Jump to content
Sign in to follow this  
Just Me

Probleme Cutie Viteza/ambreiaj?

Recommended Posts

Salutare ,

Pe scurt problema mea ...acum 4000 km ( prin iulie ) am schimbat uleiul din cutia de viteze ...masina avea 47 000 km , iar uleiul din cutie nu cred sa fi fost schimbat vreodata ...

Atunci datorita uzurii uleiului dupa ce se incalzea masina in momentul cand introduceam in viteza ( oricare dintre trepte ) cu ambreiajul calcat la maxim masina incepea sa tremure destul de puternic ...fara insa a scadea turatia motorului ...

Mentionez ca ambreiajul cupleaza aproape de jumateatea cursei inferioare ...

Dupa ce am schimbat uleiul nu am mai avut astfel de probleme ...asta pana acum de curand ( aprox 3 saptamani ) caci simptomele au revenit ...

Uleiul folosit Total 75 W80 ..2,1 l !

Mentionez caci dupa incalzirea motorului , cutiei ...etc mansarierul nu mai cupleaza sub nici o forma fara zgomot ...caraie infernal !!!

La rece aceste simptome nu sunt prezente sub nici o forma !!!

Intrebare este cam ce ar putea fi ...probleme la ambreiaj sau la cutia de viteze ???

 

Rog ajutor caci deja a devenit foarte stresanta problema !!!

PS : Scuze de offtopic ...m-a lovit un idiot acum 3 saptamani si usile dr , aripa spate dreapta , bara spate avariate ...

Cel de la asigurari ( omniasig ) mi-a recomandat cu caldura un service ...SC PRESTIGE SRL din zona sos Oltenitei cu promisiunea clara a acelui domn ca in 4 zile o sa am masina gata !!!

Stie cineva ceva despre acest service ???

Share this post


Link to post

Chiar nu este nimeni care a mai avut problema asta sa ma ajute si pe mine cu un sfat ???

cat despre service-ul de care v-am intrebat nu a auzit nimeni , sau nu stie nimic ????

Share this post


Link to post

Salutare!

Eu cred ca este rulmentul de presiune. Oricum, daca umbli acolo schimba si placa + discul de ambreiaj.

In ce priveste service-ul Prestige, lasa muult de dorit.

Bafta!

Share this post


Link to post

Bine ibogdan75 , am citit sfatul tau in legatura cu service-ul despre care te-am intrebat !!!

M-am hotarat sa duc masina in service-ul Grand Garage , de pe Valea Cascadelor !

Problema este ca trebuie s-o bag in reparatie caci practic astazi imi expira termenul dat de politie ...de 1 luna pt efectuarea reparatiilor !!!

De acesta sigur trebuie sa stie cineva ceva si daca s-a mai discutat scuze insa nu am gasit nimic !!!

Multumesc in avans pentru parerile exprimate !!!

Share this post


Link to post

La acel service lucreaza userul @ pepino . Intreaba de el acolo ( parca Andrei il cheama).

Share this post


Link to post

Acum am gasit pe niste topicuri mai vechi treaba asta !!!

O sa intreb si poate ma va ajuta cu ceva ...

Din cate am intzeles el este electrician iar eu am probleme de tinichigerie mecanica ...

Merci de sfat , o sa-l contactez oricum !!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...