Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Sigur nu e primul care a desfacut motorul :) . Ar fi trebuit sa puna niste poze si cu cuzinetii, arata incredibil de bine.

 

Acum, 2 si 3 sunt muci, nici cu slujbe nu-i ajuti daca nu faci o rectificare. Balteste uleiul acolo, ar pali de invidie si un Trabant

 

Nu m-as hazarda sa o dau drept sigur insa cred ca sunt sanse bune sa se potriveasca blocul de Leganza. Orificiile chiulasei nu sunt identice cu alea de la Leganza/Nubira 2.0 insa nu cred ca sunt probleme.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Dj, daca tot te distrezi, de ce nu arunci tu un z20let pe ea si gata, macar sti o treaba, in zona ta este un tip numai cu dezmembrari opel, sigur gasesti un motor in bani ok, si aia e.

Share this post


Link to post

O sa vad ce si cum, nu as vrea sa investesc foarte multi bani intr-un cadavru dar daca tot o fac, nu voi lua bloc sh, daca tot fac o treaba o fac cum trebuie :D . Are Mircea blocul vechi de la nubira de anglia, daca se potriveste si da bine la masuratori ala va fi.

Uite si cuzinetii, asta si inca unul au zgarietura aia, ceilalti zici ca sunt noi.

post-2698-0-10909700-1508432999_thumb.jpgpost-2698-0-55980600-1508433011_thumb.jpg

 

Nu ma prind din notatiile alea daca sunt standard sau RK, oricum la cum arata nu ii voi schimba sa nu dau in alte probleme.

Share this post


Link to post

Dj'u, tata ... de-i mai schimbi si blocu' tre sa schimbi si semnatura in avatar cu ceva gen : "o carcasa de espero". :) )

Mi-s de parere a rectifica blocul in cauza de tii a o aduce la adevar. Ori un alt motor chiar, da' macar original de espero ...

Share this post


Link to post

Pai are si original de Espero... doar ca e in garaj :) ) Ideea e sa faca sfi-ul asta, ca sa aiba cu ce sa se joace

Share this post


Link to post

Asaaa, deci za news, am fost la mircea si am facut niste masuratori pe blocul lui ala vechi de leganza. Segmentul meu are deschidere de 1,2 mm lejer deci similar cu al meu.

Partea interesanta a fost ca segmentul original de pe motorul ala, are 0,7 mm :)

Deci concluzia, setul meu e terminat si e posibil sa scap doar cu segmentare o sa fac comanda de set pe un singur piston si vad cum sta la mine in cilindru. Totodata voi verifica si ovalitatea printr-o metoda mai empirica, o sa pun un singur segment de foc nou pe un piston, il bag in gaura si torn benzina deasupra, dupa care vedem pe unde curge :)

 

Decizia finala o voi lua dupa test, dar cel mai probabil nu voi schimba blocul, in cel mai rau caz il duc la hornuit sa mai scap de zgarieturile alea cat de cat, nu vreau sa investesc foarte multi bani, o sa investesc minimul necesar cat mai repede sa mai apuc sa ma plimb cu ea, fiindca la ce se aude, tare imi este ca vor baga astia taxa de poluare anuala si m-au nenorocit.

 

Share this post


Link to post

S-au cumparat un set de segmenti standard kolbenschmidt, miercuri ajung si vedem ce si cum, pana atunci voi testa pe blocul lui Mircea.

Am reusit sa mai dau o gaura in contraaripa dreapta spate, intre roata si portbagaj, va trebui si asta astupata cu ceva.

Se dezintegreaza vazand cu ochii :D .

Share this post


Link to post

Priveste partea buna a lucrurilor ... Scade raportul greutate/putere :) )

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

:) , true.

Deci, rezultatul masuratorilor, noii segmenti au deschidere 0,4.

Blocul e putin valizat in partea de sus, cel mai rau la cilindrul nr 3 unde am 0,6 sus si 0,4 mijloc si jos, la ceilalti 0,5 fortat sus si 0,4 curat mijloc jos.

Deci voi pastra blocul, nu il voi aleza/hornui, vedem ce iese, ar trebui sa fie bine. Ulei va consuma putin cel mai probabil dar fum nu cred ca va mai da si sper sa nici nu mai miroasa ca o tigaie :)

 

Si, momentan e on hold pana pe 10-15 luna viitoare, dupa calculele mele trebuie vre-o 800-1000 RON ca sa il montez la loc si nu mai am bani pentru asta acum.

Am desfacut si cuzinetul central de palier, eu zic ca nu e de schimbat, daca altcineva are alta parere sa-mi zica.

 

post-2698-0-37265000-1508993857_thumb.jpgpost-2698-0-84297600-1508993868_thumb.jpg

 

Si ca tot ma plictiseam, am mai refacut niste legaturi pe la electrica, am inlocuit inca vre-o 2 papuci de forta (masa baterie, audio care se rupsese, masa electromotor care la fel, se rupsese) plus papucul firului de + de la electrica noua a motorului care se mai tinea in 5 sarme.

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Baga doar segmentare si forja! :) )

 

Share this post


Link to post

NU hotarat - pentru schimbarea cuzinetilor. Eu inca nu ma dumiresc cum naiba s-au dus segmentii in halul ala insa cuzinetii arata asa de bine ... :-/

Share this post


Link to post

Cuzinetii de palier sunt mai putin expusi comparativ cu cei de biela ,este normal sa arate bine daca motorul a avut ulei.

Share this post


Link to post

Nici eu nu-mi explic, mai ales ca si sus axele arata bine, deci nu e problema de lipsa ulei.

Probabil forja cat cuprinde si segmenti prosti :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

... ,este normal sa arate bine daca motorul a avut ulei.

 

Corrrrect ! Insa, din ce stiu eu, motorul ala a vazut si APA !

 

Merg si eu pe varianta DJului ...

 

Morala: daca tot intra apa in ulei, mai bine forja decat mers domol :) )

 

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu am mai apucat sa fac nimic din lipsa de bani pana ieri.

Ieri s-au bagat pistoanele si s-a demontat pompa de apa.

 

post-2698-0-86508700-1511766084_thumb.jpg

 

Totodata s-a cumparat tot kit-ul de garnituri pentru chiulasa.

https://www.cs-parts.de/Zylinderkopfdichtungssatz-C20XE-REINZ-02-28235-01

 

Kit-ul contine garnitura chiulasa, simeringuri supape, garnituri admisie/evacuare, garnitura capac tacheti si (motivul pentur care l-am luat kit) oring-urile de la senzorul de axa, 2 bucati. Mai contine de asemenea si o garnitura pentru carcasa termostatului si simeringurile axelor.

In principiu sunt toate partile de cauciuc de pe chiulasa.

 

http://www.port3.ru/images/catalog/ajusa/52091500.jpg

 

S-au mai cumparat celelalte 3 seturi de segmenti (1 il luasem mai demult pentru masuratori) si o garnitura baie.

 

Total investit pana acum vre-o 600 RON.

 

Urmeaza chiulasa la rectificat.

Ma gandesc sa iau vre-o 0,5 mm din ea sa fie un pic mai comprimat, insa nu exagerat, sa mai pot merge cu banzina de 95. Unele guri zic de 1mm chiar 1 mm jumate dar nu ma arunc asa tare.

 

Ah, inca ceva, am castigat un plin de carburant la astia de la epiesa, deci jumate din investitie s-a recuperat oarecum. Plinul la ei inseamna 300 RON in bonuri de 50 RON, pot baga orice disel/benzina de la omv/petrom. :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

E mult 0,5mm. Esti sigur ca nu s-a mai rectificat niciodata chiulasa ?

Share this post


Link to post

Nu sunt, o sa discut cu aia de la rectificari sa vad cat iau ei din ea la o planare standard si vad si ei ce zic.

Share this post


Link to post

Cam 1 zecime. Daca ajungi sa iei 2 zecimi deja inseamna ca au fost probleme serioase cu chiulasa respectiva. E bezina, nu te ajuta neconditionat cresterea presiunii.

Share this post


Link to post

Te ajuta... intre 0,3 si 0,6mm se simte diferenta. Depinde daca s-a mai luat din ea inainte sau nu, dar 0,5mm nu e mult.

Share this post


Link to post

O unitate de raport de compresie crescuta (de la 10.5:1 la 11.5:1) aduce aprox 5% crestere de putere. Arde mai curat, se simte la consum mai mult cresterea asta de compresie, si poate cuplu pe la mijlocul plajei de turatie. Compresia singura nu te ajuta chiar atat de mult, compresia combinata cu altceva, da, se simte. Daca vrei putere, vindea cineva axe sport pentru el, dar cred ca cere pe ele cat pe un motor

 

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using Tapatalk

Share this post


Link to post

post-2698-0-08408500-1514654609_thumb.jpgpost-2698-0-35779800-1514654618_thumb.jpg

Nu am uitat de ea :P

Pana la urma s-a luat 0,1, ei mi-au zis ca pot lua mai mult dar nu recomanda, drept urmare i-am ascultat, nici eu nu vreau sa fac chestii ireversibile, daca vreau mai mult, vom folosi alte metode mai tarziu.

Momentan vreau sa vad aia 150 de cai promisi stock :)

Acum astept suruburile de chiulasa, trebuia sa le ridic azi dar nu am ajuns in timp util, ramane la anul.

Edited by Dj_Dark
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si s-a montat ieri

post-2698-0-37458300-1515219325_thumb.jpgpost-2698-0-21808400-1515219342_thumb.jpgpost-2698-0-41098900-1515219363_thumb.jpgpost-2698-0-50888200-1515219372_thumb.jpgpost-2698-0-26666500-1515219381_thumb.jpgpost-2698-0-71960300-1515219390_thumb.jpg

 

S-a montat chiulasa si toate accesoriile (tacheti,axe,termostat, senzor turatie, bobina inductie, garnituri...etc)

Urmatoare sesiune cand voi cumpara distributia si pompa de apa.

Atat am apucat fiindca am avut si la bmw ceva treaba.

 

Acum, minusuri/impresii.

 

In primul rand, am reclamatii pentru baiatul care s-a ocupat de chiulasa. Probabil din graba sau prostie a atins cu presa de supape marginea locasului tachetului hidraulic la 2 supape pe evacuare (nu am poze din pacate) si a facut un pic de buza, drept urmare m-am chinuit sa il iau cu un cutter si abraziv fin cu grija, altfel nu mai intra tachetul. Sper sa nu afecteze functionarea (la zgomot ma refer).

 

Si numarul 2, am facut un test de compresie dupa ce am montat chiulasa fara axe, rezultatul e cam dezastruos :D

 

13/7/11/8

 

Acum nu stiu daca e fiindca e la rece (ulei a fost in cilindrii, au fost unsi uniform cu degetul inainte de a pune chiulasa), sunt ovalizati cilindrii destul de rau sau pur si simplu nu s-au "asezat" segmenii inca, eu banuiesc aia cu ovalizatul (domnu' Salex, dati o idee) drept urmare mai mult ca sigur masina va consuma ulei in perioada de rodaj. Vom vedea dupa cum stam.

 

In rodaj o sa-i bag un 5w30 si in functie de consumul de dupa 1000-2000 km iau in calcul trecerea la 10w50 sau 10w60 dupa caz.

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca vreo 5000km o s-o arzi babeste ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu cred ca gasesti 10w50 full synthetic, si nu cred ca vrei sa schimbi un semi la 5-6000. Daca vrea ulei mai gros, baga-i ceva 5w50, gasesti ceva decent ca preț.

 

Dar eu nu inteleg o chestie: tu ai verificat compresia fără distribuție? A avut motorul ce aer sa comprime, sa vezi ceva relevant pe ceas?

 

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post

Fara distributie si fara axe, si da...ai dreptate sunt prost :)

Nu mi-am dat seama ca nu are pe unde sa traga aer, compresiile alea mari sunt cu ce a prins pe-acolo. Singurul cat de cat relevant este nr 1 (adica 13), pistonul era la PMI cand am pus chiulasa, se vede in poze. Restul sunt de ignorat complet.

 

This was a brain fart grav, deja ma simt ...nu mai comentez :D

 

Deci de ignorat partea cu testul de compresie, nu e relevanta, deja ma simt mai bine, posibil sa scap cu 5w40.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...