Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Da, tocmai ca inteleg pasiunea - insa cand incepe sa inghita prea multi bani si prea mult timp - e momentul sa te intrebi daca merita totusi.

Mai ok mi se pare varianta cu una buna-buna neinmatriculata - sa fac din doua una. Asta as considera ca merita 150%

Share this post


Link to post

din ce stiu...e cel mai fiabil motor DAEWOO facut vreodata,cel de 1.5 16v pus pe espero...vad ca e rezistenta masinuta...spor cu ea in continuare

Share this post


Link to post

Da, se pare ca pica in continuare piese de la ea :)

A inceput sa-mi dea vitezometrul semne de defectare, clantane niste rotite in el cateodata si vibreaza acul cand se intampla.

Azi am luat-o mai tare (adica maxim a-1-a si a doua brusc pe la 5000 de ture) la prima plecare cu motorul semi rece si mi s-a aprins check-ul pentru 30 de scunde.

Dupa simptome e vechiul meu prieten si anume senzorul TPS. Problema e de cablaj sigur cand se misca motorul brusc apare fenomenul asta, problema e veche, cam de cand am luat masina.

In rest, merge :D

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca nu am mai pus demult niste poze cu masina in stadiul actual si aseara la intalnire a venit domnul Sorin Maican cu un aparat mai profesional imi permit sa va delectez privirile, cu o singura mentinue.

Masina nu arata asa bine in realitate =))

 

post-2698-0-33274700-1335516678_thumb.jpgpost-2698-0-24346500-1335516693_thumb.jpgpost-2698-0-26656700-1335516707_thumb.jpgpost-2698-0-04179700-1335516718_thumb.jpgpost-2698-0-31304300-1335516730_thumb.jpgpost-2698-0-81566400-1335516757_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata extraordina!,pacat de spate,nu mai arata precum din fabrica :(

 

E o ideie foarte buna sa aduci una din vest in stare foarte buna,asa ajunge masina de colectie :) ,si eu m-am gandit la una de rezerva,cu motor de 2.0L :)

 

Espero e o masina ce te face sa o iubesti,iti aduce zambetul pe buze in fiecare zi,mi cel putin imi aduce,bine mai are si fitze, si imi vine sa o duc la remat sa Ii curmi suferinta, dar trece imediat,si dau fuga la farmacie aka daewoo part's shop/

 

Iti inteleg pasiunea!,si mie imi place sa surubaresc la ea,chiar daca nu are probleme,dar o mica verifica/mentenanta nu strica.

 

Ar fi frumos sa dam cateva lini,nu coke :mrgreen: sa vedem 1.5 vs 1.8 care invinge ;)

 

Oricum felicitari pentru munca depusa!

Share this post


Link to post

Arata chiar foarte bine. Incearca si schimba tot ceea ce ti se pare a fi in neregula, chiar daca o perioada nu circuli cu ea. Astfel satisfactia v-a fi mare cand o scoti la asfalt! :thumbl:

 

 

PS: Te rog eu, scapa de evacuarea aia ca nu da bine. Eu am dat-o jos demult. :drinkers:

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

@nt98adu Evacuarea aia sta asa urat fiindca e rupta. Am avut surpriza de a descoperi in week-end. De ceva timp se "balanganea" cam tare si am zis sa verific.

Mi s-a rut teava de intrare in toba finala cam jumatate de diametru din sudura, probabil de la greutatea tipsului. O voi suda si tipsul va reveni sub bara, momentan am legat-o de carligul de remorcare, zornaie cam urat dar macar nu cade pe drum.

 

@zdn, te caut cand ajung prin Constanta :D .

 

Tot in week-end am inlocuit pompita spalator parbriz (defecta) cu alta mai puternica de pe la Costi de prin garaj (caruia ii multumesc cu ocazia asta :drinkers: )

Acum merg stropitorile de insignia mult mai bine.

Share this post


Link to post

Sa te stropeasca sanatos.

Share this post


Link to post

frumos espero...mi-a placut dintotdeauna...l-am vazut joi noapte pe A2 la 190+ km/h...tage de rupe

Edited by munteanu_cristian

Share this post


Link to post

190+ km/h cu o masina "irecuperabila dupa accident" imi pare inconstienta nu ceva de laudat.

Share this post


Link to post

Irecuperabila e mult spus. Dauna totala este termenul corect ;) .

Masina nu are sasiul afectat, geometria a iesit in parametri. Sunt nebun, nu inconstient ;)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Eu consider ca esti viitor parinte si trebuie sa dai un exemplu.

Tu dai un exemplu de genul : " asa NU " .

 

Si eu am avut Espero si la peste 160km/h devenea periculoasa .

Share this post


Link to post

Atata timp cat masina e ok din punct de vedere tehnic poti rula cat te tine. Cand deja sunt probleme de sasiu ORICE masina devine periculoasa indiferent de marca.

Dj. inseamna ca motorul e in parametri, ceea ce conteaza mult mai mult decat o aripa in care a dat rugina si pe care o poti inl;ocui cu una noua! / :)

Share this post


Link to post

Si, alte probleme =))

 

Mi-a murit inchiderea centralizata din usa stanga spate.

Fiindca mai avusesem probleme cu o masa acum cativa ani pe care am tras-o de la primul surub disponibil, aseara am desfacut instalatia din usa si am descoperit 3 fire rupte complet si 2 ciupite exact in furtunasul dintre usa si stalp.

Drept urmare am refacut frumos toata istalatia, eliminand si masa aia trasa improvizat si totul functioneaza in parametri acum.

Deoarece singura explicatie logica la acele fire rupte ar fi ca le-a prins opritorul usii, am aranjat si prins frumos instalatia in usa astfel incat sa nu mai ajunga niciodata in zona aceea si nici sa vibreze.

Nu am o poza cu instalatia in brate si firele rupte.

post-2698-0-36194400-1336118414_thumb.jpg

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Eu consider ca esti viitor parinte si trebuie sa dai un exemplu.

Tu dai un exemplu de genul : " asa NU " .

 

Si eu am avut Espero si la peste 160km/h devenea periculoasa .

deh nu toata lumea isi permite un Volvo...sa moara ca Dumitru Tinu(daca asa iti este scris...poti murii in accident de avion...uitandu-te dupa un avion...cazi intr-un canal si mori)....noi "muritorii de rand" de pe acest forum numit Daewoo club...asta ne permitem un DW... ca daca aveam bani de Ferrari eram la ferrari forum acum...

Share this post


Link to post

Cunosc bine aceasta masina,zic eu si va pot asigura ca tehnic e ok masina.Florin nu se zgarceste a inlocui piese ce tin de domeniul tehnic.

Am condus de multe ori si am fost condus de multe ori in aceasta masina.Se comporta ok.

Cateva puncte de rugina nu poate cataloga o masina ca fiind irecuperabila.

Share this post


Link to post

Hai sa nu starnim o polemica inutila domnilor. Pentru subiectul cat de sigur e un espero/cielo la viteza mare putem deschide alt topic, aici momentan as dori sa ramana un jurnal de reparatii si intamplari, cum a fost si pana acum :)

 

In alta ordine de idei, vitezometrul meu a inceput sa dea semne de oboseala din ce in ce mai rau, astazi aveam eroare de 40 km in minus si un carait foarte suparator la el :D .

 

Si ca si alte intamplari, in familia mea s-a mai achizitionat un ford focus caravan 1.6 tdci din 2008 si alte detalii nu mai stiu momentan, doar ca nu mai au loc masinile in garaj, ieri am primit o invitatie de la taica-mi sa ma duc sa iau lada din garaj ca nu are unde sa bage fordul =)) .

 

Poate vin cu ea la o intalnire sa vedeti o lada 2107 din 96 cu 50.000 km la bord cum arata :)

Share this post


Link to post

Hai cu ceva poze cu lada :)

 

In alta ordine de idei, vitezometrul meu a inceput sa dea semne de oboseala din ce in ce mai rau, astazi aveam eroare de 40 km in minus si un carait foarte suparator la el :D .

Poate l-ai trecut tu pe mile..

Share this post


Link to post

:)

Nu am momentan, dar ii fac cu prima ocazie.

Share this post


Link to post

Off topic: Nu vinzi Lada? M-ar interesa! :wink:

Share this post


Link to post

Ai PM.

Share this post


Link to post

Ca tot nu mai postasem demult, cu ploile astea apar alte mici probleme :)

 

1) Cablul de cald, rece scapa de pe volet, am pierdut saiba mai demult, trebuie sa improvizez ceva.

2) Scutul stanga de plastic s-a rupt de la urechea din spate si merg cu el pe jos.

3) Am descoperit janta dreapta fata stramba din butuc, fuleaza usor in plan lateral, nu stiu cum am reusit dar, am reusit.

4) aseara mi s-a aprins check engine. Dupa simptome (defapt, dupa lipsa lor) un senzor, ori temperatura aer, ori cel de apa, nu mai functioneaza.

Dupa 2 ore de repaos s-a stins si nu s-a mai aprins. Posibil umezeala la contacte. DIn pacate nu aveam laptop-ul la mine sa vad despre ce e vorba, o sa ma uit cu prima ocazie ce a ramas memorat in ECM.

 

Si o poza cu lada la sfarsit

post-2698-0-94540500-1337929069_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Update:

S-au rezolvat punctele 1 si 2 de mai sus.

Si fiindca am facut rost de o instalatie electrica de cielo dohc noua(bucata dintre ECM si senzorii motorului) de la Vlad (big2shae) caruia ii multumesc, m-am apucat intr-o noapte pe racoare :) sa imi desfac instalatia de pe masina.

Nu stiu daca va mai amintiti dar de cand am luat masina am tot avut probleme cu senzorul TPS si dupa toate testele mele singura explicatie care ramanea in picioare era firul albastru de semnal intrerupt undeva.

Chiar asa a si fost, dupa desfacerea integrala a instalatiei am descoperit problema, acel fir a fost taiat si inadit intr-un mod de-a dreptul copilaresc.

pur si simplu s-au facut 2 bucle la capete sub forma de zale de lant, drept urmare nu exista contact perfect nici o secunda. atasez un desen "artistic" :) pentru o mai buna intelegere.

post-2698-0-86436700-1343736092_thumb.jpg

S-a inlocuit tot traseul si mufa , totodata s-a inlocuit si mufa cu tot cu fire de la IAC pana in mufa calculatorului.

Deoarece banii au fost si vor fi o problema inca o luna de acum incolo, am inceput sa recurg la metode "babesti" si ieftine in rezolvarea unor probleme. Una din ele a fost refacerea unghiului de fuga cu sfoara :D care se pare ca se dereglase dupa schimbarea bieletelor de directie.

Totodata a mai aparut o problema cu aerul conditionat, o parte din conducta dubla de la compresor a considerat ca a trait suficient si s-a decis sa scape presiune. Momentan mai merge insa nu cred ca mult timp, deja se simte ca nu mai are randamentul care trebuie.

post-2698-0-09029200-1343736582_thumb.jpg

Operatiunea "monstul" a durat de pe la 10 seara pana pe la 4 dimineata, majoritatea timpului fiind ocupat cu desfacerea izolatiei de fabrica si spalarea pe maini intr-o galeata la fiecare 10 minute, are o solutie foarte lipicioasa (intrifuga probabil) din fabrica si e o placere :) .

In rest, de-abia astapt sa pun mana pe bani sa rezolv jantele, unghiul de fuga si A/C-ul intr-un mod profesionist.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

ce inseama sa ai timp liber...muti muntii :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...