Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Si dupa cum am promis niste poze.

 

Misto... Daca tot ai facut badboy de e nu ai scos si emblema din fata ?... era mult mai de efect fara...Si pacat  ca ai vopsito integral si nu ai schimbat si culoarea ... Urmeaza sa imi vopsesc si eu masina si voi schimba culoarea cu aceasta ocazie ...Una peste alta a iesit bine ... cel putin in poze asa se vede .

Share this post


Link to post

Multumesc. Emblema mi-a placut, oricum e lipita cu banda adeziva. M-a intrebat tinichigiul daca sa imi astupe gaurile si nu am vrut, mai bine le astupam fiindca oricum am rupt alea de la emblema.

 

Pe spate am lasat-o curata in schimb :P .

 

PS. Imi place culoarea asta :D . Vroiam ceva mai spre verzui, am vazut eu odata pe o masina ceva frumos insa...nu am mai stat sa caut.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ieri s-au montat discuri si placute ATE pe fata si s-a inlocuit lichidul de frana cu OMV DOT 5.1. Dupa 10 km de rodaj prima impresie este ca se comporta mult mai bine la franarea de la viteza mare si nici zgomot nu mai am. La franare de la 140 la 60 s-a scurtat distanta de franare si pedala "raspunde altfel".

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

sa-ti traiasca!

prin zgomot - intelegi zgomot la franarea puternica de la viteza mare? un fel de uruit? daca da - l-am sesizat si eu la mine - dar doar la franari de urgenta - gen - intrat logan in fata cu 90 pe A2 in timp ce eu veneam cu 150...

Share this post


Link to post

Exact! Dupa ce am schimbat placutele data trecuta nu s-a mai auzit o perioada, dupa care a revenit. Initial am crezut ca e de la tamburi, insa nu, fiindca la frana de mana nu se auzea, e de pe fata, probabil cand se incalzesc discurile. Cert e ca acum a disparut iar, sa vedem cand/daca reapare.

 

Oricum, ma asteptam sa incinga ca naiba pana se mai rodeaza, avand in vedere ca de-abia au intrat in etrier, iti dai seama, placute noi, disc nou, etrierul ala nu a mai fost in pozitia asta de ceva ani :D .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dupa calculele mele distributia mea a cam implinit 60.000 km si ar trebui schimbata. Avand in vedere faptul ca am schimbat tot ultima oara si la ultima verificare arata bine o sa risc sa o tin pana la anul in vara, sper sa nu ma vedeti pe topicul dedicat injurandu-ma singur. Daca se rupe am si motiv sa-mi fac chiuloasa :D .

 

Intre timp nu prea am mai ingrijit-o, doar o curatare cu calgon si detergent a instalatiei de racire si inlocuit antigel. Se pare ca pentru a avea caldura va trebui sa inlocui caloriferul pana la urma, am crezut ca scap :( .

 

Intre timp m-am mai procopsit cu vre-o 3 zgarieturi, una din bunavointa vre-unui vecin cu cheia ascutita :rambo: si vre-o 2 puncte de rugina in devenire pe oala dreapta spate :wallbanger: care se pare ca se mananca din interior, bate un cap de bara pe stanga si ceva pe spate vre-o bucsa ceva.

 

Mi-am cumparat cablurile de la frana de mana si cu prima ocazie o sa le inlocui, mi-am schimbat stergatoarele cu champion, mi-am rearanjat o fata de usa care cadea efectiv, reechilibrat rotile... si nu mai stiu, cam atat deocamdata.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Champion...Buna alegere ;) Si eu am si sunt f multumit de ele! Bafta in continuare la intretinere...Fara prea multe cheltuieli ;)

Share this post


Link to post

Merci! Lista de cumparaturi s-ar putea sa fie mai lunga...timp de montat, demontat nu prea mai am din nefericire. Oricum intr-un week-end frumos sper sa-mi fac o revizie la articulatiile fata si sa-mi schimb singur cablurile de frana + reglaj la sabotii spate si ambele capete de bara + ce-o mai iesi naspa pe la levier :D .

 

Cu stergatoarele din nefericire a fost de scurta durata. De atatia ani au slabit arcurile din brate si nu mai apasa deloc pe geam. Trebuie sa verific daca se mai poate face ceva cu ele sau imi cumpar altele.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Mi-am facut timp si am schimbat dupa cum urmeaza:

Ambele capete de bara. (tot mai am un troncanit cateodata, urmatoarea miscare bascule noi gata echipate cu bucse si pivoti)

 

Cablurile de frana de mana. (cu aceasta ocazie am schimbat nevoit si sabotii spate fiindca mi s-a desprins un ferodou de pe sabot, iar inca 2 se mai tineau doar in partea de sus). Saboti de 50 de lei de la conex iasi, doar asta am gasit la ora aia.

Reglat frana spate (chinuri groaznice, am reusit sa-mi blochez pe rand ambele roti spate si am ciobit una din "oale" cu ciocanul)

Brate stergatoare.

"Clantau" portbagaj. (se rupsese arcul din el si nu prea se mai inchidea).

 

 

Overall, acum am frana mai buna, se simte ca tine si spatele frana de mana prinde de la primul dinte si se blocheaza pe la 4-5, stergatoarele sterg pe toata lungimea, nu mai simt pietrele in volan, portbagajul se inchide bine.

Share this post


Link to post

Presupun ca ai facut geometria la roti dupa schimbarea capetelor de bara. :)

Share this post


Link to post

Inca nu, doar am numarat filetul la fiecare. Oricum cred ca era mai rau inainte. Daca o sa se observe uzura rapida la cauciucuri ma duc dar deocamdata nu prea am bani. Si la ce cauciucuri am...nu prea mai conteaza. Nu scartie la curbe...e bine :D .

Share this post


Link to post

Super masina! Se vede ca ai grija de ea (motor, tinichigerie...).

Nu ai schimbat cam multe capete de bara? @-)

Share this post


Link to post

Pai...merg si pe drumuri de tara. Totusi 2 capete de bara la 2 ani nu mi se pare mult. Oricum data trecuta am facut prostia sa le schimb pe rand, unul acum 2 ani iar celalalt anul trecut, si acum se cam uzase ala de acum 2 ani si am zis sa le schimb pe amandoua odata. Oricum ala de acum un an era bun :D .

 

Acum ma oftic pentru ca am schimbat pivotii anul trecut si acum ma lasa bucsele de la bascula si noua bascula e complet echipata si nici nu e prea scumpa, si n-o sa schimb doar bucsele nici mortfiindca primul rand se pun foarte greu cele din fata iar in al doilea rand, nu sunt la fel de "stranse" ca cele care vin din fabrica, am patit-o cand am vrut sa le schimb pe cele din spatele basculei, cele noi erau mai largi decat cele de pe masina :o .

 

Multumesc de urari!

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

frumoasa masina...chiar imi place espero ca masina...sa ai grija de ea in continuare..si vezi ca drumurile de tara nu fac bine deloc..iti spun din propria experienta

Share this post


Link to post

Din pacate n-am incotro. Si sincer prefer sa o bag peste tot si apoi sa sa schimb ce se strica decat sa o tin de bibelou. Ce naiba, la urma urmei de-asta am luat-o sa ma plimb, ca vreau eu sa mearga bine si pentru asta schimb chestii preventiv e o alta pasarica de a mea :D asta nu inseamna ca nu o alerg de dracii o ia si o bag peste tot pe unde nu risc sa raman suspendat :D

Share this post


Link to post
Din pacate n-am incotro. Si sincer prefer sa o bag peste tot si apoi sa sa schimb ce se strica decat sa o tin de bibelou. Ce naiba, la urma urmei de-asta am luat-o sa ma plimb, ca vreau eu sa mearga bine si pentru asta schimb chestii preventiv e o alta pasarica de a mea :D asta nu inseamna ca nu o alerg de dracii o ia si o bag peste tot pe unde nu risc sa raman suspendat :D

 

ma refeream ca o sa inceapa interioru sa scartaia in toate felurile..la a mea asa face...zici ca am 200 de greieri in ea...si nu ai ce sa ii mai faci sa nu mai scartzaie...poate alt bord

Share this post


Link to post

Din fericire bordul nu scartaie, e diferit de cel de cielo ;) si nu prea are ce. In schimb in usi se aud diverse chestii si am un zgomot in spate pe la boxe. Sincer, la 11 ani cat are chiar se tine bine in privinta asta.

Share this post


Link to post

Asa e...Si mie imi scartaie ceva in usi, insa ma declar multumit la varsta ei :D

Share this post


Link to post

Se pot face sa nu mai scartaie daca e din interior insa e "bibileala" multa (sa prinzi cablurile bine, sa ungi mecanismul inchidere si, cel mai important, sa vezi daca manerele stau bine, sunt stranse si mai au cauciucurile la locul lor pe interior).

 

Daca insa are joc din balamale usa nu prea mai ai ce sa-i faci.

Share this post


Link to post

O scurta revizie de toamna-iarna.

Schimbat termostat.

Sudat teava cu flanse la toba de esapament.

Strans frana de mana.

 

Si extra mi-am gasit in sfarsit o antena radio de interior capabila.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

imi place tzi la ea nu ca alti de exeplu taicamiu imi place de tine tineo tot aja ca e bine super masina numai culoare nu prea e aja buna dar in rest e super ingrijita.Ar fi fost bine daca aratai ji o poza dinauntru sa vedem cu o intreti da oricum e foarte bine.Succes

Edited by Mircea
Pustiu', scrie-ne romaneste te rugam!

Share this post


Link to post

Merci. Poza nu are nici o relevanta, o pot face cand e curata. Nu o "bibilesc" prea rau si mai si fumez, dupa 2-3 saptamani e numai scrum peste tot. Dupa curatenie arata bine interiorul :D .

Share this post


Link to post

numai sa ai grija sa nu gauresti cu mucurile burduful de la schimbator :rolleyes:

 

detalii despre antena de interior buna?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...