Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Perla Neagra

Recommended Posts

Dar ce are Kia? (in afara de The power to surprise?)

Share this post


Link to post

C'monnn e Kia ... ( nu are un trecut stralucit )si sti prea bine ca Kia a crescut fff mult in ultimul timp ( max 5 ani ). Inainte nimeni nu vroia sa auda de Kia .. ( cred ca erau mai dese masinile Porsche ca Kia ) ... De ce crezi ca acum Kia pune accentul pe garantie in oferte?...

 

Intamplare : am incercat sa conving un prieten sa'si ia cee'd ( el insista pe Colt ), nici nu a vrut sa mergem la reprezentanta . Mai in gluma mai in serios m'a intrebat ... " De cand fac astia de la Kia masini ... eu stiam de frigidere sau televizoare".

Share this post


Link to post

Ai o imagine gresita si, cumva paradoxal, recunosti ca s-au ridicat de cand i-a cumparat Hyundai, cei care de fapt fac cuptoare cu microunde, frigidere si televizoare. Dar, in fine, e problema lor de marketing si nu ma tenteaza sa ii ajut sa si-o rezolve deloc. Doar ma interesa ratiunea din spatele afirmatiei.

Share this post


Link to post

No .. nu ai inteles ... nu am o imagine proasta despre Kia ( chiar am incercat cativa prieteni sa se uite la Cee'd ). De cand au fost preluati nu mai am nimic cu ei :)

Share this post


Link to post

Masina anului 2008 in Romania .. Kia cee'd :P ... fi mandru

Share this post


Link to post

Baga si tu mai multe detalii... cat haleste? Asta dupa cartea tehnica, ca real teren nu ai de unde sti. te-ai informat cat costa consumabilele si manopera? Dar ceva incidente? Stiu eu ... o planetara busita din vina ta, si care nu se face pe garantie... (vezi gropile Bucurestiului si ale altor capitale de judet)... etc. Baga frate din top ca sunt invidios pe tine.

Share this post


Link to post

pentru trebor:

 

Urban (Bucuresti) consuma undeva intre 10 si 11. Nu pot sa spun ca am cel mai usor picior dar nici greu nu e.

 

Consumabile inca nu stiu ca n-am avut ce sa bag in ea, inafara de benzina. Abia am 2000 de Km si sunt relativ multumit. Am un oarecare troncanit pe spate pe care nu-l pot identifica dar in rest e ok.

 

De mers merge ca un vis, e foarte eleganta. Prin oras e cam neplacut la gropi si sine de tramvai pentru ca e o masina rigida prin constructie si te doare sufletul cand auzi cum face.

 

pentru Razv:

 

Nu vreau sa starnesc vreo disputa dar parerea mea este ca Cee'd este peste Aveo la toate capitolele. Sincer nivelul meu de comparatie a fost cu Lacetti fata de care iarasi am considerat ca sta mai bine... dar era comparabila. Ceea ce priveste spatiul interior mi se pare chiar mai mare la Cee'd decat la Aveo. Finisarea este clar peste Aveo iar estetica este discutabila. Ce imi place mie la Aveo, mai bine zis la Kalos, este ca are o personalitate cat de cat proprie. Cee'd-ul iti da de fiecare data senzatia ca seamana cu o alta masina, cel mai adesea eu confund vechea generatie de Corolla cu Cee'd-ul... si invers. In ceea ce priveste rapiditatea... e discutabil. Ca si acceleratie diferenta intre cele doua este de doar 0.5s in favoarea Aveo, dar viteza maxima este cu 11Km/h peste in favoarea Cee'd.

 

 

In general parerea mea despre Cee'd este ca e o masina foarte decenta. Nu exceleaza dar nici nu dezamageste. Iar luand in calcul pretul si garantia se situeaza peste concurentele din clasa. La bani mai multi nu cred ca m-as mai fi oprit la Cee'd. La 12 mii e imbatabila, la 14mii parca as merge pe Focus sau Megane. Toyota are si ea o oferta competitiva la pretul asta si deja parca atuurile Cee'd-ului sunt depasite de prestigiul celorlaltor marci. Si ca veni vorba de imagine de marca, intr-adevar, achizitia unui Cee'd este un vot de incredere si o speranta in viitor, trecutul nu recomanda Kia sub nici o forma.

 

In ceea ce priveste titlul de masina anului sunt rezervat. Ce ma bucura este ca pentru prima data de cand se tot atribuie acest titlu sunt si eu de acord cu ei. Cee'd chiar este o masina reprezentativa pentru piata din Romania. In trecut au castigat masini de genul Mondeo sau Volvo care, desi excelente in sinea lor, nu au confirmat in vanzari lauda ce au primit-o in presa. Cee'd este perfect capabila sa confirme iar halul in care sunt depasiti dealerii Kia de situatie arata ca cererea este intr-adevar peste asteptarile cele mai optimiste ale producatorului.

 

Iar, on topic, ca si jurnal de bord, astazi masina a primit cadou un set complet de becuri Philips Vision Plus pentru blocurile optice spate. Philips promit pana la 3 metri mai buna vizibilitate cu becurile acestea fata de standard iar eu am zis ca nu strica. Impreuna cu setul de becuri Philips de pe blocurile optice fata acum pot spune ca masina mea este mult mai bine iluminata si ca din acest punct de vedere stau linistit ca am dotat-o cu cele mai bune optiuni de pe piata.

Edited by remix

Share this post


Link to post

De-acord cu tine cu unele precizari :

 

- spatiul interior mi se pare egal .

- bordul si consula centrala imi plac mai mult la Aveo ( verdele ala "rupe" ).

- e mai rapid Aveo garantez.

- nu stiu de ce ti se par finisarile "clar peste Aveo"

 

Pana in 14 mii optiunile mele ar fi cam asa: 1. Chevrolet Lacetti sau Ford Focus,2. Kia Cee'd cu motor mai mare.

Share this post


Link to post

Aveo si Cee'd sunt in clase diferite, nu?

Nu prea are rost comparatia.

Share this post


Link to post

Unele modele Cee'd se invart in jurul pretului de 11.000 ...

Share this post


Link to post

Razv, ai perfecta dreptate!

Sa-ti stapanesti masina sanatos si fericit, ferit de evenimente neplacute, sa va bucurati unul de altul milioane de kilometri in conditii de maxima siguranta si satisfactie !

 

Acelasi lucru mi-l doresc si mie si tuturor celorlaltor posesori auto!

Share this post


Link to post
pentru trebor:

 

Urban (Bucuresti) consuma undeva intre 10 si 11. Nu pot sa spun ca am cel mai usor picior dar nici greu nu e.

 

Nu e cam mult fata de fisa tehnica (7.6%)?

Share this post


Link to post

Ai putea sa pui niste poze cu interiorul noaptea ? ( luminat ) ...

Share this post


Link to post
Nu e cam mult fata de fisa tehnica (7.6%)?

 

Nu.

Share this post


Link to post
Nu.

 

Nu?

 

Inteleg 1-1,5 in plus, dar 3 ...

Share this post


Link to post

Un fic de continuare la offtopic...

De exemplu: Lacetti 5 usi 1,4/16V

- consum urban

fisa tehnica: 9.8L/100Km

consum real: 12L/100Km

 

- consum extraurban

fisa tehnica: 5.7L/100Km

consum real: 7,8L/100Km

 

Ce am dat eu sunt medii pe foarte multi kilometri, deci depind in mica masura de drum si conditii meteo.

As zice ca sunt o masura exclusiv a masinii + stilul de conducere.

 

Ah, era sa uit... @remix - s-o stapanesti sanatos si cat mai multe excursii placute cu Perla ;)

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Multumesc de urari perfidus.

 

Fratilor, nu mai luati specificatiile producatorului ca litera de lege. Consumul urban/extra- se stabilesc prin tot felul de metode care nu prea au legatura cu realitatea. Unii producatori au bunul simt sa ofere acel consum urban si sa specifice si viteza medie pe sectorul de test, majoritatea nu o fac. Acea viteza medie este undeva la 30km/h pentru cei care o specifica, lucru aproape imposibil de realizat in Bucuresti. Ca atare consumul urban variaza foarte mult in functie de sofer, oras, traseul prin acel oras, orele de tranzit... multe multe variabile. Eu am viteza medie urbana undeva in jurul a 10km/h. E normal sa am consum de 11litri/100km in conditiile in care mai mult stau.

Ar trebui incetatenita ideea de a se raporta consumul insotit si de o viteza medie pe traseul masurat pentru a se putea face o comparatie cat mai corecta.

 

Razv, poze la a mea chiar nu prea am facut, totusi sunt destule pe internet care te-ar putea edifica. O sa caut cateva si o sa-ti trimit niste linkuri.

 

 

Nu-mi asum merite sau drepturi pentru nici unul dintre albumele de mai jos, ele apartin unor useri de pe clubkia.ro dar sunt foarte reusite ca si colectie de poze asadar le pun aici pentru cei care doresc mai multe poze cu cee'd:

 

http://picasaweb.google.com/kia.ceed2007/SiduLuiDaDiRo

 

http://picasaweb.google.com/mihait/KiaCeeD

 

http://picasaweb.google.com/ionut.tabarcea/CeeD

Edited by remix

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...