Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

RCA 2008 Cit Un CASCO !

Recommended Posts

eu am facut azi la Logan ptr tot anul 275 lei noi

 

La Logan e promotie... cum e reducerea pentru studenti la teatru. :rolleyes:

Share this post


Link to post

@Tarzi depinde de cilindree si de faptul ca masina este pe firma, pe 2008 o sa ma coste 660RON, oricum este de ras fata de cit costa in Germania.

 

Trebuie ca de acum inainte romanul sa nu mai fie curva, adica nu mai trebuie sarit de la o companie la alta, acum se ofera reduceri pina la 30% daca ai polita la aceiasi firma timp de 3 ani, adica super reduceri .

Share this post


Link to post

Imi scapa chestia cu "curva", poti fi mai clar te rog?

Share this post


Link to post

Probabil se refera la fenomenul traseismului in asigurari.

Dar omite faptul ca principala cauza a acestui fenomen este chiar neseriozitatea firmelor de asigurari, uneori pe fondul unor politici de trust (ex.: banca x te obliga sa faci asigurare la asiguratorul y). :rolleyes:

Mai mult, reducerile minunate nu se aplica nici la casco nici la rca daca ai avut evenimente. :spumelagura:

Si cum numai cine nu munceste nu greseste... :wallbanger:

Share this post


Link to post
Sau aproape cit un CASCO. Da, am ramas fara cuvinte... :wallbanger:

 

Ce ma enerveaza ca se incepe de la 1200 cc ! X( Pe la altii cum o fi ?

Share this post


Link to post

Exact in acest sens as dori un exemplu de reducere oferita pe motiv de nicio dauna in anul trecut.

Share this post


Link to post
Ce ma enerveaza ca se incepe de la 1200 cc ! X( Pe la altii cum o fi ?

Exista si categoria under 1200, am incheiat azi o asigurare pe 1 an contra 272 lei (intra si Cartea Verde in asta).

Share this post


Link to post

Am un prieten caruia i-a fost lovita masina de un sofer dobitoc de la URBAN care a trecut pe rosu cu o camioneta. De vreo 4-5 luni de zile umbla dupa acest sofer care intre timp nici nu mai lucreaza la URBAN ca sa isi dea acordu ca din RCA-ul masinii de la URBAN sa fie achitata reparatia masinii prietenului meu. De ce mai e RCA daca tot o iei in mana cand te loveste unu care are incheiata aceasta asigurare si dintr-un motiv sau altu nu vrea sa semneze... pe mine ma depaseste.

Share this post


Link to post
Dar rovigneta conteaza ca se scumpeste cu 70% !?!....

Nu, ca oricum n-o platesc. :mrgreen: La 150 ron amenda mai bine pun bani deoparte pentru eventualitatea unei amenzi. La cat de des am fost intrebat de ea, e mai rentabil asa.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Hai sa lasam deoparte chestia : in germania vigneta este de "n" ori mai scumpa, in elvetia RCA este de "x" ori mai mult s.a.m.d. Problema trebuie privita din alt unghi si anume (din est) din prisma puterii de cumparare a diferitilor cetateni din respectivele tari, una la mana si a doua perspectiva este: ce ofera celelalte state mai avansate in schimbul vignetei (locuri de parcare, sosele bune - dotate cu logistica-, curatenie, etc.) sau a RCA-ului (suma minima, plata rapida, reduceri, etc.).

Cand o sa am salariul aliniat cu UE atunci ... :scarpin:

Edited by papie

Share this post


Link to post

Papie- de acord cu tine in ceea ce priveste salariile. Am mai spus undeva: daca ar ramane preturile asa cum sunt acum si as avea salariul aproape dublu (adica 1500 ron) n-as mai comenta despre starea drumurilor, pretul benzinei, taxe etc. Dar din 800 si ceva ron sa le dau lor tot ce-mi cer- parca ma strange in spate, nu stiu cum sa-ti spun.

Share this post


Link to post

@papie - in Germania nu exista niciun fel de vigneta, ca n-au valoarea noastra nemtii :wallbanger:

Share this post


Link to post
De ce mai e RCA daca tot o iei in mana cand te loveste unu care are incheiata aceasta asigurare si dintr-un motiv sau altu nu vrea sa semneze... pe mine ma depaseste.

Asta ziceam si eu mai sus. A devenit o simpla metoda de a jumuli banul de pe om.

Ba chiar e preferabil, cand te loveste vreun dobitoc, sa nu aiba RCA, ca-i tremura fundul si scoate din pamant din iarba verde banutii pentru reparatie, pe cand cu cei de la asigurari e mai complicat.

Stiu eu un asemenea tolomac care, daca n-a cascat ochii, a cascat imediat buzunarul, spunand cu parere de rau: "erau banii pentru chip-tuning" =))

Mai bine-i cheltuia sa mai faca scoala inca o data. :-?

Share this post


Link to post

Ai dreptate, utilizatorii CASCO nu ar trebui sa mai plateasca SI rca. Pe noi ne obliga la casco (si bine fac) iar pe altii abia ii conving sa plateasca un rca. Stiu pe cineva care la skoda fabia nu are rca de vreo 2 ani, insa pe casco s-a facut masina de vreo trei ori (ba o bara spate, ba o portiera, ba un geam dreapta-fata spart de hoti in parcarea hotelului, la mare). Are si bafta, are si papagal, are si prezenta (aspect de om serios). Eu is la zi cu toate la masina, inafara de trusa de becuri. Mai obligat, mai din bunavointa, sunt "la zi" cu toate taxele si obligatiile. Nu am fost oprit de politie sa ma intrebe de sanatate (nici eu nici tata), politia si-a facut un obicei in a opri masinile cu nr straine si masinile vechi, vehiculele cu doua roti si... carutasii. Astia de cu nu platesc taxe, desi ii vad si pe drumurile europene?! Scuterele de ce nu au rca?! Daca intra intr-un roman care nu are decat RCA, cine ii face aluia masina, ca scuteristul e posibil sa nu aiba nicideunele (si sunt destui rupti in fund care isi iau scuter desi ei nici haine calumea nu au, sau lemne pentru iarna, insa dau 10 mil pe un harb).

Chestia asta e cam in felul "sa moara si capra vecinului", insa daca vecinul da cu capra in masina mea si nu e asigurat, cu ce-mi plateste masina? Vinde capra? Daca e moarta?

BTW: va creste si limita de viteza- probabil ne fac astia drumuri mai bune. Is curios daca se aproba (limitarea, nu drumurile :D ).

Share this post


Link to post

Luciane, scuza-mi indiscretia, dar ce completeaza cel cu Fabia pe constatarea de la politie la rubrica "Polita RCA nr."???

Nu inteleg ce te revolti la faptul ca trebuie sa platim RCA, mi se pare o asigurare foarte normala. Iar CASCO e cu totul altceva.

Pana la urma, nu trebuie sa ne cumparam masinile in maximul creditului ce ni-l poate acorda banca, ci sa ne cumparam o masina la care sa ne permitem intretinerea si taxele ei, sa ne doara la basca daca o zgariem, etc, etc, d-aia eu vreau ca urmatoarea masina sa fie un Matiz sau ceva asemanator, (chiar daca multora o sa li se para ceva aiurea sa trec de la o masina mare la una mai mica), pentru ca nu vreau sa am dureri de cap cand bag mana in buzunar. In loc sa zic "aoleu, mi-au zgariat masina de tspe mii de euro", nu e mai frumos sa zic "bag **** in ea, duc la service si n-o mai vad pana e gata". :) )

Share this post


Link to post

Nu m-ai inteles- cine are casco sa nu mai plateasca si rca- la asta ma refeream. Masina jmechera de tzespe mii de euro nu am, e o masina low-cost si are asigurarile facute pentru linistea mea.

Ala cu fabia are relatiile lui, nu mi-a spus prea multe. Oricum, am dat un exemplu. Eu sunt patit si a fost nevoie de ambele polite (rca si casco) si pot spune ca au fost utile.

Share this post


Link to post

Lucian, RCA-ul tau poate fi util, de exemplu, in momentul in care (Doamne fereste!) il faci zob pe vreun barosan cu masina high-cost dar fara CASCO la ea ;)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
vreun barosan cu masina high-cost dar fara CASCO la ea ;)

 

Ca de exemplu Maybach-ul lu' Becali ;)

Share this post


Link to post

Adriane, toata masina mea costa cel mult cat o portiera de-a lui de la Maybach. Si daca ma atinge, oricum ma face praf.

De ce sa ma mai stresez?! Bietul Beeeecali, acum plange ca a luat=o Steaua, cu toate ca si-a pus atatea sperante (si a platit atata la manastiri). Pacat, ai nostri au jucat frumos.

Share this post


Link to post

Fratilor, nu inteleg de ce atita suparare, ati vrut UE ? Acum aveti UE, atita costa cind esti inauntru. RCAul la noi este cel mai ieftin din UE, companiile de asigurari au avut pierderi de milioane de euro, este normal ce se intampla. Cind romanul o sa invete sa conduca, sa nu mai fie agresiv la volan si aiba bun simt ...etc etc, atunci o sa avem o normalitate in tara. Atita timp cit toti merg ca nebunii, se grabesc, intra in depasiri fara sa le pese ...atunci se intampla accidente, din pacate RO sta foarte prost la capitolul accidente auto, este in TOP5 mortalitate/nr accidente, adica suntem tari domle.

Abia astept ziua cind o sa ne facem mari probleme ca am lovit masina si tre sa alegem: folosim CASCO si crestem pretul politei SAU reparam din buzunar ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Probabil in acea zi minunata ne vom gandi serios sa vindem masinile si sa ne luam biciclete. :wallbanger:

Ca asa e corect pe plaiuri mioritice: fraierii merg cu bicicleta prin ploaie si vant, ca e mai sanatos asa, iar smecherii se lafaie in limuzine ca ei isi permit. :spumelagura:

 

eu vreau ca urmatoarea masina sa fie un Matiz sau ceva asemanator

Ia repede cat mai gasesti. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Si daca mai tin eu bine minte la inceputul anului (1-2-3 ianuarie) AITILOPul a facut controale in draci pentru a vedea daca soferii au RCA. Cine nu avea:amenda de circa 30 milioane lei vechi. Multicel spun eu.

Nu mai fuma 4 zile si ti-ai scos banii de RCA pe o luna :)

Asa ca...la faza "Stiu pe cineva care la skoda fabia nu are rca de vreo 2 ani" nu pot decat sa spune: lasa-ne...lasa-ne.

 

LucianM, raspunde la intrebarea lui Laurentiu83 ca sunt curios.

 

@Soran: De ce mai e RCA daca tot o iei in mana cand te loveste unu care are incheiata aceasta asigurare si dintr-un motiv sau altu nu vrea sa semneze... pe mine ma depaseste?

Asta se intampla pe toate drumurile?Sau sunt mici exceptii? Eu inclin spre varianta a doua.

 

Ipoteza: ma loveste, nu vrea sa vina la politie cu mine. Eu ma duc bine mersi, nu-l injur ca...am casco la care platesc 1 milion de lei pe luna fix pentru a nu-mi da batai de cap astfel de situatii. Completez treburile pe acolo si caschetaru' imi zice ca i se va trimite individului o instiintare sa vina sa-si depuna actelele necesare. Daca el nu se prezinta, se incadreaza fapta drept fuga de la locul accidentului...caz penal parca.

 

RCA si CASCO sunt 2 treburi diferite. RCA repara masina celui pe care l-ai lovit. CASCO ti-o repara pe a ta. Explicati-mi cum vreti sa fie inclus RCA in CASCO si sa platesti doar contravaloarea CASCO ?

Share this post


Link to post

Captura aia de la ProTV cu tarifele e o mare speculatie de presa. Tarifele nu au fost stabilite înca si nu se majoreaza peste noapte; se calculeaza dupa niste formule bine stabilite si dureaza cateva saptamâni pâna se strâng toate datele necesare. Oricum nu cred ca va fi asa de mare cum se anunta în captura aia. Problema sistemului de asigurari din România este lipsa sistemului bonus-malus si a unei baze de date comune a firmelor de asigurari. Faptul ca lucrez în asigurari mi-a adus in fata ochilor foarte multe cazuri pur si simplu frustrante ca de exemplu un politist care într-un an de zile a avut 9 daune din care ultima totala . Si eu si multi altii care nu avem nici un fel de eveniment rutier platim exact cât plateste el RCA-ul. Ceea ce nu este corect si duce la o discriminare a soferilor. Acum nu vreau sa fiu acuzat ca tin partea firmelor de asigurari, dar lucrând in sistem pot sa zic ca aceste cresteri sunt justificate având în vedere preturile pieselor si ale manoperei la service (acum sub de 40 de ron nici un service nu are ora de manopera, iar la reprezentante ora de manopera începe de 70-80 ron fara tva si ajunge si la 150-160 ron fara tva). Eu vad facturi de la foarte multe serviceuri si din diferite locuri ale tarii si pot sa spun ca nu sunt deloc decente (ca pret). Si in în încheiere mai precizez ca segmentul asigurarilor auto (casco si rca) este pagubos pentru toate firmele de asigurari din România - si nu vorbesc din auzite, ci din date concrete la nivele national, pe care va dati seama ca nu le pot posta aici. Cauzele sunt multiple: infrastructura execrabila, comportamentul rutier agresiv al soferilor, neaplicare legii, pedepsele foarte blânde pentru unele infractiuni. (De ex: Cam cât credeti ca merita sa aiba suspendat permisul persoana care a provocat 9 accidente într-un an si cât credeti ca l-a avut suspendat în realitate?)

Share this post


Link to post
Asa ca...la faza "Stiu pe cineva care la skoda fabia nu are rca de vreo 2 ani" nu pot decat sa spune: lasa-ne...lasa-ne.

LucianM, raspunde la intrebarea lui Laurentiu83 ca sunt curios.

 

Nu ma lua pe mine cu "lasa-ne", ok?! Eu ti-am spus ce mi-a spus omul. Ai dreptul sa ma crezi sau nu. E alegerea ta. La intrebare am raspuns, dar cred ca s-au sters anumite posturi, parca.

LE: Lauryca, omul ce vede la TV aia crede, ca asa e de cand lumea, vorba aia: ati mintit poporu' cu televizoru'...

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

E foarte adevarat ce spune Lucian M. Sunt foarte multe persoane care circula fara RCA (si casco) si care sunt lucratori în Politie, Jandarmerie, etc, si care se bazeaza pe functia lor ca n-o sa fie scosi vinovati niciodata. Numai ca în ultima vreme li s-a cam înfundat si lor si au început si politistii sa-si faca RCA (cei care lucreaza în domeniu stiu ca e progres extraordinar sa-si faca politistii RCA); si nu numai RCA, dar politistii fac si casco mai nou. Nu mai târziu de saptamâna trecuta un politist a trebuit sa scoata 6000 de ron sa-si repare Loganul pentru ca nu avea casco si nu a putut fi scos nevinovat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...