Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

Recomandari becuri far STANDARD

Recommended Posts

Nu cred ca farurile au 12 ani: nu le pot regla din interior, pt ca probabil fostul proprietar a inlocuit un far electric (sau amandoua) cu unul normal si astfel nu i-a mai pus si chestia aia (nu stiu cum se numeste ) ca sa poata fi reglat...Mentionez ca mi-a spus cineva care a avut un cielo ca asta ar fi cea mai probabila cauza pt care farurile nu pot fi reglate din interior! Concluzia: nu cred ca farurile au 12 ani .

Share this post


Link to post

Salut,sunt nou pe aici,am un espero din '97.am citit topicul si am observat ca parerile voatre vizavi de firma producatoare(philips,osram...) si de marimea becului (H1,H3,H7,H...) sunt impartite.am vazut ca depinde si de ce geam avem la faruri.Eu am masina de cateva luni si farurile par cele originale,sau cel putzin mi se pare o deferentza de calitate la cel din drepta (pare mai nou).Rog si eu pe cineva mai documentat decat mine daca poate sa imi dea niste date cat mai clare despre becurile pe care ar fi bine sa mi le montez.Ash vrea ceva de genul:

faza lunga: firma...modelul...,H...

faza scurta: firma...,modelul...H...

pozitzie: firma...,modelul...H...

proiectoare: firma...modelul...H...

 

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Salutari Cipriane si bine ai venit dar primul post ar fi trebuit sa fie la Asta e masina mea si intru pe forum cu ea ! NU ? :P

Personal nu pot sa te ajut dar sunt convins ca cei mai destepti ca mine o sa aiba randarea sa te intampine cu ajutor si lamuriri !

Si pentru ca e evident ca ai niste necunoscute uite niste manuale care te-ar putea ajuta : http://www.gmclub.ro/forum/index.php?&...&hl=manuale

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pai la asta ma gandesc si eu: ce becuri sa imi iau!

Oricum iti trebuie H1, 12V, 55W sau mai mult (daca te risti)...Firma depinde de tine ce preferi!

Offtopic:Sfat: renunta la limbajul IRC, foloseste majuscule la inceput de propozitie si semnele de punctuatie ! Si eu am patit-o prima oara si m-am ales cu un warn :D

P.S. :P oate imi scade si mie warnul ala ! :D Nu am decat 20% , dar macar asa ... :(

Edited by ing3r

Share this post


Link to post
Pai la asta ma gandesc si eu: ce becuri sa imi iau!

Oricum iti trebuie H1, 12V, 55W sau mai mult (daca te risti)...Firma depinde de tine ce preferi!

Offtopic:Sfat: renunta la limbajul IRC, foloseste majuscule la inceput de propozitie si semnele de punctuatie ! Si eu am patit-o prima oara si m-am ales cu un warn :D

P.S. :P oate imi scade si mie warnul ala ! :D Nu am decat 20% , dar macar asa ... :(

 

 

:) Mersi de sfat, ar trebui sa renunt la limbajul de tip IRC, cat despre folosirea semnelor de punctuatie si de folosirea majusculelor la inceputul propozitiilor... eu cred ca nu am omis aces detaliu.

PS: astept in continuare raspuns la intrebarea mea din postul de mai sus.

 

:o fftopic:

Salutari Cipriane si bine ai venit dar primul post ar fi trebuit sa fie la Asta e masina mea si intru pe forum cu ea ! NU ? :P

Personal nu pot sa te ajut dar sunt convins ca cei mai destepti ca mine o sa aiba randarea sa te intampine cu ajutor si lamuriri !

Si pentru ca e evident ca ai niste necunoscute uite niste manuale care te-ar putea ajuta : http://www.gmclub.ro/forum/index.php?&...&hl=manuale

 

:o fftopic: Cumnatu, cred ca asta ar fi trebuit sa fac mai inatai sa imi prezint masina,imi cer scuze o sa revin. Multumesc pentru link-ul acela cu manuale.

Share this post


Link to post

Sal ing3r..Eu am cumparat pana la urma allseason+30% datorita pretului dar si datorita faptului ca e de ajuns o sg data sa nu vezi bine...In plus cele albastre sunt cam de fitzr cred eu

Share this post


Link to post

De unde ai cumparat? Multumesc.

Share this post


Link to post

Salut 26mad! Ti-ai luat Osram pana la urma , la 22 ron nu?Cum ti se par becurile ? Au lumina galbena? Lumineaza mai puternic? Detaliaza... :P Mersi ;)

Share this post


Link to post

Si eu sunt interesat... de niste becuri pt farurile mele chioare :) . Am cautat prin tot orasul CTA... Philips Blue Vision sau Vision Plus dar nicaieri... unde sa mai caut ? :P . Am vazut intr-un peco LukOil in Azuga erau 80RON da am zis ca i-au eu mai ieftin de acasa... da de unde :) . Daca tot nu gasesc inclin sa i-au dalea Super Plasma Xenon bla bla... poate o fi vre-o diferenta.

Share this post


Link to post

Salut! Mi-am luat becuri, Philips X-treme Power. Primele impresii : Da , lumineaza MULT mai puternic decat becurile "standard" ale masinii, lumina este alba, desi daca te uiti in far se observa o foarte usoara nuanta albastruie. Am mers aseara prin oras, pe ploaie, dar nu mi s-au mai parut extraordinare , pe asfalt negru cred ca se putea si mai bine, in fine ..astept cu "nerabdare" urmatoarea plimbare pe ploaie (am uitat sa mentionez asocierea :stergatoare vechi , parbriz murdar si faruri murdare), poate o sa fie altfel. M-au costat 65ron+tva.

P.S. 1. reglajul de faruri e obligatoriu dupa montarea lor

2. desi lumineaza cu adevarat bine , nu se compara cu o instalatie xenon.

Share this post


Link to post

@ TBirdi : am avut si eu becuri "Plasma Zenon", le-am folosit doua saptamani, dupa care am luat ieri becuri STANDARD Osram.

Intr-adevar lumina este un pic galbuie, sau doar asa mi se pare dupa lumina albastra, insa vad de 100 ori mai bine cu astea noi.

Nu vrea sa vorbesc in necunostinta de cauza, nu am incercat becurile Philips, dar te sfatuiesc sa mai cauti, sa nu iei becuri din astea "Xenon", in afara de lumina cu tenta albastra eu personal nu am observat nici un avantaj, chiar din contra.

 

Ceea ce priveste becurile mele standard Osram, cred ca am gasit cel mai scump magazin, am dat 30 lei pe 2 bucati, dar sper ca pretul sa se compenseze prin durata de viata a becului, cum au spus si colegii de pe forum, becurile fortate au durata de viata mai scazuta.

Share this post


Link to post

Scuze pentru intarziere...nu am stat langa calculator in laptop :)

Osram allseason +30% am cumparat din cora lujerului(vis-a-vis de SIR-militari) la pretul de 11Ron /buc H1 si H3. Masina mea este inca in service deoarece nu au terminat de montat portiera si aripa(s-au ocupat numai de mecanica), insa pot sa vaspun ca am pus pe unul din faruri sambata dimineata becurile si comparativ cu ce avea masina pe ele sunt mai puternice si lumina, desisunt allseasoneste mai alba. Mentionez ca becurile care erau pe ea sunt made in korea, iar comparatia a fost facuta ziua in service. Pana vineri scot masina si vaspun exact cum se comporta noile becuri. Oricum, la pretul de 11 Ron/bec, eu zic ca merita.

2 probleme:

-desi in catalog, atat la philips cat si la osram scrie H1 fazascurta, H3 faza lunga, eu pe leganza am H1 H1

-asta inseamna ca am 2 becuri H3 in plus :)

-are cineva capacelele din spate de la far pentru leganza si 2 proiectoare bune?

Va salut si va doresc cati mai multi km fara incidente

Share this post


Link to post
-are cineva capacelele din spate de la far pentru leganza si 2 proiectoare bune?

Sa faci rost cat mai repede de capace, altfel va intra praf inauntrul farurilor si, mai ales, se vor ingalbeni mult mai rapid.

Bineinteles, acest lucru e valabil pentru orice masina !

Share this post


Link to post
Sa faci rost cat mai repede de capace, altfel va intra praf inauntrul farurilor si, mai ales, se vor ingalbeni mult mai rapid.

Bineinteles, acest lucru e valabil pentru orice masina !

Merg asa de un an de cand am masina deoarece nu am stiut ca la unul din faruri imi lipsesc ambele capacele. Fac cinste daca are cineva acele capacele

Posesori de leganya...voi aveti H1 H1 sau H1 h3?(faza scurta faza lunga)

Edited by 26mad

Share this post


Link to post

Nu am apucat sa citesc postul tau Oliver... si prin urmare mi-am luat 2 becuri "plasma xenon" 30Ron sa fie paguba mea... daca in timp si la drum intins sunt obositoare sau sunt mai proaste ca cele standard le schimb imediat. Acum cand le-am schimbat am obs ca eu aveam un bec de la un anumit producator si altu de la alt producator :) ) narva si tungsram. Pentru cine vrea sa vada cam cum arata farurile cu becurile astea noi, macar asa o idee vaga pun niste link-uri catre pozele facute de mine.

 

http://www.danut.info/danut/01022008115.jpg

http://www.danut.info/danut/01022008116.jpg

http://www.danut.info/danut/01022008117.jpg

http://www.danut.info/danut/01022008114.jpg

http://www.danut.info/danut/01022008113.jpg

http://www.danut.info/danut/01022008112.jpg

 

PS: Mie unul imi cam plac astea, pana acum. Nu am iesit cu ele noaptea la drum doar prin oras asa...

Share this post


Link to post

@26mad Un capacel stiu sigur ca am. Daca il voi gasi si pe al doilea, te anunt.

La leganza am becuri H1 si pe faza scurta si pe faza lunga .

Share this post


Link to post

@Amentys, multumesc mult pentru capacel, daca il gasesti pe al doilea este perfect. Pana acum suntem 2 care avem pe legaza H1 pe ambele faze. Mai e cineva in aceeasi situatie? Intreb deoarece philips si osram au trecut H1 si H3 pe site.

Edited by ovi_jer
Off-topic

Share this post


Link to post

salutari ! asta este primul meu post aici :)

 

recent am primit cadou de majorat un Cielo GLE an de fabricatie 1997 , prima inscriere anul 2000. Asi vrea sa stiu si eu ce becuri imi recomandati pt faruri ( faza scurta , pozitie , faza lunga ) . Caut becuri ce dau o lumina alba - bleo , asemanatoare cu cea a Xenon-ului . Astept sugestii si usor , usor voi pune poze cu micile modificare pe care le voi face "bolidului" ...

Share this post


Link to post

Dupa o experienta neplacuta pe un drum plin de gropi pe timp de ploaie, am schimbat becurile blegite (2 ani vechime) cu un set de Osram Night Breaker, 60/55, H4. Pretul a fost de 17 Euro, made in .de.

Lumina e mult mai alba si de o intensitate mai mare, acum ramanand de vazut rezistenta in timp.

Share this post


Link to post

Salut! Ce mi-ati recomanda pentru FNFistu' meu? Ceva mai puternic decat cele stock. Eventual Phillips, desi nu m-ar deranja nici cele osram. Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Salut!

Dupa o pauza de vreo 6 luni de ne-condus noaptea (sau condus mai putin) si cateva drumuri intr-un seat mi se pare super obosite "farurile" de le am (cielo gl(e)? 2001 - fara proiectoare de ceata).

Ori m-am dezobisnuit eu ... ori chiar asa stau lucrurile.

Varianta de a instala nu stiu ce generatie/model de xenoane care sa coste de la 6-700 Euro in sus ... nu e o optiune.

La fel, nu ma intereseaza sa-mi transform masina in pom de craciun.

Pe scurt adica, vreau o lumina "buna". Fara becuri cu tot felul de tente (mai mult sau mai putin albastre, etc).

In mare, in privinta modelelor de becuri, am vazut ca parerile sunt impartite: unii merg pe philips, altii pe osram.

As vrea sa stiu, eventual mai mult din practica decat din teorie, ce solutie pret / calitate e mai ok.

 

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

Salut! Mi-am luat in sfarsit becuri Philips Vision Plus! Intr-adevar se vede diferenta, lumina este mai puternica si mai alba!

Pretul: 18 RON / buc. Merita! Daca ar fi fost Extreme Power si H1 as fi dat 100 ron/set, pacat ca au facbricat doar H4 si H7 :(

 

prima poza : ambele philips...

 

a doua poza: bec normal vs philips vp

Share this post


Link to post

Extreme Power fac fara drept de apel toti banii, in plus sunt primele becuri cu care pot alerga si pe ploaie ;)

 

Am avut si vison plus.. nu m-au dat deloc pe spate.

Share this post


Link to post

Oricum si Vision Plus-urile isi merita banii...Si te dau pe spate in momentul in care faci o comparatie cu becurile vechi si obosite pe care le-ai fi avut inainte...nu cu X-treme power :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...