Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Se pare ca am un noroc chior cu radiatoarele. De ceva timp nu-mi mai mergea A/C ul si m-am indurat sa ma duc la o firma. Diagnostic, condensator A/C fisurat (rau). Pentru cine nu stie asta e radiatorul din fata celui de apa. Deci m-am scos de vre-o 400 RON.

 

Fisura nu a aparut din cauza vreunei lovituri ci pur si simplu a corodat. O sa vad mai bine cand o sa-l dau jos ce sa intamplat exact. Din cate am intelese o problema frecventa.

Share this post


Link to post

Update:

 

Revizie generala a sistemului de aer, inlocuit condensor, fulie compresor (avea zgomot) si intinzator curea (nu era original). Incarcat instalatie.

 

Pret total 570 RON X( . Sper sa merite investitia.

Share this post


Link to post

ce simptome avea fulia compresor?

si a mea o banui ca a cam imbatranit... de cuplat cupleaza, dar e zgomotoasa uneori "in gol"

Share this post


Link to post

Exact acelasi defect. Are un rulment care se "spala" de vaselina din cauza pozitiei joase a compresorului si nu stiu daca se poate inlocui fara fulie. Oricum joc prea mare nu are cea veche, o sa incerc sa il spal cu wd40 dupa care ii bag vaselina siliconica sa vedem cum se comporta. Deocamdata am 2 fulii si pot experimenta. Mai greu e cu demontatul :D .

Share this post


Link to post

da... la asta ma gandeam si eu... ca practic e doar "neunsa"

apropo de pozitia joasa - tu mai ai scutul ala de plastic ca sa nu ajunge noroil la fulie, nu?

Share this post


Link to post

Ba da insa nu noroiul e buba fiindca rulmentul are protectii de cuciuc. Apa e buba fiindca se strecoara si spala vaselina. Oricum plasticele alea nu fac mare lucru. Cel putin la mine fiindca ala din dreapta are o spartura exact in dreptul intinzatorului, probabil a trecut peste ceva si a atins de intinzator, eu asa am luat-o.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Gata am ramas fara masina o perioada. I s-a aplicat un bad boy look finut si acum e la vopsitorie integrala. De-abia astept sa vad cum iese.

Share this post


Link to post

Si dupa indelungi asteptari e gata in cea mai mare parte, mai am de montat ceva ornamente. In mare a iesit bine vopseaua cu mici exceptii. Daca cineva mai doreste sa isi faca vopsire integrala duceti-va la profesionisti care sa aiba neaparat cuptor. Asta e un sfat venit de la cineva care a facut exact contrariul.

 

Poze am sa-i fac cu prima ocazie.

Share this post


Link to post

Si...cat a durat "reconditionarea" asta?? :D Trebuie sa arate bibelou acum...banuiesc.

 

Pozeeeeeeee !!!!!

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

A durat mai mult decat trebuia, si eu tot la asta ma asteptam. In poze o sa arate bine :D . Problema e ca nu a iesit atat de "dreapta" pe cat ma asteptam eu. Oricum, explicatia meseriasului mi s-a parut plauzibila. Daca trece iarna fara sa reapara rugina a facut treaba buna. La cum erau usile jos si un prag...a iesit bine.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

heheeee, bine ai revenit!

chiar ma intrebam ce se mai intampla - stiind ca masina trece prin "overhaul"

 

pozeeeeeeee! si niste scoruri - de curiozitate - mai ales la manopera

Share this post


Link to post

Manopera + consumabile (vopsea, chit....) 33 milioane plus aripa dreapta schimbata 280 RON.

Pe langa astea au mai fost:

4 Bandouri laterale vre-o 65 Ron bucata

2 bandouri de aripi, nu mai stiu cat.

4 abtipilde 3M negre pe rama usilor de la stalp 15 RON bucata

1 semnal dreapta fata 65 RON

1 bucata yala usa dreapta spate 65 RON parca si asta.

1 actuator centralizata luat mai de mult si adaptat.

N nimicuri, gen suruburi, clipsuri...inca vre-o 50 RON.

 

Vopseaua a iesit bine, acum sa vedem cat de rezistenta e. In schimb partea de tinichigerie s-a facut in bataie de joc oarecum, acum am descoperit mai multe chestii care puteau fi facute dar de...necesitau efort si timp.

 

Mai am putin de munca la ea, in week-end mi-am aranjat usile:

Turnat vaselina topita in interior, uns macarale, yale, izolat fire comanda geamuri fata stanga si dreapta fiindca m-am trezit ca mi s-a ars siguranta de geamuri, ele ramanand in pozitia deschis la maxim exact in peco unde alimentasem si trebuia sa ma duc sa platesc :D .

Adaptat boxe de 13 in usi, re-montat led-uri albe la manerele usilor.

 

Aseara am coborat sa-mi montez aparatoarea de noroi de pe dreapta fiindca lipsea, o aveam in portbagaj fiindca ieri am reusit sa o "spoiesc" in interiorul aripii pe ploaia aia si, cu acazia asta, mi-am aranjat si aripa dreapta cum trebuie :spumelagura: , deci se putea daca vroia tinichigiul, mie mi-a bagat-o pe aia cu "nu e originala".

 

Mai am aparatorile de noroi de pe spate, alea mici e plastic, sa fac curatenie si gata...cred.

 

Poze in week-end cand, daca e frumos afara, dau o tura pe transfagarasan fiindca de 2 luni astept...

Share this post


Link to post

Deci a doua nevasta te-a usurat rapid de peste 1000 de euro :D

Share this post


Link to post

Eheee... de-ar fi numai astia... nu ma usureaza prima cum ma usureaza asta :D ... Cred ca daca imi fac un calcul rapid, nu detaliat in 3 ani de cand o am am bagat cel putin inca odata valoarea masinii in ea. Si mai sunt de bagat, bani sa fie.

 

Aaaa am uitat sa spun. Dupa prima noapte mi-am gasit coltul spoilerului fata sters pana la vopseaua originala :wallbanger: . Bine ca mi-a luat doar negreala, se rezolva cu spray.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Si dupa cum am promis niste poze.

post-2698-1217180838_thumb.jpgpost-2698-1217180855_thumb.jpg

post-2698-1217180873_thumb.jpgpost-2698-1217180884_thumb.jpg

post-2698-1217180898_thumb.jpgpost-2698-1217181065_thumb.jpg

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Haoooleo, mancato-as rugina ta !

Da cu smilghen ( habar n-am cum se zice corect ) si apoi cu grund pentru plastic.

E la spray si cica adera mai bine sprayul de vopsea la el.

Avantajul e ca atunci cand dai cu el daca ai curatat bine NU mai avanseaza rugina.

Am dat eu la Cielo si in 4 luni dupa operatiune arata perfect.

Eviedent arata metalic nu albastru ca si culoarea masinii dar macar nu ruginea.

Asta daca nu o faci pana la capat !

Share this post


Link to post

Mai da' rapid fusesi. Eu eram in procedura de editare :) .

Primele 2 sunt din timpul "constructiei", celelalte rezultatul finit. l-am lasat pe tinichigiu sa-si faca probleme, acum daca a facut treaba buna sau nu, vom vedea dupa prima iarna. Oricum intre timp am spoit interiorul usilor cu vaselina topita + ulei.

 

@zeneseu Iti place bre capota? :P

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

pfoaidecapumeu cum poate sa arate usa aia... adunat de pe toata masina mea nu e atata rugina ... nu e usa originala cumva? eu ma lupt cu o usa schimbata acum vreo 2 ani si ceva care a prins un pic de rugina in timp ce alea originale de 11 ani nu au nimic...

 

in rest, n-arata rau - capota insa nu inteleg ce-i cu ea...

Share this post


Link to post

He he, masinuta din cate imi amintesc eu avea rugina la greu...

Arata bine acum, astept s-o vad si live, pozele mai inseala. Oricum, bravos ca ai reconditionat-o pentru a circula cum trebuie pe sosele.

Madkat, capota are pleoape :)

Share this post


Link to post
@zeneseu Iti place bre capota? :P

 

 

Parca ma cam ia cu ameteli putin...zici ca as fi pe valuri... :heavydrinkers: :D

 

A iesit bine, sa zicem ca deocamdata a meritat sa stai putin dupa ea :)

 

P.S. Faine rau jantele alea :)

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

@madkat. Capota a iesit cam in valuri, asta era problema mea pentru care m-am si ciondanit un pic. insa depinde de lumina. Usa aia era cea mai rea de pe masina. La exterior nu parea prea rau insa dupa 2 ciocanituri a cazut majoritatea tablei :D , si a trebuit inlocuita. Doar pe stanga (fata spate) a fost asa, restul erau ok oarecum. Cele de pe stanga ar fi trebuit inlocuite si aveam de gand, insa cand am auzit pretul m-am razgandit (750 RON neechipata :o )

 

Dreapta fata nu e originala, si se "aude" lucrul asta cand o inchizi. Insa nu avea pic de rugina spre norocul meu. Spatele draptaa fost superficial si s-a rezolvat cu o curatare doar, fara adaosuri.

@mircea. La intalniri daca e sau aranjam vreuna neoficiala :D .

@zeneseu. Merci!

 

Acum astept sa-mi montez franele ATE pe fata :P .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

a iesit super masina

 

am si eu una la fel - model si culoare

trebuie sa-i dau si eu o vopsea cat de curand

 

-vreau sa te intreb daca ai avut probleme cu relantiul pana acum

se tureaza singura intre 800 si 1000 rotatii (cateodata are si trepidatii cand scade sub 800 dar mai rar )

adica nu prea merge rotund motorul, am inlocuit IAC-ul si senzorul TPS (din partea opusa IAC-ului ), fisele, bujiile, cutia si pipa de la delco si nu stiu pe unde sa mai umblu. ai idee ce poate fi?

 

- te rog daca se poate sa-mi dai si mie schema de la cablul de conectare la computerul de bord sa nu mai caut pe forum

 

merci!

Share this post


Link to post

Problemele tehnice se discuta in sectiunea dedicata!

Share this post


Link to post

Ce ai facut cu bordul ala umflat?

Share this post


Link to post

:) . nimic pana acum. mi-am spalat fetele de usi, mi-am facut centralizata, mi-am adaptat boxele de 13 in usi, la bord n-am ajuns deocamdata, sincer, nici nu ma deranjeaza prea tare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...