Jump to content
Sign in to follow this  
starsteel

Jurnal De Bord Chevrolet Aveo

Recommended Posts

Am mers pe un drum mai prost insa destul de usor iar circuland aseara prin oras parca nu am mai simtit acea extrem de mica tendinta de a trage dreapta...am uitat sa mai precizez un lucru, mi-am verificat uleiul si surprinzator pt. mine deja e cam murdar la doar 6000 km. Sa o pun numai pe seama rodajului?

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Daca ai emotii de ce nu-l schimbi?

Share this post


Link to post

Nici problema cu uleiul nu e reala astazi la lumina soarelui negru era de fapt un maroniu nici macar foarte inchis...si nivelul de ulei este in regula. Se pare ca am suferit de problematita cred ca mi se trage de la forum, concluzia e ca in 6300 km chiar nu am avut nicio problema...sper sa ma mai tina asa.

Share this post


Link to post

Pe 16 martie adica la 9 luni de la achizitie am ajuns la 7000 km...din fericire in afara de benzina si completat solutia de spalat parbrizul nu am avut nicio interventie sau vreun neajuns la masina.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Iti dorim s-o tii tot asa si sa nu ajungi prin service decât la revizii!

Share this post


Link to post

Pe 1 mai am reusit sa trec de 8000 km, din fericire fara nicio problema.

Share this post


Link to post

Am efectuat o plimbare pe traseul Galati - Cheile Bicazului - Tg. Mures - Cluj Napoca - Baile Felix - Debrecen - Budapesta - Viena si retur Viena - Bratislava - Budapesta - Debrecen - Oradea - Cluj Napoca - Sighisoara - Brasov - Intorsura Buzaului - Galati totul in 5 zile. La un traseu normal de 2450 km am efectuat datorita unor ocoliri si plimbarilor cu masina prin Viena si Budapesta exact 2880 km iar dupa aceasta deplasare ma declar extrem de multumit de felul in care s-a comportat al meu Chevy la acest drum...i-am testat si viteza maxima (3 persoane+bagaj) pe autostrada valoarea exacta fiind 177 km/h pe GPS, pe bord am avut 185 km/h iar consumul mediu pe intreaga distanta a fost de 8,2%. Pe relatia Galati - Oradea am inregistrat un 6,7% dupa care autostrazile cu o medie de ~150 si drumurile din Budapesta dar mai ales din Viena unde intalneam din 50 in 50 de metri un semafor iar pt. parcare trebuia sa dau ocol prin jurul hotelului pe strazile cu sens unic de cateva ori ca sa gasesc un loc. GPS-ul si-a scos toti banii a fost partenerul meu de nadejde. Primul lucru neplacut a fost in Slovacia unde m-au agatat 2 militieni post-comunisti cu radarul iar pt. o viteza de 110 km/h mi-au oferit o "felicitare" de 70 euro care in final m-a costat 40 euro prin clasica mita din tarile ex-comuniste. Daca as fi fost in Austria nici nu as fi incercat asa ceva. Cel de-al doilea eveniment neplacut a fost in Sighisoara sau in Brasov unde dupa iesirea din Carrefour am gasit masina atinsa putin pe bara din spate si pe aripa dreapta asa ca astazi am demarat procedura CASCO cu carcotasii de la Omniasig pt. a vopsi bara spate si aripa dreapta spate...vopsirea o fac la Gold&Platin iar verificarea post-vopsire la un prieten, manager la Fiat. Pt. luna viitoare voi avea astfel cateva probleme de rezolvat: vopsirea, revizia, altui asigurator pt. CASCO.

P.S. Am inregistrat 10.000 km pe autostrada Viena - Budapesta la aprox. 40 km de Budapesta iar 11.000 km in Buzau.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Pe 3 iun. am bagat-o pt. vopsire bara spate si aripa dreapta la G&P Galati facuta pe asigurare Omniasig. Am avut trecut si capota pe asigurare insa acolo era necesar un simplu polish asa ca am retusat o zgarietura care era pe pragul usii drepte in momentul cumpararii asa ca pot spune ca la ora asta arata mai bine decat a fost initial in materie de vopsitorie. Calitatea lucrarii a fost excelenta fapt constatat de un ochi avizat iar pretul lucrarii a fost de 1900 ron practic valoarea politiei de asigurare pe intreg anul. Astazi am facut o vizita la Generali pt. a semna o polita CASCO pe anul urmator se pare ca pretul va fi de aproximativ 2000 ron singurul neajuns este ca exista fransiza de 100 euro iar asigurarea exclude pneurile si jantele daca nu sunt prinse alaturi de alta componenta a masinii. Fiind fransiza de 100 euro devine clar ca o eventuala problema la pneu-janta o voi plati din buzunarul meu, totusi sper sa nu fie cazul.

Luni 16 iun. m-am programat pt. prima revizie, sper ca impresia foarte buna care mi-a lasat-o G&P Galati pana acum sa ramana intacta.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Am facut asigurarea CASCO la Generali pe anul urmator, am ales sa bag o fransiza de 200 euro ca sa scad pretul politei si sa cresc implicit atentia la volan. Varianta este full insa orice belea pe care o voi face ma va costa 733 ron iar pretul politei e de 1639 ron...daca ar fi existat varianta fara fransiza in mod sigur as fi ales-o asa mi-am spus ca daca nu am facut niciun accident in 17 ani nu o fi dracul atat de negru sa-l fac in urmatorul an. Daca o fi insa ghinionul major atunci 733 pt. o prostie e totusi o suma rezonabila, sanatate sa fie ca restul se rezolva.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
P.S. Am inregistrat 10.000 km pe autostrada Viena - Budapesta la aprox. 40 km de Budapesta iar 11.000 km in Buzau.

Foarte exact jurnalul tau. Felicitari! Ai reusit sa faci intr-o plimbare aproape jumatate din kilometrii facuti in 10 luni.

Am o nelamurire si eu: sunt 960 km de la Budapesta la Buzau sau ai mai facut un ocol?

Nu ne-ai spus cum i-ai pus numele masinii pentru ca este, ca si pentru noi toti de altfel, aproape un membru de familie.

Share this post


Link to post

Pe gps daca imi aduc bine aminte erau 926 km intre Galati si Budapesta pe drumul cel mai scurt...eu am ales o varianta ocolitoare o data pe la Cheile Bicazului si a doua oara pe autostrada Debrecen - Budapesta fata de varianta mai scurta insa facuta pe un drum national unde am inteles ca e plin de tiruri.

Numele masinii e extrem de comun...Chevy, mai dur a fost cu sexul eu si cu fiica-mea spuneam ca e "fata" insa geloasa de nevasta-mea sustinea ca e "baiat". :P

P.S. Poti sa-ti spun cele 2 nume ale Skoditei mele, intial s-a numit "Papusa" dupa care la batranete circula cu numele "Dardala"....acum sta saraca trasa pe dreapta, a functionat ultima data in decembrie 2006. Nu m-am indurat sa o trimit la cimitirul de masini si i-am platit si anul asta impozitul...probabil ultimul.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Pe data de 9 iunie am adus masina acasa dupa vopsirea barei spate iar astazi a aparut prima zgarietura usoara dubla pe cativa cm...asta e, traim in Romania si ne supunem civilizatiei autohtone. Fiind zi de alegeri locale mi-am gasit tot astazi lipita pe parbriz fata mosului penibil care e actualul primar psd-ist al Galatiului...am reusit sa o indepartez dupa mai bine de 15 min. din pacate traim intr-o tara extrem de necivilizata!

Share this post


Link to post

Astazi am efectuat revizia de 1 an la 11582 km...multumit per ansamblu, am efectuat si departarea preventiva a electroventilatorului de radiator si asta datorita 100% recomandarilor gasite pe forum. Multumesc pe aceasta cale celor care au semnalat problema...asta e adevaratul scop al forumului pt. cei care il frecventeaza. Tot datorita forumului m-am format si pe stilul de condus pe acest tip de masina, sunt constient ca asta a insemnat un pic mai mult combustibil insa totul in schimbul unei exploatari fara probleme.

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;#entry358025

 

Am uitat un lucru extrem de important, Chevy a implinit astazi un an! Sa-mi traiasca si sa ma plimbe multi km fara probleme! :P

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Felicitari sa traiti si tu si masina ta :X

Share this post


Link to post

Multumesc evident ca iti doresc si tie acelasi lucru desi daca ma gandesc mai bine la masini ne-am multumi cu 10 ani iar daca prindem noi 100 atunci e perfect! :)

 

Rasfoind pozele facute in excursia Galati - Viena spre rusinea mea nu am gasit decat o singura poza facuta cu Chevy la intoarcere undeva pe Intorsura Buzaului. Din fericire mizeria care e 100% romanesca a fost colectata in ultima zi altfel as fi fost nevoit sa caut pe afara o spalatorie.

post-8576-1213699118_thumb.jpg

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Dupa 2 luni de curatenie generala in casa mi-am amintit ca am si eu un jurnal de bord.

Telegrafic:

- in iunie am supus-o la grele cazne incarcand 20m2 de faianta si gresie si un sac de glet

- intre 14iul-18iul i-am facut cunostinta cu mizerul litoral romanesc dupa care intre 18iul-22iul i-am (mi-a) aratat litoralul bulgaresc...independent de masina, ca ea saraca m-a tot avertizat, a trebuit sa dau o spaga la un "castravete" deoarece nu aveam pusa centura in Golden Sands

- pe 25 iul. am ajuns la 13.000km

- acum 2 zile am gasit-o lovita in parcare, cu o oglinda probabil, ramasese o dunga neagra de palstic...dupa curatare urma a devenit invizibila insa are totusi doua zgarieturi fine

- astazi a ajuns pe la 13.600km si din fericire pana acum am fost ferit de vreo problema tehnica...sper sa ma tina asa in continuare

Sa pun in incheiere si o poza din Albena de la malul marii, Chevy la umbra iar pasagerii evident la soare sau in apa.

post-8576-1218109973_thumb.jpg

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Am facut astazi calculul pt. un consum facut exclusiv in oras, 435km cu 38,27litri...rezultatul 8,79%.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Astazi la 14773 km terminand in iunie leasingul i-am pus in sfarsit numere noi de GL...am asteptat la RAR pt. o simpla identificare mai bine de o luna si asta cu tot cu o saritura peste rand. Din fericire pana acum nu am cunoscut gustul amar al vreunei defectiuni tehnice.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
... Din fericire pana acum nu am cunoscut gustul amar al vreunei defectiuni tehnice.

Totul este sa nu te simti discriminat.

Share this post


Link to post

Ieri practic dupa 1 an si 3 luni am ajuns la 15000 km...la 14840 Km am realizat un consum de 1260 litri ceea ce inseamna 8,49litri/100km efectuati ~60% in oras. Devizului in ceea ce priveste benzina e aproximativ 5.500 ron iar per total masina a papat 33.600 ron (achizitie,casco,rca,leasing,etc) + 2.200(casco,rca-anul2) + 670(revizie) + 400(nr.nou dupa leasing) + 5.500(benzina) ==> ~ 42.500 ron/14.840 km==> ~ 2.86 ron/km

Inca un calcul ca erau cam putine :P in 15 luni, 15000 km adica 1000km/luna...e drept ca un concediu l-am facut cu un Spark al dealerului G&P efectuand atunci 3250 km si consumand 190 litri de benzina.

P.S. Pretul de achizitie a beneficiat de o deducere de 19% a tva-ului masina fiind pe firma.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Pe 8 oct. am ajuns la 16.000 km din fericire fara nicio problema tehnica. Singura nemultumire e faptul ca pt. a 2-a oara imi apare un vuiet la aprox. 150 km/h (noapte 12 grade), prima oara a fost iarna trecuta cam pe la 160 km/h...ma gandesc ca problema sa fie legata de temperatura (contractare tabla=>o neetanseitate) deoarece asta vara cand i-am dat pe autostrada viteza maxima, 177km/h (gps), nu a fost nicio problema. Acum acest 150 km/h a fost realizat la prima iesire pe autostrada Buc. - Constanta; la plecarea din Galati am alimentat cu 37 litri (ora 3,20) iar la intoarcere la aceeasi pompa tot cu 37 litri (ora 10,30)....drumul a fost Galati - Slobozia - Bucuresti (Piata Universitatii) - Otopeni (aeroport) - Ploiesti - Buzau - Galati aprox. 510 km. Cum timpul efectiv de mers a fost aprox. 5h30min rezulta o medie de peste 90 km/h, buna pt. Romania, modesta pt. lumea civilizata.

Share this post


Link to post

Pe 11 oct. am facut un nou drum pe autostrada A2 asa ca nu am ratat prilejul de a mai face o proba "de vuiet suspect"....am sperat eu sa nu mai apara insa si-a facut aparitia la 173km/h (gps).

Inainte de a pleca la drum mi-am verificat presiunea in pneuri pt. prima data din luna noiembrie anul trecut cand i-am bagat azot si am gasit doar unul pe spate de 2,1 celalalt de 2 iar cele din fata de 1,8. De acum o sa le verific cel putin de 3-4 ori pe an.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Absolut superb jurnalul de bord! Unul dintre cele mai exacte intalnite de mine pana acum. Bravo! Sa te poarte o gramada de jdemii de kilometri fara probleme sau evenimente, ca este o masinuta excelenta si sa aiba grija de tine asa cum si tu ai mare grija de ea!

Share this post


Link to post

Multumesc pt. felicitari insa remarca ca am grija de ea nu e chiar intemeiata...totusi i-am verificat presiunea in pneuri dupa aproape 11 luni! #-o

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...