Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

Recomandari becuri far STANDARD

Recommended Posts

...dupa nume ar fi trebuit sa bata si un pic pe albatsru...blue vision.

 

Poate doar pe faza lunga, sau nu?

Share this post


Link to post

Poate doar pe faza lunga, sau nu?

 

eu sunt mai praf asa cu toate chestiile astea. Defapt am ramas surprins cand am obs ca si faza lunga bate mai bine decat inainte, ptr ca eu credeam ca am schimbat doar becu ptr faza scurta...si intr-adevar parca e mai albastrui pe faza lunga. iti spun concret in seara asta.

 

Este un singur bec pe faza scurata si lunga ?

Share this post


Link to post

Din totdeauna la Cielo s-a montat un bec cu filament dublu: faza scurta si lunga...

 

 

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat becuri marca Osram Night Breaker de 55v H4 si sunt foarte multumit de ele..lumina este alba si pretul a fost de 30 ron per. buc.

Edited by DJ 22 VDI

Share this post


Link to post

Spargatorele de noapte ... bune, bune ... si pe ceata si pe ploaie.

Share this post


Link to post

Pacat ca se ard repede.

Share this post


Link to post

De ce, sa nu mai vad pe ploaie si ceata ?

Share this post


Link to post

philips extreme power fac diferenta.. mi s-au parut cele mai bune pe care le-am folosit, pe halogen, ca xenonul de 4300k este cel mai bun :)

Share this post


Link to post

Eu unu am schimbat becurile stoc la Cielo anul trecut in august cu Philips Blue Vision si sunt destul de multumit de ele. Nu s-a ars nici un bec pana acum (auzisem de la altii ca se ard imediat becurile astea Blue Vision) si sunt si destul de multumit de lumina pe care o fac.

Cui mai are pe Cielo becurile stoc ii recomand cu prietenie sa le schimbe ptr ca n-are rost sa-si distruga ochii si masina prin gropi.

Edited by kla_george

Share this post


Link to post

Si eu trebuie sa imi schimb becurile la cielo...are becurile originale din fabrica si nu sunt cine stie ce.

Am de exemplu si un citroen bx din '86 la care am pus acum vreo 3 ani becuri philips vision (+50%) + faruri cibie originale si lumina e muuuuuuuuuuult mai buna ca la cielo. Nici nu se compara bx-ul cu cielo la capitolul asta, asa ca trebuie sa fac ceva in privinta asta.

Intrebare: de unde reglez manual farurile la cielo? Imi bat spre stanga destul de mult, lucru ce cred ca ii cam supara pe conducatorii de pe partea opusa...

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

In urma cu 2 luni am luat decizia de a-mi schimba becurile de far Osram standard cu care a venit masina din fabrica in speranta de a mai amplifica putin vizibilitatea pe timp de noapte. Cine are Cielo sigur cunoaste problema. Am stat putin in cumpana intre Osram Silverstar (+50%) de 26 lei/buc si Osram Night Braker (+90%) de peste 40 lei/buc. Am optat pentru prima varianta, nu atat din cauza diferentei de pret, cat datorita duratei de viata mai scazute a seriei Night Braker.

 

Pe timp de noapte am observat imediat ca cei +50% nu sunt doar marketing, lumina este mai alba si vizibilitatea s-a imbunatatit vizibil.

 

Pentru cine doreste sa vada ce optiuni de becuri are pentru masina sa, poate intra pe urmatoarele site-uri sa ia codurile de original si sa comande la magazinul de piese pe care il agreaza:

http://am_applicatio...h/index_en.html - OSRAM

http://www.pal-guide.com/ - PHILIPS

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

O fi durata de viata mai scazuta, dar merita asta.

 

Osram Night Braker (+90%)

Share this post


Link to post

Confirm.

Share this post


Link to post

Le am eu, dar nu pot sa fac comparatia cu alte marci, pt ca nu am mai avut din astea cu + de lumina. Eu sunt multumit de ele, chiar e diferenta majora fata de becurile standard si vad destul de bine noaptea cu ele. Fata de xenon, sunt mai slabute, dar e normal.

Share this post


Link to post

Primele osram-uri cu + lumina de le-am avut , aveau +60 de retin bine, apoi doua rinduri (doua cu astea de moment) cu +90. doar ieri le-am observat pe astea cu +110, ce le-am memorat deja si vor fi urmatoarele. Mie imi cad destul de bine luminile astea.

Share this post


Link to post

Eu folosesc la Nubira Osram Nightbreaker Unlimited de vreo 2 ani, prin oras diferenta nu e foarte mare. Noaptea in afara localitatilor insa e bestial! Mai ales daca nu sunt farurile matuite si murdare :mrgreen:

 

Intre timp a aparut ceva mai bun, tot de la Osram: http://www.aspad-shop.ro/set-2-becuri-auto-far-halogen-osram-h4-night-breaker-laser-130.html

 

 

Share this post


Link to post

Cred ca mi-s interesat de astea, Mike. :mrgreen: N-am de comentat nici la celelalte, dar de se poate mai bine ...

 

Cam demult nu m-am mai dat printre becuri si beculete. Cred ca am sa-i scriu lu' Mosu, poate se indura sa-mi faca un cadou ...

 

Rasfoiesc dupa un demo, pina una alta.

 

 

Le-am gasit .

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Momentan sunt la promotie si diferenta de pret mi se pare ok. Eu am comandat de la Aspad si cand comanda era pe drum descopar ca exista varianta laser (frate!). M-am ofticat un pic dar oricum randul asta de becuri le-am luat ptr o alta masina, pe care nu o folosesc zilnic, cu atat mai putin noaptea :lavolan:

Share this post


Link to post

In zona la fel, pe promotie de -34%, 5.550 ft doar. Destul de ieftine . Laser-ul, tot pe renault-ul de BV. Faine !

Share this post


Link to post

Dar dintre plihips racing vision 150% si noile osram laser 130% ce recomandati ? Din teste si reviewuri pe net as alege osramurile dar parca albul ala de pe philips da mai bine ..

Eu am momentan philips de 130% , am uitat cum ii spune de 2 ani si nu sa ars nici-un bec , doar ca am o pata neagra in lumina data de farul stang . Stie cineva daca e del a bec sau de la far ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...