Jump to content
Sign in to follow this  
valisor

Jenti Kalos

Recommended Posts

SAlut,

 

Am un kalos cu jenti de Al, dar vreau sa cumpar 2 jenti de tabla pentru cauciucuri de iarna.

Stiti cumva, se potrivesc prezoanele de pe jentile de Al pe cele de tabla?

Daca imi puteti spune unde gasescjenti de tabla si la ce pret v-as fi recunoscator.

Multumesc,

Vali

Share this post


Link to post

Se potrivesc. Cauta la magazinele de profil si incearca si la dezmembrari, poate gasesti ceva de ocazie. Parca distanta era 4x110? Sa ma corecteze cei mai priceputi.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Diametru: 14 inch

Latime: 6 inch

Prezoane: 4

PCD: 100 mm

Alezaj central: 56.5 mm

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel sunt mai multe variante la "incaltaminte" pt. modelele Kalos/Aveo trebuie mentionat de fiecare in parte macar ce pneuri foloseste...implicit si jantele in acest caz vor fi diferite.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Daca nu difera diametrul si et-ul, la ce variante de echipare te referi?

Share this post


Link to post

Difera si diametrul...eu m-am dus la dealer sa ma interesez de un pneu pt. Aveo iar intrebarea a fost ce fel de pneuri am. Siteul oficial chevrolet.ro mentioneaza diametre de 14 sau 15...daca nu ma insel exista chiar si un 13 la cea mai modesta varianta.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Atat timp cat caroseria e identica, se pot utiliza toate tipurile de jane si pneuri care se potrivesc. In acest sens, puteti folosi configuratoarele on line pentru a vedea care sunt diametrele si et-urile care se potrivesc fara a atinge in caroserie.

Share this post


Link to post

I-am spus doar de dimensiunea pe 14 pentru ca omul a spus ca vrea sa schimbe doar doua, kalos din 2004 venea stock cu roti pe 14, nu a precizat de altfel dimensiunea.

 

Diametru: 13 inch

Latime: 5.3 inch

Prezoane: 4

PCD: 100 mm

Alezaj central: 56.5 mm

175/70 R 13

 

Diametru: 14 inch

Latime: 6 inch

Prezoane: 4

PCD: 100 m

Alezaj central: 56.5 mm

165/65 R 14

185/60 R 14

 

 

Diametru: 15 inch

Latime: 6.5/7 inch

Prezoane: 4

PCD: 100 mm

Alezaj central: 56.5 mm

195/50 R 15

 

 

Diametru: 16 inch

Latime: 6.5 inch/7 inch

Prezoane: 4

PCD: 100 mm

Alezaj central: 56.5 mm

195/45 R 16

215/40 R 16

205/40 R 16

Share this post


Link to post

SAlut,

 

Sunt jenti pe 14 cu cauciucuri de 185.

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine acelasi lucru, momentan am table cu cauciucuri varza 185/60/14. Unde mai gasesc inca un set de astfel de table? Cauciucuri se gasesc, dar jante nu prea.

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine acelasi lucru, momentan am table cu cauciucuri varza 185/60/14. Unde mai gasesc inca un set de astfel de table? Cauciucuri se gasesc, dar jante nu prea.

salut. eu am cumpărat un set de jante de tablă pentru iarnă (vara merg pe aliajele din fabrică). după mai mult căutări am mers la un dealer de piese daewoo și am luat 4 jante de tablă de 14, pentru Nubira (125 lei/bucata). concluzie: jantele de 14 pentru daewoo se potrivesc PERFECT pentru Kalos.

  • Like 1

Share this post


Link to post

salut. eu am cumpărat un set de jante de tablă pentru iarnă (vara merg pe aliajele din fabrică). după mai mult căutări am mers la un dealer de piese daewoo și am luat 4 jante de tablă de 14, pentru Nubira (125 lei/bucata). concluzie: jantele de 14 pentru daewoo se potrivesc PERFECT pentru Kalos.

 

Jantele de Nubira le-ai luat noi cu 125 le/bucata ? Eu vorbisem cu cineva care lucreaza in domeniu si imi cerea 190 lei/bucata :shock: ... evident ca am refuzat "oferta" si acum inca mai caut .

Share this post


Link to post

Incercati si la dezmembrari!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...