Jump to content
Sign in to follow this  
liviusb

Daca Cumpar O Masina Sh

Recommended Posts

La inceputul anului viitor imi voi lua o masina sh.Daca vechiul propietar a facut asigurare rca pe anul 2008 eu cind o voi cumpara si o voi trece pe numele meu va trebui sa platesc si eu aceiasi asigurare rca pe aceiasi masina?

Share this post


Link to post

DA.Din pacate.

La fel am patit si eu.

Share this post


Link to post

Daca nu o inmatriculezi pe numele tau si iti convine sa circuli cu masina inmatriculata pe numele vechiului proprietar, poti circula si pe RCA-ul lui. Poate insa el sa faca RCA doar pe o luna, sa nu mai plateasca pe tot anul.

Share this post


Link to post

Vechiul proprietar isi incaseaza banii platiti pentru asigurare dupa ce se duce la sediul societatii de asigurari cu certificatul de radiere , asa ca vechiul proprietar are tot interesul s-o radieze de pe numele lui , in plus scade masina si de la impozit ,iar eventualele amenzi de circulatie luate cu camera video nu-i mai vin lui acasa .

Share this post


Link to post
Vechiul proprietar isi incaseaza banii platiti pentru asigurare dupa ce se duce la sediul societatii de asigurari cu certificatul de radiere , asa ca vechiul proprietar are tot interesul s-o radieze de pe numele lui , in plus scade masina si de la impozit ,iar eventualele amenzi de circulatie luate cu camera video nu-i mai vin lui acasa .

 

 

Multumesc de lamurire

Share this post


Link to post
Poate insa el sa faca RCA doar pe o luna, sa nu mai plateasca pe tot anul.

M-am inselat, nu se poate face :redface: .

Share this post


Link to post

salut cine ma ajuta..?.am de vandut o masina care e pe numele nevestei...

 

pot sa fac eu toate demersurile doar cu buletinul ei?

sau trebuie sa fie si ea de fata la completarea actului de vanzare si la circa financiara?

 

thx

Share this post


Link to post

Trebuie si fie ea, nu .. si ea cand se semneaza actele de vanzare-cumparare. Altfel poti cu sa te duci la un notar sa iti faca o imputernicire si faci tu toata treaba.

Share this post


Link to post
pot sa fac eu toate demersurile doar cu buletinul ei?

DA.

Share this post


Link to post

evident ca legal...deci trebuie sa fie ea...

 

ma gandeam sa ma misc mai repede..ca ea e la job si nu exista sincronizare...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...