Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Curatare lipici de pe tabla

Recommended Posts

Vecinii bine voitori mi-au imprumutat emblema din fata. In urma imprumutului au ramas urme pe vopsea de lipici. Cu ce le scot?

 

Daca ziceti ceva care implica vopsit io o dau dracului si ii trag un autocolant cu Adelu'! :twisted:

emblema_800_cu_600_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai pune alta sigla noua, nu? =//= ;)

Share this post


Link to post

Încălzeşte cu un uscător de păr, şi se desprinde uşor. Sau cu spălat, dar durează mai mult.

Share this post


Link to post

Pai oricum trebuie sa sterg lipiciul dinainte orice as face. :(

 

 

later edit: lipiciul e dur. Masina a fost spalata de atatea ori si nu a iesit, e pietrificat acolo.

Share this post


Link to post

What ? eu ziceam să usuci cu uscătorul deoarece aşa se desprinde mai uşor lipiciul (valabil şi la stickerele de pe geamuri). Mai auzisem undeva cu puţină benzină, dar nu ştiu dacă nu cumva atacă vopseaua :scarpin:

Share this post


Link to post

Daca iti faci treaba cu ea si o stergi repede nu o ataca.

Share this post


Link to post

Cumpara de la Meteor polish Turtlle Wax High Gloss si scapi de orice emotie . :wink:

Share this post


Link to post

Turtle Wax High Gloss e ceara aceea care se aplica cu buretel? de unde cumpar in Bucuresti asa ceva? :(

Share this post


Link to post

Auzi bre Zmeu, da' de ce nu iei matale o siglă nouă s-o lipeşti peste urmele de la cea veche ? :scarpin:

Share this post


Link to post

Chiar ma gandesc daca nu da mai bine fara sigla. :wink: Dar nu trebuie oricum sa curat inainte de a lipi ceva peste?

Share this post


Link to post

E alegerea proprie. Sigla e ieftină, în jur de vreo 50 kROL. Din moment ce ai zis că nu se dă jos nici de-al naibii lipiciul ăla, la ce vrei să-l mai cureţi înainte de-a lipi sigla nouă ?

Share this post


Link to post

...daca vopseaua e cea originala poti sa incerci sa dai lipiciul jos cu o cirpa inmuiata in Decarburol . Fa un test pe vopsea inainte , acolo unde nu se vede sa n'o "umfle" si abia apoi ... :wink: altfel devii client permanent la fabrica de sigle ... :lol:

Share this post


Link to post

Din pacata masina a fost lovita in fata! :(

 

Detaliaza totusi, te rog, mai mult ca nu m-am prins! Decarburol e substanta aia cu care se curata carburatoarele?

Share this post


Link to post

...da aia e , testeaza intii :!: Va "functiona" in functie de diluantul si/sau intaritorul folosit la revopsire ... merita sa incerci oricum . :wink:

 

P.S. ...Ideea e ca daca nu cureti locu' sa faca priza bine lipiciul nou de la noua emblema atunci ... in timp , o sa cada :(

Share this post


Link to post

eu am curatat lipiciul de pe usa cu acetona (cand am schimbat "bandouri" - nu stiu exact cum se numesc), mentionez ca operatiunea trebuie sa se faca fff repede si sa nu se insiste cu frecatul, se curatat cu o carpa de bumbac foarte repede

Share this post


Link to post

SAL'TARE! eu am curatat si lipici de la scotch si de sigle, ah si smoala cu motorina si nu ataca nici vopseaua!

Share this post


Link to post

Da io nu inteleg: cum sa atace benzina vopseaua? Ca mie mi se prelinge tot timpul benzina pe la rezervor pe tabla de 2 ani de cand o am (si mai tot timpul pun de 100-200 k lei, deci pun cam odata la 2-3-4 zile) si nu are nici pe dracu'. si nu-s singurul.

Share this post


Link to post

Dupa ce mi-au "speriat" sigla Daewoo de pe portbagaj (pe cea cu Espero mi-au lasat-o :scarpin: ) au ramas niste urme asemanatoare cu cele din photo. Inarmat cu rabdare le-am eliminat utilizand o moneda de aluminiu. Nu a ramas nici o urma. Am sters zona cu alcool de 98 si apoi dupa ce s-a uscat am aplicat noua sigla.

Share this post


Link to post

sunt disperat am niste stropi de bitum cam de 15cm lungime cu cei scot?benzina motorina?

Share this post


Link to post

S-a mai discutat, baga o .

Solutiile propuse erau : benzina, motorina, spray silicon de bord, WD40 etc...

Share this post


Link to post

Cu o carpa curata, dupa ce s-au inmuiat la soare..

Mai merge si cu putina apa clocotita...

Share this post


Link to post

Exista in Carrefour si prin alte magazine spray de scos smoala si bitum. Am dat si eu si a mers. Mai scoate si funinginea de evacuare de pe bara daca ai asa ceva :)

Share this post


Link to post

Benzina sau motorina nu ar trebui sa creeeze probleme la vopsea. Oricum nu apasati tare.

Share this post


Link to post

Eu am deschis topicul. Am incercat si cu motorina, nu s-a rezolvat. Pana la urma s-a rezolvat cu un crashtest vs un taxi. :mrgreen:

Am schimbat masca pe CASCO.

Share this post


Link to post

nu vreau sa deschid topic nou..am si eu o problema cu lipiciu da e pe luneta.

am luat masina sh si are lipite 2 autocolante"baby on board" .

intrebarea este: cum as putea sa le dau jos fara sa stric("intrerup") dezaburirea..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...