Jump to content
Sign in to follow this  
vic_300

Oglinzi Retrovizoare Heliomate ?

Recommended Posts

Am vazut pe anumite masini ... mai scumpe :redface: ... oglinzi retrovizoare care isi schimba stralucirea in functie de lumina ce intra in ea ... se inchide la culoare ... acum am inteles ca sunt 2 tipuri ...1 cu senzor (electric) si altul heliomat ???

 

De unde cumpar o oglinda ca aceea ???? cum o montez ???

Share this post


Link to post

In cautarile mele am mai gasit ceva si mai interesant

 

 

OGLINDA RETROVIZOARE cu bluetooth, modulator FM si senzori de parcare ... aici

Share this post


Link to post

Oglinda retrovizoare heliomata este dintr-un geam special care are in ea un lichid si din cate stiu sunt foarte scumpe. Cu siguranta nu poti sa montezi asa ceva pe o masina care nu a fost echipata de producator cel putin in dotare optionala.

Share this post


Link to post

Nu se refera la oglinzi heliomate, nici la tuning Kalees dar am si eu o intrebare, poate stie cineva.

De ceva vreme mi-a venit o idee, dar nu prea stiu cum sa o pun in practica. Vreau sa schimb oglinda din stanga a masinii cu una mai evoluata, adica: partea exterioara a oglinzii vreau sa fie "panoramica" pentru a evita unghiul mort care apare atunci cand o masina este in paralel cu mine, cu botul in dreptul usii din stanga. Stie cineva daca se pot face la comanda asa ceva? Vreau sa partea exterioara a oglinzii sa fie ca cea din dreapta, sa micsoreze si sa aibe o arie de acoperire mai mare iar restul sa fie oglinda normala, cum este cea standard pe stanga.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Vezi ca se gasesc oglinzi mici pentru unghiul mort, care se lipesc intr-o margine a celei existente.

Share this post


Link to post

Stiu de oglinzile acelea, insa nu imi place cum arata toata treaba. Vreau sa fac o chestie mai draguta, asa cum este si pe masini mai scumpe. Ar mai fii o idee sa gasesc o oglinda stanga de la o masina care are acest sistem si are oglinda mai mare si apoi sa fie adusa la dimensiunea si forma cele de matiz. Dar nu stiu cat de scumpa ar putea fi o astfel de oglinda si daca se poate taia fara sa se sparga.

Share this post


Link to post

Fiind in fapt 2 oglinzi lipite, tind sa cred ca se pot sparge la taiere. Cauta pe la dezmembrari si incearca.

Share this post


Link to post

Nu-i nimic, daca sunt cu adevarat lipite... le lipesti la loc :D

Share this post


Link to post

In link dupa cate vad eu oglinda se poate monta pe orice masina ... Ca idee este ok ...

Totusi revenind la oglinzile acelea cu senzori de lumina ... am vazut pe avensis ... trebuie doar sa o conectezi la o sursa de curent ... Si cred ca cei de la service ar putea sa o monteze ... contra unei sume de bani (mai mult sau mai putin modice :mrgreen: )

Share this post


Link to post

Ca sa fie oarecum clar. Oglinda heliomata are proprietatea de a-si schimba indicele de reflexie in functie de lumina care bate direct pe ea, impiedicand astfel orbirea. In sine ea nu este nimic altceva decat un ecran cu cristale lichide, iar modificarea indicelui de reflexie se face prin aplicarea unui curent de o anume intensitate acestor cristale. Acest lucru se realizeaza prin intermediul unui senzor, care dicteaza ce tensiune se aplica. Astfel, pentru a monta asa ceva pe o masina care nu are din fabrica ai nevoie:

1. Oglinda de dimensiunea masinii tale (imposibil pentru ca nu se taie, trebuie facute pe comanda)

2. Senzorul de luminozitate, de regula integrat in fiecare oglinda sau in parbriz.

3. Instalatia electrica care sa transmita informatia senzorului si sa aplice o tensiune sau alta pe oglinda

Crezi ca poti face asta la aveo? Iti spun eu: NU.

Share this post


Link to post

Presupui ca e vorba despre oglinzile exterioare si nu cred ca este cazul aici.

Share this post


Link to post

Si cea interioara are acelasi principiu ba chiar daca nu ma insel are 2 senzori, unul care citeste intensitatea luminii pe ea si un altul luminozitatea exterioara. O sa sap un pic sa vad sigur.

Share this post


Link to post

Are acelasi principiu si un singur senzor care este pe ea. Deci tot ce trebuie sa faci, teoretic, este sa dai jos oglinda interioara deja existenta, sa o montezi pe cea noua si sa o alimentezi. Ta-naaaaaa! :D

Share this post


Link to post

Sunt 2 senzori, dupa cum zicea Mircea. Nu am observat niciodata sa se intunece sau sa se inverzeasca oglinda in timpul zilei, doar seara si noaptea.

Share this post


Link to post

Toti senzorii sunt pe oglinda, nu trebuie sa mai faci nimic. Exista doar cu un senzor, mai ieftine, dar si cu 2 (unul in fata, pentru zi/noapte, unul in spate pentru a detecta "orbirea"). Deci nu trebuie sa mai strici nimic, pui oglinda, bagi curent... it's over.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri mai sap si eu sa fiu sigur ... ideea este daca se poate monta de un incepator sau trebuie sa apelez la meseriasii de la service ...

Share this post


Link to post

Eu nu i-as deranja pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

Presupun ca trebuie conectata la plafoniera (becul care se aprinde cand deschizi usa ) prin zona aceea ... pare interesant :scarpin: o schema ceva ... ??? de la cei ce se mai pricep ???? eventual un link de unde se poate cumpara o oglinda heliomata ???

Share this post


Link to post
OGLINDA RETROVIZOARE cu bluetooth, modulator FM si senzori de parcare ... aici

 

Iote linkul. :D :D :D

Share this post


Link to post

Fugi, ca aia nu-i heliomata :P

Oglinzile heliomate aftermarket (daca s-or gasi) au 2 senzori unul in spatele sticlei, altul in carcasa, pe partea dinspre parbriz. La masinile dotate cu asa ceva din fabrica, exista pe oglinda doar cel din spatele sticlei, cel de luminozitate este comun fie cu cel de la climatizare, fie cu cel de la faruri.

Share this post


Link to post
Fugi, ca aia nu-i heliomata :P

 

De ce sa fug eu? Omul si-a raspuns singur la intrebare... desi mai intai a fost raspunsul si apoi intrebarea :D

Mie mi se pare inutila chestia asta, nu imi e lene sa apas un butonel si imi place mai mult asa, vreau sa am eu controlul asupra a ceea ce pot vedea sau nu in oglinda.

Share this post


Link to post

Nu cunosc nimic despre oglinzile astea...asa ca astept solutii de la cunoscatori

Share this post


Link to post

Stiu de oglinzile acelea, insa nu imi place cum arata toata treaba. Vreau sa fac o chestie mai draguta, asa cum este si pe masini mai scumpe. Ar mai fii o idee sa gasesc o oglinda stanga de la o masina care are acest sistem si are oglinda mai mare si apoi sa fie adusa la dimensiunea si forma cele de matiz. Dar nu stiu cat de scumpa ar putea fi o astfel de oglinda si daca se poate taia fara sa se sparga.

 

Incearca de la Renault Megane...alea de prin 2001

Share this post


Link to post

eu la opel omega am asa ceva.. are fir de la becul de mers inapoi sa nu se intunece cand merg cu spatele, fir de la plafoniera sa nu se intunece cand se aprinde plafoniera, senzor de lumina catre parbriz si senzor catre spate sa detecteze cand sunt orbit. dar sa stiti ca si in cele mai "intunecate" momente ale ei tot se vede bine in spate deci nu se pune problema sa nu poti vedea ceva in oglinda ;) . sincer se poate trai doar cu senzorul de zi/noapte si cel de orbire din spate, fara celelalte, numai sa se gaseasca oglinda potrivita pt masina

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...