Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Mie imi plac jantele alea ale tale de aliaj. Ce marca sunt si ce dimensiuni au ?

Share this post


Link to post

Artec pe 15 cu 7,5j parca si et 38.

Au echipat mazda (323 cred) de uzina intr-un timp.

 

Si, ca un mic update de iarna, a inceput sa "curga" iar rugina de la antiderapantul minune iar cutia de viteze saraca are un zgomot la rece vai de capul ei, sa ma mai tina pana in vara.

Share this post


Link to post

Cand iti ziceam sa schimbi cutia cat timp a fost cald.....sa nu te lase pe gerul asta.

Share this post


Link to post

Cred ca ar fi suficient 1 litru de ulei turnat in ea dar, nici macar de asta nu am chef.

Sa vad, poate totusi iau ceva ieftin.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Artec pe 15 cu 7,5j parca si et 38.

Au echipat mazda (323 cred) de uzina intr-un timp.

 

 

Multumesc pentru raspuns.

Crezi ca se potrivesc pe un Cielo alaturi de niste "cauciuce" 195/55/R15 ?

Le ai de ceva timp, ce parere ti-au creat... prea moi/tari pt drumurile patriei ?

Share this post


Link to post

La cielo trebuie 195/50/15 dar s-ar putea sa atinga in aripa pe spate. Vezi topicul de jante si anvelope recomandate, sunt acolo destule informatii si rezolvari :)

Share this post


Link to post

Sa reinviem topicul.

S-a facut unghiul de convergenta (in sfarsit) si s-au reetansat rotile pe fata, ma saturaseam sa tot umflu la ele odata la saptamana.

Si fiindca aseara era cald in hala la autosoft si geamul stanga a stat deschis, zapada topita a gasit o cale sa patrunda in usa si azi de dimineata a trebuit sa folosesc usa spate ca sa ma urc in ea :)

Sper sa se incalzeasca mai repede ca altfel voi face manevra asta cateva dimineti mai mult ca sigur.

In rest, fara evenimente majore, cutia inca tine, huruie usor un rulment pe spate, au inceput oarece zgomote suspecte in special pe spate mai ales cand e rece, gen suspensie "bocna", flansele amortizor fata probabil le-a ajuns si lor atata suspensie "sport" iarna, la linii de tranvai se cam aud, in combinatie cu bucsa de "teflon" ( plastic ordinar defapt) de la coloana care s-a uzat, e o placere sa mergi cu troaca :) , plus ca a reaparut si rugina la un pasaj spate.

 

In rest, cu D-zeu inainte :D

Share this post


Link to post

Stii ca se gasesc lejer Espero pe la 400-500 de euroi, nu? Eu as mai lua unul de afara si m-as juca cu schimbari de piese pana iese o masina fara de probleme.

De curand am vazut unul din Jermanica, luat cu vreo 300 eur de jurai ca are maxim 3 ani.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Da DJ-ule, hai sa ne combinam la o remorcutza, ca si eu vreau s-aduc unu' :twisted:

Share this post


Link to post

Aduceti bre si o "carcasa" de cielo fara rugina :)

Share this post


Link to post

Mie imi trebuie caroserie, (cu tot cu usi) si pare destul de complicat, cred ca se cheltuie pe recarosare mai mult decat face.

 

Oricum, daca gasesti una buna poate, poate :)

 

 

Share this post


Link to post

daca gasesti una bunatin si eu la ea...de dragu ei :caaalm:

Share this post


Link to post

daca gasesti una bunatin si eu la ea...de dragu ei :caaalm:

 

ma bag si eu...la mutat de pe una pe alta...mecanica...etc... :D merita Espero al tau maxim acest lucru...a dovedit-o incaodata in seara asta...si daca cel pe care il iei cu caroserie buna are 1.5 16v...vreau eu motorul si instalatia electrica...sa-l fac pe al meu 1.5 16v(faza cu pastratul blocului pt serii)

Share this post


Link to post

V-am vazut facand dreapta spre Vitan,iar v-ati fugarit a???

Sa inteleg ca iar si-a luat-o Dom'Pedros,nu?

Share this post


Link to post

:) Nu comentez.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma prind/pun si eu, Dj-ule ...

 

 

 

... la remorcuta ...

 

 

:mrgreen:

 

Share this post


Link to post

V-am vazut facand dreapta spre Vitan,iar v-ati fugarit a???

Sa inteleg ca iar si-a luat-o Dom'Pedros,nu?

 

ne-am incalzit doar...nimic serios...deoarece DJul nu are un adversar pe masura...am cativa cai in - si cateva kg(avand in vedere cate am prin masina) in + fata de Espero :D ...si oricum la 6 ron litru de benzina...mai bine vb la o Cola in parcare la Sun :D ...

Share this post


Link to post

Petrica, de ce mai insisti? :) ) E batrana si obosita, iar se supara si incepe sa bata motorul :P

p.s: nu mai conteaza cp in + sau -, greutate in + sau -, din moment ce ati fost de acord sa va "plimbati", nu? Stiati amandoi cu ce va laudati...

Share this post


Link to post

Petrica, de ce mai insisti? :) ) E batrana si obosita, iar se supara si incepe sa bata motorul :P

p.s: nu mai conteaza cp in + sau -, greutate in + sau -, din moment ce ati fost de acord sa va "plimbati", nu? Stiati amandoi cu ce va laudati...

 

Nu insist...o mai dezmortzesc si eu...maine..poimaine ii fac majoratul...o fii ea batrana...dar nu as da-o pe 2 tinere(prefer MILF-ul) :D

Share this post


Link to post

Espero Power! Imi aduc aminte de ani 90 cand vedeai un espero trebuia sa te dai pe banda intai,erau rachete pentru Romani.

In Germania gasesti la cimitire de masini espero si la 150 euro,intreg! se merita sa aduci 2~3,si ai piese cel putin 10 ani,eu la primul drum iau remorca dupa mine,si aduc un espero Bej :mrgreen:

Dj_Dark ceva noutati? cum a iesit din iarna a ta?

Share this post


Link to post

Mai astept, pentru mine inca nu s-a terminat iarna.

Noutati sunt, normal, a reaparut rugina pe ambele pasaje spate :)

Ca probleme mecanice/electrice de rezolvat in viitorul apropiat ar fi:

Electromotorul (cateodata da in gol, la frig si umezeala)

Un racord de frana spate (a frecat cablul de frana de mana in el, greseala de proiectare din partea mea :) )

Discuri si placute fata.

De indreptat vre-o 2 jante pentru vara.

Un led de la butonul de temporizare stergatoare nu mai functioneaza (se aprinte foarte rar, probabil contact imperfect)

Inca unul de la clima de pe butonul rotativ de directionare aer nu e mai aprinde in anumite pozitii ale butonului, s-au rupt firele cel mai probabil (asta mi-e cel mai sila sa-l desfac)

Bucsa "teflon" (adica plastic ordinar) s-a tocit din nou, am joc in volan.

Si alte nimicuri...

 

PS Vezi sa aiba caroseria si usile bune :D

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu pot sa nu observ asemanarea intre al meu si al tau :mrgreen:

La mine a aparut rugina intr-un loc nou,adica pe usi,cam pe la mijloc,loc unde era foarte curata,discuri si la mine,si la mine nu se aprind doua becuri,tot temporizare stergatoare,si reglaj faruri,si lumina bricheta,dar nu mai umblu la ea,dupa ce am ars siguranta,de am ramas fara lumini in bord si pe spate,si am stat 2 zile fara sa stiu de unde sa incep cu verificatul,Bucsa aia e criminala,am comandat una la radacini,cred ca trebuia sa iau macar 5.Cu putina atentie si $ le aducem la linia de plutire,daca nu le ia rugina de tot pana atunci :lollol:

 

Exact la caroserie ma uit prima data,sa fie fara rugina,si cu interior din ala frumos,sti tu de care :wink: ,si daca e bej e perfecta,poate ne combinam si aducem doua, asa sa avem piese pentru la anu :)

Oricum e o masina buna,si cinstita pentru pretul ei,chiar foarte buna pot spune,e si inalta si dotata.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

DJule una peste alta...se invarte roata...merge...fuge...ce conteaza...vine ea primavara :D

 

Share this post


Link to post

Fuge bre da' nu vreau sa am pe vreunu pe constinta cand mi-o sari vre-o tabla prin masina lui :) .

Share this post


Link to post

Nenea Dj ai uitat sa pui cutia la probleme de rezolvat :p

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...