Jump to content
Sign in to follow this  
magellan

Amortizoare Si Bucsi

Recommended Posts

Tocmai de aia nu mi-au facut, ca oricum sunt duse, dar a fost prostia mea ca n-am mai fortat, sa vad din curiozitate cum stau. Sunt curios care vor fi diferentele la tine...

 

Da, si eu am vazut ca pe stanga spate am scurgeri de ulei, iar la revizia de 1 an, in iunie, am sesizat la service;au facut testul de amortizoare si mi-au spus ca totul este bine. Poate ca trebuia sa insist si sa cer rezultatul testului, o sa fac asta vineri. Nu cred ca este normal sa fie scurgeri de ulei la un amortizor intr-un an sau 15k km.

Share this post


Link to post

Am fost la service astazi si mi-au facut testul de amortizoare. Pe fata:stanga 72%, dreapta 66%, test efectuat la o frecventa de 16 hz. Pe spate: stanga:63%, dreapta:63% la frecventa de 17 hz. Indicii de incadrare: 60-99% good, 40-59% suficient,20-39% insuficient si 0-19% bad. Nu vor sa-mi inlocuiasca amortizorul.Am garantia 3 ani sau 50k km la amortizoare. Scuzati postarea succesiva. :osanale:

Share this post


Link to post

Pana la urma am revenit si eu la service-ul Renault si mi-au facut testul la amortizoare. Fata 61-64 Spate 42-44, cea ce sunt mai bune dacat speram dupa spusele lor, asa ca pot sa mai pastrez un timp.

Share this post


Link to post

Emathe, nu mi-o lua in nume de rau, dar te-au cam dus cu zaharelul. :)

Sub 70% eficienta, amortizoarele se schimba. Cel putin asa mi-au facut mie.

Deci la tine, mai ales alea de pe spate, sunt cam terminate.

Share this post


Link to post

Reamintesc ,ca ei au facut totul gratuit, au spus numai rezultatul, n-aveau nici un alt interes. Oricum pana ce nu simt vreo neregula in mersul masinii, n-am de ce sa-i schimb.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Deci pana la urma la testul de amortizoare daca iese sub 70% ele trebuie schimbate sau nu? Intra in garantie?

 

Multumesc anticipat

Emathe, nu mi-o lua in nume de rau, dar te-au cam dus cu zaharelul. :)

Sub 70% eficienta, amortizoarele se schimba. Cel putin asa mi-au facut mie.

Deci la tine, mai ales alea de pe spate, sunt cam terminate.

Share this post


Link to post

Da, daca in urma testului eficienta e mai mica de 70%, se schimba pe garantie.

Share this post


Link to post

la aveo se schimba toata puntea spate daca vrei doar bucsile...eu am pe stoc aceste bucsi..originale pentru cine vrea 0765215320 si orice altceva

Share this post


Link to post

si pentru ca topicul este despre amortizoare...indraznesc si eu sa intreb ce amortizoare sunt recomandate pentru aveo 1,4? Eu unul nu caut variante sport sau super tunate ci produse normale pentru un condus in limite normale.

Mecanicul unde am facut recent distributia mi-a dat verdictul ca amortizoarele fata prezinta mici scurgeri de ulei si desi ma asteptam sa duca mai mult de 60k iar acelasi mecanic mi-a zis ca pot sa mai trag de ele pana in primavara (71% la testul de eficienta)... si incep sa ma pregatesc. In esenta nu am gasit nicaieri pe acest forum sa se fi discutat expres daca pentru Aveo se recomanda amortizoare originale - desi aparent cel putin pentru masina mea versiunea pe ulei nu a fost stralucita- sau exista solutii decente ale unor producatori consacrati de amortizoare.

De asemenea eventuale coduri ar fi utile, pentru toti cei care incep sa aiba problema acestor piese.

Eu unul astept pareri.

Share this post


Link to post

In cele din urma am obtinut urmatoarele preturi pentru principalele chestii generatoare de trancaneli...de la un magazin online:

AMORTIZOR FATA- original-310.00/buc stoc

producator Korea-285.00/buc stoc

AMORTIZOR SPATE-original-200.00/buc stoc

producator korea-175.00/buc stoc

FLANSE AMORTIZOR FATA -40.00/buc stoc

RULMENT AMORTIZOR FATA-55.00/ buc stoc

Bucsa bara stabilizatoare original 17.00/buc, 5- zile

Bieleta antiruliu producator febi- 67 lei. buc/stoc

...aparent rezonabil. La manopera in Galati la un service am gasit 50 lei schimbat amortizor fata si 25 spate, plus 20 pt bucse.

Bafta!

Share this post


Link to post

Ar mai fi bucsa superioara(mare) si cea inferioara(mica) de pe bascule.

 

La bucsele mari ai poze intr-un post mai sus de al lui @sergiuhusca.

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Salut! Trebuie sa imi schimb si eu amortizoarele pe fata. Am si scrurgeri si in plus mecanicul zica ca troncaneala pe care o am vine de la amortizor acesta facand zgomotul acela din cauza ca nu mai are ulei destul in el! Am vorbit cu cineva si as putea sa iau amortizoare KYB la 50% reducere dar problema este ca in programul folosit de ei pentru Chevrolet Kalos nu apare niciun amortizor pentru puntea fata, doar pentru DAEWOO KALOS! Intrebarea este daca se potriveste? Astept pareri! Multumesc!

Share this post


Link to post

Am cumparat eu amortizoare fata pentru Kalos KYB cu 210 lei bucata dar din pacate am aruncat cutiile si nu mai stiu codul. Daca e nevoie pot trece pe la magazin sa intreb exact modelul si codul.

Share this post


Link to post

Chevrolet kalos sau daewoo kalos este aceiași masina "care este" :D

Share this post


Link to post

vad ca tot intrebati..dar raspunsuri nu se gasesc...

..vreau si eu bucse punte spate separat..sa nu le iau cu punte cu tot ca acum sunt 1300 ron.

..ma poate ajuta cineva?

Share this post


Link to post

la aveo se schimba toata puntea spate daca vrei doar bucsile...eu am pe stoc aceste bucsi..originale pentru cine vrea 0765215320 si orice altceva

 

pentru captiva ai piese ? 0744499872

Share this post


Link to post

vad ca tot intrebati..dar raspunsuri nu se gasesc...

..vreau si eu bucse punte spate separat..sa nu le iau cu punte cu tot ca acum sunt 1300 ron.

..ma poate ajuta cineva?

 

 

Am eu, cauta topicul meu din aria de vanzari piese. ;)

Share this post


Link to post

Eu am schimbat astazi bucsele de la puntea spate, care pur si simplu s-au decapsulat (partea de cauciuc nu mai facea priza cu mansonul metalic) si glisau lateral, astfel ca faceau ca la anumite gropi corpul metalic al bucsei sa bata in urechile de prindere de pe podea. Ca si curiozitate, bucsele de pe punte, cele defecte, aveau cod de daewoo. Acum spatele a devenit mult mai stabil si zgomotele stresante au disparut.

Bucsele au costat 100 de lei bucata, plus taxele de curier. Oricum, a fost foarte greu sa imi dau seama ca sunt duse bucsele, pentru ca pe loc nu se putea observa glisarea, iar pe rampa, la verificare jocuri, nu se auzea nici un zgomot. Montajul m-a ajuns 50 de lei la service de cartier in Roman.

In alta ordine de idei operatiunea aceasta mi-a confirmat si ca si amortizoarele spate trebuie schimbate, dupa ce acum cateva luni, cand am schimbat bieletele antiruliu, am vazut ca si cele fata au ceva uzura.

Problema e ca la magazinele de piese din Roman, unde am cautat, nu prea apar in bazele de date amortizoare de Aveo altele decat cele GM, care costa 600 de lei bucata...si parca as vrea altceva, avand in vedere ca GM-urile de pe masina au inceput sa clacheze deja. Initial cautam KYB, dar nu figureaza decat kalos in baza lor de date. Dupa cum am postat mai sus pe forum am mai gasit la o anumita firma amortizoare ”originale” si ”koreene” cu preturi in jur de 300 de lei bucata. Zilele acestea am gasit si amortizoare de delphi, undeva la 180 de lei bucata (de la delphi am luat si bieletele antiruliu).

Tema de discutie este asadar, in cadrul acestui topic, ce amortizoare normale ati mai pus pe aveo la preturi decente? Ceva coduri? Preturi? Astept si PM daca exista risc de reclama!

Share this post


Link to post

ati incercat cu amortizoare SH ? merita luate daca trebuie schimbat numai unul dintre amortizoare.?

Share this post


Link to post

Salut

 

Eu am comandat pt aveo kyb astazi ,dar pe cod de kalos(eu am aveo)

Conform tecdoc(un site de coduri de piese) cod oe de kalecs corespunde cu codul oe de aveo.

Astept sa vina maine.le voi monta dupa pasti

 

Am mai pus cineva kyb 333417 si 333418 pe aveo?

 

ms

Share this post


Link to post

sau montat bine>flansele si rulmenti de amortizor trebuia sa ii Sachs nu Gm.

Luna viitoare vin amortizoarele pe spate tot excel-g kayaba.

 

Sarbatori fericite!

Share this post


Link to post

de curiozitate, cat ai platit pentru amortizoare? Eu am platit cam 240 RON pe amortizor fata si 150 spate. Tot Kayaba. Cele de fata sunt pe gaz(Excel G) iar cele de pe spate pe ulei(Excel Premium)

Share this post


Link to post

cele pe fata le-am luat de la norauto 325 lei bucata.

iar cele de spate saptamana asta voi da comanda tot excel g pe gaz la 198.

Tu de unde le-ai luat asa ieftin?

Share this post


Link to post

de la unii din Iasi. Ii gasisem pe net si i-am sunat pentru ca n-aveau pret pe site. Daca te intereseaza voi cauta acasa in facturi si-ti voi spune cum se numesc.

Share this post


Link to post

Da, te rugam sa ne spui. Ma intereseaza si pe mine. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...