Jump to content
Sign in to follow this  
kornelush

Ce Masina Pot Cumpara In 15000 Euro

Recommended Posts

Octavia tour asta imi pare invechita sincer. NU contest performantele, fiabilitatea dar o vad de prea multi ani pe strazi...

Share this post


Link to post
Octavia tour asta imi pare invechita sincer. NU contest performantele, fiabilitatea dar o vad de prea multi ani pe strazi...

 

asa si este dar deh , pentru mine conteaza mai mult utilitatea decat looks :o fftopic:

Share this post


Link to post
asa si este dar deh , pentru mine conteaza mai mult utilitatea decat looks :o fftopic:

 

In acest caz cred ca este o alegere buna . Desi foarte demodata aceasta marca si model ramane un succes de piata. Se prea poate sa se mai fi facut si unele mici modificari (imbunatatiri). ce varianta de echipare vei alege??

Share this post


Link to post

@Safari getta de asta noua care este mai nou cu taxe 0 si este si TDI pe deasupra :)

@kornelush cea mai buna alagere este Lacetti diesel, problema este sa faci cumva sa prinzi o reducere, poti cumpara Lacetti sedan diesel cu 15.200E FINAL cu tot cu taxa de prima inmatriculare+acte inmatriculare .

Share this post


Link to post

Un ford focus 5 usi 1.6 L Duratorq TDCi, 110 CP echipat Ghia e cam 15.000. Asta hatchback imi place aduce a sportiv nitel.

Share this post


Link to post
Gipan cu tractiune fata si GPL...bleah

Sunt cam off-topic, dar trebuie sa spun: Audi va monta incepand  cu 2008 GPL pe A8. Nu cred ca mai sunt necesare alte comentarii.  :)

Edited by danic

Share this post


Link to post

A8 nu e SUV, din cate tin minte...si mai e si tractiunea pe o punte care la un gip (suv, whatever) mi se pare total de prost gust...mai degraba un A8 cu gpl si quattro ;)

Share this post


Link to post

Initiatorul topicului vrea clasa medie si voi recomandati Linea, Accent si altele de genu?! :scarpin:

@Dreaq: la ford exista 1.6TDCI 90CP(putini) si 1.8TDCI 115CP(tocmai buni) insa unul si cu ceva dotari sare de 15000 cip, lejer :)

 

De Jetta nici nu se pune problema, raman pe lista O2 si Lacetti desi eu unu nu mi-as lua nici una nici alta :D

TDI-urile au hibele lor iar interiorul de la Lacetti nu face deloc 15000 de euro.

Share this post


Link to post

Aha. Eu facusem cu configuratorul ala de la ei. Am ales 1.6 L Duratorq TDCi, 110 CP si echipare Ghia si mi-a dat 15100 parca. Fara altele suplimentare.

Share this post


Link to post

TDIul sa nu fie PD!

Mergi la dealer si spune-i sa te lase la un drive test cu Lacetti Sedan diesel. Si incearca sa dai putin in 2,0 VCDI ala! Abia atunci o sa iti placa.

Eu am scos suta cu dieselul in 9,9, masurat. Si mai era ceva loc. Daca dealerul nu are siai drum prin Bucuresti, da un semn si il calarim :)

 

Alte masini: 307, C4, Kia, etc.

 

Spor!

Share this post


Link to post

Eu inainte sa-mi cumpar C4 am facut o scurta configurare pe site si imi dadea cam 17000 de euro ce vroiam eu dar lipseau dotari multe, acum vad ca s-a mai schimbat situatia, adica au aparut alte nivele de dotari ;)

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea, ca tot suntem la capitolul pareri, cea mai mare prostie e sa intrebi pe un forum auto: ce masina sa-mi iau? O sa-ti dai seama ca nici peste 3 luni nu o sa gasesti raspunsul pentru ca ce-i place unuia, nu-i place altuia, care e buna pentru unul, nu e buna pentru altul, care e virgina pentru unul e zdreanta pentru altul si tot asa pana cand o sa-ti dai seama ca esti mai incurcat decat la inceput. Daca inca nu ti-ai dat seama e plin de Clarksoni pe aici, altfel baieti de treaba si care, din dorinta de a te ajuta cat mai mult, nu fac altceva decat sa te incurce.

Si ca sa nu inchei fara sa-ti dea si Clarksonul din mine un sfat, zic sa faci asa: mai astepti putintel pana vine SIAB-ul, te duci fain frumusel acolo unde sunt toate masinile adunate la un loc ca sa nu mai alergam noi pe la toti dealerii, vezi cam care s-ar incadra in bugetul tau si care ti-ar place tie nu lui Mike.Omega, Safari_Hunter sau Immortal (ca sa-i numesc numai pe cei care nu dau prea tare cu pumnul), eventual soliciti si un drive test, cu putin noroc o sa prinzi si niste promotii, dupa care te hotarasti singur singurel fara sa intrebi pe bunica, unchiul sau vecinul (eventual intrebi sotia, daca posezi asa ceva) ce sa-ti iei. Iti cumperi masinuta si apoi ne-o prezinti si noua sa ne dam bineinteles cu parerea si sa spunem de ce nu ne place si de ce nu ne-am fi luat-o noi.

Share this post


Link to post

Cam ironic raspunsul tau , ca multe altele insa ma abtin.Dupa parerea ta cam ce ar trebui sa se discute pe un forum auto?Despre masini de spalat vase??

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Despre masini de spalat vase??

 

De ce nu? doar suntem la Cafenea :mrgreen:

Share this post


Link to post
ma aflu in aceeasi dilema ca si autorul ... pana acum am gasit doar Octavia Tour 1.9 diesel . ce parere aveti despre asta ?

am aceleasi preferinte diesel , noua si pret ~15000 euro

 

Am vreo cativa cunoscuti cu Octavia diesel. Din ceea ce mi-au povestit in primi 5.000km le-a mancat 1 l de ulei si lucrul asta s-a dovedit a fi un obicei constant in continuare. Unu din ei a reusit destul de repede sa ii sparga baia de ulei, int-o galma lasata de tir in asfalt dupa franare. Apropoo avea pachetul drumuri grele pe masina ...hmmm. In rest alte probleme deosebite nu au avut pana acum.

Share this post


Link to post
... cam ce ar trebui sa se discute pe un forum auto? Despre masini de spalat vase??

Despre masini de spalat vasele in familie!

 

 

:o fftopic: Gipan cu tractiune fata si GPL...bleah :spumelagura:
Si la ce foloseste tucson 2wd? Sa te dai mare la fomei, nu?
... O aiureala de masina, nici cal nici magar!... Si asa Tucson nu era o masina de teren cu 4WD daca e sa iei una cu 2WD mai bine lipsa...

:) Chiar asa o fi? Inainte de-a o face cu ou si cu otet, ganditi-va ca e totusi o masina moderna, incapatoare, mai fiabila decat multe altele, si mai sigura decat majoritatea celor propuse pe aici. Motorul de 140 cp, la o greutate de vreo 1500kg (asta nu stiu exact), cred ca se descurca cel putin satisfacator!

Share this post


Link to post
Cam ironic raspunsul tau , ca multe altele insa ma abtin.Dupa parerea ta cam ce ar trebui sa se discute pe un forum auto?Despre masini de spalat vase??

 

:o fftopic: Citeste sectiunea "Masina mea" a forumului, mai citeste ce sfaturi au primit si altii la intrebari identice cu a ta sau unde s-au mai comparat masinile intre ele si apoi poti spune cat de ironic e raspunsul meu. La cafenea daca vrei putem face si schimb de retete culinare.

Pana atunci eu sunt primul care iti spun: sa o stapanesti sanatosi si sa te bucuri de ea, orice ti-ai alege :drinkers: .

Share this post


Link to post

Am avut un profesor al carui sfat, cand iti dadea o problema, se potiveste bine acestui gen de topic: "gandaste-te foarte bine ce faci si apoi fa exact invers decat ai gandit". Sfatul lui s-a potrivit in majoritatea cazurilor.

In cazul tau, daca ai banii, cumpara masina care-ti place si apoi, daca te deazamageste, vinde-o, dupa care ajungi in prima faza. Asa am procedat, am vazut primele Matizuri pe stada, am vadut imediat masina anterioara si am cumparat Matiz fara sa stiu ceva despre ea, ca apoi, sa ma despart cu greu de ea dupa 7 ani. Intre timp, am vazut Chevrolet Kalos si am procedat la fel, se implinesc imediat 2 ani de atunci si nu ma gandesc sa-l schimb. Cu un topic de genul acesta risti sa cumperi "masina majoritarilor" si nu masina potrivita pentru tine.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
@Safari getta de asta noua care este mai nou cu taxe 0 si este si TDI pe deasupra :)

 

Nu-i bai am consus-o am analizat-o insa nu-mi da pretul de 15000. Getta cea de 102 CP trendline este cca 14000 cu TVA 16000 +. Si daca tot spui de TDI atunci sa puna si casti pentru sistemul audio, pentru ca prin difuzoare nu se aude nimic. Scuze, nu am nimic cu dieselele (ba le iubesc numai la mine in jungla :lavolan: ), insa zgomotul din Getta depaseste cu mult orice inchipuire. Parol.

Share this post


Link to post

Kutzule, da de ce vrei tu masina de clasa medie? Ca nu te stiu cu famelie mare.

La putin mai jos de clasa medie gasesti o groaza de masini, gen Toyota Auris, Hyundai Accent (l-ai zburat din schema desi era una din cele mai bune alegeri), Kia Ceed, Grande Punto, etc masini mult mai bune decat vreun Megane chel. Si sigur vrei Megane, vrei sa te plimb cu renoul meu si apoi sa-ti zic cati bani tre sa bag in kurul lui sa-l aduc la starea dinainte?

Eu zic ca nu merita sa-ti iei cea mai mare (dar cheala) masina posibila in buget, atata timp cat nu ai nevoie de asa ceva.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

@Safari ...si eu stiam ca e scumpa getta asta noua dar dupa cum ai vazut dl Kornelush a bagat-o in schema, eu sincer o gasesc prea scumpa pt ce ofera.

Oricum mai Vanatorule esti tare carcotas, pai vrei sa spui ca strazile din RO nu sunt ca o jungla ? Eu spun ca sunt mai ales daca te uiti cite dizele sunt pe strada :D

 

@Kornelush, cel mai bine fa un drive test cu masinile care se incadreaza in buget si mai ales nu uita si de costurile intretinerii, alege o masina care sa nu te omoare la intretinere.

Share this post


Link to post

Alo, alo, inainte sa va dati cu presupusu' verificati preturili. Laur, Auris iese din schema cu vreo 3000 de euro.

 

NFS, nu ma intelege gresit, sunt fan tucson dar diesel. Daca mie imi consuma crdi-ul 11 in bucuresti, cam cat zici tu ca consuma 2.0 benzina? Pana sau dupa 20? Spatiul interior nu e asa de mare incat sa merite dezavantajele (greutate, aerodinamicitate, sprintzime :D )

Share this post


Link to post

@Scuze Alx, vazusem pretul la benzinar.

 

Si eu prefer un SUV diesel, la un Subaru Forester 20x nu m-a incantat prea mult acceleratia ca de motocicleta, cand el ar trebui sa aiba putere la turatii scazute. In schimb consumul nu e asa tragic, cam 14-15 in Bucuresti, bine ca omul numai printre blocuri merge cu ea, nu se incurca cu bulevardele principale.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...