Jump to content
Sign in to follow this  
RoCkY

Faruri Cu Lupa Sau Angel-eyes

Recommended Posts

daca tot vorbim de faruri: ce ziceti de kit-urile alea hid xenon? pareri ca tare mi-as lua!!!

 

eu nu mai vreau angel eye pt. ca are dreptate CT_ZBD...avem geam cu dispersie

Share this post


Link to post

se pot pune pe proiectoare si pe alea le 'clarificati' mai usor :)

Share this post


Link to post
Cum ai scapat? Ca ma intereseaza...

 

Cu vorba buna, dar nu stiu cat o sa mai mearga. O sa cer importatorului un fax cu autorizarea RAR a becurilor, deja intru la categoria grea in disputa...

Share this post


Link to post

Eu vreau Angel eye doar daca faci rost si de geam clar la faruri, si-l platesc cu tot cu adaosul tau. Asa ca daca faci rost sunt pe lista. Iar de politie nu cred ca e problema, ii spui ca ai pus bec cu xenon ce daca e albastru, pe aia cu Passat 1,9 TDI de ce nu-i opreste, daca da amenda nu semnezi si gata.

Share this post


Link to post

Pai tu nu ai geam clar la Espero???

Share this post


Link to post

Şi aşa ca idee... din moment ce merg pe poziţii, la ce le folosiţi, în afară de a impresiona lumea în parcare ? căci luminile de poziţie se folosesc pe durata staţionării pe timp de noapte [-(

Share this post


Link to post

@viper Ba da. Aveam impresia ca nu e clar, chiar ieri m-am uitat si sunt clare. Asa ca eu sunt pe lista. Spuneti-mi si mie cand se fac 20?!? Ca vreau. O alta intrebare e cum le montez dar de luat sigur le iau.

Share this post


Link to post
Şi aşa ca idee... din moment ce merg pe poziţii, la ce le folosiţi, în afară de a impresiona lumea în parcare ? căci luminile de poziţie se folosesc pe durata staţionării pe timp de noapte  [-(

 

Pai facem in asa fel (Hellcat, help!) ca sa se aprinda odata cu luminile de intalnire si cu faza mare. Asa am vazut la BMW.

Share this post


Link to post

Pai pozitiile oricum stau aprinse tot timpul. Sau nu de asta ziceai? Becurile de pozitii sunt aprinse sigur pe faza scurta si cred ca si pe lunga. :-?

Share this post


Link to post
Pai facem in asa fel (Hellcat, help!) ca sa se aprinda odata cu luminile de intalnire si cu faza mare. Asa am vazut la BMW.

cu ce sa te ajut ca n-am inteles?

eu am mai vorbit cu nemtii de la tachodesign si oferta e inca in picioare, plus au mai venit cu o oferta cu minim 10 seturi dar un pic mai scumpe:

"Hello,

 

sorry, we have no speciel instructions for all different cars.

If you need 10 sets ( 40 Rings ) we have new one, who shines very bright at night.

 

They are made with new FFCD technologie.

 

Price for 40 rings 790 Euro + shipping.

 

 

greetings

Frank"

Share this post


Link to post
Pai pozitiile oricum stau aprinse tot timpul.

 

Aşa, aşa. Poziţiile au bec de 5W, fazele au de vreo 10 ori mai mult. Ce-o să se mai vadă din bietele neoane pâlpâitoare ?

Share this post


Link to post

Pai daca se vad becurile alea kkcioase de a trebuit sa le schimb ca prea erau portocalii si nu placeau ochiului meu :P iti dai seama ca trebuie sa se vada si neoanele alea smechere. :idea:

Share this post


Link to post

ca tot discutam de faruri, eu de-abia recent am realizat ca in momentul cand dai pe faza lunga se stinge cea scurta si am realizat de ce f. multi se plang de slaba eficienta a farurilor de espero.

si intreb si eu: nu se poate face in asa fel incat cand aprinzi faza lunga sa ramana si cea scurta aprinsa?

Share this post


Link to post

Cu scuzele de rigoare, dar de unde vă vin frate ideile astea ? b-(

 

Faza scurtă este de fapt "dipped beam", adică sistemul optic face lumina să bată în jos, pe când faza lungă ("high beam") este pe alt sistem de oglindă (sunt practic 2 oglinzi, în 2 compartimente cu scop diferit în far).

 

Aprinzând concomitent faza scurtă cu cea lungă, aţi obţine o iluminare într-adevăr mai puternică, dar numai pe porţiunea pe care luminează faza scurtă ! În rest, ar fi doar lumina dată de faza lungă.

 

erau portocalii si nu placeau ochiului meu

 

Le vedeai pentru că erau "colorate", şi o culoare stridentă pentru ochi (aceeaşi chestie se întâmplă şi cu LEDurile alea albastre: mici, consum de energie foarte scăzut, dar sunt groaznice pentru ochi din cauză că lucrează pe o lungime de undă deosebită). Lumina de neon este mai "rece" decât lumina unui bec cu halogen, şi va fi estompată de becurile celor 2 faze.

Share this post


Link to post

ideea e ca farurile de espero sunt groaznice. in cazul meu, cu oglinzile care au mai si imbatranit, nu vad mai nimic noaptea. sincer noaptea ma tin in fundu unuia care merge mai intepat si vede ceva in fata.

si spuneti-mi si mie niste marci de becuri si caracteristicile lor ca sa stiu ce sa caut.

Share this post


Link to post

@Vaxxi: sa stii ca Hellcat are dreptate. Faza mare e varza indiferent cum o reglezi... Da, ok, vad mai bine la distanta dar nu mai vad nimic in imediata apropiere, ca atunci cand am doar luminile de drum... Si atunci le ajut (spre rusinea mea) cu farurile de ceata... Era cineva pe aici care si-a facut sa i se aprinda toate odata, cred ca Bogdan...

 

P.S. totusi e fain tare cand dai flash-uri, alterneaza foarte fain becurile!

Share this post


Link to post
Da, ok, vad mai bine la distanta dar nu mai vad nimic in imediata apropiere

 

ăăă... asta e şi ideea ! încearcă becuri mai bune / mai mari (60/75 W) şi să te joci la reglajul de înălţime.

Share this post


Link to post

Becurile sunt Narva, toate noi, si nu vreau mai mari, nu am de gand sa fortez partea electrica aiurea. Nu merg eu asa de mult cu faza mare incat sa ma doara...

Share this post


Link to post

Tot Narva am şi eu (luate în caz de urgenţă dintr-un OMV), dar de exemplu pe lungă n-am găsit de 55W pe soclul ăsta (H1 parcă).. şi nici eu nu sunt prea încântat de ele, recunosc. O să-ncerc cu prima ocazia Philips sau Osram.

Share this post


Link to post

Poate ca gresesc dar parca si cele pe faza lunga si cele de pe faza scurta sunt toate H1.

Din ce ai scris reiese, cel putin pt. mine, ca ar fi formate diferite.

Share this post


Link to post

Formatul e la fel, puterile sunt diferite.

Share this post


Link to post

Ok. Am inteles. Deci cele de pe lunga au 55W iar cele de pe scurta au ... :-?

Share this post


Link to post

Faza scurta 55W

Faza lunga 65W

 

(conform manualului :-B )

Share this post


Link to post

Manualul de utilizare nu-l am :-S .

Pe becurile (H1) Narva luate de la OMV scria ceva de genul : 50/60W

Share this post


Link to post

Pai se monteaza simplu... geamul de la faruri se scoate tragand mai intai clemele de metal si apoi inclazit usor cu autogenul farul de la o distanta care sa nu topeasca farul ci doar sa inmoaie "lipiciul" dupa care se trage rapid geamul de pe suportul de plastic. :) De partea electrica nu mai stiu cum se conecteaza exact si ce transformatoare sau fire sunt necesare :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...