Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Statistica Probleme Discuri De Frana La Aveo

Recommended Posts

Se invart usor rotile (daca ridici masina pe cric )??Se aude ca freaca undeva ?

Incearca sa bagi azot in cauciucuri.Oare daca schimbi placutele cu unele mai moi ,tot asa se incalzesc jentile !? :scarpin:

Share this post


Link to post

Chevrolet Aveo hatch

An fabricatie 2008

Km 8856

Cam de o saptamana a inceput sa franeze in ''valuri'', trepidatii nu am in volan doar acea impresie de franare in valuri. Cred ca e un inceput. dar dupa doar 8000 de km :grumpy: :-W . Pana si la batrana dacie le-am schimbat la 160000. [-X

Share this post


Link to post
...a inceput sa franeze in ''valuri'', trepidatii nu am in volan ...

Cred ca e de la miraculosul asfalt turnat la noi. Plus ca in apropierea intersectiilor au obiceiul sa faca "urma de senile" pe post de speed bumpere. ;)

Share this post


Link to post
Cred ca e de la miraculosul asfalt turnat la noi. Plus ca in apropierea intersectiilor au obiceiul sa faca "urma de senile" pe post de speed bumpere. ;)

 

In 5000 km cat am la bord, nu am nici o problema in afara de faptul ca zdrangane un geam daca e intredeschs...

 

 

Cu discurile de frana...stau si ma intreb ce material au folosit, si daca a sesizat producatorul ca apar probleme, de ce nu a rechemat toate aveo-urile pentru schimbarea discurilor? Nu mi se pare normal sa se ovalizeze nici macar pe ploaie. Sunt confectionate din material de tigaie sau ce?

Share this post


Link to post

Si ce legatura are postul tau cu citarea mea? :-W

Share this post


Link to post
Se invart usor rotile (daca ridici masina pe cric )??Se aude ca freaca undeva ?

Incearca sa bagi azot in cauciucuri.Oare daca schimbi placutele cu unele mai moi ,tot asa se incalzesc jentile !? :scarpin:

 

Se invat super usor in gol (am verificat si pe cric si pe elevator la revizie).

Si in mers, nu freaca nimic, daca o scot din viteza de la 60 la ora si o las sa mearga, se duce gramada, lin si frumos. Nu uruie nimic, semn ca rulmentii sunt buni.

 

Mi-o zis astia cand mi-or schimbat placutele, o data cu discurile, ca astea sunt cele mai moi placute, ziceau ca deaia s-or si dus in 13k km.

 

Pe jantele mele frigi ou dupa 20 minute de mers normal.

 

OnTopic: Am ajuns in situatia ca daca ma gandesc sa spal masina, sa premeditez acest lucru cu 1 zi inainte, pentru ca a doua zi dimineata sa imi fac primul drum, la cea mai apropiata spalatorie si sa nu franez pana acolo deloc. Si in spalatorie, opresc cu frana de mana, ca sa nu incalzesc discurile. O facut un prieten cu Aveo, si el cu probleme cu discurile, ii da gramada, vreo 40-50 km, si se baga in spalatorie. Vine baiatul cu jetul. Poc! Prima calatorie -> Constatare franare in valuri + Vibratii in volan -> Schimbat Discuri.

Share this post


Link to post
Pe jantele mele frigi ou dupa 20 minute de mers normal.

E ceva anormal la stilul tau de mers, daca zici ca nu ai franele blocate. Sau ai masurat cand erau 41 grade la umbra.

Share this post


Link to post
... Vine baiatul cu jetul. Poc!

Vrei sa spui ca l-a spalatoria frecventata vine baiatul cu jetul de la gheata, acolo nu se spala masinile cu apa calda, mai aproape de starea de agregare gazoasa ? In cazul acesta nu ma mir ca nu-i coada la ele si din trafic greu ajungi direct la spalat.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Vrei sa spui ca l-a spalatoria frecventata vine baiatul cu jetul de la gheata, acolo nu se spala masinile cu apa calda, mai aproape de starea de agregare gazoasa ? In cazul acesta nu ma mir ca nu-i coada la ele si din trafic greu ajungi direct la spalat.

 

Ce apa calda la spalatorii? Unde am fost eu, si cred ca am trecut pe la cel putin 9-10 spalatorii de cand am masina asta, apa e exact ca cea rece de la robinet. Pai intra o gramada direct din trafic, sau care vin din alte tari/orase si trec mai departe si le au murdare masinile de atata drum, si direct vin bajetii si le baga jetul peste tot. Ciudat e insa ca la alte masini, si mai vechi si mai noi, chiar nu se duc discurile la astfel de operatiuni, dar se pare ca la Aveo se duc.

 

Am mai scris undeva pe aici, ca nu inteleg de ce, am mers 600 km continuu, numai dat in gura, numai depasiri, frane brutale, 150-165 km/h cu Solentza lu' fratemiu si la intoarcere am parcat fix in spalatorie, ca era plina de ganganii masina, s-o apucat baiatul sa o spele dupa 4-5 minute, deci nimic (ca si timp de revenire termica, 0, cele 5 minute), ca oricum frigeai oua si pe discurile si pe rotile astea, si absolut nimic nu s-a intamplat. Nu franeaza in valuri, nu vibreaza volanul deloc-deloc, discurile au 65k km si nici o problema.

 

Eu am o singura intrebare si promit ca nu mai scriu pe topicul asta:

- S-a gasit vreo solutie la problema asta cu discurile, pentru cand iesim din garantie? Exista pe piata romaneasca (magazine de piese, sau magazine online) discuri de frana pentru Aveo (care sa nu necesite absolut nici o modificare, doar montarea obisnuita) diferite (ca marca/producator) fata de cele pe care le au ei (la reprezentante), cele de origine, din Coreea, sau de unde le au ei?

Share this post


Link to post

Aveo, 5dr / 2007 / H5MB55C (1.4 16V)

probleme discuri au aparut la ~ 12.ooo km (astept sa le aduca...nu sunt pe stoc...va sunam noi...2-3 sapt. :-W )

Edited by NLE

Share this post


Link to post

Eu am dubii mari cu rezolutia asta: discurile e de vina!

Sunt situatii in care franarea decurge brici - aproape indiferent de viteza - si situatii in care face destul de urat.

Aproape intotdeauna o franare progresiva ajuta (gradul de progresivitate depinde de viteza, de starea drumului si, evident, de situatia de trafic).

Si atunci, daca discurile sunt "ovalizate, decalite, fu-alite, cum or fi, de ce se poate frana si decent? Ce rol joaca binecunoscuta "moliciune" a suspensiei la masinile astea, in amplificarea eventualelor vibratii aparute de la deformari ale jantelor sau jocuri minuscule in articulatii, normale de altfel pentru drumurile pe care mergem?

M-am intors ieri de la mare prin sudul Dobrogei (ca sa evit sectiunea Constanta-Cernavoda) si am fost mirat ce frane line am prins pe drumurile alea. E vorba de frane la 120-130. E drept ca nu erau chiar "in linie dreapta" cum se intampla pe autostrada. Cum am ajuns printre bratele Dunarii au si inceput sa ma zgaltaie franarile datorate neputintei de a depasi domestic (din cauza djipanelor care se dadeau de ceasul mortii cu farurile ca sa le faci loc, ca asa s-au nascut ele, pe banda a doua :) )

Share this post


Link to post

Pai.. mergi si tu mai tare ca ele si nu iti mai dau flashuri :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...