Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Penibil

Recommended Posts

Spre deosebire de deja consacratele "Gazeta" si 'CATERINCA" topicul asta s-ar vrea un absorbant (nu neaparat Tampax :) ) de chestii in care, dincolo de semnalarea unei situatii (Gazeta), dincolo de a face misto (CATERINCA), cel ce posteaza, chiar are CEVA DE SPUS. Ce inseamna asta depinde evident de fiecare. Titlul topicului sugereaza (sper) cam despre ce ar fi vorba. Citim, vedem, suntem martori la fel de fel de chestii ce se intampla in jurul nostru. Unele ajung subiect de topic, pentru ca merita. Altele, se intampla chiar pe forum si sunt subiecte de "Gazeta". Altele, ni se par doar hilare si facem "CATERINCA".

Poate ca unele merita mai multe cuvinte si intra in acceptiunea data "penibilului".

Ca sa dau tonul la ce vreau sa zic...

Citesc in partea a II-a a ziarului Gandul de azi, la pagina 19, articolul "Chiriiile spatiilor stratdale din Bucuresti vor creste cu 10%": <<Un studiu Colliers arata ca branduri de lux se pregatesc sa intre pe piata din Romania si cauta spatii comerciale pe Calea Victoriei. Cele mai bune locatii din aceasta zona par a fi cele cuprinse intre Hotel Bucuresti si Magazinul Muzica.>>

Pentru cei ce nu au pe GPS situatia "de fapt", zona respectiva cuprinde:

- parterul unui bloc la care se afla un spatiu comercial

- o intersectie

- cladirea "palatului" (nu cel de la Cotroceni, ci cel din buricul targului)

- alta intersectie

- biserica "Cretulescu"

- o librarie

- un magazin Orange

Am putea trece si pe partea cealalta, dar e si mai rarefiata situatia.

Intrebarea ar fi: "cu cine tine Colliers?"

 

Daca vi se pare interesanta alternativa, atunci scrieti, altfel vedeti-va de treaba :D

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Am dat intamplator peste topicul lui AB, la care - sper ca tot intamplator - nu a aderat nimeni pana acum.

A venit ca o manusa la o situatie concreta: azi dimineata Guerrila facu publicitate la un site inedit pe marginea caruia realizatorii s-au distrat copios. E vorba de www.cocalari.com.

Sectiunile din meniu sunt "suculente" si daca ce gasesti acolo te strica de ras pentru inceput, realizezi in scurt timp ca situatia e mai degraba tragica.

Bun, un site care se declara un pamflet e facut sa atraga vizitatori mizand tocmai prin penibilul unora dintre semenii nostri.

Daca titlul te duce cu gandul la oarece tendinte rasiste, continutul e departe de asa ceva. Nici misogin nu este pentru ca site-ul se numeste Cocalari si Printese.

Caterinca? S-ar putea interpreta astfel daca cei prezentati in toata splendoarea penibilului lor ar avea drept la replica (si daca ar sti ce sa faca cu el).

Atunci ce face astfel de situri sa supravietuiasca si sa fie atat de active in sectiunea comentarii?

Pofta unora de misto ieftin in fata tastaturii e de nestapanit, se vede asta in toate forumurile si DWC nu face exceptie.

Asistam neputinciosi la un fenomen de manelizare cu o amploare inimaginabila si facem caterinca fara sa propunem altceva in schimb. Oare mai e ceva ce poate fi facut? La scoala ni se spune sa limitam accesul copiilor nostri la televizor si calculator si ei gasesc imediat caile ocolite luandu-si jocurile si manelele pe telefon.

Suntem penibili daca incercam sa fim contra curentului? Sau lasam penibilul sa ne invadeze?

Share this post


Link to post

Eu cred ca genul asta de atitudine gen "tineretul o ia razna si e in pericol" dateaza de pe vremea vizigotilor.

 

Pe mine ma ingrijoreaza tineretul care nu "o ia razna" si care depune eforturi sa se plieze pe criteriile parintilor. Iar manelele sau rap-ul sunt doar un simtom...care sunt "valorile" promovate? Mertzane, bani, vile si gagici? Exact valorile unui mic burghez de 50 ani.. unde-i noutatea? Un conformism extrem care se vrea nonconformism...

Partea "artistica" ramane discutabila, nici bunicului nu i-a placut muzica tatalui si nici tatalui muzica mea, mi se pare oarecum previzibil sa nu-mi placa nici mie cea a generatiei de pustani actuale.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Viitorul se cladeste pe NU, iar moartea pe DA.

Share this post


Link to post
Eu cred ca genul asta de atitudine gen "tineretul o ia razna si e in pericol" dateaza de pe vremea vizigotilor.

 

Pe mine ma ingrijoreaza tineretul care nu "o ia razna" si care depune eforturi sa se plieze pe criteriile parintilor. Iar manelele sau rap-ul sunt doar un simtom...care sunt "valorile" promovate? Mertzane, bani, vile si gagici? Exact valorile unui mic burghez de 50 ani.. unde-i noutatea? Un conformism extrem care se vrea nonconformism...

Partea "artistica" ramane discutabila, nici bunicului nu i-a placut muzica tatalui si nici tatalui muzica mea, mi se pare oarecum previzibil sa nu-mi placa nici mie cea a generatiei de pustani actuale.

Lasa Mr, sincer prefer un manelist care promoveaza bautura, femeile si masinile, decat emuistii care plang toata ziua, se imbraca ca de pe garla si se sinucid in grup.

Share this post


Link to post

E nevoie de un manelist sau de un fotbalist pentru a te misca printre bautura, femei, celulare si masini ? Am ajuns ca si pentru simturile primare sa avem nevoie de un mentor sau nu ne mai saturam sa pupam icoane ? Ce se mai aude despre Claudiu Raducanu ? E ontopic, adica penibil.

Share this post


Link to post

Mi-aduc aminte de un cuvand care chiar habar n-am ce-nseamna, dar are o consonanta de... rahat: etatizare. Ce am perceput ca ar fi ( e penibil daca e cu totul altceva, deci sunt... on topic :D ) e o chestie de genul belirii valorilor si a celor ce cred in ele.

In ceea ce-l priveste pe Laur... coane, ti-a atacat vreun emo Passat-u' sau iti displace tinuta lor... sobra? (intrebarea e mai mulot retorica si raspunsul e asteptat in "rubrica de... profil :) )

Share this post


Link to post

Sa fiu scuzat, dar penibila mi se pare campania electorala purtata de PDL pe la sate, unde candidatii cinstesc oamenii cu tuica si bere si lipesc afise oriunde doresc. Portiunea de drum dintre Razboieni si Vad contine N copaci cu cate doua afise, strategic lipite cu aracet (sau naiba stie cu ce), privelistea e ridicola, pana si vagonul muncitorilor de langa cismeaua din Razboieni e garnisit cu afise pdl. Cu proxima ocazie cand merg in Piatra, daca n-oi fi prea grabit, voi face cateva poze. De remarcat ca alte partide candidate nu-s asa de disperate dupa voturi. Si tot pedelistii sunt campioni la rupt afisele "concurentei", campioni la lupte cu alte partide (la noi in loc un pedelist i-a dat primarului pesedist un pumn, amical, de a venit politia cu doua echipaje; de remapcat ca cei doi sunt vecini, nici 100m nu au distanta dintre case, primarul e civilizat, celalalt are un comportament cel putin marlanesc).

Share this post


Link to post

Ai gresit topicul, dar vorba A B-ului, esti ontopic =)) N-ai inteles tactica basesciana: cu cat este mai revoltatoare, cu atat se imprima in mintea omului. Singura solutie este Ignore.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Incerc sa ignor, dar sare in ochi mai ceva ca atunci cand scapi apa in tigaia cu ulei incins. End of offtopic.

Share this post


Link to post

Ca sa completez ce am avut de spus, nu faptul ca asculta acel gen de muzica ma ingrijoreaza la cei cu putin mai tineri (nu ma consider inca batran) ci dezorientarea lor, haoticul zilnic si rabufnirile dese prin violenta. Faptul ca nu vad vreo mare branza in faptul ca parintii se spetesc sa castige un ban cinstit si ca sunt convinsi ca ei n-o sa faca niciodata asta pentru ca ei sunt mai smecheri, sigur vor da de gaina cu oua de aur (vorba cantecului :"suna telefoanele ... si vin milioanele..."). Toate astea mi se par mai grave chiar decat penibilul electoral din saptamanile astea. LucianM, esti zilnic cu ei la scoala, totusi pentru ei tu nu reprezinti decat un obstacol de care abia asteapta sa treaca. Parintii i-au lasat sa se descurce singuri, scoala a depus armele mai demult, dand vina pe presa si pe parinti... Nu, tineretul nu o ia razna ci societatea in general. Tinerii doar "invata" din exemple.

Share this post


Link to post
Mi-aduc aminte de un cuvand care chiar habar n-am ce-nseamna, dar are o consonanta de... rahat: etatizare. Ce am perceput ca ar fi ( e penibil daca e cu totul altceva, deci sunt... on topic :D ) e o chestie de genul belirii valorilor si a celor ce cred in ele.

In ceea ce-l priveste pe Laur... coane, ti-a atacat vreun emo Passat-u' sau iti displace tinuta lor... sobra? (intrebarea e mai mulot retorica si raspunsul e asteptat in "rubrica de... profil :) )

Pai imi displac aia a caror motto e sa se simta prost, ii prefer p-aia care vor sa se simta bine.

Si sa-i mai vezi ca, in loc sa-si arate muschii, aleg sa arate ca niste homalai...A, si nu mai vezi atatea fuste scurte pe strada cum era pe vremuri. :( Emuistele poarta pantaloni.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Nu poarta numai pantaloni. Cateodata poarta niste fete de masa infasurate in jurul picioarelor.

Share this post


Link to post

Am auzit multe despre medicina din România.

Am auizt şi de medici care se vor primari şi de multe altele...

Dar să încurci pacienţii şi să operezi pe cine nu trebuie n-am mai auzit.

Şi să mai fie şi copil...

Îmi venea să scriu la "Caterincă", dar de fapt e foarte trist, nu e nimic vesel în asta.

Bine că a fost o apendictomie şi nu o schimbare de sex...

sursa

Share this post


Link to post

Justiţia (şi "libertăţile cetăţeneşti" =)) ) se exercită prin mâna unora care ridică lunar peste 10.000 lei şi care de aceşti bani refuză solicitarea unui procuror de a aresta pentru 29 de zile un traficant de ţigări care pleacă de pe loc cu maşina ornată pe capotă cu poliţistul care tocmai îl oprise la un control radar după ce îl înregistrase cu 150 km/h, îl "plimbă" 40 de metri şi apoi îl "scapă" pe jos!

Nu mai există nici o limită. Să vă mai dau un exemplu? În completul de judecată al cauzei CNSAS - R. Stănoiu se află un onorabil magistrat (Learciu Stere) care are, el însuşi, un proces pe rol cu CNSAS (din aceleaşi motive ca m-me Stănoiu, bineînţeles).

Mai vreţi? Că de la Craiova nu vă mai zic nimic...

PENIBIL!!!

Edited by andreib
Te rugam, fara limbaj obscen

Share this post


Link to post

Va ajunge justitia din Romania sa beneficieze de mai putina incredere decat Vama... :|

Share this post


Link to post

Aseara la stirile pro tv in reportajul referitor la Marian Cozma minunata reporterita pune o intrebare penibila unui handbalist de la Steaua aflat la priveghi, intrebarea suna ceva de genul tu esti la Steaua a-ti fost rivali cum de ai venit aici? Replica handbalistului a fost de nota 10 "Am fost prieteni doamna si rivalitate nu exista nici la meciuri e competitie", ceva de genul asta i-a raspuns. In goana dupa rating cad in penibil, la un asemenea eveniment sa pui o astfel de intrebare. Banuiesc ca duduia nu are prietene pe la Antena 1 sau alte televiziuni alea "e" rivale. Am cautat pe site dar reportajul nu contine si aceasta parte.

Share this post


Link to post

Astia cu protv au mai comis-o tot in genul asta. Era un vatman prins in cabina tramvaiului dupa un accident cu un camion parca, si tipa intreaba...cum va simtiti? va doare? Si ala era saracul plin de sange pe fata...

Share this post


Link to post

Si nu ai vazut ca i-a raspuns ? "Ma doareeee...in c_r ma doare"

Share this post


Link to post

Măi, ăştia de la Miliţia Română ne iau de tâmpiţi??

Au făcut super investigaţii după jaful de la Cluj şi au stabilit că "unul dintre atacatori are în jur de 1.80 - 1.85 m înălţime, iar celălalt în jur de 1.80 m. Cel care a atacat paznicul are o constituţiei mai robustă. Aveau îmbrăcăminte de culoare închisă, iar unul dintre ei în partea din faţă avea îmbrăcăminte de culoare mai deschisă, era îmbrăcăminte sport"

 

Păi... 1.80 m am, îmbrăcăminte de culoare închisă am, cu puţin efort găsesc şi ceva sport mai deschis pentru "partea din faţă". Alibi nu cred că am (cred că eram prin casă pe la ora jafului), aşa că aştept să-mi văd mutra stilizată într-un portret robot. Care eşti "mai robust"? Poate ieşim împreună pe stradă să vedem dacă se prinde lumea că corespundem (scuzaţi căco-iala) descrierii...

 

Oricum, cred că mai bine de jumătate din populaţia masculină adultă a ieşit deja din cercul de suspecţi. Hai, Miliţia, încet-încet îi eliminaţi şi pe ceilalţi, până rămâneţi cu 2 suspecţi. Care, probabil, nici n-or să fie autorii.

 

Ca şi pentru cei de la Braşov, pentru miliţienii de la Cluj am o singură vorbă: PENIBIL!

Share this post


Link to post

Lasa ca pestelui care a tras in ei azi noapte i-au dat drumul. Procuratura sa traiasca.

Share this post


Link to post

Ne vom vedea curentati in mod sigur de UE anul asta pe tema justitie...

Share this post


Link to post
Lasa ca pestelui care a tras in ei azi noapte i-au dat drumul ...

Politistii-Pisti au actionat sub acoperire si daca l-au atacat fara sa-si decline apartenenta, atunci omul a fost indreptatit sa recurga la auto-aparare. Ce vrei daca ei nu s-au obisnuit inca sa aplice procedurile legale, asa s-au ales cu bile in freza. Ei catau pe altcineva acolo, iar despre activitatea pestelui n-au putut scoate probe, ca nu stiau ce invartea ala pe acolo, prin parcare.

Share this post


Link to post

Bai, nu va mai luati de om! Era un proprietar de maseoze si un client de-al lui avea o mare durere de sale la ora 4 dimineata...

Share this post


Link to post

Ma simt penibil.Atrag ghinioanele in orasele pe unde trec.Eram in Brasov cand s-a tras la casa de schimb valutar,in Oradea cand a cazut mol-ul si in Cluj cand s-a jefuit banca.Mi-e frica sa mai plec de acasa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...