Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Si a venit trusa dar sunt ofticat rau, a pierdut masina freon, cupleaza compresorul dar nu mai face frig, si binenteles ca nemaifiind nici presiune mare pe compresor, functioneaza perfect, nu mai patineaza.

Am gasit la radacini garniturile de la conducta dubla din compresor, vineri pe zi sper sa ajung la garaj sa repar mufa la bobina de opel cumva, sa o schimb si sa schimb si garniturile de la conducta cu pricina, o sa ma mai uit si daca mai pierde pe undeva, la prima vedere nu se vad alte pierderi dar sunt locuri unde nu vad, trebuie sa ma tavalesc.

Share this post


Link to post

Nu-i mai simplu un alt compresor complect si compatibil cu upgrade racordurilor ? Ori tii neaparat sa-l faci pe ala ...

Share this post


Link to post

Aia e ca nu prea exista asa ceva 🙂 Ba nu se potriveste fulia, ba nu se potrivesc prinderile, ba nu se potrivesc conductele la spate, nu le-am gasit pe toate 3 in acelasi compresor.

Share this post


Link to post

Si ieri am avut o zi de caca si a inceput de dimineata cand m-am certat cu unu in trafic in drum spre.

Am ajuns la garaj si constat ca am uitat cheile in bmw care era in bucuresti :).

Zic, aia e, am de rezerva numai ca erau si alea incuiate undeva unde nu aveam acces.  Pana a venit accesul am zis sa fac ce pot fara acces la garaj, adica sa montez jantele noi (apropo, pentro cine nu stie am luat jantele lui @Geo_ZGA, nu am apucat sa fac o poza cu masina, data viitoare).

Ma duc la vulcanizare, ii explic baiatului ce vreau (dat cauciucurile jos de pe ele, pus ale mele de pe masina) termina, plec, si aud caraitul inconfundabil de prezoane prea lungi care ating in interiorul tamburului de frana de mana pe spate.

Ma intorc, zic sa pun prezoanele care au venit cu jantele (le folosisem pe ale mele initial) dau sa plec, la fel. Ale naibii jante, prezoanele se "ingroapa" mai mult decat la cele vechi si ating in interior. Probabil pe tamburii originali mergeau, insa la discuri spate apare fenomenul asta.

Imi aduc aminte ca mai am inca prezoanele de la jantele de tabla ale masinii, alea originale pe 19" si mai scurte care ar trebui sa mearga, numai ca binenteles erau tot in garajul incuiat. Asa ca carr,carr,carr prin oras asa cum era, ajung acolo si dau sa ma apuc de treaba.

Incep cu suspensia stanga (vroiam sa schimb flansele de amortizor fiindca aia de pe stanga bate rau), puc cricul, ridic, bag niste lemne pentru siguranta, ridic mai mult ca nu intrau si dezastru, trosc si se indoaie pragul.

Cricul e din ala pe role, numai ca s-a infipt in pamant si nu s-a mai dus dupa masina, drept urmare a fortat si mi-a indoit buza spre exterior. Era si ruginit acolo, a mai fost lovit odata si reparat, cal mai probabil de mantuiala si probabil e praf in interior.

Mut pozitia cricului sub bascula, asez masina, dau suspensia jos, sare planetara din cutie, fac mizerie acolo si pierd cam juma de litru de ulei din cutie pana apuc sa o pun la loc, intre timp vine si cheia de la garaj, ma duc sa iau presa de arc, nu o gasesc si ma loveste atunci inspiratia.

Presa mea e la @mirceajo in Bucuresti. Intre timp ridicasem masina si pe dreapta si dadusem etrierul jos si acolo.

Aia e, remontez totul la loc si ma apuc de compresor. In 30 min e demontat cu trusa aia minune, ambreiaj, fulie si bobina jos si de aici incep sa mearga treburile.

Reusesc sa lipesc 2 fire la bobina originala fara probleme, adaptez 2 papuci, pun bobina la loc, fulia si ma apuc sa bag ambreiajul la loc.

Il iau la ciocanit cu un ciocan de plastic dar cand mai avea vre-o 5 mm nu mai vroia sa intre. Atunci imi vine iar inspiratia, ma uit la trusa minune si ma gandesc, pe principiul what goes out must also go in 😛 , trebuie sa fie o combinatie de piese si pentru presat ambreiajul la loc.

Gasesc combinatia castigatoare, ma apuc si cand mai avea cam 3 mm scapa presa. S-a stricat un filet interior de la presa. Deh, cat dai atata face, fier mort. Inca merge sa extrag insa nu mai merge sa represez.

Pun mana pe ciocanul de fier si ma apuc sa bat cat pot de gentil pana il aduc la 2 mm. Am incercat si cu piulita din mijloc sa il mai apropii dar am simtit la un moment dat ca da sa scape si nu am mai continut sa nu o stric, e si mai speciala, hexagonul e de 13 insa filetul pare mai mare de 6 (parca 6 se desface cu cheie de 13 daca nu ma insel, seibarii profesionisti puteti sa ma indreptati daca gresesc 😄).

Deci a ramas cam la 2 mm, i-am facut o proba in gol, cupleaza si pare ca o face destul de sanatos, sunetul e mai puternic ca inainte, vom vedea cand reincarc cu freon.

Cam asta e diferenta intre bobine

IMG_20180427_173811.resized.thumb.jpg.bb9011653abe3bc5fa81f79432767726.jpgIMG_20180427_173755.resized.thumb.jpg.310f87f40a129cc4f61f5b6c5063c702.jpg

Se observa din prima ca aia de opel (alba) e dublu ca dimensiune si cel mai probabil mai puternica, plus ca acum mi-am dat seama ca aia de daewoo nici nu e pozitionata unde trebuie, bobinajul nu venea concentric cu partea fuliei unde culiseaza ambreiajul, era putin mai in interior si cel mai probabil asta era problema, vedem cand incarcam.

S-au desfacut si conductele spate si s-au inlocuit garniturile, si totodata am descoperit si alte 2 posibile pierderi. Exact cele 2 valve de umplere, aia de "joasa" de pe tulumba se vedea ventilul stramb, cel mai probabil prinsese ceva moloz pe-acolo, am curatat-o cat s-a putut si acum pare drept ventilul. Oricum, capacelul de plastic care vine peste ea are o garnitua care pare ca etanseaza destul de bine. Cea de pe "inalta" a fost inlocuita cu una cu bila si nu mai are capacelul, daca observ pierderi voi mantzocari un surub de dimensiuni trebuincioase cu o garnitura de cauciuc sau cupru si o sa il infiletez pentru etansare.

Cam atat momentan, urmeaza sa schimb palierii aia de arc sa scap de bataie si sa reincarc isntalatia cu freon sa vedem ce si cum.

 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ca veni vorba de cric: cu ceva ani in urma, am avut ocazia sa-mi sudeze un nene niste suporti langa pragurile din fata (in spatele lor, spre lonjeroane) din teava patrata. Fiind partea cea mai grea (deh, motorul) nu mai am treaba cu pragurile cand utilizez cricurile (merge cel hidraulic de minune). In spate, nu-i bai.

Geo nu ti-a dat prezoanele de la jantele lui?

Share this post


Link to post

Ba da, 2 randuri, pe 17 si 19 insa tot ating. El nu mai stiu ce  frane/fuzete/butuci are pe spate insa la mine cu discuri de vectra A, modelul disc cu tot cu butuc ating. Geo s-ar putea sa aibe modelul mai nou cu rulment "plin" (nu conic) si la alea parca e cu vre-o 5 mm mai in afara flansa cu prezoane.

Share this post


Link to post

Nu m-am gandit la asta... la mine au atins cand aveam tamburi, doar pe stanga spate. Prezoanele alea care sunt 4 diferite sunt mai scurte putin, am uitat sa-ti zic. La discuri n-am mai avut probleme dar da, am modelul cu un singur rulment mare. Solutia e sa le scurtezi putin... ce le-ai facut pana la urma?

Share this post


Link to post

Haho, ma strigara careva ? 😎

In general un surub/filet de 6mm ii pe hexagon de 10mm iar cel de 8mm ii pe 13mm. Din motive doar de ei stiute (in special francezii si cehoslovacii de nu ma insel) vin cu filete de 6 si hexagoane de 11 si 8 cu 14 eventual 15. Si asa bine cade ca fix cheia pe masura lipseste din arzenal.

 

 

Share this post


Link to post

Nene Viktor, iar esti pe langa... 😀 Aici e problema de lungimea prezonului datorita constructiei jantei. Cea mai buna solutie ar fi niste flanse distantoare. 

Share this post


Link to post

Nunu, zice bine, surubul de 8 se desface cu cheie de 13, eu am zis cel de 6, my bad 😉

Nu le-am stiut niciodata dupa numere, doar dupa cheie.

@Geo_ZGA

Le-am folosit pe cele originale ale masinii care mi-au venit cu tablele de 14, merg la fix insa nu mai am antifurturile momentan pe spate.

Le-am masurat la ochi pe-alea de care zici (erau cu cheie de 17) insa nu am vazut diferenta la lungime.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
1 hour ago, Dj_Dark said:


@Geo_ZGA

@mirceajo

Pun mana pe ciocanul de fier si ma apuc sa bat cat pot de gentil pana il aduc la 2 mm. Am incercat si cu piulita din mijloc sa il mai apropii dar am simtit la un moment dat ca da sa scape si nu am mai continut sa nu o stric, e si mai speciala, hexagonul e de 13 insa filetul pare mai mare de 6 (parca 6 se desface cu cheie de 13 daca nu ma insel, seibarii profesionisti puteti sa ma indreptati daca gresesc 😄).

 

Nene Cris ... Dj'u cauta un seibar "ala priceputu' satului" sa faca lumina ... 😀

L.E. A raspuns deja Dj'u bag seama, da' raminem on ca nu sintem off.😎

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Da, scuze! Eu bateam campii cu prezoanele de roti... 😁

Share this post


Link to post

@cris06

Distantiele de-alea nu o sa folosesc ever, mai repede iau din ele cu flex-ul cum am mai facut la niste antifurturi in trecut tot din acelasi motiv.

Mi se par una din cele mai periculoase modificari la o masina, mai ales flansele alea adaptoare de la n prezoane la n+1, am vazut unele modele pe net care chiar sunt pericol pe sosea. Unele intr-adevar sunt facute bine dar am eu o pasarica in privinta asta, never 🙂

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Da, cred ca sunt pericol daca gaura centrala a jantei nu se sprijina pe butuc. Ar mai fi o varianta (dar cred imposibila) de a baga niste gulere conice intre prezon si janta. 

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Te complici, flex si problem solved, frumos/elegant/cat de cat 😛

Oricum am rezolvat si mai elegant cu celelalte prezoane, I don''t even...

Share this post


Link to post

Pai daca merg prezoanele alea originale... why not? Doar sa aiba si conul potrivit.

Share this post


Link to post

Pare sa fie ce trebuie, oicum o sa desfac unul sa vad cum calca.

Aha, ma mint sigur, binenteles ca n-o s-o fac, daca nu au sarit pana acum inseamna ca merg  🙂 .

Ce o sa fac intr-adevar o sa ma duc pana la autosoft pentru o echilibrare cum trebuie si posibil sa trebuiasca indreptata una, asta daca aparatul lu' ala unde le-am facut centreaza bine roata pe ax fiindca am mai avut surprize in trecut cu echilibrari facute pe aparatul ala de bateau rau, deci nu am incredere, insa era singurul disponibil de care stiam ca nu imi zgarie marginile la prima demontare/montare de anvelope, o sa vad adevarul cand ma duc la astia.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Si, avem A/C. S-a incarcat instalatia, functioneaza cum trebuie, am facut si niste teste cu sapun ca la gaze sa vad daca pierde, pare ca nu pierde, cel putin la jonctiunile vizibile, sa speram ca o tine, momentan are 3 zile fara probleme.

And btw, si ECM-ul asta face fix ca daewoo, adica decupleaza compresorul in sarcina maxima, numai ca se intampla mult mai rar.

Am inlocuit si flansele cu rulment de sus de la amortizor, cu ocazia asta am observat ca nu erau asa rau, bataia nu era de la ele.

Si bine ca am desfacut ca altfel imi rupeam gatul, bataia venea de la amortizor, cumva inexplicabil s-a slabit piulita mare care tine amortizorul in jamba, am strans-o sanatos si e alta masina, in sfarsit acum pot sa spun ca e "legata", nu mai bate/troncane nimic, se simte ca o masina nu ca o caruta 🙂

Si asa ca side note, pe stanga (unde era problema) am desfacut de 2 ori. Dupa ce am pus roata si treceam la partea dreapta am observat tamponul de pe tija amortizorului pe jos, uitasem sa il pun si nu am vrut sa risc sa sparg amortizorul.

Si ca o a doua side note, am acelasi cuplu ca un logan 1.5 dci de 90 de cai pe plaja 2000-3000 de ture. Din nefericire pentru el eu mai am aproape 4000 de ture peste 😄

He started it 😄 E uimitor cum ii activez, toti au ceva de demonstrat si eu ma pun la mintea lor, cred ca toba e de vina. Si de dimineata un opel astra g avea ceva de impartit cu mine, de data asta l-am lasat in pace.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ce sa faca si Logan-ul. Greseala lui ca subestimeaza un Daewoo. :D

Share this post


Link to post

Si, iar a ramas fara freon. Inca baga dar nu mai e ca la inceput, back to the drawing board, o sa ma bag pe sub ea iar sa vad daca mai pierde pe la compresor si mai am o jonctiune pe care am desfacut-o si nu i-am schimbat oring-ul.

In rest, merge, am facut 1000 km deci rodajul s-a cam dus, am facut si un consum, mixt am avut cam 10% (consum facut pe 200 km 100 afara si 100 in oras) iar exclusiv afara 7,5 (tot pe 200 km esantion) Consumul urban se poate deduce, cam 13%.

Share this post


Link to post

Si poza cu jantele pe masina tot n-ai pus...

Share this post


Link to post

Te lucra fieratania da' nici ca te dai batut, ha? Baga mare ca trece vara, Dj-ule. Incarci acasa cu freon ?

Share this post


Link to post

@Geo_ZGA Mda, ai dreptate, nu am pus 🙂

@Viktor Din pacate nu, dau cate 130 RON de fiecare data.

M-am tavalit pe sub ea si am descoperit o alta pierdere, de data asta garniturile de la tevi tin, pare ca pierde pe la unul sau ambii senzori din curu' compresorului, am dat cu niste spray de frane si mai verificam in cateva zile.

Intre timp sa vad cum se desfac aia si ce fel de etansari au, cred ca vor sfarsi lipiti cu poxipol fiindca oring-uri pentru ei cam greu si macar sa stiu o treaba, pe acolo nu va mai pierde ever.

 

Si nu, nu m-am mai luat cu nimeni in trafic :). Ieri toata ziua am muncit la nubira lui @mirceajo, din pacate degeaba.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

In legatura cu AC,se poate testa cu gpl.

Am bagat in Leganza .....mi-au inghetat "creierii"

Da, cu GPL,desigur de proba sa vezi pe unde pierde.

Este la fel de eficient ca si randament comparabil cu freonul,,,nu se foloseste pentru ca ......este inflamabil

"Freonul ecologic" este oarecum asemanator.

 

Share this post


Link to post

🙂 Nu am curaj, dar e foarte utila informatia.

PS Daca doamne fereste se intampla ceva (gen nu mai merg ventilatoarele/nu se decupelaza compresorul) si creste presiunea mult in instalatie supapa aia de siguranta elibereaza agentul. Cred ca ar fi interesant rau 😛

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...