206779_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Astazi, evident fara emotii, am facut ITP-ul...daca la celelalte masini verificate am observat ca incercau si claxonul a mea a fost discreta si a iesit repede de la verificari. Nici nu putea fi altfel! Pretul inspectiei, 80 lei!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Nici nu aveai de ce sa ai emotii :) , e o masina noua cu doar 30kkm si revizii la zi.

Share this post


Link to post

Masinuta si-a facut datoria si in aceasta perioada de vacanta incheiata dupa o traditionala iesire la litoralul bulgaresc in Albena...am inregistrat 31.000 km in apropiere de Albena iar de la achizitie Chevy a inregistrat luna asta 2 premiere, s-a plimbat prin aer cu macaraua si pe platforma la Nisipurile de Aur (unde spusesem ca nu voi mai calca in veci) si s-a plimbat cu bacul peste Dunare.

P.S. Despre "plimbarea" din Nisipurile de Aur voi reveni la traveling-Bulgaria ca sa aveti o mostra a civilizatiei post-comuniste din Europa de Est...am facut anul asta 10 tari europene fara probleme (exceptand radarul meritat din Germania) iar unica problema de care am avut parte a tinut de lumea mafiota din Castravetia!

Share this post


Link to post

Pe 25 sep. am ajuns la 32.000km evident fara probleme...cum pana la urmatoarea revizie mai am 5.000 km sau 9 luni deja sunt in perioada "pauze lungi si dese" mai ales ca am renuntat pt. 6 luni si la CASCO iar in plan nu este nicio iesire.

Share this post


Link to post

Revin cu jurnalul dupa mai bine de 3 luni perioada in care am mers cu regularitate doar o data pe saptamana la cumparaturi, nu am iesit din oras, nu am avut evenimente de nicio natura, CASCO e suspendat de aproape 4 luni...singurul lucru de mentionat e ca am folosit pt. prima data lanturi aprox. 70 km, majoritatea pe asfalt, impresia fiind excelenta pe zapada, groaznica pe asfalt, chiar daca nu am mers cu mai mult de 40-50km/h. Ar mai fi de mentionat ca am incheiat anul cu 32.807km la bord iar pt. anul viitor am in pregatire un plan de bataie prin muntii Alpi, am identificat pana acum pasul Stelvio 2758m, pasul San Bernardino, tunelul Mont-Blanc si cel mai inalt pas din Europa, Col de L'Iseran 2770m...drumul asta evident il fac cu CASCO probabil achizitionat tot de la Generali pe o perioada de 6 luni adica atunci cand folosesc cu adevarat masina.

P.S. Daca tot sunt in pregatire pt. viitoarea vacanta, impreuna cu "prietenul" Google Earth, am marcat pe harta locul de nastere a lui Chevy si am parcurs impresionantul drum, Bupyeong-gu - Constanta, facut probabil prin Oceanul Pacific, Oceanul Indian, Canalul Suez, M. Mediterana si M.Neagra.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Zilele trecute mi-a aparut o exfoliere a ornamentului (cromat, nichelat) de la butonul de actionare a aerului conditionat...avand drum pe langa reprezentanta am intrat si dupa cateva poze si mentionarea ca asa ceva nu au mai vazut pana acum astept o rezolvare a situatiei aparute. Dupa cum se prezinta si tinand cont ca celalalt buton e intact probabil e o tratare necorespunzatoare a suprafetei care a cedat, zic eu, datorita temperaturii scazute sau poate a umezelii sau cel mai sigur a combinatiei acestor 2 factori. Pun si o poza destul de neclara realizata cu telefonul.

post-8576-126390304839_thumb.jpg

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Iar am uitat mai bine de 2 luni sa completez jurnalul de bord...ar fi de mentionat in ordine cronologica, pe 10 feb. am atins borna 33.000 km, am incheiat perioada de 6 luni fara CASCO facandu-mi o noua polita de 478 euro la ARDAF, tot acolo am achizitionat si RCA-ul cu 711 lei persoana juridica, butonul pt. AC nu a reusit in 2 luni sa ajunga insa o problema cu adevarat neplacuta e reaparitia unui usor zgomot la rulmentul de presiune de la ambreiaj "schimbat" anul trecut. Practic a cedat in 12.000 km din care aprox. 7000 au fost pe drumuri lungi autostrazi etc. care nicidecum nu au solicitat ambreiajul iar de dormit cu piciorul pe ambreiaj nici nu poate fi vorba. I-am anuntat deja de "schimbarea" de anul trecut care mai mult ca sigur a fost doar o gresare pe cei de la Gold&Platin, urmeaza sa-i vizitez pt. a 2-a rezolvare pe garantie in acelasi loc. Nu le-a picat bine ca problema a reaparut unde si-au dovedit ei maestria in ale mecanicii asa ca voi avea grija ca la o eventuala a 3-a problema sa ma adresez direct producatorului.

Share this post


Link to post

Cum am ramas iar in urma cu jurnalul sa mentionez ca butonul de la AC nu a ajuns nici pana astazi iar in 30 martie am deschis o comanda de lucru pt. rulmentul de presiune, amandoua sunt in stand-by, rapsunsul pt. buton saptamana asta a fost ca e ajuns la Bacau ?!!! Il astept in continuare mai am rabdare 1,5 luni pana imi expira garantia...singura noutate ar fi ca de astazi priza mea de 12v-120w a devenit prin achizitionarea unui invertor de 220v (150w), am facut proba cu laptopul totul e ok.

Share this post


Link to post

Astazi am ajuns la 34.000 km dupa ce 2 zile a stat parcata cu 33.999 km, peste alte 2 zile am programata o vizita la service pt. o eventuala schimbare a rulmentului de presiune.

Share this post


Link to post

Pe 6 mai m-am prezentat la 34027km pt. schimbare rulment de presiune si buton AC, daca rulmentul sper ca a fost schimbat neprimind relatii pertinente despre cauza care a necesitat inlocuirea lui, despre buton raspunsul m-a lasat mut de uimire, "electricianul nu a putut sa il schimbe deoarece i-a fost frica sa nu cedeze nu stiu ce plastic"....la asa raspuns evident ca am iesit pt. ultima oara din Gold&Platin Galati. Asa am ajuns pe 11 mai pt. prima data la Radacini Motors Braila unde complexa schimbare a butonului a durat aprox. 20 minute, i-am verificat placutele de frana ce prezinta uzura de 50% si deoarece aveam unele dubii ca volanul ar trage stanga, dubii insa neconfirmate pe drumul Braila - Galati, mi-au verificat si presiunea in pneuri...deasemenea m-au sfatuit sa vin cu 10 zile inainte de expirarea garantiei la revizie sa vada daca mai e ceva care ar trebui inlocuit. In plus fata de G&P Galati cei de la Radacini Braila accepta sa vii cu propriile consumabile.

Share this post


Link to post

Ieri am efectuat revizia de 3 ani la 34675 km pt. prima data la Radacini Motors Braila, m-am prezentat cu propriile repere care m-au costat 214 lei si am platit o manopera exorbitanta de 283 lei plus un spray de curatat frane de vreo 24 lei...per total am ajuns la 521 lei din pacate revizia mi s-a parut extrem de simplista, efectuata de un singur angajat a constat doar in inlocuirea reperelor, tras de roti pt. a vedea daca au joc si curatarea franelor cu un spray totul in 50 min. Pt. spray am fost intrebat dinainte daca doresc sa foloseasca, mai precis daca vreau sa-l platesc de parca nu se face functie de necesitati si recomandari ?! Nu s-a efectuat niciun test de franare s-a dat un ok general pt. starea generala a masinii. La plusuri sa mentionez ca mi-au oferit o sapca si o agenda din partea firmei...per ansamblu nu mi-au produs o impresie deosebita puteam lejer sa fac in orice service aceasta revizie la un pret net inferior.

Share this post


Link to post

Pe 16 iunie Chevy a implinit 3 ani avand la bord 34905 km, trebuie sa mentionez ca sunt pe deplin multumit totul a fost ok nu m-a lasat nicodata in drum dar sa recunosc in acelasi timp ca imi cam face cu ochiul un Cruze LS de 1,6 sau chiar 1,8...141cp parca sunt ceva mai multi decat 94!

Share this post


Link to post

Pe 24 iunie am ajuns la 35.000 km...am facut un calcul la consumul total de combustibil datele fiind, 35.046 km/2920 litri, rezultand un consum de 8,33 litri/100 km.

Am revazut si un calcul anterior efectuat la 15.000 km...rezultatul era atunci, 8,49 litri/100 km.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Astazi am efectuat o plimbare pe relatia Galati - Giurgiulesti (Moldova) - Reni (Ucraina) - Ismail - Caslita Dunare si retur...per total peste 230 km drumuri execrabile pline de gropi si vamesi mizerabili. Cu ocazia asta pt. prima data dupa ce am achizitionat masina am avut parte si de ridicarea banchetei din spate pt. control. Am alimentat cu 16 litri de benzina Lukoil de la moldoveni cu 3,92 lei din fericire calitativ nu s-a dovedit proasta insa concluzia e clara...nu se merita!

P.S. Acum am realizat ca fix cu un an in urma pe 27 iunie efectuam un drum pe relatia Paris - Strasbourg - Munchen...ce diferenta!

Share this post


Link to post

In perioada 14 iul. - 31 iul. am efectuat circuitul balcanic Galati - Ploiesti - Tg. Jiu - Baile Herculane - Portile de Fier - Belgrad (Serbia) - Gorazde (Bosnia Hertegovina) - Dubrovnik (Croatia) - Podgorica (Muntenegru) - Tirana (Albania) - Elbasan - Ohrid (FYROM) - Bitola - Florina (Grecia) - Paralia Katerini - Atena - Kalabaka-Meteora - Salonic - Sarti-Halkidiki - Istanbul - Burgas - Nesebar - Albena - Constanta - Galati, totul in 5407km cu un consum de 394 litri un drum majoritar de munte rezultand un consum de 7,28 litri/100km. Cea mai ieftina benzina am achizitionat-o in Constanta cu 4,49 lei/litru iar cea mai scumpa in Turcia cu 8,06 lei/litru?!!! Noroc ca reusisem desi Grecia era cu benzinariile inchise, sa imi fac plinul la ei cu 6,35lei/litru astfel ca am achizitionat la turci doar 13,7 litri...masina s-a comportat si de aceasta data bine singura problema aparuta ar fi ca la viteze mari am un usor tremurat in momentul franarii, probabil placutele de frana si-au facut ciclul de functionare sau discurile de frana sunt putin ovalizate, urmeaza sa fac o verificare. Ca statistica am ajuns la 37.000 km in Dubrovnik, 38.000 la iesirea din Paralia Katerini, 39.000 in apropiere de Salonic, 40.000 undeva prin sau pe langa imensul Istanbul iar astazi voi ajunge la 41.000km intr-un drum sfasietor spre Braila pt. a-mi vedea penultima data un prieten din copilarie plecat la doar 44 ani dintre noi.

Tot circuitul a cuprins 2 continente (Europa si Asia), 10 tari (Romania, Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru, Albania, FYROM, Grecia, Turcia, Bulgaria ) 5 mari (Adriatica, Egee, Mediterana, Marmara, Neagra), 4 orase importante (Belgrad, Atena, Salonic, Istanbul) iar punctele de mare atractie au fost Dubrovnik, Sarti, Atena, Salonic si prin imensitatea lui, Istanbulul.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Am efectuat ieri o iesire incluzand si o portiune de 60 km prin Basarabia iar acel usor tremurat ce imi aparea in timpul franarii la viteze mari nu mai exista...ma gandesc ca rezolvarea a venit dupa spalarea cu jet de presiune a rotilor.

Share this post


Link to post

Cum totul e normal pana astazi, cand sunt in jurul valorii de 41.700km, am facut un calcul comparativ intre cele 2 iesiri mai lungi din 2009 si 2010.

travel 2009 - 7505 km parcursi, 550 litri consumati, 7,33 litri/100km, 605 euro pret combustibil, 1,1 euro pret mediu (4,61 lei), 337,91 lei la 1000 km

travel 2010 - 5407 km parcursi, 394 litri consumati, 7,28 litri/100km, 473 euro pret combustibil, 1,2 euro pret mediu (5,10 lei), 371,28 lei la 1000km

Share this post


Link to post

Sa consemnez sec ca am ajuns la 42.000 km...din fericire masina inca "toarce" ca la inceput, surprinzator am realizat zilele astea ca nu detin niciun "greieras", singurul lucru schimbat in ultima perioada sunt stergatoarele de parbriz alaturi de clasicele alimentari cu benzina in partea dorsala si cu "parbrizol" in partea frontala.

Share this post


Link to post

Ieri mi-a reaparut un usor fasait la rulmentul de presiune schimbat(?) deja de 2 ori la G&P Galati, o sa trag in continuare de el cateva luni, poate chiar 8, ca oricum nu am nicio iesire lunga in plan sa vad cum va evolua acest fasait, sper sa nu raman cu ea in drum si intre timp o sa vad de unde imi pot achizitiona un rulment sau un kit. Trebuie sa caut un service care sa faca treaba buna, sub supravegherea mea, la preturi rezonabile in zona Galati-Braila, e semnificativ istoricul problemelor la rulmentul de presiune, prima a fost dupa 20.000km, a doua dupa 12.000km iar a treia la 8.400km...raman cu impresia ca schimbarile din serviceul autorizat sa nu fi fost doar niste gresari. Parca din cand in cand apare la denivelari si un scartait undeva pe la puntea spate, o sa ma dotez cu un spray si o sa-i fac o ungere prin zona tuturor bucselor...la amortizoare nu cred sa fie probleme le-am manevrat pe loc si nu dau semne de oboseala. Oricum principala preocupare trebuie sa fie gasirea unui service valabil in care sa am incredere. Astept recomandari atat pt. un service cat si pt. o sursa de piese!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...