Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Uneori in viata sunt momente cand pui punct si iei altceva de la capat indiferent cat ai investit material sau nematerial in ceva, ma refer la orice, nimic particular.

Eu unul asa as face fara sa ma uit inapoi, mie mi-ar sta pe creier sa merg cu o masina lovita zdravan.. chiar imi pare rau de ce ai patit, nu vezi des asa entuziasm.

Share this post


Link to post

Din cate am vazut eu... daca asiguratorul RCA al celui care te-a lovit zice ca ti-o repara... esti bine. Nu este nevoie sa inchizi topicul... toate se fac ca sunt fiare, bani sa iti da asigurarea. Daca cei de la RCA nu vor sa o repare si o baga la paguba totala o sa iti dea putin pe ea si aici e nasol, pierzi mult :( . Eu sper sa o repari e pacat de ea :P

Share this post


Link to post

In seara asta ma duc la un service sper eu capabil sa fac o constatare pentru ca maine, cand vine evaluatorul de la omniasig sa fiu pregatit oarecum. om trai si om vedea.

 

@tommy. Iti dai seama ca oricat de mult as tine eu la ea nu pot sa-mi pun viata in pericol. Insa in afara de portbagaj si panoul dreapta spate care sunt rau ce-i drept, pe sub masina tot ce e inainte de palierul de arc e neatins, prag, lonjeron, podea, nu au nici o urma de stres. E posibil sa fie cum m-a zis Esperatul pe PM, stalpul din spate sa fi fugit un pic in sus si de aici tensiunea care a indoit plafonul. Daca e asa, masina se poate face fara probleme, singura problema va fi la un impact in acelasi loc, dar pot trai cu asta.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Eu sper sa treaca timpul repede pina vei rezolva cum vei sti mai bine .. si poate postezi la rubrica aia cu schimbatul numelui.. ceri si tu.. DJ_Light ;)

Share this post


Link to post

:P . Eu sper sa se rezolve bine. Daca e si repede ok dar "bine" e prioritar.

Share this post


Link to post

imi pare tare rau... am vazut cat tii la masina asta... si cum ti-am zis si pe mess, stiu ce a fost in minte amea cand m-a atins un idiot cu un papuc... si "ampltudinea" nu a fost nici jumate din ce ai tu

 

bafta multa!

Share this post


Link to post

Mda. Azi am fost la grad garage (la pepinno pentru cine il cunoaste) si, din nefericire, se pare ca va fi dauna totala :wallbanger: . Offf, sa vad maine ce zic astia de la asigurari.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ieri am rezolvat tot :banana: . Am fost la asigurari mi s-au dat 70 milioane pentru reparatie si mi s-a recomandat un service bun din provincie care au zis ca o scot la linie in banii astia, vre-o 40 milioane piesele si restul manopera.

Din cate imi mai amintesc eu de pe deviz: lonjeron dreapta, panou dreapta, capota portbagaj, bara spate completa (cu fagure, lampi marche-arriere) lampi stanga dreapta spate de schimbat.

Restul de reparat : panou stanga, de tras la linie, plafon cabina, stalp dreapta spate, platou portbagaj, lonjeron stanga, cam atat imi amintesc. Restul mai vedem cand se desface.

 

S-a facut comanda de piese si cand vin voi duce masina. Omul s-a laudat ca o sa lucreze numai la ea fiindca scapa de toate masinile care mai sunt pe-acolo pana saptamana viitoare si va fi gata intr-o saptamana de cand i-o duc. Daca se tine de cuvant si imi place cum iese ... ii fac o cinste de pomina si o sa-l recomand la toata lumea, din pacate service-ul nu e din Bucuresti.

 

Om trai si om vedea.

 

Ieri de fericire am venit ca vantul inapoi in Bucuresti iar pe drum masina mi-a reconfirmat calitatile si faptul ca nici nu simte ca e lovita. Nu mai spun viteza maxima atinsa fiindca iar ziceti ca sunt nebun...si aveti dreptate :D .

Share this post


Link to post

Bravo!!!!

e fain ca mai exista si d-astia care sa nu dea imediat daune totale si le mai si repara (cand se poate)

ai grija ca s-ar putea sa se adauge si geaml spate si/sau triunghiurile dintre usa si luneta - ca ar trebui scoase ca sa o traga la linie - si e discutabil daca ies intregi

 

in rest - multa bafta!

Share this post


Link to post

Triunghiul de pe dreapta e posibil sa il dea jos. Luneta nu cred ca e cazul din ce am vazut eu. Nu o sa o "traga" propriu zis. O sa dea lonjeronul dreapta jos din cate am inteles si masina ar trebui sa revina in mare parte cum trebuie fiindca ala e curbat usor in sus (mai bine zis e zig-zag, a absorbit bine socul) si forteaza in plafon prin intermediul stalpului spate, si mi-a ridicat si usa care acum s-a lipit de cea din fata. Stalpul median nu e stramb rau sau chiar deloc avand in vedere faptul ca usa dreapta fata se inchide- deschide perfect. Puntea spate e dreapta, nu a fugit, fapt confirmat si de mine pe drum. Masina nu trage in nici o parte, nu trebuie sa tin volanul stramb ca sa merg drept, per total, merge la fel ca inainte. Si crede-ma ca am mers... :D .

 

PS. Ma mir cum naiba de nu s-au spart geamurile pentru ca stalpul dreapta spate e cu un cm mai sus decat normal, de-asta nu se mai deschide nici usa dreapta spate. Oricum, am reusit sa o deschid tragand de ea in sus foarte tare cu usa din fata deschisa.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Bafta, sa iasa ca noua ! :) >-

Share this post


Link to post

Merci! Mie mi-e cel mai frica de schimbatul lonjeronului. Adica de sudura lui. Sunt constient ca in cazul unui impact similar masina nu se va mai comporta la fel dar, pe drum se rupe? Stie cineva ce fel de sudura trebuie (argon sau merge si normala?)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu cred ca trebuie argon. Nu se rupe nimic, stai linistit.

Share this post


Link to post

argon trebuie din ce stiu eu doar la elementele de duraluminiu - si lonjeronul si podeaua sunt de tabla - deci sudura "normala" will do just fine

Share this post


Link to post

Nasol ce ai patit ... din pacate espero e o masina foarte sensibila in lonjeroane ... sant proiectate sa absoarba socul si sa protejeze pasagerii ... se face praf la un impact ... de 6 ani de cand am masina am tot intalnit si mi-am facut cunostinte cu espero care cum le loveau ... isi luau altceva ... putini din ei au vandut masinile intregi . E foarte frumoasa dar ...e sensibila rau...probabil deaia au scos-o din fabricatie asa repede .De curiozitate ... ce viteza avea cel ce te-a lovit din spate ?

Share this post


Link to post

Nu stiu exact. Eu eram oprit si el estimez ca pe la 40-50 la ora in momentul impactului. Oricum, nu i-a sarit nici un airbag si avea centura pusa. Si eu am fost uimit de gravitatea loviturii la mine si mi-am adus aminte de o vorba spusa de ovi-jer mai demult. " Masinile mari se deschid ca o conserva la impact din spate" . :D .

 

PS. Eu o sa fiu unul din aia care n-o sa-si vanda masina. Nici intreaga si nici bucati.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Si, dupa asteptari indelungate, am din nou masina. Nu a iesit ea perfect, insa acceptabil, sa vedem ce zice si geometria.

 

Maestrul Tolin a avut dreptate, nu va mai fi niciodata ce a fost. Poze n-am apucat sa fac, cu prima ocazie. Oricum, masina deocamdata sufera de mici imperfectiuni postservice (contacte imperfecte pe ici pe colo, interior murdar cu praf de fuller, si cateva problemute neidentificate deocamdata) pe care le voi rezolva cu timpul dar in mare e ok.

Share this post


Link to post

Asteptam poze sa vedem cum a iesit :P

Share this post


Link to post

Momentan e jegoasa rau. Cu prima ocazie. Intre timp m-am echipat cu iarna pe toate rotile si e al naibii de bine :D .

Share this post


Link to post

Si tu ? Am fost in Brasov, trecut prin intorsura Buzaului etc... cine stie zona aia Nehoiu Negoiasul . Super misto cu anvelope de iarna. In Predeal era unu cu A4 mai vechi un pic cu anvelope 225(latime) de vara... sa il vezi ce patina l-a impins lumea sa iasa din parcare. Eu n-am patinat deloc, si unde vedeam zapada acolo ma duceam sa le testez =))

Share this post


Link to post

aia numesti tu jegoasa? la a mea nu se mai vede culoarea :)

 

serios acum - arata ok - si problema care ai sesizat-o tu o sa se estompeze cand pui jantele "normale" - iar cu emblemele o sa vedem cand se mai incalzeste afara - poate se pot dezlipi si pune unde trebuie (sau deloc)

Share this post


Link to post

Daca nu, le "dezlipesc" cu japca si revopsesc zona, nu e mult de vopsit. O sa fac niste poze sa vada toata lumea despre ce e vorba.

 

Ps. Ce culoare e masina ta? :P

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...