Jump to content
Sign in to follow this  
fun4cristi

Service Ptr Daewoo-isti In Cluj...

Recommended Posts

Update: am fost, a reglat omul cat de cat (probabil spaga de 10 ron a ajutat :P ), dar tot nu e perfect. Tot bate putin mai sus cel din stanga, dar a zis ca nu il da mai jos, ca atunci o sa fie mult prea jos. Whatever... am ajuns la concluzia ca nu prea se pricep, cel putin nu la treaba asta. Reglajul a facut numai cu acel "headlight tester" care se pune separat in fata la fiecare far, n-am vazut nici urma de stand special sau de diagrama aia despre care am mai citit aici pe forum. Oricum, pana nu circul iarasi noaptea n-o sa vad exact daca rezultatul e bun sau nu...

 

Dar, ce era mai interesant: in timp ce omul regla farurile acolo, un alt nene meserias se uita si el. Si zice la un moment dat ca sunt cam slabe farurile, daca vad bine cu ele.

Zic ca, pai acuma erau reglate aiurea, si asa si asa, dar acuma sper sa fie ok.

Aaaa, zice el, nu e aia problema. E prea mica tensiunea pe ele, dar are el o metoda garantata, costa cam 300 de roni, si se rezolva, si sa-l caut pe el daca vreau sa fac operatia.

Si il intreb, bine bine, dar care e problema de fapt? Trebe schimbate becurile? Bateria - nu cred, ca e nou-nouta.

Zice el, nu, cu timpul se "imbatranesc" legaturile electrice, si nu mai cade destula tensiune pe becuri. Cica asta se intampla la majoritatea Nubirelor dupa ceva ani.

Colegul mai tanar ia imediat aparatul de masura, si masoara. Cica 12 V pe becuri, 14 V pe baterie (zicea el, eu n-am vazut ce indica aparatul).

Eee, vezi, ti-am zis, zice el. Si continua: o solutie e sa schimbi tot cableraiul, care costa cam 20 mil vechi, sau solutia lui.

Si il intreb, bine, si care e solutia dvs?

Eeei, secret, zice el.

 

Voi ce ziceti - poate sunt oameni priceputi la partea electrica pe aici - e pe bune faza asta? Sau erau doar in urmatorului fraier... :mda: La o Nubira de 6,5 ani, chiar asa naspa se duce partea electrica? :-?

 

Concluzia mea e ca-s dubiosi astia de pe Dorobantilor... si tot nu stiu unde sa-mi fac urmatoarea revizie... :(

Share this post


Link to post

Omul avea dreptate, tehnic vorbind, doar ca, pretul de confectionare a doua cabluri si manopera de schimbare este la 1/3 din valoarea propusa de el.

Share this post


Link to post
Omul avea dreptate, tehnic vorbind, doar ca, pretul de confectionare a doua cabluri si manopera de schimbare este la 1/3 din valoarea propusa de el.

 

Da, intretimp m-am mai documentat si eu. Din ce am citit din acel pdf care se gaseste intr-un topic despre sistemul electric, se monteaza si doua relee, nu numai cabluri, pentru a scurta circuitul care alimenteaza farurile. Asa comutatorul de la volan actioneaza numai releurile, iar releul inchide circuitul farului. Presupun ca asta era metoda lui secreta. :tongue:

 

Chiar si asa, 300 RON mi se pare cam mult. :P

Share this post


Link to post

Salutare! Am gasit Matizaurul usor atins in parcare la usa dreapta fata si, daca tot am CASCO, am inceput demersurile (constatare la Politie, firma de asigurari).

Cei de la firma de asigurari m-au trimis la Willy, si doar dupa insistente mi-au dat o lista cu service-uri "agreate" de ei, culmea, fara Willy. I-am intrebat si de IATSA 2 si mi-au zis ca nu lucreaza cu ei. In fine, am sunat la IATSA 2, la care mergeam de obicei la revizii, care mi-au spus ca sigur, lucreaza cu firma de asigurari respectiva! Asa sa fie oare? Am sunat si la Willy dar mi-au zis ca au multe programari in perioada asta. Oricum, parca nu m-as duce pana la Apahida.

Cum sunt la primul eveniment de genul acesta, sunt usor dezorientat. Prietenii ma sfatuiesc sa merg neaparat la una din cele doua reprezentante, dar din ce am citit aici, pe forum, parerile nu par a fi din cele mai bune...

Poate cineva sa-mi sugereze un service bun pentru tinichigerie + vopsitorie? Poate se potriveste cu vreunul de pe lista...

Mersi

Share this post


Link to post

Schimbat termostat la Glissando, saptamana trecuta: 230 RON (din care 150 RON piesa). Ce ziceti? Mult? OK? Putin? :P

Share this post


Link to post

...

 

Din cate stiu termostatul pe Nubira II e diferit de Nubira I... si e mai scump, nu stiu de ce... aici pe forum am citit parca :) Pacat ca nu au termostat de Nubira 2 pe site-ul ala, sa vad un pret normal :)

Edited by tolin
Citare inutiala a mesajului anterior

Share this post


Link to post

Am fost si eu pe la Glissando in vara ,cand mi-am schimbat kitul de ambreiaj.Foarte multumit de lucrare,dar cam piperat la pret.Cel putin asa mi s-a parut mie.Asa am hotarat sa nu mai duc masina in nici un service.Mi-am luat inima in dinti si am inceput sa mi-o repar singur si zic eu ca nici in service nu se lucreaza mai bine.

Share this post


Link to post

De lucrari sunt si eu multumit pana acum. Adevarat ca nici n-am avut chestii mari. :) Oricum, in multe alte service-uri, primesti si munca de rahat pentru pretul piperat... X(

 

De reparat singur masina: daca ai timp, scule, si mai ales te pricepi ;) , sigur asta e cea mai buna solutie :)

Share this post


Link to post

am gasit un service bun in marasti pe ciocarliei imi duc maine masina acolo sa ii schimbe cureaua si uleiu va spun dupa aia parerile si costul

Share this post


Link to post

Nu ne-ai mai spus cum e service-ul.Care a fost costul?Ai fost multumit de cum au lucrat?

Share this post


Link to post

GLISSANDO nu l-as recomanda la nimeni. Intr-adevar anul trecut mai lucra acolo dl. Pazsint Iosif (am mers la el, datorita recomandarilor voastre), dar (dupa cate stiu) s-a pensionat. Cred ca el era singurul care se pricepea la Daewoo. In rest, horror. Sunt cativa mecanici, care nu asculta de nimeni, niste smecheri de-ti vine sa-ti iei masina si sa fugi de-acolo. Lucra ca naiba: lent, cu pauze de tigara de un sfert de ora, injura, etc. Sunt si exceptii desigur, numai sa nimeresti sa ajungi la ei.

Sa dau si cateva exemple: 1). imi tot urca acul de temperatura la rosu. Am fost la ei, mi-au schimbat senzorul la apa - vreo 70 de lei. Ok, plec de la ei, a doua zi ma intorc, caci acul tot urca la rosu. Imi spun ca s-ar putea ca aleatoriu sa mi se infunde termostatul. Ok, schimba termostatul - 200 si ceva de lei. Plec in weekend cu masina, iarasi urca acul. Initial mi-au spus ca daca mai urca acul, trebuie schimbat si radiatorul - vreo 600 de lei. Noroc, ca m-am uitat pe forum, am desfacut bordul, am strans 3 suruburi, si problema se pare ca a disparut. Vreo 300 de lei aruncati de-a moca. Plus, cand au desfacut la distributie sa schimbe termostatul, mi-au rupt carcasa curelei si au lasat-o asa (am observat recent).

2). Saptamana trecuta am fost sa-mi schimbe bara+aripa+farul dreapta, pt. ca un nene intrase in mine. Ok, toate bune, per ansamblu lucrarea arata binisor (nu se potrivea aripa chiar perfect, dar asta nu e vina lor. Mi-au pus bec de semnalizare portocaliu, in loc sa-mi pun oglinda portocalie, ca pe partea stanga, dar poate n-au gasit. Ok, am zis, nu ma leg de maruntisuri.) Dar, cand sa iau masina, am observat ca nu mi-au prins plasticul ala negru de la roti (nu stiu cum se numeste). Noroc ca am nimerit la un tip cumsecade, si-a cerut scuze, si imediat a remediat problema (nota 10). Plec in weekend cu masina si ce observ? Carcasa lampii de semnalizare nu era prinsa bine: statea sa cada, la farul dreapta mi-au inversat faza scurta cu cea lunga, farul era prins doar intr-o parte, in cealalta parte au pus un surub mai mare, care se legana pe-acolo, farul dreapta nu era reglat la nivelul celui din stanga, la cealalta roata iara n-au prins bine plasticul ala de la roti, asa ca roata atingea plasticul. A trebuit sa remediez eu toate probleme ieri seara si azi dimineata, ca prostul de mine in loc sa ma duc inapoi sa le faca ca lumea, m-am apucat sa le repar, zicandu-mi ca-s lucruri marunte...

Asa ca, daca stiti un service bun, unde se lucra cat de cat bine, ziceti-mi si mie, ca tare m-am saturat de mecanicii "nostri"...

Share this post


Link to post

Pacat ca s-a pensionat, era foarte de treaba nenea. Eu am mai facut unele lucrari si revizii la Auto Doc. Curati, muncitori, te lasa sa stai langa masina dar am auzit ca de vreo luna s-au scumpit si ei. Si tind sa cred ca asa e. Mi-au dat pret pentru distributie la un Focus de 700 ron si la Proton am facut-o cu 500.

Share this post


Link to post
GLISSANDO nu l-as recomanda la nimeni. Intr-adevar anul trecut mai lucra acolo dl. Pazsint Iosif (am mers la el, datorita recomandarilor voastre), dar (dupa cate stiu) s-a pensionat.

 

Pacat... asta explica faptul ca nu l-am mai vazut pe acolo cand am fost anul trecut prin noiembrie pt schimbat termostat (vezi pretul mai sus...) In august inca m-am adresat lui pentru revizie (dupa recomandarile de pe forum :) ), si am fost foarte multumit, si de lucrare, si de pret. Nu mai lucra deloc, nu stiti? Mi s-a parut un domn foarte de treaba.

Share this post


Link to post

Mi-a recomandat un coleg de la lucru AutoDoc (str. Paris, chiar in capat, aproape de P-ta 1 Mai), asa ca am facut revizia de 40K acolo (eram deja pe la 43K, si peste 11K de la ultimul schimb de ulei) acum vreo 2 saptamani.

 

Meniul: verificarile de rigoare, schimb ulei+filtru, filtre: aer, polen, combustibil, reglaj frane, reglaj directie. La recomandarea lor am schimbat pana la urma si distributia + pompa de apa, nu din cauza kilometrajului, ci din cauza anilor, masina face 8 ani in decembrie. Au mai fost niste chestii mici: schimbat becuri + reglat faruri, ceva simering, capota se misca putin, si o chestie destul de enervanta, la anumite turatii si pozitii ale schimbatorului de viteza, era ceva zgomot, un fel de vibratii in bord. Problema era de la schimbator, are un fel de "rama" (nu stiu cum sa-i zic altfel) din plastic, acolo s-au lasat suruburile si se misca, si in anumite pozitii vibra urat. De rezolvarea acestuia m-am bucurat cel mai mult :D

 

Per total pot sa zic ca sunt multumit, baiatul care a lucrat pe masina a fost de treaba, chiar m-am intors pentru problema cu vibratiile pentru ca n-a reusit s-o elimine din prima, dar s-a uitat si a doua oara si s-a rezolvat in 5 minute.

Nota de plata m-a socat putin (1600 RON cu TVA cu tot), dar mi-au zis de dinainte ca distributia o sa ma coste :| , si toate piesele + ulei au fost de la ei.

Share this post


Link to post

stie careva ceva service unde sa se poata schimba kitu de ambreiaj si sa nu sara tare mult pretulcare ati mai trecut prin chestia asta

Share this post


Link to post

buna trebuiea sa ma duc sa imi fac itp mai stie cineva pe cine de la skoda trebuie sa caut din cei care o lucrat la seul auto ca sa ma rezolve mai repede ca nu prea as vrea sa astept aiurea pe acolo pm

Share this post


Link to post

Eu imi duc ticozaurul pe Uzinei Electrice nr. 1, e un mecanic 'privat' care lucreaza destul de bine si mai ales ieftin (vreo 10 ron/ora manopera, cureaua de distributie schimbata cu mai putin de 100 RON, nu mai stiu exact cat)

Share this post


Link to post

Stie cineva un service care sa si regleze avans, etc dupa schimbul de distributie? Ma bate gandul sa o schimb eu.

Se pare ca glisando sa dus :(

Share this post


Link to post

Eu imi duc ticozaurul pe Uzinei Electrice nr. 1, e un mecanic 'privat' care lucreaza destul de bine si mai ales ieftin (vreo 10 ron/ora manopera, cureaua de distributie schimbata cu mai putin de 100 RON, nu mai stiu exact cat)

nenea de pe Uzinei Electrice nu mai lucreaza "masini straine". A luat nu stiu ce licenta doar pt Dacia si daca il prind controalele ca lucreaza la alta marca, il amendeaza cu 10.000 lei.

Ce alt mecanic imi recomandati? Ambreiajul ar trebui schimbat si ceva bucsaraie pe la roti.

Share this post


Link to post

daca vreti doctor in daewoo cielo si espero pe dorobantilor la dacia service intrebati de vigh levente.

DOCTOR daewoo

daca va trebuie mai eftin vb cu el ca sa va faca masina in atelierul lui de acasa care-i mai dotat ca dacia service

Are cumva cineva datele de contact al domnului Vigh? Mersi mult (sper ca mai citeste cineva acest topic :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...