Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Nu stiu sigur insa motorul are un suport nefolosit de catre mine care presupun ca pentru asta era la vectra a sau calibra.

Share this post


Link to post

Si, aseara s-a descoperit problema.

Planetara nu avea nici pe dracu, din pacate inelul facut de mine e prea subtire si in loc sa preseze pe rulment cam intra in el, drept urmare rulmentul meu nu mai era strans de planetara si avea joc, de aici si zgomotul suspect.

Va trebui sa fac altul cu acelasi diametru interior si aceeasi grosime, doar diametrul exterior marit.

Asa am vrut si data trecuta sa il fac insa din pacate strungarul nu a avut material suficient de mare si m-am multumit cu asta.

Saptamana viitoare rezolvam, acum am scos distantierul si am pus planetara cum trebuie temporar, binenteles ca si-a a disparut zgomotul insa merg cu grija, dupa ce se simte acolo planetara este aproape la maxim.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Cit are-n carne inelul ala, Dj-u ? Eu acolo vad o bucsa serioasa cu diametrul inelului interior al rulmentului, cu flansa de protectie chiar.

Share this post


Link to post

Am rezolvat ieri, am gasit ceva, o sa pun poze cu vechiul si noul dispozitiv cu prima ocazie.

Joi la intalneala se vor monta.

Share this post


Link to post

Si..abea acum s-au montat, poze iar nu am facut.

Acum, ce s-a montat :) . 2 saibe serioase si mesterite putin la strung. Dupa cum arata par a fi ceva de prin vre-o cutie de viteze sau ceva de transmisie oricum, material sanatos.

Le-am pus pe amandoua desi sunt putin cam groase adunat decat mi-as fi dorit eu, urmarim comportamentul si daca pare ca se dezechilibreaza planetara sau apare vre-un zgomot suspect voi da jos una. Problema e ca exista posibilitatra sa nu se mai centreze corect planetara fiindca mi-au anulat de tot umarul din spatele dintilor in care se centra pe rulment. La montaj parea ca se centreaza bine din dinti dar, you never know, tinem sub observatie, momentan am tras putin de ea si nu am auzit /simtit chestii suspecte.

 

Alte operatiuni, am mai bagat 1L de ulei prin CV, acum sa vedem daca si cat curge pe la simeringurile planetarelor, si inca 1L de ulei la motor, acum e la maxim pe joja, vedem cat sta la nivelul asta.

 

Si ca un "side note" am facut o plecare mai in forta, in urma mea a ramas fum albastru, acum nu stiu daca a fost de la cauciucuri, ambreiaj sau ulei, nu voi sti niciodata :D . Important e ca masina a rezistat intr-o bucata. Ca veni vorba de ambreiaj, s-a mai ajustat si el putin ca tinea cam jos si aveam dificultati in schimbarea treptelor la turatii mari.

Share this post


Link to post

Cam multe improvizatii... De ce nu faci tu la strung un distantier care sa aibe forma de care ai nevoie, sa se centreze in rulment pe o parte (cu umar) si pe partea cealalta sa centreze planetara?

Share this post


Link to post

Nu prea merge, nu e suficient loc acolo si va ramane prea putin material, oricum intr-o luna maxim expira asigurarea, o duc acasa si ma apuc sa o desfac iar, vad atunci ce si cum, in mare mi-am facut o idee de ce ar trebui imbunatatit. O sa pun planetara de opel pe dreapta si aia va rezolva problema fara adaosuri, dar asta cand va fi masina in garaj demontata. O scot eu la capat, perioada asta a fost mai mult de test drive sa vad ce merge si ce nu, la final voi avea din nou o masina fiabila, cand am scos-o pe strada prima data de fiecare data cand "dadeam in ea" se strica cate ceva :D . Ba sarea cablul de acceleratie, ba ambereiajul nu era reglat bine, ba nu incarca, ba troznea nus ce, ba sarea schimbatorul...etc. Intre timp s-au rezolvat o parte, urmeaza celelalte.

 

Momentan as putea sa ii scot una din saibe, asa o sa se centreze, ideea e ca am o usoara vibratie de "roata stramba" la anumite viteze dar avand in vedere cauciucurile praf nu stiu sigur daca e planetara sau roti, eu suspectez totusi opincile alea.

Share this post


Link to post

Si, mi-am facut programare la dyno maine sa vad cum stau cu motorul asa praf. Vreau sa am un "before" inainte sa o duc acasa pana la anul :D .

Share this post


Link to post

Vezi sa-i faci plinul la ulei inainte de dyno :) )

Share this post


Link to post

E la full, sau era ultima data :D . O sa-l pun pe ala in garda ca e posibil sa ii umplu de fum atelierul sa scoata "the big fans" :) .

Share this post


Link to post

137 CP si 170 nm.

Asta va fi baseline, vedem la anul cat castigam dupa segmentare si posibil si schimbarea evacuarii de la 45 la 50 mm sau mai mare.

post-2698-0-96517400-1505323174_thumb.jpg

 

Share this post


Link to post

137cp din 150cp de noua... nu e rau, tinand cont ca fumega ca un tractor :D

Sebastian nu ti-a dat ceva sfaturi despre ce sa mai modifici la motor? Ca si el a avut un Cielo cu SFI, acum multi ani...

Vezi ca evacuarea de SFI e pe 50mm, daca tin bine minte... deci tu esti cu ea putin gatuita.

Share this post


Link to post

Ba da, o sa vad cat are cu motorul refacut asa cum e, cu evacuarea stock pe 45 si daca tot nu se apropie modific evacuarea si admisia ca si acolo e stock, filtru gm in carcasa originala si furtunul de intrare e la fel redus de la cat are motorul la cat avea daewoo, parca tot 5 mm diferenta la ochi.

 

Vom vedea, teoretic motorul asta cu motronic 2.8 e capabil de 160+ cai cu softul stock dar fara catalizator, o evacuare capabila si admisie permisiva.

 

La mine problema mare e la cuplu, doar 170 nm, original stiu ca se apropie de 200 nm si asta nu prea mai e din admisie, evacuare cred eu, e de la compresia aia de 10 in loc de 14.

 

Sebastian mi-a zis ca el a reusit sa scoata 200 cai din sfi aspirat, cu compresie 16, modificat masiv la axe, evacuare/admisie si benzina de curse.

Eu nu ma arunc asa rau vreau totusi sa pot folosi benzina de 95, deci targetul meu este sa il fac cat mai aproape de varianta stock dar nou :)

 

Oricum, da, fumega la greu la peste 5000 de ture, sa fi vazut live cum scotea imediat ce lua piciorul de la 7000, ziceai ca e soba pe carbuni.

 

E ca in gluma aia " Unde e uleiul motatule?"

L-am mancaaat :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Si miercuri a intrat la garaj pana la primavara.

Vara asta am vazut care sunt problemele in mare, ma voi apuca de ea usor.

Ca baseline, motorul trebuie desfacut si vazut de ce fumega asa, trebuie inlocuite pragurile si oalele spate si as vrea sa o dau si pe o parte sa antifonez partile ruginite de pe dedesupt, am luat si conducta de bezina de tur noua + filtru benzina, poate dau si rezervorul jos sa il golesc si sa il curat, cu ocazia asta vad si partea de deasupra.

 

Vedem ce mai gasim.

Share this post


Link to post

Nu e mai bine sa-ti iei tu un alt rezervor, din dezemembrari? Ca al tau oricum e mai mic :) )

Share this post


Link to post

Tananaaa

post-2698-0-94435700-1507623993_thumb.jpgpost-2698-0-24022300-1507624003_thumb.jpgpost-2698-0-94661900-1507624012_thumb.jpg

 

Valorile au fost 15, 13, 14, 14,5.

 

Din pacate mi-am distrus si ceasul. La ala cu 13 ( nr 2) am incercat si cu ulei dar din neglijenta (actually lene) nu am scos siguranta de la pompa de benzina. Drept urmare benzina cursa, motorul cald, amestecul sa autoaprins si mi-a dat ceasul peste cap. Acum nu mai vine la 0.

Am remasurat cilindrul 1 si tot 15 arata pare ca desi nu mai revine la 0 tot indica bine, am remasurat si 2 cu ulei, a urcat la 15(poza aia cu 15 de la el e).

 

Ca o observatie pare ca e ciupita garnitura de chiulasa intre cilindrii 2 si 3, dupa ce mi-a dat ceasul peste cap la nr 2 si ramasese inca conectat si in presiune, fumega 3, avand in vedere ca nu era compresie pe el (bujiile erau scoase toate) nu avea cum sa faca detonatie, cel mai probabil era fumul de la cilindrul 2, o sa vad cand desfac complet.

 

Pana acum s-a pus masina pe pozitie si ridicat, demontat scuturi, evacuare, aprindere, clapeta admisie, curea accesorii, alternator, rampa de injectie, s-a dat apa jos.

Data viitoare distributie, galerie de admisie si chiulasa.

 

Apropo de alternator, am descoperit de ce incarccarea era asa aleatorie, firul de excitatie era slab, nici macar la mana nu era stransa piulita aia si cel mai probabil atingea aleator.

 

Si o poza cu bujiile, foarte negre :)

 

post-2698-0-95020100-1507624604_thumb.jpg

 

Inca ceva, bine ca l-am desfacut, am observat ca furtunul de tur benzina a frecat in galerie si s-a tocit destul de rau, trebuie sa remediez asta, daca o mai tineam cateva luni luam foc.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Din ce inteleg, ai facut testul dand la cheie. Dupa parerea mea nu este 100% relevant, as fi foarte curios cum evolueaza valorile daca faci testul "de mana"

Share this post


Link to post

Detaliaza testul "de mana", habar nu aveam ca se poate face si altfel decat dand la demaror cu bujiile scoase.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Scenariul de test similar, bujiile scoase. In loc sa dai la cheie, invarti cu o cheie de arbore. Pistoanele se vor deplasa mult mai incet si vei putea observa evolutia presiunii. Cand dai la cheie o sa observi presiunea maxima insa nu si evolutia acesteia. Sunt multe lucruri pe care le poti deduce prin aceasta metoda: conicitate cilindru, uzura segmenti, inchidere supape etc.

Share this post


Link to post

Aha, interesant, poate o execut ;) multam.

Share this post


Link to post

Si s-a demontat complet.

Chiulasa si axele nu arata deloc rau, si in general motorul era relativ curat in interior.

post-2698-0-35720200-1508308363_thumb.jpgpost-2698-0-10890000-1508308377_thumb.jpgpost-2698-0-47060900-1508308388_thumb.jpgpost-2698-0-65962000-1508308498_thumb.jpg

 

Oring-ul ala acolo l-am gasit :) , ori e de ceva timp ori a cazut cand am tras de chiulasa exact acolo.

 

Din pacate blocul pare ca are uzura mare si este si zgariat destul de serios. Deschiderea fantei segmentului vechi este de 1.3 mm, o sa iau un set nou doar pentru un cilindru sa vad cum stau, desi pare compromis, la mana pare si ovalizat putin.

 

post-2698-0-72652900-1508308695_thumb.jpgpost-2698-0-84167300-1508308718_thumb.jpg

 

Va tin la curent.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu vad sa fie ciupita garnitura... poate chiulasa sa fie putin deformata, dar banuiesc ca oricum o planezi. Ce sunt depunerile alea de pe pistoane?

Share this post


Link to post

Am editat mai sus.

Depunerile alea sunt uleiul care arde, la 1.3 mm fanta ce te asteptai :)

Pacat de restul motorului, arata impecabil si blocul si chiulasa, nu are fisuri si...nu stiu daca ai observat ce scrie pe chiulasa :D .

Nu stiam ca au pus coscast pe Motronic 2.8.

O sa vad daca se potriveste bloc de leganza dar intai sa vad cum stau cu set nou, atunci voi lua decizia daca il hornuiesc sa mai scap din zgarieturi sau trebuie altul.

 

LE my bad, am uitat poza uite-o :D

post-2698-0-08441200-1508309041_thumb.jpg

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu vazusem editul.

Pai nu te mai agita sa pui segmenti noi, nu are nici un rost la uzura asta, nu o sa inchizi 1,3mm doar din segmenti. Incearca sa faci rost de un comparator si verifica ovalitatea calumea... nu stiu de unde ai putea sa imprumuti unul, eventual sa te duci direct cu blocul la un atelier si sa le dai de-o bere sa-l masoare.

Share this post


Link to post

Mai bine nu te mai complici cu ăsta vechi. Ai de bagat bani seriosi in el sa-l faci. Rezolvi mai simplu cu alt bloc cu uzura mica.

 

Coscast parca s-a pus doar in primii ani de productie. Foarte posibil sa nu fii primul care desface motorul, si sa-i fi pus altcineva inaintea ta alta chiulasa

 

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using Tapatalk

Edited by Mihai.Ionita

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...