Jump to content
Sign in to follow this  
WRS

Semafor Verde Intermitent

Recommended Posts

Cu ocazia sa ma fac de ras...

 

Am vazut astazi semafor pe culoarea Verde Intermitent ?! Era cumva defect? Eu o astfel de chestie nu am mai intalnit-o.

Daca e ceva pe bune hai sa mediatizam sa afle tot poporu' !

Share this post


Link to post

WRS e o noutate am vazut si eu intr-o intersectie inainte de Auchan. Si mie mi s-a parut aiurea dar dupa am inteles.

Parerea mea:

-cel ce era cu verde intermintent indica drumul cu prioritate(adica in loc sa fie galben intermitent sa nu mai te uiti la stalp sa vezi daca ai prioritate sau cedeaza), si pe stalp era semnul de drum cu prioritate.

- cel ce era cu rosu intermintet avea cedeaza.

 

Sper ca ati inteles ceva.

 

Bafta

Edited by ovidutz

Share this post


Link to post

Si sigur semaforu' meu nu era in zona in care spui tu ... deci asa o fi !

Share this post


Link to post

Trebuia sa-i faceti o poza. Cum arata? Ca un semafor normal, cu 3 pozitii ? De exemplu, la Udriste inainte sa se puna galben, verdele clipeste cateva secunde...

Edited by ovidiu_c

Share this post


Link to post

Este semaforul care functiona altadata normal cu cele 3 culori , nu este unul separat , nu necesita poza , chiar m-am uitat atent la el a licarit de 5 ori pana am traversat intersectia , nici un semn ca urma ca urma sa-si schimbe culoarea.

Edited by WRS

Share this post


Link to post

La CFR verde intermitent reprezinta "liber cu atentie sporita, urmatorul semafor indica oprirea". Cred ca prima parte, "cu atentie sporita" se poate exemplifica si aici...Dar indiferent de situatie, chestiile astea trebuie anuntate, nu fiecare face jocuri de lumini si apoi se trezeste cineva sa spuna oficial ce inseamna...

Edited by ovidiu_c

Share this post


Link to post

Da asta asa e, trebuia sa spuna la stiri ! Ei au anuntat repede ca schimba cu 60km/h viteza in Bucuresti , dar asta au omis-o !

Share this post


Link to post

Toate semafoarele de la Auchan erau ieri pe verde intermitent, indiferent daca aveai prioritate sau nu. Ori erau defecte, ori inseamna ceva de genul "Liber, dar atentie sporita".

 

Inclusiv cele pentru pietoni erau pe verde intermitent. ;)

Share this post


Link to post

Daca intrai in intersectie dinspre faur era cu rosu intermintent ;)

Edited by ovidutz

Share this post


Link to post

Am vazut ceva similar in Sibiu. Erau doua semafoare, unul cu sageata pentru "doar inainte", care functiona normal, si unul cu sageata pentru "doar la stinga" la care culoarea verde era intermitenta. Cele doua erau sincronizate, in sensul ca se faceau rosu/verde in acelasi timp. Probabil rostul celui intermitent este de atentionare pentru obligatia de a ceda prioritatea celor care vin din sens opus, daca faci la stinga.

Share this post


Link to post

Probabil ca au ales aceasta cale sa-i avertizeze pe maniacii care trec pe "vechiul" galben intermintent fara a se asigura, chiar daca au prioritate.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce au ales ei, dar nu e legal. Pana nu apare in decret, nu exista. Poate ca erau defecte, totusi...

Share this post


Link to post

Am vazut si eu d-astea, chiar si cu ele, atata timp cat e intersectie unde candva a fost un semafor incetinesc si ma asigur.

PS : o sa incerc sa le fac o poza, pe ce nuanta vrei, cand inchis sau cand este verde :P ?

Share this post


Link to post

Cred ca pentru "atentie sporita" chiar daca esti pe drumul cu prioritate si ai verde.

In strainatate, culoarea verde "licare" de 4-5 ori intainte de aparitia culorii galbene.

Share this post


Link to post
Cred ca pentru "atentie sporita" chiar daca esti pe drumul cu prioritate si ai verde.

In strainatate, culoarea verde "licare" de 4-5 ori intainte de aparitia culorii galbene.

 

 

Asta mi se pare perfect normal. E si la noi unul (sau mai multe, eu unul stiu), la intersectia de la Udriste..Pare folositor.

Edited by ovidiu_c

Share this post


Link to post

Ia ca ma duc eu diseara sa ma uit sa vad care-i treaba cu ele :) ) ... care de la Udriste ? Acela fix la intrarea pe Interzis ?

Share this post


Link to post

Baga-l in seama vezi ce-ti zice de ce licare ca nebunu pe verde...trage si un film ceva...un interviu poate :) )

Share this post


Link to post
Ia ca ma duc eu diseara sa ma uit sa vad care-i treaba cu ele :) ) ... care de la Udriste ? Acela fix la intrarea pe Interzis ?

 

 

Cel in care intra strada Udriste. Intersectia de langa politie, la 20 de metri...E imposibil s-o ratezi :mrgreen:

Share this post


Link to post

Intermitenta este folosita pentru atragerea atentiei.

In ceea ce priveste culoarea verde cunosc 2 cazuri:

- sageata (de regula dreapta, dar ar putea fi si stanga in unele cazuri) verde intermitenta indica faptul ca poti sa o iei in directia aia, dar trebuie sa respecti indicatoarele; astfel de chestii pot duce la contradictii de prioritate, motiv pentru care au inceput sa fie eliminate pe ici pe colo (exemplu Timisoara cu Brasov cand iesi din Lujerului)

- semafor normal cu verde intermitent semanlizeaza ca se apropie terminarea verdelui; chestia asta e folosita frecvent pentru pietoni, care nu au galben, dar au mai fost si or fi reaparut pe semafoare de masini, furnizand o informatie suplimentara celor ce se apropie de intersectie; semnificatia ar fi: deocamdata poti sa treci, dar se apropie galben si ar trebui sa sti ce inseamna sa "patrunzi in intersectie" pe culoarea aia; chestia e utila pentru prevenirea discutiilor de genul "domnul politist am intrat pe galben poate, dar nu prea aveam cum sa opresc, ca s-a schimbat brusc!)

Share this post


Link to post

Nu imi amintesc sa fi citit ceva de verde intermitent in codul rutier.

Share this post


Link to post

NU este in codul rutier dar este pe strazi.

Oricum, pentru ca , ca si noi , majoritatea oamenilor NU stiu ce mama lui reprezinta e cel mai bine sa va asigurati temeinic chiar daca e verde ( intermitent ) si nu galben.

Si pentru ca inca sunt multi romani care ocolesc centrul intersectiei, probabil ca va trebuii sa ne asiguram mult timp !

Share this post


Link to post

<<(1) Modelele indicatoarelor, marcajelor si semnalelor luminoase, precum si semnalele politistilor rutieri sunt prevazute in anexa care face parte integranta din prezenta ordonanta de urgenta.

(2) Anexa prevazuta la alin. (1) poate fi modificata si completata prin hotarare a Guvernului, pe baza modificarilor si completarilor aduse conventiilor si acordurilor internationale in domeniu, la care Romania este parte.>>

 

In plus, nu e obligatoriu ca in Romania sa se intample chiar asa :)

 

Rectificare pentru verde cu sageata:

<<(4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie.>>

Problema acestei prevederi suna cam asa: de unde stii cine are drept de circulatie la un moment dat? Presupui ca aia care trec prin fata ta au? Nostim!

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
Daca intrai in intersectie dinspre faur era cu rosu intermintent ;)

 

 

Legătura la Piatra-Olt.

 

Când am spus "toate semafoarele" chiar la asta mă refeream: la TOATE, indiferent din ce parte veneai. ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...