Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Fise bujii Tesla siliconice

Recommended Posts

Multumesc frumos raspunsurile!

Share this post


Link to post

Ce fise de Matiz recomandati? Unde se pot gasi in Constanta?

Share this post


Link to post

Daca este E3, originale. Gasesti la reprezentantele Daewoo/Chevrolet sigur.

Share this post


Link to post

A incercat careva vaselina dielectrica ? Am un tub de Dow Corning DC4 si ma bate gandul sa incerc, am fisele originale la 26000 km la Matiz Euro 3 si am vazut azi noapte ca faceau scanteie din cand in cand cu aparatoarea metalica de sub bujii, nu mi se pare ca ar merge masina rau deocamdata.

Share this post


Link to post

ce valoari trebuie sa fie la fise pt nubira 2, an 2004 ,1.6, 16v?am urmatoarea problema:fisele vechi ale masinia arata asa:

fisa scurta 2,5 kohm,

urmatoarele doua cam la fel,iar

cea lunga 1...este bine?

am luat un set nou de fise si arata :

fisa scurta 13,5kohm,

fisa urm:15,5kohm,

urm:16,5 k ohm si cea

lunga 18,5 kohm;

ce trebuie sa iau in considerare?multumesc anticipat

Share this post


Link to post

In cazul in care ai citit acest topic, iti recomand inca unu, legat de valoarea (ideala) in ohm a unei fise. Cu cit valorile fiselor sint mai apropiate, cu atit e mai bine. Personal, diferenta de valoare intre fise o am de 0,5ohm. :P

Share this post


Link to post

Salut,

Am masurat si eu ieri fisele la Tico si am constatat:

 

fisa scurta = 13,5

fisa medie = 16,5

fisa lunga = 16,7

 

Motorul merge frumos in aceste conditii.

Totusi s-a discutat in acest topic de valori normale sub 10 KOhmi ; 3,5 sau apropiat.

 

Sa fie vorba de o interpretare eronata a afisajului aparatului de masura. Pe aparatul care l-am folosit ( al lui frate'miu ) la selectarea multiplilor era ceva de genul X20, X200 ... ??

Sa devina astfel valoarea citita:

 

13,5 = 1,35 x 2 = 2,7 Kohmi pentru fisa scurta ??

16,5 = 1,65 x 2 = 3,3 Kohmi pentru fisa medie ??

16,5 = 1,67 x 2 = 3,34 Kohmi pentru fisa lunga??

 

Ce credeti?

Share this post


Link to post

Va rog sa-mi spuneti si mie cum masor fisele, am incercat sa ma gandesc, dar nu-mi dau seama...

Am vazut ca si bujiile se pot masura; alea cum se masoara?

 

LE: Pff, am gasit acum, desi am mai citit topicul... (post #77) Scuze :mrgreen:

Presupun ca bujiile se masoara la fel, pe chiulasa si pe conector.

 

Revin si eu dupa ce masor, chiar sunt curios sa vad fisele originale de 6 ani cum se mentin.

 

Si daca tot m-am bagat in seama, fise Tesla unde pot gasi si cat mai costa?

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Autonet, 28lei/set pentru euro 2.

Share this post


Link to post

Eu sunt cu Euro III, sunt de luat in calcul daca au magazin, nu-mi place sa cumpar piese online.

Vad dupa masuratori, cat de urgent e, in orice caz intentionez sa inlocuiesc fisele cu Tesla.

 

Multumesc, korydon!

Share this post


Link to post

...sunt de luat in calcul daca au magazin, nu-mi place sa cumpar piese online....

:-B

 

Autonet este una dintre principalele firme de distributie si imprt piese auto.

Fac pariu ca 9 din 10 magazine de piese auto lucreaza si cu autonetul.

Pentru ce le-ar mai trebuii magazin?

Share this post


Link to post

Prefer sa cumpar piesele de la un magazin, economisesc si taxa de transport, timpul imi permite, de asta am intrebat.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Gata, am masurat si fisele, cu ohmetrul dat pe 20k, am ~2.50 pe 2 din ele, si ~3 pe una.

Share this post


Link to post

La salariu incerc si eu cu bujii noi...va spuneam mai devreme ca modific fisele vechi si le izolez cu furtun - naiba le-a luat dupa nici 15 min de mers, a trecut prin el ca prin branza...uuf, si uite asa mai invat si eu ceva :-?

 

Pozele sunt pentru cilindrul 1 si 2... si eu care ii pusesem bujii cu iridiu ziceam ca fac o afacere si nu le mai schimb pana la 100k...

 

 

salut eu zic sa schimbi fishele din pozele tale vad ca ai nishte plastic foarte subtire acolo in capatul fisei din cauza ca acolo este un amperaj ridicat iti fura curentul de la bujie acel plastic fiind subtire si tocmai de aia nici nu iti merge cum trebuie masina...

Share this post


Link to post

Sorry, bad post :D , incerc sa ma cumintesc cu caterinca (auzi, amperaj ridicat ) .

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Stai linistit, si eu m-am abtinut ieri...

Share this post


Link to post

Fise Tesla in Bucuresti, pt Tico - 35lei, sau Bosch - 68 lei

Share this post


Link to post

Am citit topicul, dar vreau să mă asigur că am înţeles, înainte să lansez o comandă: pentru Matiz euro 4 îs aceleaşi fişe de bujie ca şi la euro3, corect?

 

Share this post


Link to post

Merci. Am nimerit comanda, cei de la piese spun că nu se poate greşi dacă dai corect seria şasiului...Tesla siliconice, 36 lei, am mers 5-600 km cu ele, tot normal.

Nici alea vechi nu făceau figuri dar când am schimbat bujiile una din ele a ieşit fără partea de metal, pe care am scos-o cu patentul; am pus-o înapoi, făcea contact

şi mergea normal, dar nu-mi inspira niciun pic de încredere şi, oricum, erau destul de vechi.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...