Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Mezeluri

Recommended Posts

sunt singuri care mai fac parizeru parizer, si cremwusti cremwusti, fara soia fara exces de slanina si alte porcarii.

 

Tocmai ai vorbit de cele mai dubioase mezeluri existente pe piata: parizerul si cremwurstul. In alea se baga toate resturile, tot ce nu poate fi folosit in alte parti, se amesteca si se face o pasta dubioasa, necunoscuta.

Share this post


Link to post

Masline Mamut.

Singurele masline cu adevarat bune pe care le-am mancat vre-o data, nu Jumbo sau alte prostii, Mamut. Zici ca mananci carne. Le mananci ca pe seminte, creeaza dependenta !

Share this post


Link to post

:D si alea verzi umplute cu ardei..

Share this post


Link to post

NU imi plac alea, deseori sunt fff sarate.

Share this post


Link to post

Am fost la Godac unde preturile sunt ceva de genul 16 RON / kg ceafa in timp ce in Bucuresti nu o gasesti sub 22 RON in general.

Am luat o punga maaaaaaaaaare de carne, diverse sortimente ( carnati, mici, ceafa, jambon, salam, cremvusti, drob, antricoate samd ) la 100 RON.

Acum dau fuga la un gratar sa le si probez gustul.

Din ce am gustat pana acum ( jambon + drob + salam uscat ) sunt excelente iar preturile mai mult decat ok .

 

Locatie ( aproximativ ), dupa ce treceti podul o tineti drept si e pe dreapta :

post-3313-1217755733_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cumnate, stai sa vad daca ma prind... :P

Te-ai dus cel putin 15 km (dus-intors de la domiciliu) ca sa iei ~7kg de carne (diversificata de 100 Ron) mai ieftina cu ~6RON pe kg tu avand un consum de ~18% la masina (daca retin eu bine cat consuma barca ta)? :D

Share this post


Link to post

Daca e asa, asta e apucatura de pensionar. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cumnate, nu mai minca salam mai, bagi E-uri in ficat gratuit! 8-X

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Pai a economisit 42 ron la carne cand a cumparat-o.

La un consum de 18%, rezulta ca a consumat cam 4 litri de benzina, imultiti cu 4 ron/litru, deci cam 16 ron a costat drumul.

42-16=26 ron economisiti. Deci clar o afacere. :P

Share this post


Link to post
... Cumnate, nu mai minca salam mai, bagi E-uri in ficat gratuit! ...

Baga bere, cea mai sinucigasa bautura !

Share this post


Link to post

Ideea e ca scopul nu era neaparat de a face nu stiu ce economie ci de a nimerii produse mai naturale si cu ceva ceva gust.

Dupa proba practica pot declara ca DA, sunt bune, chiar au gust fara de majoritatea din comert pe care cand le prajesti ai impresia ca mananci apa prajita.

Comparativ cu gustul celor de la tara 100% pe o scara de la 1 la 10 produsele de mai sus capata un 7 in timp ce 99% din ce am mancat in comert capata un indulgent 4.

 

Daca mergeti pe la ei va recomand :

cotlet

ceafa

carnati speciali

carnati de oaie

drob

 

NU va recomand carnatii proaspeti ( cam grasi dupa gustul meu ) si nici carnatii de casa ( super buni dar se lasa greu la stomac )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Doar acum am observat topicul.

 

Apropo de branza topita KIRI, in primavara cand am fost in Franta, nu cred ca nu era zi sa nu mananc din acea branza, binenteles pe langa alte sortimente de branzeturi, caci Franta e mama lor. Aici nu am incercat Kiri, dar daca tot mi-am amintit, am sa caut la super, hiper, giga marketuri.

Edited by dan22y

Share this post


Link to post

@Cumnatu > ce vrei matale am vazut in Germania gratie unui "ami de mon ami", gurmand prin formatie. Acolo, pentru a limita reclamatiile catre OPC-ul lor au organizat altfel treaba, au facut un complex integrat: verificare a sanatatii animalelor in viu duse la abator, sacrificarea controlata, verificarea sanitara a carnii rezultate sau a carnii de vanat adusa spre prelucrare, trecerea ei prin carmangerii particulare cu retete private si desfacerea produselor prin "boxe" catre restaurante, pensiuni, magazine de "specialitati", populatie civila informata. Toata sandramaua se gaseste intr-un complex urias, sub control sanitar strict. La "boxele" aflate la sfarsitul lantului gasesti niste produse ce nu-ti imaginezi, "pour les connisseurs". Daca vrei, te muti (temporar) la Heildelberg, n-o sa regreti.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Oameni buni vine Craciunul.

Dpdv spiritual pentru mine e fix vax DAR atunci se taie porcii aia naturali pe la tara.

 

Caut om cu care sa cumpar 1 porc intreg ( cam la 100-150 kg ) dar porc d-ala natural de tara cu gustul ca atare.

Deasemenea sunt foarte dispus ( pentru cei care sunteti din provincie sau aveti rude sau ma rog , care aveti posibilitatea sa oferiti asa ceva ) sa cumpar imediat ce se fac, toate produsele din porc natur, caltabos, carnati, toba, carne macra samd.

Ma deplasez eu, singura conditie e sa fie porc 100% natur, ca la bunica acasa ( bunica din pacate nu mai creste porci )

 

NU uitati va rog, cand va ganditi sa va taiati porcul sau cand stiti ca ale voastre rude se gandesc la asta sa imi dati un semn. Vin ORIUNDE in tara, dar la limita a 150 km de Bucuresti :P

 

Proba se face simplu, o bucatica mica de produs, gustata si daca e pe plac ( daca e natur e pe plac ) si plata pe loc.

 

Fie-va mila si nu uitati de mine !

Tanjesc ca un copil dupa gustul de porc natural fata de ata din Bucuresti.

 

Anunt valabil in ORICE zi din an daca stiti ca undeva la un cunoscut se praduieste un porc natural crescut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Natural? Adica nu asa?

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Nu uitati va rog de postul meu de mai sus, imi ploua in gura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Donati si voi o informatie cand o aveti va rog !

Share this post


Link to post

Pe-aici deja au ajuns la 10 lei/kg porc viu, deci nu se merita cand gasesti in Metro jumatati de carcase la 11 lei/kg. Totusi, in ianuarie-februarie cand vor ajunge preturile la 5 lei/kg o sa iau un porc viu pe care sa-l execut cum se proceda odata, parlit ca la carte, pus la afumat, etc.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Tu chiar nu faci diferenta de gust intre porcul crescut in curte si cel de la Metro ?

Share this post


Link to post

Da, cel din Metro il iei gata curatat - cel pe care-l cumperi are rapanul gros cat tabla la logan. :D Plus ca mai arunci un lighean de matze si copite, etc...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Pai daca e gros cat tabla de la logan nu-i o problema =))

Share this post


Link to post

Pana la urma am gasit un porc "ecologic" crescut de un coleg de serviciu ce locuieste la 15 km de Bacau, am dat aconto 200 lei si sambata il iau si-l "dezmembrez" (9 lei/kg in viu). Promit ca pun poze de la locul faptei! :D

 

Il car cu Tico, se preteaza mai bine daca rabatez scaunele si scot polita cu boxe; bineinteles, il bag in masina post-mortem. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Asa cum am zis, poze:

IMG_0001.jpg

IMG_0003.jpg

IMG_0007.jpg

IMG_0013.jpg

IMG_0018.jpg

IMG_0020.jpg

IMG_0024.jpg

Share this post


Link to post

Mda, pofta mare!

Din 15403 useri nu s-a gasit niciunul care are rude care taie porc/porci sa ma anunte si pe mine sa vin sa iau .

Si ca sa fie treaba oabla in timp ce scriu cineva prajeste acum in bloc porc d-ala de miroase ca la balamuc de bine.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Acusi m-am intors de la Piata Unirii. Am gasit o taraba super OK, oamenii erau din Podu' Simon. Caltabos, toba, slana, carne afumata ... toate cit se poate de bune ;)

Share this post


Link to post

Cumnate, stiu o macelarie in Luizi-Calugara (langa Bacau) unde gasesti carne si preparate din carne proaspete si afumate ce provin din animale cumparate de la taranii din comuna, daca ai drum prin zona PM si-ti dau nr. de telefon.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...