Jump to content
Sign in to follow this  
ionutste

Nu Intra In Marsarier Cate Odata

Recommended Posts

Am un Chevrolet Spark din aprilie (nou), are vreo 3500 de kilometri si am observat ca are un mic joc la maneta de la scimbatorul de viteze cam 5 cm pe directia fata-spate si cam 1-2 cm. pe directia stanga-dreapta, nu m-ar deranja foarte mult dar care ca asta ar fi cauza ca intra destul de grau in treapat a-2-a si Marsarier de foarte multe ori nu intra (masina oprita pe loc si ambreiaj apasat la maxim)

Acest joc il aveti si voi la Spark-urile voastre?

Am condus acum cateva zile un Ford Fiesta si vreau sa zic ca intra in viteze perfect si nu avea nici un joc

Share this post


Link to post

Treci cu ea pe la service si spune-le sa iti rezolve problema, ca d'aia beneficiezi de garantie! :)

Share this post


Link to post

din apr.. pana acum e in garantie... tre sa rezolve ei problema dute la reprezentantza.. dealar.. s.a de unde ai luato e obligatia lor... daca fac mofruri... ceea ce nu cred ca vor face ...dami un e-mail..in care sa fie cuprinsa adresa lor... comopleta nr de tel.

Share this post


Link to post

Te cam duci degeaba la service, la spark cat si la aveo(kalos) marsarier-ul este semi sincronizat si de aceea cateodata nu intra. Trebuie sa mai apesi o data ambreiasul si intra perfect. aste este boala lor. Aveo cu motor 1,2, cel cu 1,4 nu stiu.

Share this post


Link to post

La aveo 1.2 este aceeasi problema. La 1.4 am inteles ca nu mai este cazul.

Share this post


Link to post

subscriu si eu la ce a zis mazzy...

mai apesi o data ambreiajul si intra apoi usor...

Share this post


Link to post

Mi-a mai zis cineva ca ar trebui schimbat si uleiul de la cutia de viteze dar din pacate nu am retinut marca recomandata de el. Oricum cert e ca nu este de origine GM.

Share this post


Link to post

Si mie mi s-a mai intamplat pe Lacetti, e adevarat ca destul de rar.

Share this post


Link to post

Asa zisii meseriasi, de la Victoria global la intrebarea mea .Aveti ulei de transmisie 75W85 mi-au raspuns ca nu(si nici nu au avut).Ei baga ulei Total (ce se baga si la opeluri)75w80 s-au 75w90.

Halal serviceuri ,halal aprovizionari :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pe mine m-au atentionat de cand am cumparat-o ca intra un pic mai greu, si mi-a zis sa turez un pic motorul (cu ambreiajul sus, evident), si apoi sa incerc. Bine, si cu toate astea, nu intra mereu...

Share this post


Link to post

Si daca il turezi ce rezolvi? Din contra, daca e turat si nu-l lasi sa revina la relanti, atunci cand bagi in marsalier o sa-ti caraie.

Share this post


Link to post
... Si daca il turezi ce rezolvi? ...

Creste probabilitatea ca pinionul sa se aseze cum trebuie, caz similar ruletei (joc de noroc). Dubla calcare a pedalei de ambreiaj rezolva sigur problema, fara sa turezi.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Am inteles. Stiam chestia cu ambreiajul. :P

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...