Jump to content
Sign in to follow this  
djuac

Unde gasesc,si ce tip de ulei imi recomandati pentru Tico?

Recommended Posts

In conditii de oras la ulei trebuie injumatatita perioada de folosinta data de producator(adica nr. de km parcursi). Uleiul Daewoo e scump si nu stiu daca e facut neaparat de Texaco si daca chiar isi merita banii!

Share this post


Link to post

Eu v-am dat un sfat din proprie experienta, am pus numai daewoo 5W30 si a fost foarte bun. L-am schimbat la 8000 pt. ca asa am vrut eu si nu era inca negru si nici subtire.

Daca ne dam cu parerea in necunostinta de cauza, asa ca sa ne aflam in treaba, nu ne ajuta cu nimic.

Share this post


Link to post

daca sorin sau peppino isi dau cu parerea in nestiinta de cauza mai bine dam foc la masini...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cred ca cel mai bun ramane aral 10w40.Eu merg numai pe semisinteticul elf competition10w40(am mai zis).Cred ca si uleiurile OMV sunt bune.Daewoo-texaco nu am bagat de ce sa imi dau cu parerea.

Schimbul il fac intre 9 si 10 mii km cand apuc.

Share this post


Link to post
Cel mai bun ulei pt. tico este cel original Daewoo 5W30, este facut de texaco, este sintetic, este garantat 15000 km, dar se schimba uzual la 10.000 datorita conditilor de mers de la noi: praf, poluare.

Costa cam in jur de 1.000.000 3 litri

1- uleiul imbuteliat pentru Daewoo nu este facut de texaco;

2- producatorul nu garanteaza 15k km pentru acest ulei;

3- costa 87,5 lei la 3L + filtru de ulei (cadou) in reteaua Melania.

Share this post


Link to post

Toline, frate, care-i reţeaua Melania, şi unde? :wallbanger:

Share this post


Link to post

www.melania.ro

 

Nu-i publicitate mascata. Sunt foarte multumit de magazinul de aici, comanzi, vine in 24 sau 48 ore, preturi mici, marfa de origine GM.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

1. Motor Ulei ARAL BLUE TRONIC SAE 10W-40 pret 280.000 lei vechi / litru

 

2. Cutie Ulei ARAL EP SYNTH SAE 75W-90 pret 195.000 lei vechi / 1/2 litri

 

3. Filtru ulei motor - PUROLATOR PREMIUM PLUS L17020 pret 95.000 lei vechi

 

Manopera schimb ulei motor 50.000 iar cutie 80.000 lei

 

Atat am dat eu in GL.

Share this post


Link to post

Vreu sa schimb uleiul Tico (70.000km) la motor si cv, cam ce ulei se mai foloseste?

 

 

Foloseste cineva Elf sau Texaco. Am gasit pentru Elf 5w30 si 75w-90- Elf made in France este bun?

Share this post


Link to post

Da, daca nu-i Aral e bune.

Share this post


Link to post

Texaco e mai bun pentru tico decat Elf.

Share this post


Link to post

Fratilor eu tocmai am cumparat un tico si i-am pus Daewoo 5w-30. Daca o fi bun sau rau voi vedea dar trebuie sa il mai las macar pana la 5000km.

Share this post


Link to post

cel mai bun ulei pt tico e castrol, racing in motor si in cutie musai 75w90 eu am avut elf sintetic si am fost super multumit iar apoi am pus castrol manual si a revenit croncanitul de pinioane la rece :spumelagura: cred ca il dau afara ca vine iarna si am probleme cu nervii...

Share this post


Link to post

vad ca mai multi recomandati uleiul aral pe care mi l au interzis cu desavarsire cei de la autonet: "bagi ce ulei vrei tu dar numai aral nu.avem acum un motor desfacut care a mers numai cu aral si arata de parca a facut razboiul"

nu a fost doar un mecanic ci doi care au confirmat.

Share this post


Link to post

Unde ai observat tu asa ceva?

Am dat un find dupa "Aral" aici pe topicul asta. Din toti cei care s-au inscris la cuvint, sunt doar 3 tovarasi care folosesc Aral si inca unul care-l recomanda, dar el foloseste Elf Competition!!!

 

Asa ca asculta-i pe aia din service!

Share this post


Link to post

"bagi ce ulei vrei tu dar numai aral nu.avem acum un motor desfacut care a mers numai cu aral si arata de parca a facut razboiul"

 

Spunele la aia de la service sa se mai documenteze ! cei de la aral folosesc un aditiv special ...baga aral in motor mergi cativa km apoi desfa capacul de la de pe chiuloasa si ai sa vezi ceva minunat! o sa observi ceva de culoare caramizie ca un fel de ceara..cam aceeasi protectie folosesc si cei de la Castrol. este un ulei foarte bun nu te lua dupa mecanici de 2 lei care nu au nici un fel de pregatire. parerea mea.

Share this post


Link to post

@NFS: ciudat, dar exact aceeasi impresie o aveam si eu, ca toata lumea recomanda aral

Share this post


Link to post

O aveai sau o mai ai? Apuca-te de numarat (da' nu numara si citatele) !

Share this post


Link to post

folosesc aral de vre-o 5 schimburi si nu am probleme, am intrebat si la relatii cu clientii de la daewoo daca sant probleme acum ceva timp si au zis ca e recomandat uleiul daewoo, dar si ca aral este bun, asa ca nu cred ca ar avea probleme..

acum, la uleiuri scumpe stiti si voi ca se mai "plagiaza" o marca... depinde si de unde il cumperi...

deci eu folosesc aral basic tronic 10w4o, care acum a devenit aral blue ... si n-am probleme, la 96.000 km nu consuma gram de ulei si masina e ok..

Share this post


Link to post
BA ARE!

MOTUL de la mama lui. nu facut pentru est!!

eu tot recomand in stanga si in dreapta MOTUL. Mi la recomandat un prieten care are un motor Ninja de 150cai si la toate motocicletele a pus motul. m-am dus sa cumpar si eu si am fost uimit :lavolan: este SUUPER bun

eu pun un 5W30 care il baga astia in motoarele FORD

gasesti si 5W30 pt competitie.

am bagat ieri un sintetic in cutia de viteze de am ramas masca :banana:

 

La Ford se foloseste Texaco Havoline Energy 5W30...

Motul-ul o fi bun la motociclete..da' nu vorbim de motociclete...ca daca era vorba de motociclete vorbeam de Repsol...

 

 

Cel mai bun ulei pt. tico este cel original Daewoo 5W30, este facut de texaco, este sintetic, este garantat 15000 km, dar se schimba uzual la 10.000 datorita conditilor de mers de la noi: praf, poluare.

Costa cam in jur de 1.000.000 3 litri dar merita.

 

Texaco nu face pentru Daewoo...doar pentru Dacia ca prima umplere si garantie...Daewoo este Total Fina Elf...

 

vad ca mai multi recomandati uleiul aral pe care mi l au interzis cu desavarsire cei de la autonet: "bagi ce ulei vrei tu dar numai aral nu.avem acum un motor desfacut care a mers numai cu aral si arata de parca a facut razboiul"

nu a fost doar un mecanic ci doi care au confirmat.

 

Autonet-ul nu lucreaza cu Aral..e singura explicatie...exista diferite contracte in derulare cu producatorii de lubrifianti...deci...

 

 

In consecinta daca esti in garantie mergi pe Daewoo 5W30..daca nu..gradina e mare, ai de unde sa alegi..5W30 sa fie

Share this post


Link to post

Eu zic ca una este ce folosesti si alta ce poti recomanda, iar a face asta in detrimentul recomandarilor producatorului e o povara grea pentru toti, trebuie sa fi doctor sau cel putin master in motoare, producator de uleiuri sau mecanic autorizat cu experienta. Din cate stiu eu sunt citiva pe acest forum in situatia asta.

Asa ca va recomand sa respectati topicul si pe cel care a pus intrebarea.

Share this post


Link to post

ce ziceti de mobil 5-30 cu tehnologia laudata supersyn?

Share this post


Link to post

Dar de Mobil 5W40 Syntetic? In bmw am pus d-asta si nu sunt probleme deocamdata (motor M50); bine, stiu ca motoarele difera :) , dar vroiam sa stiu daca a mai pus cineva 5W40 de la Mobil

 

In metro/hypermarket-uri e in jur de 120RON bidonul de 4l..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...