Jump to content
Sign in to follow this  
ovi_jer

Recomandari becuri far STANDARD

Recommended Posts

scuze ca am omis detaliile , bec pt faruri . Cele pe care le am acum par a nu da randament

Share this post


Link to post

eu personal am optat pentru Osram AllSeason, 340 perechea H4 si 320 perechea H3 proiectoare, mi-a luat cam 2 saptamani sa regrez cum trebuie farurile, si acum sun super multumit, cu ploile si ceata din ultima vreme si mai ales pe intuneric sunt super, pe timp fara intemperii noaptea fac ca xenoanele masinilor suparate sa para simple brichete aprinse.

Nu degeaba lumina stradala este galbena, bafta.

Share this post


Link to post

Iti raspund eu de ce lumina stradala este gablena: Becurile respective au durata de viata foarte mare... de genul 100 000 ore de functionare... dar asta nu inseamna ca dau o lumina buna pentru orice, aceasta lumina are un indice de redare al culorilor foarte slab.

Ochiul uman pe timp de noapte "vede" cel mai bine intr-o lumina albastrui-verzuie... cum e cea generata de becurile cu descarcare in xenon.

Lumina galbuie este buna in conditii de ceata/ploaie carosabil umed, cand ai senzatia ca asfaltul absoarbe lumina farurilor.

Pentru muritorii de rand, care nu isi permit sisteme de iluminare cu descarcare in xenon sunt recomandate becuri halogen (pentru faza scurta si faza lunga) si fecuri "galbene" pentru farurile de ceata; lumina galbena deranjaza mai putin decat cea albicioasa/albastra data de un bec cu halogen, dar mai mult decat lumina albastruie data de instalatiile cu descarcare in xenon.

 

Am si eu o intrebare la cei ce cunosc mai bine masinile Daewoo: ce tip de beculete trebuie sa caut pentru butoanele de deschidere portbagaj si capac rezervor si pe unde as putea gasi? asta daca bineinteles se pot schimba..

Edited by CT_ZDB

Share this post


Link to post

Sant niste becuri micute tip led la 12v.Nu se gasesc.

Share this post


Link to post

Apropos de becuri - a incercat careva Osram All-season (lumina galbena) ? M-ar tenta o pereche H3 pt ceata si as vrea sa stiu cat de bune sunt ...

Share this post


Link to post

Poate nu e chiar ce asteptai dar eu am Narva Allweather de acealsi tip (galbene): http://www.narva.com.au/Globes_15.html. Cand te uiti in ele vezi ca de fapt au o tenta spre rozaliu-violet dar emana pe asflat o lumina galbuie care se vede foarte bine pe drum ud sau pe ceata (parca nu mai e la fel de laptoasa).

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

In calitate de incepator si mininecunoscator continui cu intrebarile... Am vazut la OMV set de becuri pe care scria mare XENON eventual pe unele blue sau mega white. PRET 40 RON. Urmeaza intrebarea: Pot pune asa ceva pe nubira 2? Care sunt cerintele in afara de putere si amperaj pt ca n-as vrea sa stric. Acum cateva zile am observat ca am si un proiector ars si va trebui sa-l schimb pe ala. Cum fac? Ceva recomandari? Pareri pentru lumina alba/galbena? Eventual aveti detalii referitoare la pret+magazin pt combinatia far-proiector care v-a multumit???

Share this post


Link to post

@m-i-l-k-a,nu te complica cu prostiile de la benzinarii.

Personal am optat pt Philips Vision Plus 50%.

Tot ca parere personala:cea mai buna alegere!

Becurile de far(pt Nubira2,Cielo) sunt tip H4,60/55W, 40.27RON la Aspad,blv.Lacul tei nr.62,sector 2.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post
Am si eu o intrebare la cei ce cunosc mai bine masinile Daewoo: ce tip de beculete trebuie sa caut pentru butoanele de deschidere portbagaj si capac rezervor si pe unde as putea gasi? asta daca bineinteles se pot schimba..

 

Daca sunt ca cele din butoanele de tico se gasesc la magazinele de electronice. Eu am gasit la coloane la Universitate, dar banuiesc ca se gasesc si in Tei la Conex sau magazinele din jur

Share this post


Link to post

Înţeleg că Aspad vinde produse numai la persoane juridice. Cum aş putea cumpăra pe firmă un set de becuri de la ei? Unde?

 

Mulţumesc.

Share this post


Link to post

Salut.

Am gasit la un distribuitor Aspad din Suceava becuri Philips Vision Plus. Intrebarea mea este: isi merita banii (45 ron)? Adica chiar dau mai multa lumina ca un bec normal (cu halogen)? Nu de alta, dar as vrea sa stiu si eu daca sa le cumpar sau mai bine nu.

Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

S-a rezolvat.

Share this post


Link to post

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce fel de becuri imi trebuie la Nubira 1 CDX, 1999, 106CP, 1.6 - H1 sau H4? Dar la cele de ceata? Cele de ceata am vazut in manual ca au 55W iar cele pentru faza scurta si lunga 60/55W.

 

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

Si eu sunt nemultumit de becurile din fabica. Cel putin faza scurta este jalnica. Nu as investi in xenon cu instalatie cu tot. Dati-mi un sfat: ce tip de bec sa folosesc, mai ales ca la Cielo becul este cu doau faze.

Astept pareri.

 

PS nu sunt adeptul becurilor de 100, sunt prea mari si deranjeaza participantii la trafic (o stiu pe pielea mea).

Share this post


Link to post
Si eu sunt nemultumit de becurile din fabica. Cel putin faza scurta este jalnica. Nu as investi in xenon cu instalatie cu tot. Dati-mi un sfat: ce tip de bec sa folosesc, mai ales ca la Cielo becul este cu doau faze.

Astept pareri.

 

PS nu sunt adeptul becurilor de 100, sunt prea mari si deranjeaza participantii la trafic (o stiu pe pielea mea).

 

 

Philips Vision Plus... 40 ron setul de 2 becuri... puterea este aceeasi ca si la cele din fabrica, insa fac mai multa lumina. Vezi ca s-a mai discutat si prin alte locuri de ele :D

Share this post


Link to post

Maly avuseshi dreptate cu Philips Blue vision...sunt de toata jena...nu a decat o f usoara tenta albastruie si asta numai cand le compar cu becurile de la dacia 1300 a lu taica-meu ...si fsera si 85 lei...Tzeapa...imi pare rau ca nu am apucat sa citesc topicul asta mai devreme... :( Si eu am si lpa la faza scrta si tot geaba...

Cu ziceati ca se cheama alea din targ?? Ca mi le schimb din nou...

...vreau unele gen neon, nu f albastre...

Share this post


Link to post

sal,imi poti spune si mie de unde pot sa cumpar Philips VISION PLUS sau sa comand,chiar se vede o inbunatatire pt ca si eu sunt nemultumit de cum bat farurile la cielo.

 

 

 

 

ms

Share this post


Link to post

Chiar in postul anterior a pus CT_ZDB link.Nu trebuie decit sa dai click pe ''Philips Vision Plus''

Share this post


Link to post

Ms frumos,dar are cineva pe cielo becuri Philips VISION PLUS ca vreau sa stiu

daca intradevar se cunoaste o diferenta fata de alea normale,se vad mai bine?

Share this post


Link to post

- Blue Vision am pe faza scurta si se vad frumushel insa nu chiar ca cele xenon si sunt chiar puternice...

-Vision Plus sunt f bune ...le-am avut inainte pe faza scurta...si pur si simplu nu aveam nevoie sa schimb pe faza lunga ...sunt sensibil mai puternice decat cele blue...aproape ca nu iti dai seama...insa comparabil cu cele originale se vad cei 50+...(cred ca in realitate sunt cam 30+ depinde de far)

Share this post


Link to post

Am gasit pe net un alt model de beculetze se cheama Phillips Diamond Vision...si sunt tot albastrui insa mai puternice ...si parca ceva mai albastrui...(ma rog asa spun ei).

Ati vazut asa ceva pe la noi?

Share this post


Link to post

Si eu am vision plus... am avut si pe break si am si pe logan si este diferenta!

mai ales la drum afara din oras!

Share this post


Link to post

Vision plus sunt excelente...am si eu pe masina mea si diferenta este vizibila...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...